www.avmha.com

Latest

100 Great Moments in BC Hockey History

AVMHA Alumni, Rob Shick makes list of 100 Great Moments in BC Hockey history.
BC Hockey is proudly celebrating our 100th Year Anniversary. The organization was created on February 9, 1919 in Vancouver, BC and there has been an incredible amount of history and tradition of hockey in Pacific Canada. On June 9, 2018, BC Hockey announced the list of 100 Great Moments in BC Hockey history.

Rob Shick spent 23 years in the National Hockey League (NHL) as a referee. He worked over 1,300 NHL games and added another 130 games in the playoffs. Some of Rob’s most notable assignments include the 2001 Stanley Cup finals between the Colorado Avalanche and New Jersey Devils, as well as two (2) All-Star Game appearances. He also refereed what remains the NHL’s third longest game in history, during the conference final matchup between the Pittsburg Penguins and the Philadelphia Flyers in 2000.
Rob’s jersey hangs in the referee room in his hometown of Port Alberni, where he stays quite active despite him living in Los Angeles. Rob hosts a charity golf tournament in the Vancouver Island town annually.

 

BC HOCKEY – FEMALE U12/U14 SKILLS CAMP

https://www.bchockey.net/HighPerformance/FemaleHPUnder14.aspx

2018 Team Photos

Thank you to all our team sponsors who generously support minor hockey.  

Nov. 30-Dec. 2, 2018 Novice Jamboree


Teams:

Initiation – 4

Alberni-1 (AV1), Alberni-2 (AV2), Campbell River (CR), Oceanside (OC)

Novice Minor – 8

Alberni-1 (AV1), Alberni-2 (AV2), Alberni-3 (AV3), Campbell River (CR), Cowichan Blue (COW-B), Cowichan Yellow (COW-Y), Nanaimo (NAN), Oceanside (OC).

Novice Major – 10

Alberni-1 (AV1), Alberni-2 (AV2), Campbell River (CR), Oceanside Red (OC-R), Cowichan Red (COW-R), Peninsula (PEN), Comox-1 (CX1), Oceanside Black (OC-B), North Shore Winter Club (NSWC), Comox-4 (CX4).

Check out more Candid Photos below

Game Schedule:

RINKS SIDE 1/SIDE 2:  COULSON C1/C2  WEYERHAEUSER W1/W2
FRIDAY NOVEMBER 30
Div.  Rink Team	 Team  Start-End    Rink  Team  Team  Div.
MINOR  C1  AV1	 NAN   5:15-6:15  PM C2	  AV2	OC    MINOR
MAJOR  W1  AV1	 OC-R  5:30-6:30  PM W2	  OC-B	COW-R MAJOR
MAJOR  C1  AV2   CX1   6:20-7:20  PM C2	  CX4	CR    MAJOR
SATURDAY DECEMBER 1
Div.  Rink Team	Team  Start-End    Rink  Team	Team  Div.
MINOR  W1  AV3	COW-B  8:05-9:05  AM W2	  CR	COW-Y MINOR
MAJOR  W1  AV2	OC-R   9:25-10:25 AM W2	  COW-R	CX1   MAJOR
MAJOR  C1  AV1	OC-B  10:00-11:00 AM C2	  PEN	NSWC  MAJOR
INIT.  W1  AV1	OC    10:30-11:30 AM W2	  AV2	CR    INIT.
MINOR  C1  AV1	OC    11:05-12:05 PM C2	  AV2	NAN   MINOR
MINOR  C1  AV3	COW-Y 12:20-1:20  PM C2	  CR	COW-B MINOR
MAJOR  C1  CX4	PEN    1:25-2:25  PM C2	  CR	NSWC  MAJOR
MAJOR  W1  AV2	COW-R  2:00-3:00  PM W2	  OC-B	CX1   MAJOR
MINOR  C1  AV1	CR     2:40-3:40  PM C2	  AV2	COW-Y MINOR
MINOR  C1  AV3	NAN    3:45-4:45  PM C2   COW-B	OC    MINOR
MAJOR  C1  OC-R	CR     5:00-6:00  PM C2	  CX4	NSWC  MAJOR
INIT.  W1  AV1	AV2    5:30-6:30  PM W2	  OC 	CR    INIT.

