www.avmha.com

Oct. 11-14, 2019 Peewee Tier 2-3 Tournament

 

Team Standings

(after 15 of 15 round robin games)

    TEAM                     PLACEMENT         FINAL PLACEMENT
  1. Alberni    0 + 2 + 2 = 4   4TH                  4TH
  2. Comox      2 + 2 + 2 = 6   3RD  (GA=8)          3RD
  3. Juan DF    0 + 2 + 0 = 2   8TH                  8TH
  4. Victoria   2 + 0 + 0 = 2   5TH                  6TH
  5. Peninsula  0 + 0 + 0 = 0   10TH                 10TH
  6. Hollyburn  2 + 2 + 2 = 6   2ND  (GA=5)          2ND
  7. TriPort    0 + 0 + 0 = 0   9TH                  9TH
  8. Oceanside  2 + 0 + 0 = 2   6TH                  5TH
  9. West Van   2 + 2 + 2 = 6   1ST  (GA=3)          1ST
  10. Cowichan   0 + 0 + 2 = 2   7TH                  7TH
    

Game Schedule

GAME #  START    END RINK HOME   SCORE AWAY SCORE
FRI 1    6:15PM-8:00   C  ALBERNI  6  COMOX    9

GAME #  START    END RINK HOME   SCORE AWAY SCORE 
SAT 6    7:30AM-9:15   C HOLLYBURN 6  COWICHAN  4
SAT 2    8:00AM-9:45   W JUAN DF   2  VICTORIA  4
SAT 7    9:30AM-11:15  C TRIPORT   1  WEST VAN  9
SAT 3   11:15AM-1:00   W ALBERNI  11  PENINSULA 0
SAT 8   11:30AM-1:15   C COWICHAN  4  OCEANSIDE 9
SAT 4    1:15PM-3:00   W VICTORIA  0  COMOX     5
SAT 5    3:15PM-5:00   W HOLLYBURN 8  TRIPORT   1
SAT 9    3:30PM-5:15   C PENINSULA 2  JUAN DF   6
SAT 10   5:30PM-7:15   C OCEANSIDE 2  WEST VAN  11

GAME #  START    END RINK HOME  SCORE AWAY SCORE  
SUN 11   8:45AM-10:30  W ALBERNI   5  TRIPORT   3
SUN 14   9:00AM-10:45  C COMOX     6  OCEANSIDE 2
SUN 12  10:45AM-12:30  W WEST VAN 11  VICTORIA  0
SUN 15  11:00AM-12:45  C JUAN DF   0  HOLLYBURN 11
SUN 13  12:45PM-2:30   W PENINSULA 1  COWICHAN  10
SUN S2   5:15PM-7:15   C HOLLYBURN 7  COMOX     5
SUN S1   5:30PM-7:30   W WEST VAN 12  ALBERNI   1

GAME #  START    END RINK HOME  SCORE AWAY SCORE 
MON C1   8:30AM-10:15  W TRIPORT  11  PENINSULA 3
MON C2   9:00AM-10:45  C COWICHAN  5  JUAN DF   2
MON B   10:30AM-12:30  W ALBERNI   7  COMOX     10 
MON C3  11:00AM-12:45  C VICTORIA  5  OCEANSIDE 6
MON G-S 12:45PM-2:45   W WEST VAN  4  HOLLYBURN 1

Click here to view &/or print (.pdf) tournament schedule

Game Highlights

(Alberni games & Gold Medal game only)

Game 1 – Fri. 6:15 pm – Alberni 6, Comox 9

1st Period – Alberni goal at 11:12 scored by #21 Zoe Kevis assisted by #14 Xander Jensen.  Comox #17 Carson Smith scores at 9:06, unassisted.  Alberni returns at 7:43 with a power play goal from #9 Aidan Swann assisted by #18 Seth Corlazzoli and #12 Kyle Ralston.  Comox scores a power play goal at 5:55 from #14 Westin Churchill, assisted by #17 Carson Smith.  Only seconds later at 5:44 Comox #16 Grady Watt scores an unassisted goal.  Alberni’s #21 Zoe Kevis scores at 1:34 with assist from #7 Brynn Austin.  With 7 seconds on the clock, Comox #15 Marcus Costantino scores an unassisted goal.  At the end of the 1st period, the score is Alberni 3, Comox 4.

