www.avmha.com

Bryan Mason Memorial Tournament

Feb 14-17 Bantam Rec Tournament

Congratulations to Comox Valley on their Gold Medal win!

Team Standings

(20/20 games played)

COMOX         (CMX) 2 + 2 + 2 + 1 = 7 1st
KERRY PARK     (KP) 2 + 2 + 2 + 1 = 7 2nd
CAMPBELL RIVER (CR) 2 + 2 + 2 + 1 = 7 3rd
JUAN DE FUCA  (JDF) 0 + 2 + 1 + 2 = 5 4th
VICTORIA      (VIC) 2 + 0 + 1 + 2 = 5 5th
PENINSULA     (PEN) 0 + 0 + 2 + 2 = 4 6th
NANAIMO       (NAN) 2 + 0 + 0 + 0 = 2 7th
ALBERNI        (AV) 0 + 0 + 2 + 0 = 2 8th
OCEANSIDE     (OCE) 0 + 0 + 1 + 0 = 1 9th 
COWICHAN      (COW) 0 + 0 + 0 + 0 = 0 10th

 

Game Schedule

DATE	GAME #	START	END	 RINK HOME SCORE AWAY SCORE
FRI.FEB.14  1*	5:45 PM	7:00 PM	  W   AV     1	 CMX	4
								
SAT.FEB.15  2	8:45 AM	10:00 AM  W   CR     6   JDF    4	
SAT.FEB.15  7	9:00 AM	10:15 AM  C   VIC    4	 PEN	3
SAT.FEB.15  3* 10:15 AM	11:30 AM  W   AV     1	 KP	3
SAT.FEB.15  8  10:30 AM	11:45 AM  C   COW    2	 CMX	5
SAT.FEB.15     11:45 AM	          W	OPENING CEREMONIES			
SAT.FEB.15  9  12:00 PM	1:15 PM	  C   OCE    0	 NAN	6 
SAT.FEB.15  4  12:45 PM	2:00 PM	  W   CR     9	 VIC    1 
SAT.FEB.15 10	3:30 PM	4:45 PM	  C   COW    3	 KP	5
SAT.FEB.15 11	5:00 PM	6:15 PM	  C   NAN    2	 CMX	11 
SAT.FEB.15  5	5:00 PM	6:15 PM	  W   JDF    3	 PEN	2
SAT.FEB.15  6*	6:30 PM	7:45 PM	  W   AV     3	 OCE	2 
								
SUN.FEB.16 12	9:00 AM	10:15 AM  W   COW    2	 PEN	4
SUN.FEB.16 17	9:45 AM	11:00 AM  C   CMX    4	 VIC	4
SUN.FEB.16 13  10:30 AM	11:45 AM  W   OCE    1	 JDF	1
SUN.FEB.16 18  11:15 AM	12:30 PM  C   NAN    2	 KP	12
SUN.FEB.16 14* 12:00 PM	1:15 PM	  W   AV     1	 CR	5
SUN.FEB.16 19	3:00 PM	4:15 PM   C   PEN    7	 OCE	1
SUN.FEB.16 15	4:15 PM	5:30 PM	  W   COW    2   VIC    3 
SUN.FEB.16 20	4:30 PM	5:45 PM	  C   JDF    5	 NAN	2 
SUN.FEB.16 16	5:45 PM	7:00 PM	  W   CR     3	 KP	3 
							
MON.FEB.17 21	9:15 AM	10:45 AM  W   3RD-CR  5	 4TH-JDF 0	
MON.FEB.17 22* 11:00 AM	12:30 PM  W   1ST-CMX 2	 2ND-KP	 0

Highlights

(* Alberni team games and Final game only)

Fri. Feb. 14 – Game 1 – 5:45 pm – Alberni 1 vs Comox 4

1st Period – First goal at 14:37 by Alberni #7 Damian Winchester, unassisted.  At 6:26 Comox #61 Cooper Jean scored on a powerplay and assists from #54 Brandon Taylor, #55 Kai Canning.  At 6:12 Comox #60 Rylan Gill scored on a powerplay and #61 Cooper Jean assisted.  Score – Alberni 1, Comox 2.

2nd Period – No goals

3rd Period – At 12:29 Comox #47 Kaden Silvestri scored, unassisted.  At 10:06 Comox #60 Rylan Gill scored with assist from #55 Kai Canning.  Final Score – Alberni 1, Comox 4.

Penalty Summary – Alberni had 18 penalty minutes and Comox had 8 penalty minutes in the game.


Sat. Feb. 15 – Game 3 – 10:15 am – Alberni 1 vs Kerry Park 3

1st Period – Alberni goal at 11:25 scored by #8 River ONeil Johns, assisted by #13 Trevor Hodgson.  Score – Alberni 1, Kerry Park 0.

2nd Period – Kerry Park goal at 7:53 by #3 Kalan Hammond-Rota, assisted by #42 Logan Cronk.  Kerry Park goal at 1:28 by #17 Kyle Lalani, assisted by #5 Eli Canadzich.  Score – Alberni 1, Kerry Park 2.

3rd Period – Kerry Park goal at 14:30 scored by #12 Gavin Durand, unassisted.  Final Score – Alberni 1, Kerry Park 3.

Penalty Summary – Alberni had 14 penalty minutes.  Kerry Park had 18 penalty minutes.


Sat. Feb. 15 – Game 6 – 6:30 pm – Alberni 3 vs Oceanside 2

1st Period – Oceanside goal at 05:44 scored by #6 Brooke Bleaney, assisted by #10 Kaiden Davies and #12 Rylie Wickman.  Score – Alberni 0, Oceanside 1.

2nd Period – Alberni goal at 03:26 scored by #14 Abigail Little, unassisted.  Score – Alberni 1, Oceanside 1.

3rd Period – Alberni goal at 19:21 scored by #40 Trevor Hodgson, unassisted.  Alberni goal repeated at 13:07 by #40 Hodgson, with an assist from #10 River O’Neil Johns.  Oceanside goal at 11:08 scored by #20 Aden Andres, assisted by #10 Kaiden Davies.  Final Score – Alberni 3, Oceanside 2.

Penalty Summary – Alberni had 10 penalty minutes and Oceanside had 4 penalty minutes in the game.


Sun. Feb. 16 – Game 14 – 12:00 pm – Alberni 1 vs Campbell River 5

1st Period – Campbell River goal at 08:47 scored by #3 Jackson Martin, assisted by #5 Benjamin Martin.  Score – Alberni 0, Campbell River 1.

2nd Period – Campbell River goal at 12:14 scored by #11 Connor Ternan, assisted by #10 River Arbeau and #17 Cale Morgan.  Campbell River goal at 07:53 scored by #12 Ty Hippolt, unassisted.  Alberni goal at 02:41 scored by #11 Damian Winchester, assisted by #22 Jordan Gauthier Bay.  Score – Alberni 1, Campbell River 3.

3rd Period – Campbell River goal at 19:04 by #10 River Arbeau, assisted by #4 Emmitt Wheatley and #11 Connor Ternan.  Campbell River power play goal at 14:33 scored by #12 Ty Hippolt, assisted by #11 Connor Ternan and #5 Benjamin Martin.  Final Score – Alberni 1, Campbell River 5.

Penalty Summary – Alberni had 12 penalty minutes and Campbell River had 10 penalty minutes in the game.


Feb. 17 – 11:00 am (Gold Medal game) Comox 2 vs Kerry Park 0

1st Period – Comox goal at 12:50 scored by #60 Rylan Gill, unassisted.

2nd Period – No goals.

3rd Period – Comox goal at 06:16 scored by #44 Marie-Therese Ma, assisted by #60 Rylan Gill.  Final Score – Comox 2, Kerry Park 0.

Penalty Summary – Comox had 16 penalty minutes.  Kerry Park had 40 penalty minutes plus a game misconduct.

Comox Valley wins Gold Medal – Kerry Park wins Silver Medal

 


Team Photo/Roster

Alberni Valley

3-Kaleena Penner, 4-Abigail Little, 5-Jacob Dobosz, 7-Damian Winchester, 8-River Oneil Johns, 9-Jordan Gauthier Bay, 10-Aiden Heenan, 11-Cade Reddick, 12-Michael Connor Buxton, 13-Trevor Hodgson, 15-Talan Massop, 16-Wiley Olson, 17-Justin Barrowcliff, 19-Ryland Brossoit, 21-Jimmy Cook, 34-Spencer Meikle, 1-Keelan Parmar.

Campbell River 

2-Brynn Swanson, 4-Emmitt Wheatley, 5-Benjamin Martin, 7-Evan Wheeler, 8-Tanner Norton, 9-Dana Kenny, 10-River Arbeau, 11-Connor Ternan, 12-Ty Hippolt, 13-MacKinley Whalen, 15-Noah Falconer, 17-Cale Morgan, 1-Coen Pendergast, 18-McKenna Harris.

Comox Valley

43-Kayden Labrecque, 44-Marie-Therese Ma, 45-Connor Mcneice, 46-Nolan Morrison, 47-Kaden Silvestri, 48-Owen Caissie, 53-Bryn Parker, 54-Brandon Taylor, 55-Kai Canning, 56-Allyson Ellis, 57-Ben Huber, 60-Rylan Gill, 61-Cooper Jean, 30-Riley Brown Hudema, 49-Luke Rumpel.

Cowichan Valley

3-Owen Reid, 4-Randy Marsh, 5-Cooper Smith, 6-Zackery Neudorf, 7-Gabriel Wiebe, 8-Kolby Cummings, 9-Kadin Girdlestone, 10-Landon Deverille, 11-Daniel Black, 12-Nishan Mahal, 14-Simon Baker, 15-Denzel Van Oyen, 17-Jakob Poznecov, 18-Nicholas Woernle, 21-Markus Stamatiou, 31-Hendrix Shannon.

Juan de Fuca

4-Tavish Constable, 5-Brianna Archambault, 6-Baylee Brassard, 7-Kusius Furtado, 8-Jaxon Blackstock, 9-Ethan Tremblay, 10-Jayden Anctil, 16-Keagan Canning, 18-Landon Dame, 19-Mattias Walker, 21-Ethen Hatch, 27-Chaiyah West, 44-Nicholas Perkin, 77-James Hooper, 33-Haiden Mittelstadt.

Kerry Park

2-Ryan Creally, 3-Kalan Hammond-Rota, 4-Caillum O’Dell, 5-Eli Canadzich, 9-Scott Dodd, 11-Jordan McFadden, 12-Gavin Durand, 14-Luke Raymond, 16-Benjamin Woolls, 17-Kyle Lalani, 18-Conrad Pilon, 42-Logan Cronk, 1-Clara Philp.

Nanaimo

2-Paige Eckenswiller, 3-Rylan Friesen, 6-Dylan Belcourt, 7-Ashley Mahal, 8-Daxtyn Wilcox, 10-Logan Udle, 12-Cameron Yuen, 14-Oaken Jackson, 15-Micgill Parcher, 16-Nathaniel Kovacs, 1-Nathan Johnston.

Oceanside

1-Everett Taylor, 2-Luke Horrigan, 5-William Crowie, 6-Brooke Bleaney, 7-Ella Sletto, 10-Kaiden Davies, 11-Mikayla Butterworth, 12-Rylie Wickman, 14-Bodhi Gradilla Sawchuk, Wade Wesnedge, 16-Levi Drake, 18-Makenna Copley, 19-Ella Foster, 20-Aden Andres, 21-Annika Waite, 29-Dino Rokanas.

Peninsula

3-Ryan Cunningham, 4-Max Huang, 7-Keagan Wingerter, 9-Dawson Bikadi, 10-Elliot Therien, 11-Aiden Coppinger, 12-Rowland Burke, 14-Caleb Wilson, 15-Teagan Poole, 16-Brandon Little, 17-Brady MacFarlane, 18-Hudson Reid, 19-Rune Skogstad, 1-Jayce Marx.

Victoria

2-Gabriel Alix, 3-Keenan Warhurst, 4-Rohan Nagra, 5-Nathan Campbell, 8-Michael Kucher, 9-Jonah Chang, 10-Graeme Jack, 12-Noah Chan, 13-Isaac Pattullo, 15-Dillan Larson, 16-Kadin Law, 17-Oliver Acomba, 19-Rylan Roussel, 1-Luke Franssen.