SUNDAY DECEMBER 2
Div.  Rink Team Team   Start-End    Rink  Team  Team  Div.
MAJOR  C1  CX1	PEN    8:20-9:20  AM C2	  AV1	NSWC  MAJOR
INIT.  W1  AV2	OC     8:40-9:40  AM W2	  AV1	CR    INIT.
MINOR  C1  AV1	COW-Y  9:25-10:25 AM C2	  AV3	OC    MINOR
MAJOR  W1  AV2	CR     9:45-10:45 AM W2	  OC-R	COW-R MAJOR
MINOR  C1  AV2	COW-Y 10:40-11:40 AM C2	  AV3	OC    MINOR
INIT.  W1  AV1	OC    11:00-12:00 PM W2	  AV2	CR    INIT.
MAJOR  C1  AV1	PEN   11:45-12:45 PM W2	  OC-B	CX4   MAJOR

Sponsors, Donors, Contributors:

We would like to thank everyone for their generous contribution to this event.

AC/DC contracting * Coulson Group * RotorMaxx Support * Quality Foods * Chris and Alease Arcus Realtors * Shoppers Drug Mart * Dahlia hair by Rachel Dame *  Epicure by Megan Goodman * Dr. Daryl Lund * LB Woodchoppers * Island Tropics * Boomerangs Café * Canadian Tire * Tyler’s No Frills * Subway * Movie Mania * BuyLow Foods * Long Beach Surf Shop * Coombs Country Candy * Vittoria Solda Realtor * Valley Vision Optometry * Orestes Kouzina * Catalyst Paper * Ace Flagging * Integral Hockey * Zimmerman Forest Products * Alport Insurance * Landmark Cinemas * Alberni Valley Bulldogs * Double R Meats * Alberni Valley News * Arbutus RV * Port Boathouse * Benjamin Moore * Clayoquot Biosphere Trust * Tough City Sushi Bar * Finishing Touches * Alberni Industrial Marine * Dawn Olson-Rainforest Bookkeeping * Sacred Stone Spa * SunRype * Tofino Resort and Marina * Tofino Surf School * Port Alberni Port Authority * Alberni Fitness * Surf Sister * Cut the Cord  Android Service * Electron Metalworks * Lordco Auto Parts * Beavercreek Home Center * Alberni Co-op * Sportchek * Alberni Valley Refrigeration * Merit Hone Furniture * West Manufacturing * See Group of Companies * Schill Insurance * Port Posh Wash * Pacific Surf Company * Pharmasave Tofino * Newborn Feathers * Arrowsmith Glass * Tofino Brewing Company * McDonald’s * A&W * Flandangles * CG Hair * Alberni Glass and Mirror * MDR cranes and rigging * Magic Moments * Bosley’s * Trends Design Team * Solda’s Restaurant * Middle Beach Lodge * Black Rock * Rough Bay Enterprises * Tupperware by Margaret Marshall * Boston Pizza * Shaw Cablesystems *

Candid Photos & Highlights:

Tournament Director:

Sarah Bielert – avmha.halficejamboree@gmail.com

Link to Half-Ice Jamboree Rules

Nov.23-25, 2018 Atom Recreation Tournament

10 Teams:

Alberni-1, Alberni-2, Alberni-3, Campbell River-3, Comox-2, Nanaimo-4, Nanaimo-6, Oceanside-2, Peninsula-1, Saanich-2.

