www.avmha.com

Jan 31-Feb 2 Peewee Rec Tournament

GOLD – Comox
SILVER – Oceanside
BRONZE – Nanaimo-2

Congratulations to all the teams that played in this Tournament!


Team Standings – Round Robin

(standings after 15 of 15 games played)

(“2” pts. for WIN, “1” pt. for TIE, “0” pt. for LOSS, “1” pt. for 10 or less penalty minutes.)
  • ALBERNI-1    (AV1) 1 + 0 + 1 = 2 = 10th
  • ALBERNI-2    (AV2) 1 + 1 + 1 = 3 = 9th
  • OCEANSIDE    (OCE) 3 + 3 + 3 = 9 = 2nd
  • NANAIMO-2   (NAN2) 3 + 3 + 1 = 7 = 4th
  • NANAIMO-5   (NAN5) 1 + 1 + 2 = 4 = 7th
  • COMOX        (CMX) 3 + 3 + 3 = 9 = 1st
  • POWELL RIVER  (PR) 1 + 2 + 3 = 6 = 6th
  • VICTORIA     (VIC) 3 + 2 + 3 = 8 = 3rd
  • COWICHAN     (COW) 1 + 1 + 1 = 3 = 8th
  • CAMPBELL RIVER(CR) 3 + 3 + 1 = 7 = 5th

Game Schedule

DATE    GAME #  START    END   RINK HOME SCORE AWAY SCORE
FRI. JAN. 31 1* 5:15 PM 6:30 PM  W  AV1    3   OCE     7
FRI. JAN. 31 2* 5:15 PM 6:30 PM  C  AV2    0   NAN2   16
FRI. JAN. 31    6:30 PM          W  OPENING CEREMONIES 
FRI. JAN. 31 3  6:45 PM 8:00 PM  C  NAN5   4   CMX     6

SAT. FEB. 1  4  7:30 AM 8:45 AM  W  PR     1   VIC     7
SAT. FEB. 1  5  9:00 AM 10:15 AM W  COW    1   CR      8
SAT. FEB. 1  6 10:00 AM 11:15 AM C  NAN5   4   OCE     5
SAT. FEB. 1  7*10:30 AM 11:45 AM W  AV2    0   CMX    19
SAT. FEB. 1  8*11:30 AM 12:45 PM C  AV1    2   PR      8
SAT. FEB. 1  9  2:15 PM 3:30 PM  W  COW    1   NAN2    6 
SAT. FEB. 1 10  2:45 PM 4:00 PM  C  VIC    5   NAN5    5 
SAT. FEB. 1 11* 3:45 PM 5:00 PM  W  AV2    1   CR      9 
SAT. FEB. 1 12* 4:15 PM 5:30 PM  C  AV1    0   CMX     9 
SAT. FEB. 1 13  5:45 PM 7:00 PM  C  NAN2   1   OCE     2

SUN. FEB. 2 14  8:00 AM 9:15 AM  W  COW    1   VIC     5
SUN. FEB. 2 15  8:00 AM 9:15 AM  C  PR     5   CR      4
SUN. FEB. 2 16 11:15 AM 12:30 PM W  NAN5   6   COW     0
SUN. FEB. 2 17 11:15 AM 12:30 PM C  AV2    0   AV1     6
SUN. FEB. 2 18 12:45 PM 2:00 PM  W  CR     4   PR      3
SUN. FEB. 2 19* 2:15 PM 3:45 PM  W  VIC    2   NAN2    3
SUN. FEB. 2 20* 4:00 PM 5:30 PM  W  CMX    7   OCE     5

Highlights

* (Alberni games and Medal games only)

Jan. 31 Game 1 – ALBERNI-1 3 vs OCEANSIDE 7

1st Period – Oceanside goal:  00:23 #16 Linden Wheatley (#20 Kodi Hammill, #4 Joseph Martin).  Score – Alberni 0, Oceanside 1.

2nd Period – Alberni goals:  11:02 #3 Coen Erickson (#5 Matteo Centomo), 06:36 #16 Emerson Bryden, 01:02 #5 Matteo Centomo (penalty shot).  Oceanside goals:  10:38 #19 Tyson Nikirk (#16 Linden Wheatley), 09:57 #17 Carter Harris (#28 Damien Roberts, #16 Linden Wheatley), 07:46 #15 Oliver Bullock (#12 Liam Clyde), 06:09 #20 Kodi Hammill (#16 Linden Wheatley), 03:37 #28 Damien Roberts, 02:16 #16 Linden Wheatley (#28 Damien Roberts).  Score – Alberni 3, Oceanside 7.