Tournament Sponsors

Catalyst – Landmark Movie Theatre – Mary Kay Rep, Carol Brown – South Side Auto – Pete’s Mountain Meats – Scentsy Rep, Rena – Boomerangs – Al McCulloch – Triple 8 Fish Charters – Kim Austin Art – Coombs Candy – Alberni Fitness – Magic Moments – Starbucks – See Group – Cap It – City of Port Alberni – Schill Insurance – Windsor Plywood – Rebekah McMaster – Port Posh Wash – Bucksnorts – Cypress Restaurant – Coulson Group – Pizza Hut – Boston Pizza.


Tournament Director

Michelle Vogels – mcvogels@gmail.com


Tournament Rules

Bantam Recreation – BMM Tournament Rules


Jan 31-Feb 2 Peewee Rec Tournament

GOLD – Comox
SILVER – Oceanside
BRONZE – Nanaimo-2

Congratulations to all the teams that played in this Tournament!


Team Standings – Round Robin

(standings after 15 of 15 games played)

(“2” pts. for WIN, “1” pt. for TIE, “0” pt. for LOSS, “1” pt. for 10 or less penalty minutes.)
  • ALBERNI-1    (AV1) 1 + 0 + 1 = 2 = 10th
  • ALBERNI-2    (AV2) 1 + 1 + 1 = 3 = 9th
  • OCEANSIDE    (OCE) 3 + 3 + 3 = 9 = 2nd
  • NANAIMO-2   (NAN2) 3 + 3 + 1 = 7 = 4th
  • NANAIMO-5   (NAN5) 1 + 1 + 2 = 4 = 7th
  • COMOX        (CMX) 3 + 3 + 3 = 9 = 1st
  • POWELL RIVER  (PR) 1 + 2 + 3 = 6 = 6th
  • VICTORIA     (VIC) 3 + 2 + 3 = 8 = 3rd
  • COWICHAN     (COW) 1 + 1 + 1 = 3 = 8th
  • CAMPBELL RIVER(CR) 3 + 3 + 1 = 7 = 5th

Game Schedule

DATE    GAME #  START    END   RINK HOME SCORE AWAY SCORE
FRI. JAN. 31 1* 5:15 PM 6:30 PM  W  AV1    3   OCE     7
FRI. JAN. 31 2* 5:15 PM 6:30 PM  C  AV2    0   NAN2   16
FRI. JAN. 31    6:30 PM          W  OPENING CEREMONIES 
FRI. JAN. 31 3  6:45 PM 8:00 PM  C  NAN5   4   CMX     6

SAT. FEB. 1  4  7:30 AM 8:45 AM  W  PR     1   VIC     7
SAT. FEB. 1  5  9:00 AM 10:15 AM W  COW    1   CR      8
SAT. FEB. 1  6 10:00 AM 11:15 AM C  NAN5   4   OCE     5
SAT. FEB. 1  7*10:30 AM 11:45 AM W  AV2    0   CMX    19
SAT. FEB. 1  8*11:30 AM 12:45 PM C  AV1    2   PR      8
SAT. FEB. 1  9  2:15 PM 3:30 PM  W  COW    1   NAN2    6 
SAT. FEB. 1 10  2:45 PM 4:00 PM  C  VIC    5   NAN5    5 
SAT. FEB. 1 11* 3:45 PM 5:00 PM  W  AV2    1   CR      9 
SAT. FEB. 1 12* 4:15 PM 5:30 PM  C  AV1    0   CMX     9 
SAT. FEB. 1 13  5:45 PM 7:00 PM  C  NAN2   1   OCE     2

SUN. FEB. 2 14  8:00 AM 9:15 AM  W  COW    1   VIC     5
SUN. FEB. 2 15  8:00 AM 9:15 AM  C  PR     5   CR      4
SUN. FEB. 2 16 11:15 AM 12:30 PM W  NAN5   6   COW     0
SUN. FEB. 2 17 11:15 AM 12:30 PM C  AV2    0   AV1     6
SUN. FEB. 2 18 12:45 PM 2:00 PM  W  CR     4   PR      3
SUN. FEB. 2 19* 2:15 PM 3:45 PM  W  VIC    2   NAN2    3
SUN. FEB. 2 20* 4:00 PM 5:30 PM  W  CMX    7   OCE     5

Highlights

* (Alberni games and Medal games only)

Jan. 31 Game 1 – ALBERNI-1 3 vs OCEANSIDE 7

1st Period – Oceanside goal:  00:23 #16 Linden Wheatley (#20 Kodi Hammill, #4 Joseph Martin).  Score – Alberni 0, Oceanside 1.

2nd Period – Alberni goals:  11:02 #3 Coen Erickson (#5 Matteo Centomo), 06:36 #16 Emerson Bryden, 01:02 #5 Matteo Centomo (penalty shot).  Oceanside goals:  10:38 #19 Tyson Nikirk (#16 Linden Wheatley), 09:57 #17 Carter Harris (#28 Damien Roberts, #16 Linden Wheatley), 07:46 #15 Oliver Bullock (#12 Liam Clyde), 06:09 #20 Kodi Hammill (#16 Linden Wheatley), 03:37 #28 Damien Roberts, 02:16 #16 Linden Wheatley (#28 Damien Roberts).  Score – Alberni 3, Oceanside 7.

3rd Period – No goals.  Final Score – Alberni 3, Oceanside 7.

Penalty Summary – Alberni had 10 penalty minutes and Oceanside had 2 penalty minutes in the game.


Jan. 31 Game 2 – ALBERNI-2 0 vs NANAIMO-2 16

1st Period – Nanaimo goals: 14:15 #12 Tony Zhang, 10:16 #12 Tony Zhang (#19 Jaxson Etele, #11 Sawyer Kerr), 00:54 #11 Sawyer Kerr (#9 Ethan St.Onge), 00:37 #15 Koen Marfisi (#12 Tony Zhang).  Score – Alberni 0, Nanaimo 4.

2nd Period – Nanaimo goals:  11:49 #8 Isaac Green (#5 Noah Burkowski), 09:09 #18 Luke Juhasz (#12 Tony Zhang), 05:16 (#15 Koen Marfisi).  Score – Alberni 0, Nanaimo 7.

3rd Period – Nanaimo goals:  18:17 #0 Jordan Paddock, 17:24 #5 Noah Burkowski (#9 Ethan St.Onge), 16:20 #11 Sawyer Kerr (#12 Tony Zhang), 12:45 #9 Ethan St.Onge (#18 Luke Juhasz, #12 Tony Zhang), 10:00 #12 Tony Zhang, 08:10 #5 Noah Burkowski, 06:28 #8 Isaac Green (#19 Jaxson Etele), 06:18 #19 Jaxson Etele (#18 Luke Juhasz), 05:16 #5 Noah Burkowski, (#19 Jaxson Etele).  Final Score – Alberni 0, Nanaimo 16.

Penalty Summary:  Alberni had 2 penalty minutes.  Nanaimo had no penalties in the game.


Feb. 1 Game 7 – ALBERNI-2 0 vs COMOX 19

1st Period – Comox goals:  08:40 #24 Chase Robbins (#25 Sitka Lagrandeur, #26 Dexter Mulrooney).  07:20 #21 Nicholas Bews (#28 Hayden Robbins).  05:18 #24 Chase Robbins.  01:58 #25 Sitka Lagrandeur.  Score – Alberni 0, Comox 4.

2nd Period – Comox goals:  13:48 #33 Damian Orr.  13:14 #38 Logan Hildebrandt (#21 Nicholas Bews).  13:06 #38 Logan Hildebrandt (#36 Liam Pys).  11:36 #24 Chase Robbins.  11:12 #21 Nicholas Bews (#36 Liam Pys).  10:59 #28 Hayden Robbins.  10:19 #21 Nicholas Bews (#28 Hayden Robbins).  09:00 #24 Chase Robbins (#28 Hayden Robbins).  05:03 #28 Hayden Robbins.  03:47 #22 John Loewen (#33 Damian Orr).  02:02 #34 Cohen Huisamen (#24 Chase Robbins).  Score – Alberni 0, Comox 15.

3rd Period – Comox goals:  19:22 #28 Hayden Robbins (#24 Chase Robbins, #34 Cohen Huisamen).  13:47 #24 Chase Robbins (#25 Sitka Lagrandeur).  12:45 #36 Liam Pys (#24 Chase Robbins).  12:32 #38 Logan Hildebrandt (#34 Cohen Huisamen, #33 Damian Orr).  Final Score – Alberni 0, Comox 19.

Penalty Summary – Alberni had no penalties and Comox had 2 penalty minutes in the game.


Feb. 1 Game 8 – ALBERNI-1 2 vs POWELL RIVER 8

1st Period – Powell River goals:  14:20 #18 Braeden Coburn (#13 Tristan Hawkins, #21 Samara Brown).  12:39 #16 Chase Fontaine.  04:12 #3 Eugene Souch. 02:14 #16 Chase Fontaine (#3 Eugene Souch).  01:18 #17 Evan Penner (#20 Luce Liefsoens).  Score – Alberni 0, Powell River 5.

2nd Period – Alberni goals:  11:19 Powerplay #33 Miley Karaim.  05:18 Powerplay #16 Emerson Bryden.  Powell River goals:  10:19 #21 Samara Brown.  04:15 Powerplay #16 Chase Fontaine (#3 Eugene Souch).  Score – Alberni 2, Powell River 7.

3rd Period – Powell River goal:  15:37 Powerplay #3 Eugene Souch.  Final Score – Alberni 2, Powell River 8.

Penalty Summary:  Alberni had 18 penalty minutes and Powell River had 16 penalty minutes in the game.


Feb. 1 Game 11 – ALBERNI-2 1 vs CAMPBELL RIVER 9

1st Period – Campbell River goals:  13:18 #4 Kaylie Riecker (#9 Kade Simmons).  05:35 #9 Kade Simmons (#2 Riley Willis).  Score – Alberni 0, Campbell River 2.

2nd Period – Alberni goal:  09:06 #13 Justin McKay (#9 Kaden Leblanc).  Campbell River goals:  11:35 #3 Shea Berkey.  05:59 #2 Riley Willis (#4 Kaylie Riecker, #5 Austin Owens).  03:23 #8 Marshall Nelson (#7 Keiver Nelson).  Score – Alberni 1, Campbell River 5.

3rd Period – Campbell River goals:  19:49 #16 Colton Kroot (#8 Marshall Nelson, #9 Kade Simmons).  17:09 #16 Colton Kroot.  15:05 #4 Kaylie Riecker (#16 Colton Kroot).  11:18 Powerplay #9 Kade Simmons.  Final Score – Alberni 1, Campbell River 9.

Penalty Summary:  Alberni had 4 minutes in penalties and Campbell River had no penalties in the game.


Feb. 1 Game 12 – ALBERNI-1 0 vs COMOX 9

1st Period – Comox goals:  11:18 #28 Hayden Robbins (#29 Gavin Clarke).  10:01 #33 Damian Orr (#28 Hayden Robbins).  09:05 #28 Hayden Robbins.  Score – Alberni 0, Comox 3.

2nd Period – Comox goals:  13:19 #36 Liam Pys.  08:43 #24 Chase Robbins (#28 Hayden Robbins).  08:12 # 28 Hayden Robbins (#21 Nicholas Bews).  06:16 #24 Chase Robbins (#25 Sitka Lagrandeur).  Score – Alberni 0, Comox 7.

3rd Period – Comox goals:  11:35 #22 John Loewen (#32 Joshua Moller).  04:24 #29 Gavin Clarke.  Final Score –  Alberni 0, Comox 9.

Penalty Summary:  Alberni had 6 penalty minutes and Comox had 2 penalty minutes in the game.


FEB. 2 Game 17 – 11:15 AM – ALBERNI-2 0 vs ALBERNI-1 6

1st Period – Alberni-1 goals:  11:59 #19 Alexander Bielert (#13 Lincoln Sexton).  10:34 #19 Alexander Bielert (#7 Jamie Baines).  02:03 #19 Alexander Bielert.  Score – Alberni-2 0, Alberni-1 3.

2nd Period – Alberni-1 goals:  13:24 #19 Alexander Bielert.  Score – Alberni-2 0, Alberni-1 4.

