www.avmha.com

Feb 14-17 Bantam Rec Tournament

Congratulations to Comox Valley on their Gold Medal win!

Team Standings

(20/20 games played)

COMOX         (CMX) 2 + 2 + 2 + 1 = 7 1st
KERRY PARK     (KP) 2 + 2 + 2 + 1 = 7 2nd
CAMPBELL RIVER (CR) 2 + 2 + 2 + 1 = 7 3rd
JUAN DE FUCA  (JDF) 0 + 2 + 1 + 2 = 5 4th
VICTORIA      (VIC) 2 + 0 + 1 + 2 = 5 5th
PENINSULA     (PEN) 0 + 0 + 2 + 2 = 4 6th
NANAIMO       (NAN) 2 + 0 + 0 + 0 = 2 7th
ALBERNI        (AV) 0 + 0 + 2 + 0 = 2 8th
OCEANSIDE     (OCE) 0 + 0 + 1 + 0 = 1 9th 
COWICHAN      (COW) 0 + 0 + 0 + 0 = 0 10th

 

Game Schedule

DATE	GAME #	START	END	 RINK HOME SCORE AWAY SCORE
FRI.FEB.14  1*	5:45 PM	7:00 PM	  W   AV     1	 CMX	4
								
SAT.FEB.15  2	8:45 AM	10:00 AM  W   CR     6   JDF    4	
SAT.FEB.15  7	9:00 AM	10:15 AM  C   VIC    4	 PEN	3
SAT.FEB.15  3* 10:15 AM	11:30 AM  W   AV     1	 KP	3
SAT.FEB.15  8  10:30 AM	11:45 AM  C   COW    2	 CMX	5
SAT.FEB.15     11:45 AM	          W	OPENING CEREMONIES			
SAT.FEB.15  9  12:00 PM	1:15 PM	  C   OCE    0	 NAN	6 
SAT.FEB.15  4  12:45 PM	2:00 PM	  W   CR     9	 VIC    1 
SAT.FEB.15 10	3:30 PM	4:45 PM	  C   COW    3	 KP	5
SAT.FEB.15 11	5:00 PM	6:15 PM	  C   NAN    2	 CMX	11 
SAT.FEB.15  5	5:00 PM	6:15 PM	  W   JDF    3	 PEN	2
SAT.FEB.15  6*	6:30 PM	7:45 PM	  W   AV     3	 OCE	2 
								
SUN.FEB.16 12	9:00 AM	10:15 AM  W   COW    2	 PEN	4
SUN.FEB.16 17	9:45 AM	11:00 AM  C   CMX    4	 VIC	4
SUN.FEB.16 13  10:30 AM	11:45 AM  W   OCE    1	 JDF	1
SUN.FEB.16 18  11:15 AM	12:30 PM  C   NAN    2	 KP	12
SUN.FEB.16 14* 12:00 PM	1:15 PM	  W   AV     1	 CR	5
SUN.FEB.16 19	3:00 PM	4:15 PM   C   PEN    7	 OCE	1
SUN.FEB.16 15	4:15 PM	5:30 PM	  W   COW    2   VIC    3 
SUN.FEB.16 20	4:30 PM	5:45 PM	  C   JDF    5	 NAN	2 
SUN.FEB.16 16	5:45 PM	7:00 PM	  W   CR     3	 KP	3 
							
MON.FEB.17 21	9:15 AM	10:45 AM  W   3RD-CR  5	 4TH-JDF 0	
MON.FEB.17 22* 11:00 AM	12:30 PM  W   1ST-CMX 2	 2ND-KP	 0

Highlights

(* Alberni team games and Final game only)

Fri. Feb. 14 – Game 1 – 5:45 pm – Alberni 1 vs Comox 4

1st Period – First goal at 14:37 by Alberni #7 Damian Winchester, unassisted.  At 6:26 Comox #61 Cooper Jean scored on a powerplay and assists from #54 Brandon Taylor, #55 Kai Canning.  At 6:12 Comox #60 Rylan Gill scored on a powerplay and #61 Cooper Jean assisted.  Score – Alberni 1, Comox 2.

2nd Period – No goals

3rd Period – At 12:29 Comox #47 Kaden Silvestri scored, unassisted.  At 10:06 Comox #60 Rylan Gill scored with assist from #55 Kai Canning.  Final Score – Alberni 1, Comox 4.

Penalty Summary – Alberni had 18 penalty minutes and Comox had 8 penalty minutes in the game.