2nd Period – Comox starts the scoring in the period at 18:09 with a power play goal from #16 Grady Watt, unassisted.  Alberni scores a power play goal at 15:17 from #21 Zoe Kevis, assisted by #12 Kyle Ralston and #18 Seth Corlazzoli.  At 14:20 Comox #6 Jack Rae scores with assists from #3 Max Duncan and #11 Max Jean.  Alberni goal at 13:11 scored by #21 Zoe Kevis, unassisted.  Comox scores at 00:54 with goal from #16 Grady Watt, assisted by #17 Carson Smith and #14 Westin Churchill.  At the end of the 2nd period, the score is Alberni 5, Comox 7.

3rd Period – Alberni scores at 13:18 with a goal from #21 Zoe Kevis, assisted by #9 Aidan Swann.  Comox scores an unassisted goal at 9:12 from #3 Max Duncan.  Comox scores the final goal of the game at 5:20 from #11 Max Jean, assisted by #6 Jack Rae.  Final Score:  Alberni 6, Comox 9.

Penalty Summary – Alberni had 5 penalties = 10 penalty minutes.  Comox had 6 penalties = 10 penalty minutes + game misconduct.

Game 3 – Sat. 11:15 am – Alberni 11, Peninsula 0

1st Period – First goal by Alberni at 10:59 scored by #12 Kyle Ralston, assisted by #18 Seth Corlazzoli.  Alberni #21 Zoe Kevis scored at 5:19 with assist from #7 Brynn Austin.  Third Alberni goal scored was on a power play at 3:10 by #12 Kyle Ralston, assisted by #18 Seth Corlazzoli.  Score:  Alberni 1, Peninsula 0.

2nd Period – Alberni scored 7 goals in the period.  At 19:21, #18 Seth Corlazzoli, assisted by #9 Aidan Swann.  At 19:00, power play goal from #21 Zoe Kevis, assisted by #8 Brooke Mauke.  At 16:08, #18 Seth Corlazzoli, assisted by #9 Aidan Swann and #12 Kyle Ralston.  At 14:23, #21 Zoe Kevis, unassisted.  At 13:25 power play goal from #17 Ryder Towe, assisted by #3 Samuel Murray.  At 2:10, #16 Deion Rollheiser, assisted by #9 Aidan Swann and #10 Linden Higgins.  At 00:49, #12 Kyle Ralston, unassisted.  Score:  Alberni 10, Peninsula 0.

3rd Period – The final goal of the game was scored at 4:27 by #7 Brynn Austin, assisted by #21 Zoe Kevis.  Final score:  Alberni 11, Peninsula 0.

Penalty Summary:  Alberni had 4 penalty minutes and Peninsula had 10 penalty minutes in the game.

Game 11 – Sun. 8:45 am – Alberni 5 vs Tri-Port 3

1st Period – Alberni #18 Seth Corlazzoli scored the first goal at 11:41, with assist from #9 Aidan Swann.  TriPort scores at 2:48 with goal from #23 Yuri Noel, assisted by #19 Rylan Krawietz and #11 Bryce Cote.  Score:  Alberni 1, TriPort 1.

2nd Period – TriPort takes the lead at 17:17 with a goal from #27 Tanner Livingston, assisted by #9 William Harrison.  Alberni returns at 16:33 with goal from #16 Deion Rollheiser, assisted by #10 Linden Higgins & #20 Peyton Lucas.  At 4:02, Alberni #12 Kyle Ralston scores a power play goal, unassisted.  At 2:00 TriPort scores a power play goal from #23 Yuri Noel, assisted by #19 Rylan Krawietz.  Score:  Alberni 3, TriPort 3.