3rd Period – Alberni-1 goals:  16:49 #4 Cayden Smood (#19 Alexander Bielert).  16:38 #4 Cayden Smood (#6 Aiden Wilson).  Final Score – Alberni-2 0, Alberni-1 6.

Penalty Summary – Each team had 10 penalty minutes in the game.

Final Placement:  Alberni-1  9th Place.  Alberni-2  10th Place.


Feb. 2 Game 19 – 2:15 PM – VICTORIA 2 vs NANAIMO-2 3


Feb. 2 Game 20 – 4:00 PM – COMOX 7 vs OCEANSIDE 5


Team Rosters

ALBERNI-1

3-Coen Erickson, 4-Cayden Smood, 5-Matteo Centomo, 7-Jamie Baines, 12-Lincoln Sexton, 14-Sierra Scott, 16-Emerson Bryden, 17-Gavin Saran, 18-Alexander Bielert, 32-Annika Meikle, 33-Miley Karaim, 39-Ryder Towe, 44-Tony Nickel, 34-Josh Alemany, 2-Dylan Porter.

ALBERNI-2

5-Carson Boyd, 6-Anika Poirier Barnes, 8-Austin Wonnacott, 9-Kaden Leblanc, 13-Justin Mckay, 19-Damian Essler-Edgar, 21-Conner Russell, 26-Vihann Meyer, 28-Thomas McVie, 36-Alex Fred, 40-Athena Lauder, 1-Leo Tremblay, 38-Giulianna Little, 2-Jailyn Little.

CAMPBELL RIVER

2-Riley Willis, 3-Shea Berkey, 4-Kaylie Riecker, 5-Austin Owens, 6-Kimi Ann Speck, 7-Keiver Nelson, 8-Marshall Nelson, 9-Kade Simmons, 10-Landyn Konrad, 13-Shanna Speck, 15-Lane Aarts, 16-Colton Kroot, 18-Owen Preston.

COMOX

21-Nicholas Bews, 22-John Loewen, 24-Chase Robbins, 25-Sitka Lagrandeur, 26-Dexter Mulrooney, 28-Hayden Robbins, 29-Gavin Clarke, 32-Joshua Moller, 33-Damian Orr, 34-Cohen Huisamen, 36-Liam Pys, 38-Logan Hildebrandt, 1-Elliot Mackey, 30-Blake Robbins.

COWICHAN

2-Ronan Boteler, 8-Thomas Waldron, 9-Ethan Jones, 14-Casey Loree, 15-Kingston Jany, 17-Blake Stultz, 19-Caden  Wilson, 10-Easton Bailey.

NANAIMO-2

0-Jordan Paddock, 5-Noah Burkowski, 8- Isaac Green, 9-Ethan St.Onge, 10-Cole Argue, 11-Sawyer Kerr, 12-Tony Zhang, 13-Oliver Greer, 15-Koen Marfisi, 16-Tommy Drinnan, 18-Luke Juhasz, 19-Jaxson Etele, 35-Dillon Langan.

NANAIMO-5

2-Coby Baglo, 4-Ryder Egan, 5-Lincoln Sinclair, 6-Mason Stern, 7-Devin Krishan, 10-Eric Chen, 11-Brayden Brown, 14-Colby Lawson, 15-Bogdan Mazur, 16-Thomas Cargill, 19-Brock Molyneux, 1-Dylan Campbell, 20-Jordan Brassens.

OCEANSIDE

3-Chantelle Strobiki, 4-Joseph Martin, 12-Liam Clyde, 16-Linden Wheatley, 17-Carter Harris, 18-Carter Baynes, 19-Tyson Nikirk, 20-Kodi Hammill, 21-Carson Henderson, 22-Trevor Spencer-Dahl, 28-Damien Roberts, 30-Kaleb Sletto, 15-Oliver Bullock.

POWELL RIVER

3-Josiah Holler, 4-Morgan Roy, 5-Nelle Liefsoens, 7-Daniel Boniface, 8-Hendrik Adam, 10-Hunter Bessette, 11-Garner Burnett, 15-Tristan Hawkins, 16-Chase Fontaine, 17-Evan Penner, 18-Braeden Coburn, 19-Noah Sinotte, 20-Luce Liefsoens, 21-Samara Brown, 22-Lyndon Jacques, 27-Eugene Souch, 1-Rowen Jones.

VICTORIA

2-Ethan Nozick, 3-Liam Johnson, 4-Conor Sim, 5-Nicholas Lee, 6-Felix Dusseault, 7-Jaden Hansen, 8-Matyas Martiniuk, 9-Magnus Slater, 10-Callum McCormick, 11-Preston Grieve, 12-Luigi Salvatore, 13-Cameron Harbord, 14-Isaac Watt, 15-Henry Jeanpierre, 16-Isaac Verwey, 1-Owen Nozick.


Photos

Tournament medals were presented by Bryan Mason’s Mom, Donna and Bryan’s friend, Kayla.  The Comox team won the Gold and the Comox Manager painted a picture of Bryan and presented it to Donna after their game.

The following photos are linked to the website of CR Sports Photography

Jan. 31st – Opening Ceremonies

Friday – Saturday – Sunday


Tournament Sponsors

We would like to thank all our team and tournament sponsors for their generous support of this event.

Marc and Lori Duqette – Techworks – City of Port Alberni – Windsor Plywood – LB Woodchoppers – Port Posh Wash – Coulson Group – Pizza Hut – Trends Design Studio – Catalyst – Finishing Touches – Remax – Southside Auto – Port Boat House – Integral Hockey – Alberni Valley Bulldogs – Boston Pizza – Cloud City – Brie & Barrell – Pacific Rim Kitchen Design – JAL Designs – Magic Moments – Alberni Valley News – Subway – No Frills – Buy Low Foods – Starbucks


Tournament Director

Sarah Bielert:  sarah.bielert@shaw.ca

Tournament Rules

2020 Peewee Rec. Bryan Mason Memorial Tournament Rules

 


Feb. 15-18, 2019 Bantam Rec Tourney

 


Bantam Recreational Tournament


Link to:  Peewee Recreational Tournament

Team Standings – (after 12 games played)

Alberni-1       1 + 0 + 0 = 1   8th
Alberni-2 	3 + 1 + 0 = 4   6th
Campbell River	1 + 1 + 2 = 4   5th
Coquitlam	2 + 3 + 3 = 8   2nd
Juan de Fuca 	1 + 2 + 3 = 6   3rd
Lake Cowichan	1 + 1 + 1 = 3   7th
Oceanside	3 + 0 + 2 = 5   4th
Victoria	3 + 2 + 3 = 8   1st

Game Schedule

FRIDAY FEBRUARY 15th 
Start-End    Rink Home Score Away Score  
 1:00-2:15  PM W  AV1     2  VICTORIA 7 
 2:30-3:45  PM W  AV2     4  JUAN.DF  3 
SATURDAY FEBRUARY 16th 
Start-End    Rink Home Score Away Score  
 7:00-8:15  AM C  COQUIT.  3 CAMP.R   1  
 8:30-9:45  AM W  LK.COW   2 OCEAN.   5 
10:00-11:15 AM C  AV2      0 VICTORIA 7 
11:30-12:45 PM W  AV1      1 JUAN.DF  9  
 1:00-2:15  PM C  COQUIT.  3 OCEAN.   0  
 2:30-3:45  PM W  LK.COW   3 CAMP.R   7  
SUNDAY FEBRUARY 17th 
Start-End    Rink Home Score Away Score  
 6:45-8:00  AM C  VICTORIA 5 LK.COW  2 
10:15-11:30 AM W  JUAN.DF  1 CAMP.R  0 
11:15-12:30 PM C  AV2      2 OCEAN.  4 
11:45-1:00  PM W  AV1      3 COQUIT. 4  
 5:30-7:00  PM W  7TH-LK.C 4 8TH-AV1 5 
MONDAY FEBRUARY 18th 
Start-End    Rink Home  Score Away Score  
 8:15-9:45  AM W  5TH-C.R. 5  6TH-AV2 2 
 8:30-10:00 AM C  3RD-JDF  4  4TH-OCE 1 
10:15-11:45 AM C  1ST-VIC  3  2ND-COQ 6

CONGRATULATIONS TO COQUITLAM TEAM FOR TAKING THE GOLD MEDAL IN THE BANTAM TOURNAMENT


Highlights

(Alberni games and Gold Medal game only)

Friday 1:00 – Alberni-1 2 vs Victoria 7

1st Period – Alberni is first on the scoreboard at 12:53 with an unassisted goal from #10 Owen King.  Victoria scored at 9:34 with a goal from #15 Fraser Scott-Moncrieff, assisted by #4 Jace Boudewyn & #13 Jo Pringle.  Victoria’s #11 Gabriel Wood scores in the final seconds of the period with an assist from #12 Gavin Doherty.  Score:  Alberni 1, Victoria 2.

2nd Period – Victoria scores 3 goals in the period.  At 14:36 the goal from #17 Alexander Murphy was assisted by #9 Jacob Chambers.  At 14:10 the goal from #13 Jo Pringle was assisted by #15 Fraser Scott-Moncrieff and at 2:28 the goal from #6 Diego Vargas was assisted by #13 Jo Pringle & #12 Gavin Doherty.  Score:  Alberni 1, Victoria 5.

3rd Period – Alberni returns at 15:58 with an unassisted goal from #10 Owen King.  At 10:03 Victoria’s 15 Fraser Scott-Moncrieff scores with assists from #11 Gabriel Wood and #13 Jo Pringle.  The final goal of the game was at 2:16 when Victoria’s #13 Jo Pringle scored with an assist from #17 Alexander Murphy.  Final Score:  Alberni 2, Victoria 7

Penalty Summary:  Alberni had 6 penalty minutes.  Victoria had 10 penalty minutes.

Friday 2:30 – Alberni-2 4 vs Juan de Fuca 3

1st Period – Juan de Fuca  powerplay goal at 10:01 from #87 Kyle Berger-North (#44 Matt Boudreau, #18 Alex Buhr)  Juan de Fuca goal at 5:31 from #19 Matt Sylvestre (#77 Jace Campbell, #8 Jordan Cross).  Alberni goal at 5:15  from #19 Ryann Tramer (#17 Ellis Kniert, #6 Ryland Brossoit).  At 4:06 Alberni’s #21 Blake Knoll scores an unassisted goal.  Score:  Alberni 2, Juan de Fuca 2.

2nd Period – Juan de Fuca goal at 11:33 from #44 Matt Boudreau (#18 Alex Buhr).  At 6:06, Alberni’s #21 Blake Knoll scores with an assist from #2 Parker McKay.  Score:  Alberni 3, Juan de Fuca 3.

3rd Period – Alberni takes the lead to win the game at 5:44 when #21 Blake Knoll scores a powerplay goal, unassisted.  Final score:  Alberni 4, Juan de Fuca 3.

Penalty Summary:  Alberni had 8 penalty minutes.  Juan de Fuca had 2 penalty minutes.

Saturday 10:00 am – Alberni-2 0 vs Victoria 7

1st Period –  Victoria goal  #8 Holly Smith, assisted by #9 Jacob Chambers & #15 Fraser Scott-Moncrieff.

2nd Period – Victoria scored 2 goals in the period.  #12 Gavin Doherty’s goal was assisted by #4 Jace Boudewyn & #13 Jo Pringle.  #13 Jo Pringles’s goal was unassisted.

3rd Period – Victoria scored 4 goals in the period.  #13 Jo Pringle’s (powerplay) goal was assisted by #15 Fraser Scott-Moncrieff.  #15 Fraser Scott-Moncrieff’s goal was assisted by #13 Jo Pringle.  #14 Ethan Farquhar’s goal was unassisted. #9 Jacob Chambers goal was unassisted.

Final Score – Alberni 0, Victoria 7.

Penalty Summary – Alberni had 10 penalty minutes.  Victoria had 12 penalty minutes.

Saturday 11:30 am – Alberni-1 1 vs Juan de Fuca 9

1st Period – Juan de Fuca goals at 14:23 by #18 Alex Buhr (#44 Matt Boudreau), 12:26 by #44 Matt Boudreau (#18 Alex Buhr), 1:24 by #77 Jayce Campbell (#5 Ty Matthews, #66 Dylan Parker).  Score – Alberni 0, Juan de Fuca 3.