Final Standings – Congratulations to:

Gold – Campbell River  *  Silver – Comox Valley  *  Bronze – Saanich


Team Standings

(after 15 of 15 games in Round Robin)
Alberni-1  1 + 1 + 1 = 3  9TH
Alberni-2  0 + 1 + 1 = 2  10TH
Alberni-3  1 + 1 + 1 = 3  8TH
Campbell   3 + 3 + 3 = 9  2ND
Comox      3 + 3 + 3 = 9  1ST
Nanaimo-4  1 + 3 + 0 = 4  7TH
Nanaimo-6  3 + 3 + 0 = 6  6TH
Oceanside  3 + 1 + 3 = 7  5TH
Peninsula  3 + 1 + 3 = 7  3RD
Saanich    1 + 3 + 3 = 7  4TH

Game Schedule:

FRIDAY NOVEMBER 23
GAME START END    RINK HOME         VISITOR
 1*   5:15 6:30  PM C  ALBERNI-1 3  OCEANSIDE  9
 2*   6:45 8:00  PM C  ALBERNI-3 2  PENINSULA  3
SATURDAY NOVEMBER 24
GAME START END    RINK HOME         VISITOR
 3    8:00 9:15  AM W  COMOX     9  SAANICH    4
 4    9:30 10:45 AM W  NANAIMO-4 0  NANAIMO-6  2
 5*  10:00 11:15 AM C  ALBERNI-2 2  CAMPBELL  19
 6*  11:00 12:15 PM W  ALBERNI-3 4  SAANICH    5
 7*  11:30 12:45 PM C  ALBERNI-1 4  COMOX      9
 8   12:30 1:45  PM W  OCEANSIDE 3  CAMPBELL  13
 9*   1:00 2:15  PM C  ALBERNI-2 3  NANAIMO-6  8
10    2:00 3:15  PM W  NANAIMO-4 6  PENINSULA  5
11*   2:30 3:45  PM C  ALBERNI-3 2  COMOX      8
12*   3:30 4:45  PM W  ALBERNI-1 2  SAANICH   10
13    4:00 5:15  PM C  NANAIMO-6 2  OCEANSIDE  7
14*   5:00 6:15  PM W  PENINSULA 12 ALBERNI-2  1
15    5:30 6:45  PM C  NANAIMO-4 5  CAMPBELL   6
SUNDAY NOVEMBER 25
GAME START END    RINK HOME             VISITOR
16*   8:30 10:00 AM W  9TH AV-1  5      10TH AV-2     7
17*   9:30 11:00 AM C  8TH AV-3  1      7TH NAN-4    10
18   10:15 11:45 AM W  3RD PENINSULA 2  4TH SAANICH   9
19   11:15 12:45 PM C  6TH NAN-6 3      5TH OCEANSIDE 4
20   12:00 1:30  PM W  1ST COMOX 0      2ND CAMPBELL 15

Game Highlights

(* Alberni team games only)

Game 1 – Alberni-1 3 vs Oceanside 9

1st Period – At 12:12, Alberni scores the first goal of the game by #26 Lucas Peyton.  Oceanside scores their first goal at 7:22 by #5 Olivia Davidson.  Oceanside #16 scores and with 1:05 on the clock, Alberni #14 Xander Jensen, scores.  The score at the end of the 1st period, Alberni 2, Oceanside 2.

2nd Period – Oceanside goes on to score 7 goals in this period.  Goal scorers included #15 Jordan Bonnell with 2 goals, #20 with 2 goals (one was a powerplay goal), #4 Jack Luch had 2 goals and #6 Owen Turner had a single goal.  The score at the end of the 2nd period, Alberni 2, Oceanside 9.

3rd Period – The only goal scored in the period was at 12:10 by Alberni #16 Peyton Lucas.  The final score is Alberni 3, Oceanside 9.

Alberni had 2 penalty minutes and Oceanside had no penalty minutes in the game.


Game 2 – Alberni-3 2 vs Peninsula 3

1st Period – Peninsula scored the only goal in the period at 2:45 when #11 Keegan Douglas scored with an assist from #6 Emmit Armstrong.  The score is Alberni 0, Peninsula 1.