3rd Period – No goals.  Final Score – Alberni 3, Oceanside 7.

Penalty Summary – Alberni had 10 penalty minutes and Oceanside had 2 penalty minutes in the game.


Jan. 31 Game 2 – ALBERNI-2 0 vs NANAIMO-2 16

1st Period – Nanaimo goals: 14:15 #12 Tony Zhang, 10:16 #12 Tony Zhang (#19 Jaxson Etele, #11 Sawyer Kerr), 00:54 #11 Sawyer Kerr (#9 Ethan St.Onge), 00:37 #15 Koen Marfisi (#12 Tony Zhang).  Score – Alberni 0, Nanaimo 4.

2nd Period – Nanaimo goals:  11:49 #8 Isaac Green (#5 Noah Burkowski), 09:09 #18 Luke Juhasz (#12 Tony Zhang), 05:16 (#15 Koen Marfisi).  Score – Alberni 0, Nanaimo 7.

3rd Period – Nanaimo goals:  18:17 #0 Jordan Paddock, 17:24 #5 Noah Burkowski (#9 Ethan St.Onge), 16:20 #11 Sawyer Kerr (#12 Tony Zhang), 12:45 #9 Ethan St.Onge (#18 Luke Juhasz, #12 Tony Zhang), 10:00 #12 Tony Zhang, 08:10 #5 Noah Burkowski, 06:28 #8 Isaac Green (#19 Jaxson Etele), 06:18 #19 Jaxson Etele (#18 Luke Juhasz), 05:16 #5 Noah Burkowski, (#19 Jaxson Etele).  Final Score – Alberni 0, Nanaimo 16.

Penalty Summary:  Alberni had 2 penalty minutes.  Nanaimo had no penalties in the game.


Feb. 1 Game 7 – ALBERNI-2 0 vs COMOX 19

1st Period – Comox goals:  08:40 #24 Chase Robbins (#25 Sitka Lagrandeur, #26 Dexter Mulrooney).  07:20 #21 Nicholas Bews (#28 Hayden Robbins).  05:18 #24 Chase Robbins.  01:58 #25 Sitka Lagrandeur.  Score – Alberni 0, Comox 4.

2nd Period – Comox goals:  13:48 #33 Damian Orr.  13:14 #38 Logan Hildebrandt (#21 Nicholas Bews).  13:06 #38 Logan Hildebrandt (#36 Liam Pys).  11:36 #24 Chase Robbins.  11:12 #21 Nicholas Bews (#36 Liam Pys).  10:59 #28 Hayden Robbins.  10:19 #21 Nicholas Bews (#28 Hayden Robbins).  09:00 #24 Chase Robbins (#28 Hayden Robbins).  05:03 #28 Hayden Robbins.  03:47 #22 John Loewen (#33 Damian Orr).  02:02 #34 Cohen Huisamen (#24 Chase Robbins).  Score – Alberni 0, Comox 15.

3rd Period – Comox goals:  19:22 #28 Hayden Robbins (#24 Chase Robbins, #34 Cohen Huisamen).  13:47 #24 Chase Robbins (#25 Sitka Lagrandeur).  12:45 #36 Liam Pys (#24 Chase Robbins).  12:32 #38 Logan Hildebrandt (#34 Cohen Huisamen, #33 Damian Orr).  Final Score – Alberni 0, Comox 19.

Penalty Summary – Alberni had no penalties and Comox had 2 penalty minutes in the game.


Feb. 1 Game 8 – ALBERNI-1 2 vs POWELL RIVER 8

1st Period – Powell River goals:  14:20 #18 Braeden Coburn (#13 Tristan Hawkins, #21 Samara Brown).  12:39 #16 Chase Fontaine.  04:12 #3 Eugene Souch. 02:14 #16 Chase Fontaine (#3 Eugene Souch).  01:18 #17 Evan Penner (#20 Luce Liefsoens).  Score – Alberni 0, Powell River 5.

2nd Period – Alberni goals:  11:19 Powerplay #33 Miley Karaim.  05:18 Powerplay #16 Emerson Bryden.  Powell River goals:  10:19 #21 Samara Brown.  04:15 Powerplay #16 Chase Fontaine (#3 Eugene Souch).  Score – Alberni 2, Powell River 7.