2nd Period – Alberni goal at 8:36 by #3 Jakob Murray (#10 Owen King, #2 Kohl Graham).  Juan de Fuca goals at 12:23 powerplay by #16 Jacob Boudreau (#8 Jordan Cross), 3:13 powerplay by #4 Connor Hogan (#8 Jordan Cross, #19 Alex Buhr).  Score – Alberni 1, Juan de Fuca 5.

3rd Period – Juan de Fuca goals at 16:63 powerplay by #89 Brett Fahlman (#17 Jamie Merriam), 16:00 powerplay by #27 Josh Backus-Vaughn (#19 Matt Sylvestre, #6 Nick Major), 14:42 by #16 Jacob Boudreau, 14:17 by #21 Trevor Millie (#18 Alex Buhr).  Final Score – Alberni 1, Juan de Fuca 9.

Penalty Summary – Alberni had 18 penalty minutes.  Juan de Fuca had 14 penalty minutes.

Sunday 11:15 am – Alberni-2 2 vs Oceanside 4

1st Period – Oceanside goals at 13:37 (powerplay) by #12 Brock Weme (#11 Jagre Knight, #6 Steven Dwyer) and at 9:26 by #6 Steven Dwyer (#22 Mack Sanderson, #11 Jagre Knight).  Alberni powerplay goal at 1:43 by #11 Rick Dunington.  Score – Alberni 1, Oceanside 2.

2nd Period – Alberni powerplay goal at 3:22 by #21 Blake Knoll.  Score – Alberni 2, Oceanside 2.

3rd Period – Oceanside goals at 16:12 (powerplay) by #22 Mack Sanderson (#11 Jagre Knight) and at 10:07 by #16 Willem Whitehead.  Final Score – Alberni 2, Oceanside 4.

Penalty Summary – Alberni had 16 penalty minutes and Oceanside had 18 penalty minutes in the game.

Sunday 11:45 am – Alberni-1 3 vs Coquitlam 4

1st Period – Coquitlam powerplay goal at 11:37 by #16 Pavan Gill (#12 Dylan Lefebvre, #15 Colton Simms).  Alberni goal at 2:07 by #26 Jakob Murray (#23 Owen King, #22 Kohl Graham).  Score – Alberni 1, Coquitlam 1.

2nd Period – Alberni goal at 14:23 by #26 Jakob Murray (#25 Ryshard Pouliot).  Coquitlam goal at 8:57 by #12 Dylan Lefebvre (#15 Colton Simms) and powerplay goal at 3:42 by #15 Colton Simms (#5 Joshua Davey, #12 Dylan Lefebvre).  Score – Alberni 2, Coquitlam 3.

3rd Period – Coquitlam goal at 12:19 by #7 Carter Morson (#17 Jordan Harbert, #3 Shaan Luddu).  Alberni powerplay goal at 9:25 by #25 Ryshard Pouliot (#21).  Final Score – Alberni 3, Coquitlam 4.

Penalty Summary – Alberni had 16 penalty minutes and Coquitlam had 10 penalty minutes in the game.

Sunday 5:30 pm – Lake Cowichan 4 vs Alberni-1 5

1st Period – Alberni goals at 14:49 and 11:03 by #26 Jakob Murray.  Lake Cowichan goal at 11:10 by #3 Jackson Lee (#19 Xander Longbottern).  Alberni goal at 9:09 by #23 Owen King.  Lake Cowichan goal at 1:18 by #3 Jackson Lee (#14 Mayson Callihoo).  Score – Alberni 3, Lake Cowichan 2.

2nd Period – Alberni goal at 9:15 by #23 Owen King.  Score – Alberni 4, Lake Cowichan 2.

3rd Period – Lake Cowichan goal at 17:18 by #3 Jackson Lee (#19 Xander Longbottern).  Alberni goal at 6:11 by #45 Maverick Buxton.  Lake Cowichan goal at 4:13 by #3 Jackson Lee.  Final Score – Alberni 5, Lake Cowichan 4.

Penalty Summary – Alberni had 12 penalty minutes and Lake Cowichan had 16 penalty minutes plus a 10 minute misconduct in the game.

Monday 8:15 am – Campbell River 5 vs Alberni-2 2

1st Period – Campbell River goal at 12:46 by #6 Jaxson Irving (#4 Dexter Maurique).  Alberni powerplay goal at 4:13 by #2 Parker McKay (#11 Rick Dunnington).  Score – Campbell River 1, Alberni 1.

2nd Period – Campbell River goal at 7:29 by #7 Ryan Newton (#4 Dexter Maurique, #2 Elijah Saxby).  Score – Campbell River 2, Alberni 1.

3rd Period – Campbell River goal at 6:09 by #2 Elijah Saxby (#3 Joseph Mack, #5 Lucy Saxby).  Alberni goal at 4:31 by #19 Ryan Tramer (#11 Rick Dunnington, #2 Parker McKay).  Campbell River goals at 3:22 by #2 Elijah Saxby and at 0:16 by #2 Elijah Saxby (#7 Ryan Newton).  Final Score – Campbell River 5, Alberni 2.

Penalty Summary:  Campbell River had 10 penalty minutes and Alberni had 8 penalty minutes in the game.

Monday 10:15 am – Victoria 3 vs Coquitlam 6(Gold Medal Game)

1st Period – Coquitlam goal at 1:56 by #15 Colton Simms (#12 Dylan Lefebvre).    Score – Victoria 0, Coquitlam 1.

2nd Period – Coquitlam goal at 8:38 by #9 Diego Saurez (#3 Shaan Luddu, #2 Ransom Henderson).  Victoria goal at 1:42 by #14 Ethan Farquhar (#6 Diego Vargas, #8 Holly Smith).  Score – Victoria 1, Coquitlam 2.

3rd Period – Coquitlam goals at 18:11 by #9 Diego Saurez, at 17:45 by #9 Diego Saurez (#2 Ransom Henderson) and at 16:45 by #9 Diego Saurez (#2 Ransom Henderson, #6 Nicholas Takemor).  Victoria powerplay goal at 14:48 by #13 Jo Pringle (#18 Cain Stoddard) and at 14:38 by #18 Cain Stoddard (#13 Jo Pringle).  Coquitlam goal at 12:44 by #12 Dylan Lefebvre (#15 Colton Simms).  Final Score – Victoria 3, Coquitlam 6.

Penalty Summary – Victoria & Coquitlam each had 6 penalty minutes in the game.

Coquitlam wins the gold medal in the Bantam Tournament.

Sponsors & Contributors

Tournament Director

Sarah Bielert – 250-730-2029  avmha.peeweebantam@gmail.com

Tournament Rules

Bantam Recreation Tournament Rules


Feb. 15-18, 2019 Peewee Rec Tourney




Peewee Recreational Tournament


Link to:  Bantam Recreational Tournament

Team Standings (after 18 games played)

Alberni-1	3 + 3 + 3 + 1 = 10   3rd 
Alberni-2	2 + 1 + 3 + 1 = 7    6th
Campbell River	1 + 1 + 1 + 1 = 4    8th
Comox		3 + 3 + 3 + 2 = 11   2nd
Juan de Fuca 	1 + 1 + 1 + 0 = 3    9th
Nanaimo		3 + 3 + 3 + 2 = 11   1st
Oceanside 	2 + 1 + 1 + 0 = 4    7th
Port Hardy 	3 + 3 + 1 + 3 = 10   4th
Victoria	1 + 1 + 3 + 3 = 8    5th

Game Schedule

SATURDAY FEBRUARY 16TH
Start-End      Rink	Home	Score	Away	Score
 7:00-8:15  AM	W	P.HARDY	   3	CAMP.R     1	
 8:30-9:45  AM	C	COMOX	   4	VICTORIA   1
10:00-11:15 AM	W	*AV2	   3	OCEAN.	   3
11:30-12:45 PM	C	*AV1	   5	CAMP.R	   1
 1:00-2:15  PM	W	NANAIMO	  10	JUAN.DF	   3
 2:30-3:45  PM	C	P.HARDY	   5	VICTORIA   4	
 4:00-5:15  PM	W	OCEAN.	   2	COMOX	   6
 5:30-6:45  PM	W	AV1	   5	JUAN.DF	   3
 5:30-6:45  PM	C	AV2	   2	NANAIMO	   6
SUNDAY FEBRUARY 17TH
Start-End      Rink	Home	Score	Away	Score
 7:15-8:30  AM	W	COMOX	   9	JUAN.DF	   4
 8:45-10:00 AM	W	AV1	   7	P.HARDY	   5
 8:15-9:30  AM	C	CAMP.R	   1	NANAIMO	   9
 9:45-11:00 AM	C	OCEAN.	   0	VICTORIA  11	
12:45-2:00  PM	C	P.HARDY	   8	JUAN.DF	   2
 1:15-2:30  PM	W	AV2	   5	CAMP.R	   3
 2:15-3:30  PM	C	NANAIMO	   2	OCEAN.	   1
 3:45-5:00  PM	C	AV1	   3	COMOX	   4
 5:15-6:30  PM	C	AV2	   2	VICTORIA   9	
MONDAY FEBRUARY 18
Start-End      Rink	Home	Score	Away	Score
10:00-12:00 PM	W	3RD-AV1	   3	4TH-PT.H   7	
 2:15-3:45  PM	C	1ST-NAN	   8	2ND-COMOX  3

Congratulations to the Nanaimo Team for the Gold Medal win in this Peewee Tournament


Highlights

Saturday 10:00 am – Alberni-2 3 vs Oceanside 3

1st Period – Oceanside goal at 9:37 from #18 Carter Baynes.  Oceanside goal at 8:53 from #18 Carter Baynes.  Alberni goal at 6:14 from #16 Deion Rollheiser (#17 Kaitlyn Saunders).  Score – Alberni 1, Oceanside 2.

2nd Period – Alberni goal at 16:20 from #22 Alex Connell.  Alberni goal at 13:04 from #16 Deion Rollheiser (#22 Alex Connell).  Oceanside goal at 9:02 from #11 Wesley Miller (#21 Ryland Flynn).  Score – Alberni 3, Oceanside 3

3rd Period – No scoring.  Final score – Alberni 3, Oceanside 3.

Penalty Summary:  Alberni had 2 penalty minutes.  Oceanside had no penalty minutes.

Saturday 11:30 am – Alberni-1 5 vs Campbell River 1

1st Period – Alberni powerplay goal at 9:29 from #16 Aiden Heenan (#37 Brady Austin).  Score Alberni 1, Campbell River 0

2nd Period – Alberni goal at 9:48 from # 13 Justin Barrowcliff (#14 Jordan Gauthier Bay).  Score Alberni 2, Campbell River 0.

3rd Period – Alberni goal at 17:18 from #14 Jordan Gauthier Bay (#31).  Alberni goal at 16:41 from #16 Brandt Moretto (#27 Jaxson Brown, #26 Tony Nickel).  Alberni goal at 12:57 from #28 Lincoln Sexton (#16 Aiden Heenan, #27 Jaxson Brown).  Campbell River goal at 10:11 from #8 Trace Ferreira (#10, #3 Colton Kroot).  Final Score – Alberni 5, Campbell River 1.

Penalty Summary:  Alberni had 8 penalty minutes.  Campbell River had 6 penalty minutes.

Saturday 5:30 pm – Alberni-1  5 vs Juan de Fuca 3

1st Period – Juan de Fuca goal at 5:40 by #19.  Alberni goal at 4:39 by #14 Jordan Gauthier Bay (#31).  Score – Alberni 1, Juan de Fuca 1.

2nd Period – Alberni goal at 14:21 by #16 Aiden Heenan (#37 Brady Austin, #26 Tony Nickel).  Juan de Fuca goals at 12:10 by #5 (#21, #7) and at 11:01 by #10 (#17, #44).  Alberni goals at 10:17 by #14 Jordan Gauthier Bay (#19 Jacob Dobosz) and at 0:39 by #14 Jordan Gauthier Bay (#31, #40 Athena Lauder).  Score – Alberni 4, Juan de Fuca 3.

3rd Period – Alberni goal at 8:32 by #29 Damian Winchester (#13 Justin Barrowcliff, #15 Brandt Moretto).  Final Score – Alberni 5, Juan de Fuca 3.

Penalty Summary – Alberni had 6 penalty minutes.  Juan de Fuca had 4 penalty minutes.