Sat. Feb. 15 – Game 3 – 10:15 am – Alberni 1 vs Kerry Park 3

1st Period – Alberni goal at 11:25 scored by #8 River ONeil Johns, assisted by #13 Trevor Hodgson.  Score – Alberni 1, Kerry Park 0.

2nd Period – Kerry Park goal at 7:53 by #3 Kalan Hammond-Rota, assisted by #42 Logan Cronk.  Kerry Park goal at 1:28 by #17 Kyle Lalani, assisted by #5 Eli Canadzich.  Score – Alberni 1, Kerry Park 2.

3rd Period – Kerry Park goal at 14:30 scored by #12 Gavin Durand, unassisted.  Final Score – Alberni 1, Kerry Park 3.

Penalty Summary – Alberni had 14 penalty minutes.  Kerry Park had 18 penalty minutes.


Sat. Feb. 15 – Game 6 – 6:30 pm – Alberni 3 vs Oceanside 2

1st Period – Oceanside goal at 05:44 scored by #6 Brooke Bleaney, assisted by #10 Kaiden Davies and #12 Rylie Wickman.  Score – Alberni 0, Oceanside 1.

2nd Period – Alberni goal at 03:26 scored by #14 Abigail Little, unassisted.  Score – Alberni 1, Oceanside 1.

3rd Period – Alberni goal at 19:21 scored by #40 Trevor Hodgson, unassisted.  Alberni goal repeated at 13:07 by #40 Hodgson, with an assist from #10 River O’Neil Johns.  Oceanside goal at 11:08 scored by #20 Aden Andres, assisted by #10 Kaiden Davies.  Final Score – Alberni 3, Oceanside 2.

Penalty Summary – Alberni had 10 penalty minutes and Oceanside had 4 penalty minutes in the game.


Sun. Feb. 16 – Game 14 – 12:00 pm – Alberni 1 vs Campbell River 5

1st Period – Campbell River goal at 08:47 scored by #3 Jackson Martin, assisted by #5 Benjamin Martin.  Score – Alberni 0, Campbell River 1.

2nd Period – Campbell River goal at 12:14 scored by #11 Connor Ternan, assisted by #10 River Arbeau and #17 Cale Morgan.  Campbell River goal at 07:53 scored by #12 Ty Hippolt, unassisted.  Alberni goal at 02:41 scored by #11 Damian Winchester, assisted by #22 Jordan Gauthier Bay.  Score – Alberni 1, Campbell River 3.

3rd Period – Campbell River goal at 19:04 by #10 River Arbeau, assisted by #4 Emmitt Wheatley and #11 Connor Ternan.  Campbell River power play goal at 14:33 scored by #12 Ty Hippolt, assisted by #11 Connor Ternan and #5 Benjamin Martin.  Final Score – Alberni 1, Campbell River 5.

Penalty Summary – Alberni had 12 penalty minutes and Campbell River had 10 penalty minutes in the game.


Feb. 17 – 11:00 am (Gold Medal game) Comox 2 vs Kerry Park 0

1st Period – Comox goal at 12:50 scored by #60 Rylan Gill, unassisted.

2nd Period – No goals.

3rd Period – Comox goal at 06:16 scored by #44 Marie-Therese Ma, assisted by #60 Rylan Gill.  Final Score – Comox 2, Kerry Park 0.

Penalty Summary – Comox had 16 penalty minutes.  Kerry Park had 40 penalty minutes plus a game misconduct.

Comox Valley wins Gold Medal – Kerry Park wins Silver Medal

 


Team Photo/Roster

Alberni Valley

3-Kaleena Penner, 4-Abigail Little, 5-Jacob Dobosz, 7-Damian Winchester, 8-River Oneil Johns, 9-Jordan Gauthier Bay, 10-Aiden Heenan, 11-Cade Reddick, 12-Michael Connor Buxton, 13-Trevor Hodgson, 15-Talan Massop, 16-Wiley Olson, 17-Justin Barrowcliff, 19-Ryland Brossoit, 21-Jimmy Cook, 34-Spencer Meikle, 1-Keelan Parmar.

Campbell River 

2-Brynn Swanson, 4-Emmitt Wheatley, 5-Benjamin Martin, 7-Evan Wheeler, 8-Tanner Norton, 9-Dana Kenny, 10-River Arbeau, 11-Connor Ternan, 12-Ty Hippolt, 13-MacKinley Whalen, 15-Noah Falconer, 17-Cale Morgan, 1-Coen Pendergast, 18-McKenna Harris.