2nd Period – Peninsula continues to score with a goal at 11:45 from #5 Rylan Pow, assisted by #6 Emmit Armstrong.  Peninsula’s final goal of the game is scored at 8:56 by #6 Emmit Armstrong.  At 3:20 Alberni makes it on the scoreboard with a goal from #2 Justin Mckay.  The score is Alberni 1, Peninsula 3.

3rd Period –  At 9:20 Alberni’s #5 Matteo Centomo scores a goal with an assist from #6 Kaden Leblanc.  Final score is Alberni 2, Peninsula 3.

Alberni had no penalties.  Peninsula had 4 penalty minutes in the game.


Game 5 – Alberni-2 2 vs Campbell River 19

1st Period – No scoring by Alberni.  Campbell River scored 8 goals.  Goal scorers included #20 Denver Flood (2 goals), #17 Logan Wright, #12 Fraser Brown, #9 Dayton Hutchinson (2 goals), #2 Kane Nicholas, #5 Riley Dunsmore (powerplay goal),  Score:  Alberni 0, Campbell River 8

2nd Period – Alberni gets on the scoreboard with 2 goals.  At 13:33 #19 Jackson Golbeck scores with an assist from #4 Austin Wonnacott.  At 10:29 and on a powerplay #10 Cayden Smood scores, unassisted.  Campbell River goes on to score 10 goals.  Goal scorers include #16 Junio Arriaza, #20 Denver Flood (2 goals), #2 Kane Nicholas (2 goals), #9 Dayton Hutchinson (3 goals/2 on powerplays), #4 Brodie Hounsell, #15 Nolan Cathcart.  Score:  Alberni 2, Campbell River 18.

3rd Period – No further scoring for Alberni.  Campbell River scores at 19:00 with a goal from #16 Junio Arriaza, assisted by #20 Denver Flood.  Final score – Alberni 2, Campbell River 19.

Alberni had 10 penalty minutes and Campbell River had 6 penalty minutes in the game.


Game 6 – Alberni-3 4 vs Saanich 5

1st Period – Saanich starts the scoring at 8:53 with a goal from #14 Liam Johnson.  Alberni’s first goal came at 4:31 when #5 Matteo Centomo scores.  Saanich returns with a goal at 3:18 from #17 Murdoch Tasme and a goal at 0:14 from #15 Keegan Buck.  Score:  Alberni 1, Saanich 3.

2nd Period – Alberni scores at 12:42 with a goal from #6 Kaden Leblanc.  Alberni scores again at 11:34 with a goal from #11 Lane Dumont.  Saanich’s #16 Charlie Pearcey scores at 8:04 in the period.  Alberni returns with #5 Matteo Centomo scoring at 5:13, assisted by #2 Justin Mckay.  This ties the score at 4 apiece.  At 4:09 Saanich #16 Charlie Pearcey scores a goal with the assist from #9.

3rd Period – No scoring.  Final score – Alberni 4, Saanich 5.

Alberni had no penalties.  Saanich had 4 penalty minutes.

Alberni Game awards – #18 Miley Karaim and #11 Lane Dumont.

Saanich Game award – #15 Keegan Buck and #16 Charlie Pearcey


Game 7 – Alberni-1 4 vs Comox 9

1st Period – Alberni starts the game in the opening minute when #14 Xander Jensen scores.  Comox Valley follows at 5:41 when #2 Theo LeBlanc scores.  Comox scores again at 5:11 with a goal from #1 Max Letebure, and at 4:11 with a goal from #7 Shea Harris.  Alberni returns at 3:41 with the goal from #16 Peyton Lucas followed quickly at 3:33 with a goal from #14 Xander  Jensen. The score is tied at 3.  Comox goes ahead and scores 3 goals in the final minutes of the period.  Goal scorers were #5 Sitka Lagrandeur, #1 Max Letebure & #9 Tierra Hagel.  The score – Alberni 3, Comox 6.