Saturday 5:30 pm – Alberni-2 2 vs Nanaimo 6

1st Period – Alberni goal at 8:40 by #3 Ezra McCollister (#33 Josh Sutherland).  Nanaimo goal at 3:09 by #6 Hunter Laboucan (#8 Zachary Houghton).  Score – Alberni 1, Nanaimo 1.

2nd Period – Nanaimo goal at 14:52 by #6 Hunter Laboucan.  Score – Alberni 1, Nanaimo 2.

3rd Period – Nanaimo goals at 16:34 by #4 Wyatt Brand and at 16:03 by #9 Hayden Looy.  Alberni goal at 15:22 by #3 Ezra McCollister (#16 Deion Rollheiser).  Nanaimo goals at 13:34 by #6 Hunter Laboucan and at 9:31 powerplay goal from #12 Kyle Nickel.  Final score – Alberni 2, Nanaimo 6.

Penalty Summary – Alberni had 8 penalty minutes.  Nanaimo had 6 penalty minutes.

Sunday 8:45 am – Alberni-1 7 vs Port Hardy 5

1st Period – Alberni goal at 14:29 by #14 Jordan Gauthier Bay.  Score – Alberni 1, Port Hardy 0.

2nd Period – Port Hardy goals at 14:09 by #15 (#18) and a powerplay goal at 10:55 by #11 (#2).  Alberni goals at 8:06 by #14 Jordan Gauthier Bay, at 6:25 by #29 Damian Winchester and at 5:59 by #14 Jordan Gauthier Bay (#26 Tony Nickel, #40 Athena Lauder).  Port Hardy goals at 3:31 (powerplay) by #16 (#18) and at 0:43 by #2 (#8, #18).  Score – Alberni 4, Port Hardy 4.

3rd Period – Alberni goal at 16:08 by #40 Athena Lauder (#26 Tony Nickel).  Port Hardy goal at 15:44 by #8.  Alberni goals at 12:03 by #14 Jordan Gauthier Bay (#31) and at 8:40 by #16 Aiden Heenan (#14 Jordan Gauthier Bay, #31).  Final Score – Alberni 7, Port Hardy 5.

Penalty Summary – Alberni had 6 penalty minutes.  Port Hardy had 2 penalty minutes.

Sunday 1:15 pm – Alberni-2 5 vs Campbell River 3

1st Period – Alberni goals at 10:55 by #6 Talan Massop (#9 Hunter Alarie) and at 7:45 by #3 Ezra McCollister (#6 Talan Massop).  Score – Alberni 2, Campbell River 0.

2nd Period – Alberni goal at 13:30 by #3 Ezra McCollister.  Campbell River goals at 10:15 by #11 Graysen Anderson (#12 Anson Marrie) and at 7:06 by #17 Markus Schulte (#3 Colton Kroot).  Score – Alberni 3, Campbell River 2.

3rd Period – Alberni goal at 17:42 by #22 Alex Connell (#33 Josh Sutherland).  Campbell River goal at 9:30 by #8 Ryder Lipkovits (#7, #11 Graysen Anderson).  Alberni goal at 0:15 by #22 Alex Connell (#24 Teagan Graham, #5 ).  Final Score – Alberni 5, Campbell River 3.

Penalty Summary – Alberni had 8 penalty minutes.  Campbell River had 6 penalty minutes.

Sunday 3:45 pm – Alberni-1 3 vs Comox 4

1st Period – Comox goals at 11:13 by #25 (#37 Spencer Scheibenpflug) and at 9:06 by #34 Liam MacKenzie (#22 Jack Rae).  Score – Alberni 0, Comox 2.

2nd Period – Alberni goals at 12:45 by #29 Damian Winchester and powerplay goal at 10:23 by #29 Damian Winchester (#14 Jordan Gauthier Bay).  Comox goal at 8:46 by #34 Lian MacKenzie.  Score – Alberni 2, Comox 3.

3rd Period – Comox goal at 13:39 by #34 Liam MacKenzie (#24 Dexter Mulrooney).  Alberni goal at 10:41 by #16 Aiden Heenan (#27 Jaxson Brown).  Final Score – Alberni 3, Comox 4.

Penalty Summary – Alberni had 10 penalty minutes.  Comox had 12 penalty minutes.

Sunday 5:15 pm – Alberni-2 2 vs Victoria 9

1st Period – Alberni goals at 8:25 and 1:03 both scored by #22 Alex Connell (unassisted).  Victoria goals at 0:22 by #8 Daniel Graham and at 0:15 by #4 Noah Chan (#8 Daniel Graham).  Score – Alberni 2, Victoria 2.

2nd Period – Victoria goals at 13:07 by #4 Noah Chan (#8 Daniel Graham, #15 Adam Hoogewerf), at 5:32 by #4 Noah Chan (#8 Daniel Graham) and at 4:11 by #8 Daniel Graham (#4 Noah Chan).  Score – Alberni 2, Victoria 5.

3rd Period – Victoria goals at 15:31 by #5 Blake Anderson (#4 Noah Chan), at 13:47 by #4 Noah Chan (#9 Sabine Bailey), at 12:15 by #10 Marcus Ronin (#8 Daniel Graham)and at 8:06 by #9 Sabine Bailey (#5 Blake Anderson).  Final Score – Alberni 2, Victoria 9.

Penalty Summary:  Alberni had 4 penalty minutes and Victoria had no penalties in the game.

Monday 10:00 am – Alberni-1 3 vs Port Hardy 7 (Bronze Medal Game)

1st Period – Alberni goal at 11:27 from #27 Jaxson Brown (#31 Spencer Miekle).  Port Hardy goal at 8:42 from #11 Jonah Johnson.  Score – Alberni 1, Port Hardy 1.

2nd Period – Port Hardy goals at 7:39, 7:25, 6:09, 4:19 all scored by #11 Johah Johnson.  Alberni goal at 5:29 from #29 Damian Winchester.  Score – Alberni 2, Port Hardy 5.

3rd Period – Alberni goal at 15:47 from #29 Damian Winchester (#49 Athena Lauder).  Port Hardy goals at 7:37 by #15 Ryler Smith (#11 Jonah Johnson) and at 4:56 from #2.  Final Score – Alberni 3, Port Hardy 7.

Penalty Summary:  Alberni and Port Hardy each had 6 penalty minutes in the game.

Monday 2:15 pm – Nanaimo 8 vs Comox 3 (Gold Medal Game)

1st Period – Nanaimo goal at 7:39 by #7 Brandon Zsigovics.  Comox goal at 6:33 by #40 Cooper Jean (#23 Van Pritchard).  Nanaimo powerplay goal at 0:16 by #6 Hunter Labouean.  Score – Nanaimo 2, Comox 1.

2nd Period – Nanaimo goals at 9:24, 8:38, 8:29 all by #6 Hunter Labouean.  Nanaimo goal at 0:33 by #14 Holden Kerr (#9 Hayden Looy, #16 Ayden Lepoidevin).  Score – Nanaimo 6, Comox 1.

3rd Period – Comox goal at 11:14 by #22 Jack Rae (#8 Seth Herd).  Nanaimo goal at 10:11 by #6 Hunter Labouean (#7 Brandon Zsigovics).  Comox goal at 8:03 by #21 Shayne McGuigan (#40 Cooper Jean).  Nanaimo goal at 4:19 by #6 Hunter Labouean.  Final score – Nanaimo 8, Comox 3.

Penalty Summary – Nanaimo had 12 penalty minutes and Comox had 8 penalty minutes in the game.

Nanaimo wins Gold Medal – Comox wins Silver Medal.


Team Photos

 


Sponsors & Contributors

Tournament Director

Sarah Bielert – 250-730-2029  –  avmha.peeweebantam@gmail.com

Tournament Rules

Peewee Recreation Tournament Rules


Feb. 9-12 Bryan Mason Tourney – PEEWEE

Alberni Valley Minor Hockey welcomes you to the
Bryan Mason Memorial Tournament
Details will be posted here as they become available.


PEEWEE RECREATION TOURNAMENT


PEEWEE Team Standings: (Pool A)
 (points after 11*/12 games played)              FINAL
 Alberni-Stingers   (AV1) 0 + 0 + 0 = 0 pts. 4TH
 Oceanside          (OC1) 2 + 2 + 2 = 6 pts. 1ST GOLD
 Juan de Fuca       (JDF) 2 + 2 + 0 = 4 pts. 2ND BRONZE
 Port McNeill       (PM1) 0 + 0 + 2 = 2 pts. 3RD

PEEWEE Team Standings: (Pool B)
 Alberni-Ice Devils (AV2) 0 + 0 + 0 = 0 pts. 4TH
 Nanaimo            (NAN) 2 + 2 + 0 = 4 pts. 1ST SILVER
 Campbell River     (CR5) 2 + 0 + 0 = 2 pts. 3RD
 Comox Valley       (CV6) 0 + 2 + 2 = 4 pts. 2ND

For BANTAM Standings, Game Schedule, etc. go to:
BANTAM RECREATION TOURNAMENT

February 9
 G# – Start-End   – Rink – Home –   Score – Visitor – Score
  1    5:15-6:30  PM  C   ALBERNI(AV1)  2   OCEANSIDE    13
  2    6:45-8:00  PM  C   ALBERNI(AV2)  4   NANAIMO      5
February 10
 G# – Start Time – Rink –  Home –   Score – Visitor – Score
  3    8:15-9:30  AM  W   JUAN DE FUCA  12   PT MCNEILL  0
  4    9:45-11:00 AM  W   CAMPBELL R     5   COMOX       3
  5   12:30-1:45  PM  C   PT MCNEILL     1   OCEANSIDE   6
  6    2:00-3:15  PM  C   JUAN DE FUCA  10   ALBERNI(AV1)1
  7    3:30-4:45  PM  C   NANAIMO        7   CAMPBELL R  3
  8    5:00-6:15  PM  C   COMOX          7   ALBERNI(AV2)3
February 11
 G# – Start Time – Rink – Home – Score – Visitor – Score
  9    9:45-11:00 AM  C   ALBERNI(AV1)   1   PT MCNEILL  3
 10*  11:15-12:30 PM  C   ALBERNI(AV2)   2   CAMPBELL R  4
 11   11:30-12:45 PM  W   OCEANSIDE      3   JUAN DE FUCA2
 12    1:00-2:15  PM  W   COMOX          4   NANAIMO     2
February 12 MONDAY (FINALS)
 G# - Start Time - Rink - Home - Score - Visitor - Score
 13    8:30-9:45  AM  C   4TH-A AV1   5    4TH-B AV2  5
 14    1:45-3:00  PM  C   3RD-A PT.M  2    3RD-B CR   2
 15    3:15-4:45  PM  C   2ND-A JDF   6    2ND-B CV   1
 16    1:30-3:30  PM  W   1ST-A OC    5    1ST-B NAN  1

Game Highlights:

(Details of the Alberni games and the Finals will be posted here.)


Game 1 – Alberni (AV1) 2, Oceanside 13.

1st Period – Oceanside scored 4 goals in the period. Goal scorers were #7 Jesse Fox, #16 Markus Goodman, #14 Wade Wesnedge (on powerplay)  and #22 Mark Sanderson.  Score – Alberni 0, Oceanside 4.

2nd Period – Oceanside scores 8 goals in the period.  Goal scorers included #21 Ryland Flynn, #7 Jesse Fox, #19 Annika Waite, #16 Markus Goodman, & #17 William Crowe.  Alberni gets on the scoreboard at 5:22 with a goal from #10 Jordan Gauthier-Bay and assisted by #16 Trevor Hodgeson.  At the end of the 2nd period, the score is Alberni 1, Oceanside 12.

3rd Period – Alberni scores at 11:56 with an unassisted goal from #12 Damian Winchester.  Oceanside follows at 11:22 with their final goal from #21 Ryland Flynn, assisted by #2 Rylie Wickman and #22 Mark Sanderson.  Final Score – Alberni (AV1) 2, Oceanside 13.

Penalty Summary:  Alberni had 3 offences for 6 penalty minutes.  Oceanside had 1 offence for 2 penalty minutes.

Player Awards:  Alberni #10 Jordan Gauthier-Bay, #20 Ezra McCollister, #27 Ellis Kniert.  Oceanside  #22 Mark Sanderson  #8 Lawson DCruz  #20 Dino Rokanas.