3rd Period – Powell River goal:  15:37 Powerplay #3 Eugene Souch.  Final Score – Alberni 2, Powell River 8.

Penalty Summary:  Alberni had 18 penalty minutes and Powell River had 16 penalty minutes in the game.


Feb. 1 Game 11 – ALBERNI-2 1 vs CAMPBELL RIVER 9

1st Period – Campbell River goals:  13:18 #4 Kaylie Riecker (#9 Kade Simmons).  05:35 #9 Kade Simmons (#2 Riley Willis).  Score – Alberni 0, Campbell River 2.

2nd Period – Alberni goal:  09:06 #13 Justin McKay (#9 Kaden Leblanc).  Campbell River goals:  11:35 #3 Shea Berkey.  05:59 #2 Riley Willis (#4 Kaylie Riecker, #5 Austin Owens).  03:23 #8 Marshall Nelson (#7 Keiver Nelson).  Score – Alberni 1, Campbell River 5.

3rd Period – Campbell River goals:  19:49 #16 Colton Kroot (#8 Marshall Nelson, #9 Kade Simmons).  17:09 #16 Colton Kroot.  15:05 #4 Kaylie Riecker (#16 Colton Kroot).  11:18 Powerplay #9 Kade Simmons.  Final Score – Alberni 1, Campbell River 9.

Penalty Summary:  Alberni had 4 minutes in penalties and Campbell River had no penalties in the game.


Feb. 1 Game 12 – ALBERNI-1 0 vs COMOX 9

1st Period – Comox goals:  11:18 #28 Hayden Robbins (#29 Gavin Clarke).  10:01 #33 Damian Orr (#28 Hayden Robbins).  09:05 #28 Hayden Robbins.  Score – Alberni 0, Comox 3.

2nd Period – Comox goals:  13:19 #36 Liam Pys.  08:43 #24 Chase Robbins (#28 Hayden Robbins).  08:12 # 28 Hayden Robbins (#21 Nicholas Bews).  06:16 #24 Chase Robbins (#25 Sitka Lagrandeur).  Score – Alberni 0, Comox 7.

3rd Period – Comox goals:  11:35 #22 John Loewen (#32 Joshua Moller).  04:24 #29 Gavin Clarke.  Final Score –  Alberni 0, Comox 9.

Penalty Summary:  Alberni had 6 penalty minutes and Comox had 2 penalty minutes in the game.


FEB. 2 Game 17 – 11:15 AM – ALBERNI-2 0 vs ALBERNI-1 6

1st Period – Alberni-1 goals:  11:59 #19 Alexander Bielert (#13 Lincoln Sexton).  10:34 #19 Alexander Bielert (#7 Jamie Baines).  02:03 #19 Alexander Bielert.  Score – Alberni-2 0, Alberni-1 3.

2nd Period – Alberni-1 goals:  13:24 #19 Alexander Bielert.  Score – Alberni-2 0, Alberni-1 4.

3rd Period – Alberni-1 goals:  16:49 #4 Cayden Smood (#19 Alexander Bielert).  16:38 #4 Cayden Smood (#6 Aiden Wilson).  Final Score – Alberni-2 0, Alberni-1 6.

Penalty Summary – Each team had 10 penalty minutes in the game.

Final Placement:  Alberni-1  9th Place.  Alberni-2  10th Place.


Feb. 2 Game 19 – 2:15 PM – VICTORIA 2 vs NANAIMO-2 3


Feb. 2 Game 20 – 4:00 PM – COMOX 7 vs OCEANSIDE 5


Team Rosters

ALBERNI-1

3-Coen Erickson, 4-Cayden Smood, 5-Matteo Centomo, 7-Jamie Baines, 12-Lincoln Sexton, 14-Sierra Scott, 16-Emerson Bryden, 17-Gavin Saran, 18-Alexander Bielert, 32-Annika Meikle, 33-Miley Karaim, 39-Ryder Towe, 44-Tony Nickel, 34-Josh Alemany, 2-Dylan Porter.

ALBERNI-2

5-Carson Boyd, 6-Anika Poirier Barnes, 8-Austin Wonnacott, 9-Kaden Leblanc, 13-Justin Mckay, 19-Damian Essler-Edgar, 21-Conner Russell, 26-Vihann Meyer, 28-Thomas McVie, 36-Alex Fred, 40-Athena Lauder, 1-Leo Tremblay, 38-Giulianna Little, 2-Jailyn Little.