3rd Period – Alberni shuts out TriPort with 2 goals in the period.  At 10:14 #21 Zoe Kevis scores a short handed goal.  At 9:09 #12 Kyle Ralston scores with assists from #9 Aidan Swann & #13 Brielle Banton.  Final Score:  Alberni 5, TriPort 3.

Penalty Summary:  Alberni had 14 penalty minutes.  TriPort had 22 penalty minutes.

Semi-Final Game – Sun. 5:30 pm –  West Van 12, Alberni 1

(Round Robin 3rd place – West Vancouver vs 4th place – Alberni)

1st Period – West Vancouver goals:  9:01 #12 Jake Yaniw Greenwood (#5 Yibo Liu, #21 Madeline Collins).  1:24 #17 Xiyue Guo (#13 Braydon Suderman).  Score:  West Vancouver 2, Alberni 0.

2nd Period – West Vancouver goals:  17:46 #10 Shane Spicer (#20 Roman Wyatt Moyes).  11:53 #20 Roman Wyatt Moyes (#17 Xiyue Guo).  10:56 #17 Xiyue Guo.  4:15 power play goal #17 Xiyue Guo (#14 Ewan Eldridge).  3:07 #12 Jake Yaniw Greenwood (#5 Yibo Liu, #9 Hayden Pringle).  Score:  West Vancouver 7, Alberni 0.

3rd Period – West Vancouver goals:  12:00 power play goal #12 Jake Yaniw Greenwood.  #10:56 #10 Shane Spicer (#20 Roman Wyatt Moyes, #17 Xiyue Guo).  7:11 power play goal #19 Marco Oberti.  6:26 #17 Xiyue Guo.  3:09 #5 Yibo Liu (#3 Max Saar).  Alberni goal at 00:31 scored by #3 Samuel Murray, unassisted.  Final Score:  West Vancouver 12, Alberni 1.

Penalty Summary:  West Vancouver had 6 penalty minutes.  Alberni had 12 penalty minutes.

Bronze Medal Game – Mon. 10:30 am – Alberni 7 vs Comox 10

1st Period – Alberni goals:  14:29 #21 Zoe Kevis, unassisted.  9:06 #21 Zoe Kevis (#18 Seth Corlazzoli).  Comox goals:  7:45 #15 Marcus Costantino (#19 Dylan Matthews).  6:22 #6 Jack Rae (#12 Tayton Semenuk, #4 Colton Howell).  6:01 #4 Colton Howell.  Score:  Alberni 2, Comox 3.

2nd Period – Alberni goals:  17:25 #7 Brynn Austin (#21 Zoe Kevis).  7:51 #12 Kyle Ralston (#18 Seth Corlazzoli, #3 Samuel Murray).  00:50 Power Play goal #18 Seth Corlazzoli (#12 Kyle Ralston, #21 Zoe Kevis).  Comox goals:  3:22 #11 Max Jean (#6 Jack Rae, #18 Corbin Mahy).  1:41 #15 Marcus Costantino.  Score:  Alberni 5, Comox 5.

3rd Period – Alberni goals:  17:12 #12 Kyle Ralston (#9 Aidan Swann).  4:55 #10 Linden Higgins (#9 Aidan Swann).  Comox goals:  15:31 Short handed goal #16 Grady Watt (#4 Colton Howell, #7 John Robinson).  12:23 #11 Max Jean.  1:24 #6 Jack Rae (#18 Corbin Mahy).  00:31 Empty net goal #16 Grady Watt.  00:19 #19 Dylan Matthews (#15 Marcus Costantino).  Final Score:  Alberni 7, Comox 10.

Penalty Summary:  Alberni had 16 penalty minutes.  Comox had 10 penalty minutes.

Gold Medal Game – Mon. 12:45 pm – West Van 4 vs Hollyburn 1

1st Period – West Vancouver goal at 13:29 from #9 Hayden Pringle, unassisted.  West Van #20 Roman Wyatt Moyes scores at 11:01 with assists from #5 Yibo Liu and #10 Shane Spicer.  Score:  West Vancouver 2, Hollyburn 0.