Game 6 – (Sat. 2:00 pm) Juan de Fuca vs Alberni (AV1)

Game 8 – (Sat. 5:00 pm) Comox vs Alberni(AV2)

Game 9 – (Sun. 9:45 am) Alberni (AV1) vs Port McNeill

Game 10 – (Sun. 11:15 am) Alberni (AV2) vs Campbell River

Game 13 (Mon. 8:30 am) Alberni (AV2) vs Alberni (AV1)

Game 16 (Mon. 1:30 pm) Oceanside vs Nanaimo


Team & Tournament Sponsors: 


Tournament Director:

Kathy McArthur

Stephanie Hopkins – stephanieavmha@gmail.com


Feb 9-12 Bryan Mason Tourney – BANTAM

Alberni Valley Minor Hockey welcomes you to the
Bryan Mason Memorial Tournament
Details will be posted here as they become available.


BANTAM RECREATION TOURNAMENT


BANTAM Team Standings:
 (points after 15/15 games played)
 Alberni   (AV1)  1 + 2 + 2 = 5 pts. 3RD  FINAL BRONZE
 Saanich   (SAA1) 2 + 0 + 2 = 4 pts. 4TH
 Comox     (CV2)  0 + 0 + 0 = 0 pts. 10TH
 Oceanside (OC3)  1 + 0 + 2 = 3 pts. 5TH
 Kerry Pk  (KP1)  2 + 0 + 0 = 2 pts. 8TH
 Oceanside (OC2)  1 + 2 + 0 = 3 pts. 6TH
 Nanaimo   (NAN3) 0 + 2 + 0 = 2 pts. 7TH 
 Nanaimo   (NAN2) 1 + 2 + 2 = 5 pts. 2ND  FINAL SILVER
 Comox     (CV1)  0 + 0 + 0 = 0 pts. 9TH
 Pt Coqu.  (PC1)  2 + 2 + 2 = 6 pts. 1ST  FINAL GOLD

PEEWEE Team Standings and Game Schedule


February 9               (* Game Highlights)
G# - Start-End    Rink Home       Score  Visitor  - Score
 1  5:30-6:45  PM   W  *ALBERNI(AV1)  5   OCEANSIDE(OC2) 5
 2  7:00-8:15  PM   W  NANAIMO(NAN2)  2   OCEANSIDE(OC3) 2
February 10
 G# - Start Time    Rink Home     Score  Visitor - Score
 3  8:00-9:15  AM   C   COMOX(CV1)    1   PT COQUIT(PC1) 5
 4  9:30-10:45 AM   C   NANAIMO(NAN3) 3   *ALBERNI(AV1)  6
 5 11:00-12:15 PM   C   SAANICH(SAA1) 8    COMOX(CV2)    5
 6 11:15-12:30 PM   W   OCEANSIDE(OC3)1    KERRY PK(KP1) 4
 7  6:30-7:45  PM   C   OCEANSIDE(OC2)7    COMOX(CV2)    2
 8  8:00-9:15  PM   C   KERRY PK(KP1) 0    NANAIMO(NAN2) 8    
February 11
G# - Start Time   Rink  Home -   Score   - Visitor  - Score 
 9  8:15-9:30  AM   C   OCEANSIDE(OC2) 3  NANAIMO(NAN3) 4
10  8:30-9:45  AM   W   *ALBERNI(AV1)  5  SAANICH(SAA1) 2
11 10:00-11:15 AM   W   COMOX(CV1)     2  OCEANSIDE(OC3)4 
12 12:45-2:00  PM   C   PT COQUIT(PC1) 4  KERRY PK(KP1) 2  
13  2:15-3:30  PM   C   NANAIMO(NAN3)  1  SAANICH(SAA1) 6
14  3:45-5:00  PM   C   NANAIMO(NAN2)  6  COMOX(CV1)    1
15  5:15-6:30  PM   C   COMOX(CV2)     3  PT COQUIT(PC1)4
February 12 MONDAY (FINALS)
 G# - Start Time -   Rink  Home -  Score - Visitor  - Score
 16   8:45-10:00 AM   W    9TH CV1    2      10TH CV2   8
 17  10:15-11:30 AM   W    7TH NAN3   6      8TH KP1    2
 18  11:45-1:15  PM   W    3RD AV1    3      4TH SAA1   2
 19  12:15-1:30  PM   C    5TH OC3    5      6TH OC2    2
 20   3:45-5:45  PM   W    1ST PT.C   3      2ND NAN2   2


Game Highlights:
(Details of the Alberni games and the Finals will be posted here.)

Game 1 – Alberni (AV1) 5, Oceanside (OC2) 5.

1st Period – Alberni is first on the scoreboard at 10:26 with a goal from #16 Tanner Banman, assisted by #8 Bobby McKenzie and #15 Cam McArthur.  At 5:48, Oceanside’s #3  Zach Lantaigne scores their first goal with assists from #4 and #10 Bradley Ronyecz.  The score at the end of the period, Alberni 1, Oceanside 1.

2nd Period – Oceanside scored goals at 11:39 by #18 Josh Strobiki and at 8:10 on the power play by #19 Marcus Wheatley.  Alberni goals at 9:34 from #6 Nick Bassingwaite, unassisted.  At 5:08 Alberni #9 Samuel Shanks scores with an assist from #20 Richard Pouliot.  At 6:32 Alberni scores on a powerplay with a goal from #7 Colton Scott, assisted by #10 Kayden Doiron.  The score at the end of the 2nd period, Alberni 4, Oceanside 3.

3rd Period – Oceanside scores a goal at 15:56 from #18 Josh Strobiki with assists from #15  and #19 Marcus Wheatley.  At 6:55, Oceanside #14 Nathan Wilson scores unassisted.  The final goal of the game was scored at 5:49 from Alberni #16 Tanner Banman, assisted by #8 Bobby McKenzie.  Final score – Alberni (AV1) 5, Oceanside (OC2) 5.

Penalty Summary – Alberni had 8 penalty minutes.  Oceanside had 10 penalty minutes.

Player Awards –  Alberni #16 Tanner Banman, #7 Colton Scott.  Oceanside #18 Josh Strobiki, #17 Aedan Pasquill, #19 Marcus Wheatley.

Game 4 –  Nanaimo (NAN3) 3, Alberni (AV1) 6

1st Period – First goal of the game was scored at 12:19 by Alberni #15 Cam McArthur, assisted by #9 Samuel Shanks and #4 Avery Cole.  At 9:39 Nanaimo’s #28 Darien Groundwater scores a goal with assists from #26 Alex Mclauchlan and #24 Gavin Thomas.  Alberni returns at 4:32 with a goal from #10 Kayden Doiron, assisted by #5 Maverick Buxton and #2 Blake Mauke.  With 45 seconds left in the period, Nanaimo on a power play, #28 Darien Groundwater scores, unassisted.  At the end of the 1st Period, Nanaimo 2, Alberni 2.

2nd Period – Alberni takes the lead at 10:02 with an unassisted goal from #15 Cam McArthur.  It is followed at 7:58 with an Alberni goal from #8 Bobby Mckenzie, assisted by #10 Kayden Doiron and #4 Avery Cole.  After 2 periods of play, Nanaimo 3, Alberni 4.

3rd Period – Alberni’s #10 Kayden Doiron goes on to score 2 goals at 13:33 and 8:20, with assists from #8 Bobby Mckenzie, #20 Ryshard Pouliot and #2 Blake Nauke.  Final Score – Nanaimo (NAN3) 3, Alberni (AV1) 6.

Penalty Summary:  Nanaimo had 4 penalty minutes.  Alberni had 14 penalty minutes.

Player Awards:  Nanaimo – #28 Darien Groundwater, #25 Chevy Carlson and #27 Rachel Wilson.  Alberni – #15 Cam McArthur, #8 Bobby McKenzie and # Brad

Game 10 – (Sun. 8:30 am) Alberni (AV1) 5 vs Saanich (SAA1) 2

1st Period – Alberni scores the first and only goal in the period from #8 Bobby McKenzie, assisted by #20 Ryshard Pouliot.  At the end of the period, the score is Alberni 1, Saanich 0.

2nd Period – Saanich gets on the scoreboard at 7:58 with a goal from #9 Noah Charlton, assisted by #16 Evan Murrison and #55 Jacob Piercy.  At 3:27, Alberni returns to take the lead with a goal from #15 Cam McArthur, with an assist from #7 Colton Scott.  After 2 periods of play the score is Alberni 2, Saanich 1.

3rd Period – Alberni increases their lead with a goal at 5:10 from #10 Kayden Doiron, unassisted.  At 5:01, Alberni #7 Colton Scott scores, unassisted.  At 3:42, Alberni #8 Bobby Mckenzie scores with assists from #7 Colton Scott and #16 Tanner Banman.  At 2:48 Saanich scores the last goal in the game from #22 Zane Blondeau and assisted by #18.  Final Score is Alberni 5, Saanich 2.

Penalty Summary – Alberni had 14 penalty minutes.  Saanich had 10 penalty minutes.

Game 18 (Mon. 11:45 am)  Alberni (3rd) vs. Saanich (4th)

Game 20 (Mon. 3:45 pm) Pt. Coquitlam 3, Nanaimo2 2.

1st Period – Nanaimo  starts the scoring with a goal at 11 :15 from #3 Kenny Pham, assisted by #18 Connor Roshowsky.  Nanaimo scores again at 6:16 on a power play with an unassisted goal from #4Lucas Caukkanen.  At the end of the period the score is Pt. Coquitlam 0, Nanaimo 2.

2nd Period – Port Coquitlam scores at 9:43 with an unassisted goal from #16 Jerry Hughes.  The score after 2 periods of play, Pt. Coquitlam 1, Nanaimo 2.

3rd Period – Port Coquitlam goals at 13:17 when #11 Levi Tory scores with an assist from #16 Jerry Hughes.  The final goal of the game from Port Coquitlam was at 1:10 when #5 Anhol Sekhon scores on a power play with an assist from #17 Derek Pattenden.  The final score – Port Coquitlam 3, Nanaimo (NAN2) 2.

Penalty Summary – Port Coquitlam had 23 penalty minutes.  Nanaimo had 16 penalty minutes.


 


Team & Tournament Sponsors:


Tournament Director:

Kathy McArthur
Stephanie Hopkins – stephanieavmha@gmail.com


Mason Memorial BANTAM Tourney, Feb 10-13

Congratulations to Victoria Ice Hawks for their GOLD medal win.


BANTAM TEAM STANDINGS

Standings after 12/12 games

Bantam Pool A - points - Pool placement - Final placement
- Alberni              + 0 + 0 + 0 = 0 4th  7th F
- Nanaimo              + 0 + 2 + 2 = 4 2nd  4th F
- Oceanside Blues      + 2 + 1 + 0 = 3 3rd  5th F
- Oceanside Hurricanes + 2 + 1 + 2 = 5 1st  2nd F
Bantam Pool B - points - Pool placement - Final placement
- Sooke                + 1 + 0 + 1 = 2 3rd  6th F
- Juan de Fuca         + 1 + 0 + 0 = 1 4th  8th F
- Victoria             + 1 + 2 + 2 = 5 1st  1st F - GOLD
- Cowichan             + 1 + 2 + 1 = 4 2nd  3rd F

Bantam Teams

(click on team photo to view)

ALBERNI STEELHEADS– 2-Gage Dorn, 10-Abby Nelson, 18-Arrianna Ward, 11-Dalten Hagen, 14-Jordan Villafane, 12-Dylan Stirzaker, 16-Nikolas Dwolinsky, 7-Colton Scott, 19-Cody Sutherland, 5-Kayden Doiron, 6-Jackson McKean, 8-Ty Vallee, 13-Bradley Kozacari, 1-Angelo Sarlandie (G), 35-Austin Kuc (G), 20-Ethan Sutherland.

.

 

OCEANSIDE BLUES – 30-Riley Hammil (G), 2-Nolan Lewis, 3-Jayden Dickinson, 4-Shawn McGrath, 5-Daniel Biagioni, 9-Garet Eppler, 11-Will Fox, 16-Nicholas Goodman, 15-Daylen Laflamme, 17-Taio Croden, 19-Jordan Meeler, 20-Ethan Tatt.