Comox Valley

43-Kayden Labrecque, 44-Marie-Therese Ma, 45-Connor Mcneice, 46-Nolan Morrison, 47-Kaden Silvestri, 48-Owen Caissie, 53-Bryn Parker, 54-Brandon Taylor, 55-Kai Canning, 56-Allyson Ellis, 57-Ben Huber, 60-Rylan Gill, 61-Cooper Jean, 30-Riley Brown Hudema, 49-Luke Rumpel.

Cowichan Valley

3-Owen Reid, 4-Randy Marsh, 5-Cooper Smith, 6-Zackery Neudorf, 7-Gabriel Wiebe, 8-Kolby Cummings, 9-Kadin Girdlestone, 10-Landon Deverille, 11-Daniel Black, 12-Nishan Mahal, 14-Simon Baker, 15-Denzel Van Oyen, 17-Jakob Poznecov, 18-Nicholas Woernle, 21-Markus Stamatiou, 31-Hendrix Shannon.

Juan de Fuca

4-Tavish Constable, 5-Brianna Archambault, 6-Baylee Brassard, 7-Kusius Furtado, 8-Jaxon Blackstock, 9-Ethan Tremblay, 10-Jayden Anctil, 16-Keagan Canning, 18-Landon Dame, 19-Mattias Walker, 21-Ethen Hatch, 27-Chaiyah West, 44-Nicholas Perkin, 77-James Hooper, 33-Haiden Mittelstadt.

Kerry Park

2-Ryan Creally, 3-Kalan Hammond-Rota, 4-Caillum O’Dell, 5-Eli Canadzich, 9-Scott Dodd, 11-Jordan McFadden, 12-Gavin Durand, 14-Luke Raymond, 16-Benjamin Woolls, 17-Kyle Lalani, 18-Conrad Pilon, 42-Logan Cronk, 1-Clara Philp.

Nanaimo

2-Paige Eckenswiller, 3-Rylan Friesen, 6-Dylan Belcourt, 7-Ashley Mahal, 8-Daxtyn Wilcox, 10-Logan Udle, 12-Cameron Yuen, 14-Oaken Jackson, 15-Micgill Parcher, 16-Nathaniel Kovacs, 1-Nathan Johnston.

Oceanside

1-Everett Taylor, 2-Luke Horrigan, 5-William Crowie, 6-Brooke Bleaney, 7-Ella Sletto, 10-Kaiden Davies, 11-Mikayla Butterworth, 12-Rylie Wickman, 14-Bodhi Gradilla Sawchuk, Wade Wesnedge, 16-Levi Drake, 18-Makenna Copley, 19-Ella Foster, 20-Aden Andres, 21-Annika Waite, 29-Dino Rokanas.

Peninsula

3-Ryan Cunningham, 4-Max Huang, 7-Keagan Wingerter, 9-Dawson Bikadi, 10-Elliot Therien, 11-Aiden Coppinger, 12-Rowland Burke, 14-Caleb Wilson, 15-Teagan Poole, 16-Brandon Little, 17-Brady MacFarlane, 18-Hudson Reid, 19-Rune Skogstad, 1-Jayce Marx.

Victoria

2-Gabriel Alix, 3-Keenan Warhurst, 4-Rohan Nagra, 5-Nathan Campbell, 8-Michael Kucher, 9-Jonah Chang, 10-Graeme Jack, 12-Noah Chan, 13-Isaac Pattullo, 15-Dillan Larson, 16-Kadin Law, 17-Oliver Acomba, 19-Rylan Roussel, 1-Luke Franssen.


Tournament Sponsors

Catalyst – Landmark Movie Theatre – Mary Kay Rep, Carol Brown – South Side Auto – Pete’s Mountain Meats – Scentsy Rep, Rena – Boomerangs – Al McCulloch – Triple 8 Fish Charters – Kim Austin Art – Coombs Candy – Alberni Fitness – Magic Moments – Starbucks – See Group – Cap It – City of Port Alberni – Schill Insurance – Windsor Plywood – Rebekah McMaster – Port Posh Wash – Bucksnorts – Cypress Restaurant – Coulson Group – Pizza Hut – Boston Pizza.


Tournament Director

Michelle Vogels – mcvogels@gmail.com


Tournament Rules

Bantam Recreation – BMM Tournament Rules

Comments are closed.