2nd Period – Hollyburn scores at 11:07 with goal from #16 Zachary Lorence, assisted by #9 Lochlan Stanley.  West Van #20 Roman Wyatt Moyes scores a power play goal at 5:30 with assist from #19 Marco Oberti.  Score:  West Vancouver 3, Hollyburn 1.

3rd Period – West Van #13 Braydon Suderman scores at 17:58, unassisted.  Final Score:  West Vancouver 4, Hollyburn 1.

Penalty Summary:  West Vancouver had 6 penalty minutes.  Hollyburn had 22 penalty minutes.


Gold Medal winner – West Vancouver Thunder T3

Silver Medal winner – Hollyburn Huskies T2


Team Pictures & Roster

ALBERNI VALLEY BULLDOGS T3

3-Samuel Murray, 7-Brynn Austin, 8-Brooke Mauke, 9-Aidan Swann, 10-Linden Higgins, 11-Jaxson Brown, 12-Kyle Ralston, 13-Brielle Banton, 14-Xander Jensen, 16-Deion Rollheiser, 17-Ryder Towe, 18-Seth Corlazzoli, 20-Peyton Lucas, 21-Zoe Kevis, 1-Kaysen Brossoit, 34-Jackson Higgins.

COMOX VALLEY CHIEFS T2

2-Walker Smits, 3-Max Duncan, 4-Colton Howell, 5-Miguel Garcia, 6-Jack Rae, 7-John Robinson, 9-Shayne McGuigan, 11-Max Jean, 12-Tayton Semenuk, 14-Westin Churchill, 15-Marcus Costantino, 16-Grady Watt, 17-Carson Smith, 18-Corbin Mahy, 19-Dylan Matthews, 1-Eliott Horner, 20-Clark Breuer.

COWICHAN VALLEY CAPITALS T3

3-Nicholas Dawson, 4-Callum Berard, 4-Cohen Ayers, 5-Preston Meadmore, 6-Porter Williamson, 7-Blake Elzinga, 10-Adam Elzinga, 13-Carson Burnett, 14-Carson Scyrup, 15-Caelan Smith-Richards, 16-Cameron Papineau, 17-Marcus Parmar, 18-Shane Ritchie, 19-Easton Jubenville, 1-Tucker Klassen, 35-Gavin Clarahan.

HOLLYBURN HUSKIES T2

2-Trevor Oishi, 4-Maxim Malinousky, 8-Luke Cipolla, 10-Kion Hafezi, 13-Jackson Falk, 14-David Puddicombe, 16-Zachary Lorence, 17-James Knight, 21-Hudson Butterworth, 22-Dexter Atmore, 25-Jonathan Ruus, 27-Rhys Langhjelm, 33-Rocco Vertone.

JUAN DE FUCA GRIZZLIES T3

4-Matthew Anderson, 5-Michael Howe, 6-Kyle Spruston, 7-Ryland Trotter, 8-Nolan Brown, 9-Andreas Buckler, 10-Chanse Peskett, 16-Lachlan Puritch, 18-Jaden Berger-North, 19-Declan McNaul, 21-Caleb MacNeil, 44-Zeno McKay, 66-Noah Booth, 77-Johnny Ross, 1-Cedric Lin.

OCEANSIDE GENERALS T3

4-Sloan Kroeker, 5-Mason Cutler, 7-Benjamin Jeffery, 8-Kai Kaube, 9-Jackson Nikirk, 10-Hayden McKinnon, 11-Declan Erler, 12-Maddex Yochim, 14-Evan Bonthuis, 16-Braeyan Newans, 17-Seth Medves, 18-Peyton O’Connell, 21-Ryder McNeill, 22-Jakob Churchill, 30-Ethan Suhr.