 

 

VICTORIA – 30-Isaac Cain-Tallo (G), 2-Kai Chisholm, 4-Boshko Maric, 6-Kai Scott-Moncrieff, 7-Max Yundt, 8-Ben White, 9-Adam Benn, 10-Lucas Underwood, 11-Nathan Jackson, 15-Gordon Bishop, 16-Yashwant Katireddy, 17-Willem Belanger, 18-Benjamin Dand, 19-Joel LeVecque

 

 

NANAIMO – 1-Cody Bowles (G), 7-Owen Baker, 5-Ryan Edwards, 6-Haiden Botro Kuff, 8-Cam Ward, 2-Cyrus Urbanowilz, 11-Alex Lister, 12-Noah Visscher, 14-Jorden Edwards, Hudson Hill, 3-Rylee Bready, 16-Hayden MacMillan, 19-Jack Squire, 20-Kaleb McEachern.

.

 

 

OCEANSIDE HURRICANES – 1-Alex Reid (G), 3-Rowan Hannay, 5-Dawson Meldrum, 6-Daniel Wilhelm, 7-Ben Tisdelle, 8-Kyle Keddy, 9-Martin Rupprecht, 10-Dain Lewis, 11-Jacob Colley, 12-Kohl Krastel, 14-Mathew Green, 17-Markus Wheatley, 18-Mason Frew, 19-Logan Brown, 20-Kaeden Letcher.

 

 

COWICHAN – 35-Brad Nielsen (G), 2-Carter Chanin, 3-Brayden Generous, 5-Carter Court, 6-Jacob Stocks, 7-Isiah Poro, 8-Ryan Kuhn, 9-Kodi Aven Picard, 11-Adrian Cahoon, 13-Kaleb Olson, 14-Wyatt Sawchuck, 15-Cheyenne Sawchuck, 17-Matty Schute, 18-Marcus Copp, 19-Jacob Mclusky.

 

 

.

 

JUAN DE FUCA – 1-Braeden Sather (G), 4-Brandon Bateman, 6-Jacob Moody, 8-James Semkiw, 10-Jayden Richardson, 15-Kya Fulko, 16-Danielle Boudreau, 18-Alex Ker, 19-Brayden Archambault, 44-Jaycen Lambert, 77-Braydon Pinzarrone, 88-Hamish Browne, 33-Alex (G), 79-Connor Rant, 70-Nathan Erickson.

Photos pending for – Sooke

SOOKE – 27-Connor Brinbridge (G), 2-Claudia Mcdonald, 4-Braden Gilson, 5-Madison Dursten, 8-Ayden Meher, 10-William Carture, 11-Thalia Bjorklund, 12-Danielle Bonilla, 14-Hunter Amida, 17-Daniel Thompson, 20-Saunison Reper, 21-Chris Piatkowski.


Bantam Game Schedule

C – COULSON RINK W – WEYERHAEUSER ARENA
G # DATE START RINK HOME Score  VISITOR  Score
B1 FRI-FEB 10 5:15 PM W ALBERNI  0 OCEAN-BLUES  7
B2 FRI-FEB 10 6:45 PM W NANAIMO  3 OCEAN-HURRI  9
B3 SAT-FEB 11 8:15 AM W SOOKE  6 JUAN DE FUCA  6
B4 SAT-FEB 11 9:45 AM W VICTORIA  5 COWICHAN  5
B5 SAT-FEB 11 11:15 AM W ALBERNI  3 NANAIMO  6
B6 SAT-FEB 11 1:00 PM C OCEAN-BLUES  4 OCEAN-HURRI  4
B7 SAT-FEB 11 7:00 PM C SOOKE  6 VICTORIA  7
B8 SAT-FEB 11 8:30 PM C JUAN DE FUCA  2 COWICHAN  7
B9 SUN-FEB 12 9:30 AM C ALBERNI  1 OCEAN-HURRI  8
B10 SUN-FEB 12 11:00 AM C JUAN DE FUCA  2 VICTORIA  4
B11 SUN-FEB 12 11:30 AM W NANAIMO  3 OCEAN-BLUES  2
B12 SUN-FEB 12 3:15 PM W COWICHAN  6 SOOKE
B13 MON-FEB 13 8:15 AM W A-4 Alberni  2 B-4 Juan d F  1
B14 MON-FEB 13 9:45 AM W A-3 Ocean B  4 B-3 Sooke  2
B15 MON-FEB 13 12:45 PM W A-2 Nanaimo  3 B-2 Cowichan  5
B16 MON-FEB 13 4:15 PM W A-1 Ocean H  4 B-1 Victoria  5


Bantam Game Highlights & Photos

Bantam Game 1:  Alberni 0, Oceanside Blues 7.

 

 

 

 

 


Bantam Game 2:  Nanaimo 3, Oceanside Hurricanes 9.

Penalty Summary:  Nanaimo – 16 penalty min.  Oceanside – 8 penalty min.

NANAIMO Game Stars:   14 Jorden Edwards 8 Cam Ward 18 Hudson Hill,  20 Kaleb McEachern.

OCEANSIDE Game Stars:   7 Ben Tisdelle 9 Martin Rupprecht 12 Kohl Krastel,  17 Markus Wheatley.


Bantam Game 5:  Alberni 3, Nanaimo 6.

Alberni goals scored in the 1st period by #20 Ethan Sutherland, assisted by #5 Kayden Doiron and a powerplay goal scored by #16 Nikolas Dwolinsky, assisted by #17 Gage Dorn.  Alberni’s 3rd period goal was scored by #6 Jackson McKean, assisted by #20 Sutherland.

Penalty Summary:  Alberni = 8 min.  Nanaimo = 10 min.


Bantam Game 9:  Alberni 1, Oceanside Hurricanes 8.

Penalty Summary:  Alberni = 14 min.  Oceanside = 14 min.

Alberni’s only goal was scored in the 3rd period from #7 Colton Scott, assisted by #5 Kayden Doiron and #20 Ethan Sutherland.


Bantam Game 13:  Alberni 2, Juan de Fuca 1

Penalty Summary:  Alberni = 2 min.  Juan de Fuca = 10 min.

Alberni goals were both scored by #16 Nikolas Dwolinsky.  The first one was a powerplay goal assisted by #6 Jackson McKean.  The second goal was unassisted.


Bantam Game 14:  Oceanside Blues 4, Sooke 2.

Penalty Summary:  Oceanside Blues = 4 min.  Sooke = 2 min.

Oceanside Blues – 3 Stars:  2-Nolan Lewis, 5-Daniel Biagoni, 11-Will Fox

Sooke – 3 Stars:  4-Braden Gilson, 10-William Carture, 21-Chris Piatkowski


Bantam Game 15:  Nanaimo 3, Cowichan 5.

Penalty Summary:  Nanaimo = 10 min.  Cowichan = 8 min.

Nanaimo – 3 Stars:  2-Owen Baker, 8-Cam Ward, 12-Noah Visscher

Cowichan – 3 Stars:  3-Brayden Generous, 17-Matty Schure, 19-Jacob McCluskey.


Bantam Game 16:  Oceanside Hurricanes 4, Victoria 5

1st Period:  Oceanside goals scored by #17 Markus Wheatley, assisted by #12 Kohl Krastel, followed by a goal from #5 Dawson Meldrum, assisted by #28.  2nd Period:  Oceanside goal from #14 Mathew Green, unassisted.  3rd Period:  Oceanside goal from #6-Daniel Wilheim, assisted by #9-Martin Rupprecht.  Victoria goes on to score 4 goals in the period.  Two goals and an assist from #15-Gordon Bishop. Single goals from #19-Joel LeVecque and #9-Adam Benn, also an assist from #6-Kai Scott-Moncrieff.  Score tied at 4 each after 3 periods.  In a shoot out, Victoria’s #19 LeVecque gets the winning goal.

Penalty Summary:  Oceanside = 10 min.  Victoria = 10 min.

Oceanside Hurricanes 3 Stars:  #9-Martin Rupprecht, #12-Kohl Krastel, #14-Mathew Green.

Victoria 3 Stars:  #6-Kai Scott-Moncrieff, #9-Adam Benn, #19-Joel LeVecque.

Gold Medal winner – Victoria Ice Hawks


Bantam Team Sponsor

Thank you to all our sponsors, contributors, supporters… who play an important part in the success of our tournament.

PANAGO  PIZZA | SHOPPERS DRUG MART | KIRBY'S SOURCE FOR SPORTS |  
THE MEDICINE SHOP | BREAKERS MARINE | ARBUTUS RV | CARLA STEVENS - YOUNG LIVING |
TIM HORTONS | UNITED CABS | WEST WIND PUB | CHIC KIDS CONSIGNMENT |
DOUBLE R MEATS | PATTI SEXTON- NORWEX | BOSTON PIZZA | FINISHING TOUCHES |
ANGIE MCKEAN - SENTSY | CYGNET COVE SUITES | ALPINE HEAVYHAUL LTD. |
DAWN KRIVENSKY HARRIS | DOROTHY MAXWELL - EPICURE | MOUNTAIN VIEW BAKERY |
THE PLACE | JAY'S LACE IT UP | ALBERNI AUTO SPA | PORT POSH WASH |
FANDANGLES | THE FUNK TRUNK | ANN-ELIN THULER - AVON | SHARON SMITH-YONIQUE |   
ALBERNI CHRYSLER | LB WOODCHOPPERS | 7-11 | SUBWAY | STEAMPUNK CAFE | 
COASTAL COMMUNITY INSURANCE |  SOUTHSIDE AUTO SUPPLY | ANIMAL ARK | 
BOOMERANGS CAFE | CAP IT | FLOWERS UNLIMITED | TYLER'S NO FRILLS | QUALITY FOODS 
SAVE ON FOODS | TECH WORKS | ALBERNI LIQUOR | CAROL-ANNE PHILLIPS - BATH BOMBS |
CHRISTINA KAILOR - 31 | MARGARET MARSHALL - TUPPERWARE |
BARB KALUGHIN - SOUTHILL | APRIL KRUPEK - NORWEX | ROXANNE KAKUSCHKE - EPICURE |
COOMB COUNTRY CANDY | BOSLEY'S PET FOOD PLUS | CLOUD CITY APPAREL |
TSK HYDRAULICS + SUPPLY | ELSA TORFS | THE TREASURE CHEST |


Story of Bryan Mason Memorial Tournament (.pdf)

2017 Bryan Mason Tournament Rules (.pdf)

link to Peewee 10 Team Tournament

 36 Game Schedule of the B Mason Memorial Tournament (.pdf) to view or print


Tournament Directors

 


 


Mason Memorial PEEWEE Tourney, Feb 10-13

2017-feb-b-mason-mem-tourney-600x200

Congratulations to Juan de Fuca Grizzlies for the GOLD medal win.


PeeWee Team Standings

Standings after 15/15 games played, and Final Placement

Oceanside-3       + 2 + 2 + 2 = 6 1st  GA 2  2nd F
Juan de Fuca      + 2 + 2 + 2 = 6 2nd  GA 3  1st F - GOLD
Oceanside-1       + 2 + 2 + 2 = 6 3rd  GA 10 3rd F
Victoria          + 2 + 0 + 2 = 4 4th  GA 11 4th F
Alberni Warriors  + 0 + 2 + 2 = 4 5th  GA 19 6th F
Comox-6           + 2 + 0 + 0 = 2 6th  GA 9  5th F
Alberni Fireballz + 2 + 0 + 0 = 2 7th  GA 11 7th F
Comox-4           + 0 + 0 + 0 = 0 8th  GA 13 8th F
Sooke             + 0 + 0 + 0 = 0 9th  GA 15 9th F
Cowichan-1        + 0 + 0 + 0 = 0 10th GA 30 10th F

(click on team photo to view)


JUAN DE FUCA – 1-Sam Seaberg (G), 3-Liam Laurie, 4-Max Battle, 5-Ethan Shultz, 6-Jacob Boudreau, 7-Jackson Hoshal, 9-Dylan Sanders, 11-Ty Matthews, 17-Matt Kerr, 19-Nathan Madsen, 21-Jordyn Kobeyashi, 27-Nicholas Mayor, 33-Josh Ford, 44-Matthew Boudreau, 66-Dylan Parker, 87-Marissa Buckley, 89-Ryder Frisk (G).

.