CAMPBELL RIVER

2-Riley Willis, 3-Shea Berkey, 4-Kaylie Riecker, 5-Austin Owens, 6-Kimi Ann Speck, 7-Keiver Nelson, 8-Marshall Nelson, 9-Kade Simmons, 10-Landyn Konrad, 13-Shanna Speck, 15-Lane Aarts, 16-Colton Kroot, 18-Owen Preston.

COMOX

21-Nicholas Bews, 22-John Loewen, 24-Chase Robbins, 25-Sitka Lagrandeur, 26-Dexter Mulrooney, 28-Hayden Robbins, 29-Gavin Clarke, 32-Joshua Moller, 33-Damian Orr, 34-Cohen Huisamen, 36-Liam Pys, 38-Logan Hildebrandt, 1-Elliot Mackey, 30-Blake Robbins.

COWICHAN

2-Ronan Boteler, 8-Thomas Waldron, 9-Ethan Jones, 14-Casey Loree, 15-Kingston Jany, 17-Blake Stultz, 19-Caden  Wilson, 10-Easton Bailey.

NANAIMO-2

0-Jordan Paddock, 5-Noah Burkowski, 8- Isaac Green, 9-Ethan St.Onge, 10-Cole Argue, 11-Sawyer Kerr, 12-Tony Zhang, 13-Oliver Greer, 15-Koen Marfisi, 16-Tommy Drinnan, 18-Luke Juhasz, 19-Jaxson Etele, 35-Dillon Langan.

NANAIMO-5

2-Coby Baglo, 4-Ryder Egan, 5-Lincoln Sinclair, 6-Mason Stern, 7-Devin Krishan, 10-Eric Chen, 11-Brayden Brown, 14-Colby Lawson, 15-Bogdan Mazur, 16-Thomas Cargill, 19-Brock Molyneux, 1-Dylan Campbell, 20-Jordan Brassens.

OCEANSIDE

3-Chantelle Strobiki, 4-Joseph Martin, 12-Liam Clyde, 16-Linden Wheatley, 17-Carter Harris, 18-Carter Baynes, 19-Tyson Nikirk, 20-Kodi Hammill, 21-Carson Henderson, 22-Trevor Spencer-Dahl, 28-Damien Roberts, 30-Kaleb Sletto, 15-Oliver Bullock.

POWELL RIVER

3-Josiah Holler, 4-Morgan Roy, 5-Nelle Liefsoens, 7-Daniel Boniface, 8-Hendrik Adam, 10-Hunter Bessette, 11-Garner Burnett, 15-Tristan Hawkins, 16-Chase Fontaine, 17-Evan Penner, 18-Braeden Coburn, 19-Noah Sinotte, 20-Luce Liefsoens, 21-Samara Brown, 22-Lyndon Jacques, 27-Eugene Souch, 1-Rowen Jones.

VICTORIA

2-Ethan Nozick, 3-Liam Johnson, 4-Conor Sim, 5-Nicholas Lee, 6-Felix Dusseault, 7-Jaden Hansen, 8-Matyas Martiniuk, 9-Magnus Slater, 10-Callum McCormick, 11-Preston Grieve, 12-Luigi Salvatore, 13-Cameron Harbord, 14-Isaac Watt, 15-Henry Jeanpierre, 16-Isaac Verwey, 1-Owen Nozick.


Photos

Tournament medals were presented by Bryan Mason’s Mom, Donna and Bryan’s friend, Kayla.  The Comox team won the Gold and the Comox Manager painted a picture of Bryan and presented it to Donna after their game.

The following photos are linked to the website of CR Sports Photography

Jan. 31st – Opening Ceremonies

Friday – Saturday – Sunday


Tournament Sponsors

We would like to thank all our team and tournament sponsors for their generous support of this event.

Marc and Lori Duqette – Techworks – City of Port Alberni – Windsor Plywood – LB Woodchoppers – Port Posh Wash – Coulson Group – Pizza Hut – Trends Design Studio – Catalyst – Finishing Touches – Remax – Southside Auto – Port Boat House – Integral Hockey – Alberni Valley Bulldogs – Boston Pizza – Cloud City – Brie & Barrell – Pacific Rim Kitchen Design – JAL Designs – Magic Moments – Alberni Valley News – Subway – No Frills – Buy Low Foods – Starbucks


Tournament Director

Sarah Bielert:  sarah.bielert@shaw.ca

Tournament Rules

2020 Peewee Rec. Bryan Mason Memorial Tournament Rules

 

Comments are closed.