PENINSULA EAGLES T3

2-Brennan Goodridge, 3-Finley Goodridge, 4-Clint Richards, 5-Cole McNabb, 6-Benjamin Giese, 9-Jacob di Battista, 10-Ethan Myers, 11-Keegan Douglas, 12-Dawson Coppinger Carey, 13-Brody Ruffle, 15-Cameron Eastgate, 16-Samuel Lay, 17-Travis Pelkey, 18-Cale Kaufmann, 19-Jonathan May, 1-Sebastian Riedel, 31-Gavin Wright.

TRIPORT NORTH ISLAND EAGLES T3

2-Jessica Blodgett, 3-Dakota Knighton, 4-Carter Hinschke, 5-Jayce Cheetham, 9-William Harrison, 10-Maddy Jorgenson, 11-Bryce Cote, 12-Isabella Stewart, 15-Tyce Manke, 16-Kyle Rushton, 17-Tavyn Foster, 18-Maddox Peterson, 19-Rylan Krawietz, 23-Yuri Noel, 27-Tanner Livingston, 1-Matt Mercer, 30-Lucas Handley.

VICTORIA ADMIRALS T3

3-Matthew Savington, 4-Nikos Shannon, 5-Dennis Koski, 6-Gavin Reich, 7-Brandon Glover, 8-Charlton Li, 9-Jacob Eastman, 10-Jackson Boulding, 11-Callum Cuthbert, 12-Brody Winfield, 13-Danny Bishop, 14-Tristan James Carrothers, 16-Liam Waugh, 17-Murdoch Tashe, 1-Nathanael Young-Thompson, 31-Alexander Cook.

WEST VANCOUVER THUNDER T3

3-Max Saar, 5-Yibo Liu, 9-Hayden Pringle, 10-Shane Spice, 12-Jake Yaniw Greenwood, 13-Braydon Suderman, 14-Ewan Eldridge, 16-Max Eng, 17-Xiyue Guo, 19-Marco Oberti, 20-Roman Wyatt Moyes, 21-Madeline Collins, 25-Lukas Sojonky, 31-Griffin Wood.

Sponsors & Contributor List

We would like to thank all the sponsors and donors who contributed to the success of our Thanksgiving Tournament.

Alberni Chrysler / Dennis See
Alberni Fitness
Alberni Golf Club
Alberni Valley Bulldogs
Alberni Sports
All Mex’d Up
Amanda Gaudet
Arbutus Dental Clinic
AV Financial
Bowmark Concrete
Bucksnort’s
Cat’s Tats
Clam Bucket
Cloud City
Coast to Coast Sharpening
Coombs Country Candy
Co-op
Cypress Restaurant
Dairy Queen
Danielle Johnston
Dolan’s Gas Fitting & Heating
Double R Meats
Epicure – Megan Goodman
Eternity Photography
Finishing Touches
Flandangles
Foxy Lox Salon & Brow Bar
Funk Trunk
Gee Dan Productions
Golden Dragon
Island Tropics
Jay’s / Lace it Up
Jill Zodichi (quilt)
J & L Drive in
Jim’s Clothes Closet
Kim Austin (Pallet Board Art)
Klubhouse for Kids
LB Woodchoppers
Little Bavaria
Little Valley Deli
Mount Arrowsmith Skating Club
Mossy Maple Hair Studio
Murphy’s Sport Fishing
Napa
Nexcar
Nicole’s Esthetics (Nicole Neuwirth)
North Island College
Ocean Dreams Guest Suites
Paramount Theatre
Parks and Rec
Pizza Factory
Pizza Hut
Port Boat House
Power of Three
R. Barker Contracting
Rebecca McMaster
Riptide Lagoon Mini Golf (Parksville)
Starboard Grill
Scentsy – Christina,kk Lucas
Schill Insurance
Silver Icing – Amber Gardiner
Smitty’s
South Hill Designs -Barbie Kalugin
Starbucks
Sugar Shak

Tim Horton’s
Twin City Brewing
West Coast Prep Camp
Zado & Son’s Creations


Tournament Director:

Carla Murray – carlamy@telus.net

Tournament Rules:

2019 Peewee Thanksgiving Tournament Rules

Comments are closed.