COMOX-6 BLUE CHEESE – 1-Daniel Gilfillan (G), 22-William Jepson, 24-Rylan Gill, 25-Jeremy Ferland, 26-Dylan Gullickson, 27-Nathan Berrigan, 29-Jack Maher, 33-Nolan Sutter, 35-Braxton Barr, 40 Ryan Scott, 38-Aragan Karn

.

.

.

.

.

.

ALBERNI FIREBALLZ – 35-Ashton Doucette (G), 2-Conner Buxton, 3-Kohl Graham, 4-Rick Dunington, 5-Maverick Buxton, 6-Parker McKay, 7-Nick Bassingthwaite, 8-Chayse Griffith, 12-Owen King, 14-Abby Little, 15-Cam McArthur, 16, Ryshard Pouliot, 17-Gabe Wass, 18-Tanner Banman, 20-Karson Karaim.

.

ALBERNI WARRIORS – 20-River O’Neil Johns (G), 24-Avery Cole, 18-Blake Mauke, 14-Brayden Lapointe, 11-Cache Poirier, 12-Cameron Maher, 13-Ellis Kniert, 8-Hudson Swann, 15-Diego Hopkins, 10-Kai Bray, 22-Kelton Radford, 17-Nick Stirzaker, 21-Rowan Cole, 19-Ryan Huttges, 28-Ryland Brossoit, 16-Wiley Olson

.

.

.

SOOKE – 1-Mitchell Neustaedter (G), 9-Neala Gair, 4-Eva Holmes, 6-Tye Lindquist, 7-Tyson Robinson, 10-Hunter Almasi, 11-Daniel Wiley, 12-Blake Morrison, 13-Dylan Callioux, 14-Trans Robertson, 18-Elyse Perman.

 

.

.

COMOX 4 – 30-Shane Passaro, 22-Reid Hockley, 23-Walker Maximick, 24-Marcus Greaves, 26-Owen Caissie, 27-Leland Strachan, 28-Cash Swayze, 29-Amatis Ma, 32-Luke Swanson, 33-Andrew Bremer, 34-Joel Sample, 35-Ryland Herr, 36-Brad Booth, 37-Ben Roberts, 39-Norm Rudolph.

 
.
.


Photos pending - Victoria - Cowichan - Oceanside 1 - Oceanside 3

VICTORIA – 1-Luke Fransson (G), 2-Diego Vargas, 3-Ethan Farquar, 4-Jace Bodwyn, 5-Edward Traise, 6-Jakob Frarundich, 7-Jacob Chambers, 8-Fraser Scott Moncrieff, 9-Cooper Board, 11-Kalum Morier, 12-Kaelyn David, 15-Thomas Gao, 16-Julian Gould, 18-Cain Stoddard.

COWICHAN – 1-Kayce De Clark (G), 2-Nolan Harris, 3-Brandan Maloney, 4-David Apps, 5-Paul Roberts, 6-Brody Miller, 7-Dominik Scott, 8-Kolby Cummings, 10-Nishan Mahal, 11Denzy James, 12-Malaki McMahon, 13-Devon Johnson, 18-Nicholas Woernle, 19-Aran Mills, 20-Kayden Koelble.

OCEANSIDE-1 – 1-Hudson Gaudreault (G), 14-Owen Bonthuis, 10-Kaiden Davies, 18-Dagen Dewaal, 3-Naden forbes, 4-Jack Jansonius, 7-Zach Lantaigne, , 9-Aedan Pasquill, 2-Zachary Pasquill, 6-Josh Strobiki, 20-Ryland Flynn.

OCEANSIDE-3 – 1-Ty Jordan (G), 2-Gabriel Bouchard, 5-Ryland Mowat, 6-Steven Dwyer, 7-Jesse Fox, 8-Andrew Dwyer, 9-Brandon Busch, 11-Anthony McLaughlin, 14-Koen O’Connell, 16-Jack Stefiuk, 17-Trent Snyder, 18-Markus Goodman, 30-Riley Mammill, 20-Bodhi, Sawchuk.


Peewee Game Schedules

C – COULSON RINK W – WEYERHAEUSER ARENA
G # Date Start Rink Home Score Visitor Score
P1 FRI-FEB 10 5:30 PM C AV WARRIORS  7 OCEANSIDE-1  14
P2 FRI-FEB 10 7:00 PM C AV FIREBALLZ  6 COMOX-4  1
P3 SAT-FEB 11 7:30 AM C COMOX-6  3 SOOKE  0
P4 SAT-FEB 11 10:00 AM C AV FIREBALLZ  2 OCEANSIDE-1  6
P5 SAT-FEB 11 11:30 AM C COWICHAN  3 VICTORIA  6
P6 SAT-FEB 11 2:30 PM C OCEANSIDE-3  3 COMOX-4  0
P7 SAT-FEB 11 4:00 PM C JUAN DE FUCA  6 COMOX-6  0
P8 SAT-FEB 11 5:30 PM C AV WARRIORS  4 SOOKE  2
P9 SUN-FEB 12 8:00 AM C AV WARRIORS  11 COWICHAN  3
P10 SUN-FEB 12 8:30 AM W JUAN DE FUCA  4 AV FIREBALLZ  2
P11 SUN-FEB 12 10:00 AM W OCEANSIDE-3  6 VICTORIA  2
P12 SUN-FEB 12 12:30 PM C SOOKE  1 OCEANSIDE-1  8
P13 SUN-FEB 12 2:00 PM C JUAN DE FUCA  4 COMOX-4  1
P14 SUN-FEB 12 3:30 PM C COWICHAN  0 OCEANSIDE-3  13
P15 SUN-FEB 12 4:45 PM W VICTORIA  3 COMOX-6  2
P16 MON-FEB 13 6:45 AM W 9th-Sooke  3 10th-Cowichan  2
P17 MON-FEB 13 7:00 AM C 7th-AV Fire  7 8th-Comox4  7
P18 MON-FEB 13 8:30 AM C 5th-AV War  2 6th-Comox6  9
P19 MON-FEB 13 11:15 AM W 3rd-Ocean1  3 4th-Victoria  1
P20 MON-FEB 13 2:30 PM W 1st-Ocean3  4 2nd-Juan d F  5

Peewee Game Highlights & Photos

Peewee Game 2 – Alberni Fireballz 6, Comox-4 Warriors 1

1st Period – Alberni goal from #4 Rick Dunington, assisted by #15 Cam McArthur and #12 Owen King.

2nd Period – Alberni goal from #3 Kohl Graham, assisted by #7 Nick Bassingthwaite.  Alberni powerplay goal scored at 13:26 by #16 Ryshard Pouliot, assisted by #6 Parker Mckay.  Alberni goal by #12 Owen King, assisted by #4 Dunington.

3rd Period – Alberni goal scored by #4 Dunington, unassisted.  Alberni goal scored by #15 Cam McArthur with assist from #4 Dunington.  Comox scored the final goal of the game at 5:17 by #6, unassisted.

Penalty Summary – Alberni 16 min.  Comox 10 min.


Peewee Game 4 – Alberni Fireballz 2, Oceanside-1 6

 Photos of Oceanside Game winners

 

 

 

 

 

.

Alberni Fireballz goals in the 3rd period included a powerplay goal by #4 Rick Dunington, assisted by #12 Owen King.  Alberni’s second goal was scored by #16 Ryshard Pouliot, unassisted.


Peewee Game 8 – Alberni Warriors 4, Sooke 2.

 Alberni goal in the 1st period was scored by #18 Blake Mauke, unassisted.  In the 2nd period, #18 Mauke repeated his unassisted goal.  Third goal for Alberni was scored by #15 Diego Hopkins, assisted by #17 Nick Stirzaker.  Alberni’s final goal was scored by #19 Ryan Huttges, assisted by #18 Mauke.

Penalty Summary – Alberni = 8 min.  Sooke = 2 min.


Peewee Game 9 – Alberni Warriors 11, Cowichan 3

Penalty Summary – Alberni Warriors = 4 min.  Cowichan = 2 min.

All goal scoring was done in the 1st & 2nd period.  Alberni point getters were #15 Diego Hopkins – 3 G/1 A, #19 Ryan Huttges – 3 G, #18 Blake Mauke – 2 G/1 A, #13 Ellis Kniert – 1 G, #12 Cameron Maher – 1 G/2 A, #8 Hudson Swann – 1 G.  Single assists from #17 Nick Stirzaker, #28 Ryland Brossoit and #24 Avery Cole.


Peewee Game 10 – Juan de Fuca 4, Alberni Fireballz 2

Penalty Summary – Juan de Fuca = 6 min.  Alberni = 8 min.

Alberni scored identical goals in the 1st and 3rd period when #4 Rick Dunington scored with an assist from #15 Cam McArthur.


Peewee Game 20 – Oceanside3 – 4, Juan de Fuca – 5.

1st Period – Oceanside goal scored by #11 Anthony McLaughlin.  Juan de Fuca goal scored by #33 Josh Ford.  2nd Period:  Oceanside goals scored by #9 Brandon Busch and #11 McLaughlin.  Juan de Fuca goal scored by #66 Dylan Porter.  3rd Period:  Oceanside goal scored by #30 Riley Hammill.  Juan de Fuca scores with goals from #9 Dylan Sanders and #33 Ford.  The score is tied at 4 apiece after 3 periods.  Overtime Period:  Juan de Fuca goal scored by #66 Dylan Porter.

Penalty Summary:  Oceanside = 24+10 min.  Juan de Fuca = 8 min.

Oceanside 3 Stars – #5-Ryland Mowat, #7-Jesse Fox, #11-Anthony McLaughlin.

Juan de Fuca 3 Stars – #9-Dylan Sanders, 11-Ty Matthews, 33-Josh Ford

Gold Medal win for Juan de Fuca


AVMHA Peewee  Team Sponsors

16-peewee-rec-team-sponsors-900x100

 


Thank You!

We would like to thank all our sponsors, contributors, donors, supporters, etc. who we depend on for the success of this event.  Your contributions are greatly appreciated.

PANAGO  PIZZA | SHOPPERS DRUG MART | KIRBY'S SOURCE FOR SPORTS |  
THE MEDICINE SHOP | BREAKERS MARINE | ARBUTUS RV | CARLA STEVENS - YOUNG LIVING |
TIM HORTONS | UNITED CABS | WEST WIND PUB | CHIC KIDS CONSIGNMENT |
DOUBLE R MEATS | PATTI SEXTON- NORWEX | BOSTON PIZZA | FINISHING TOUCHES |
ANGIE MCKEAN - SENTSY | CYGNET COVE SUITES | ALPINE HEAVYHAUL LTD. |
DAWN KRIVENSKY HARRIS | DOROTHY MAXWELL - EPICURE | MOUNTAIN VIEW BAKERY |
THE PLACE | JAY'S LACE IT UP | ALBERNI AUTO SPA | PORT POSH WASH |
FANDANGLES | THE FUNK TRUNK | ANN-ELIN THULER - AVON | SHARON SMITH-YONIQUE |   
ALBERNI CHRYSLER | LB WOODCHOPPERS | 7-11 | SUBWAY | STEAMPUNK CAFE | 
COASTAL COMMUNITY INSURANCE |  SOUTHSIDE AUTO SUPPLY | ANIMAL ARK | 
BOOMERANGS CAFE | CAP IT | FLOWERS UNLIMITED | TYLER'S NO FRILLS | QUALITY FOODS 
SAVE ON FOODS | TECH WORKS | ALBERNI LIQUOR | CAROL-ANNE PHILLIPS - BATH BOMBS |
CHRISTINA KAILOR - 31 | MARGARET MARSHALL - TUPPERWARE |
BARB KALUGHIN - SOUTHILL | APRIL KRUPEK - NORWEX | ROXANNE KAKUSCHKE - EPICURE |
COOMB COUNTRY CANDY | BOSLEY'S PET FOOD PLUS | CLOUD CITY APPAREL |
TSK HYDRAULICS + SUPPLY | ELSA TORFS | THE TREASURE CHEST |

 

 

16-17-tournament-advertisers-5-900x120


Tournament Directors:


Story of Bryan Mason Memorial Tournament (.pdf)

2017 Bryan Mason Tournament Rules (.pdf)

link to Bantam 8 team Tournament

 36 game schedule of the Bryan Mason Memorial Tournament (.pdf to view or print)