2nd Period – Alberni’s #14 Xander Jensen (his 3rd goal in the game) scores at 9:03.  With 3 minutes left in the period, Comox #7 Shea Harris scores.  The score is Alberni 4, Comox 7.

3rd Period –  Comox scores the final 2 goals in the game.  Goals from #8 Evan Kelly and #2 Theo Leblanc.  Final score:  Alberni 4, Comox 9.

No penalties in the game.


Game 11 – Alberni-3 2 vs Comox 8

1st Period – Comox scored 3 goals.  Goal scorers were #7 Shea Harris, #5 Sitka Lagrandeur and #11 Max Dakin.  Score – Alberni 0, Comox 3.

2nd Period – Comox scored at 7:45 with a goal from #9 Tierra Hagel.  Alberni scores at 4:20 with a goal from #5 Matteo Centomo, unassisted.  Comox returns to score at 2:27 with the goal from #19 Noah Lewall.  At 1:14 Comox #2 Theo Leblanc scores a goal.  At the end of the period, the score is Alberni 1, Comox 6

3rd Period – Just seconds into the period, Alberni’s #2 Justin Mckay scores with an assist from #19 Annika Meikle.  Comox returns at 16:54 and at 8:03 to have #19 Noah Lewall score both goals.  The final score – Alberni 2, Comox 8.

Alberni had 2 penalty minutes.  Comox had 4 penalty minutes.

Alberni player awards went to #5 Matteo Centomo and #6 Kaden Leblanc.

Comox player awards went to #19 Noah Lewall and #15 Laura Shoesmith.


Game 12 – Alberni-1 2 vs Saanich 10

1st Period – Saanich scores 4 goals in the period.  Three goals scored by #17 Murdoch Tashe and a single goal from #15 Keegan Buck.  Score – Alberni 0, Saanich 4.

2nd Period – Saanich scores another 4 goals.  Goal scorers included #14 Liam Johnson (2 goals), #5 Andrew Cao and #16 Charlie Pearcey.  Score – Alberni 0, Saanich 8.

3rd Period – Saanich starts the period at 16:21 with a goal from #16 Charlie Pearcey.  At 12:40 Saanich’s #15 Keegan Buck scores the final goal for Saanich.  Alberni comes on the scoreboard at 8:05 with a goal from #16 Peyton Lucas, assisted by #14 Xander Jensen.  With 7:11 left in the period, #10 Lindon Higgins scores with an assist from #16 Peyton Lucas.

Final Score – Alberni 2, Saanich 10

Alberni had no penalties.  Saanich had 2 penalty minutes in the game.


Game 14 – Peninsula 12 vs Alberni-2 1

1st Period – The only Alberni goal is scored by #19 Jaxson Golbeck at 11:00.  Peninsula goes on to score 7 goals in the period.  Score – Peninsula 7, Alberni 1.

2nd Period – Peninsula scores 4 goals.  Score – Peninsula 11, Alberni 1.

3rd Period – Peninsula scores 1 goal.  Final Score – Peninsula 12, Alberni 1.

Peninsula & Alberni each had 6 penalty minutes in the game.

Alberni player awards went to #8 Alex Fred & #10 Cayden Smood.

Peninsula player awards went to #6 Emmit Armstrong & #3 Tristan Maze.


Game 16 – Alberni-1 (Tigers) 5 vs  Alberni-2 (Knights) 7

1st Period – Tigers score the first goal at 13:58 with a goal from #14 Xander Jensen, assisted by #16 Peyton Lucas.  At 8:10 Tigers #16 Xander Jensen scores, unassisted.  Knights first goal was at 5:48, scored by #18 Emerson Bryden, unassisted.  Knights #18 Emerson Bryden scores again just before the bell, assisted by #15 Grady Miller.  The score at the end of the 1st period, Tigers 2, Knights 2.

2nd Period – Knights score at 10:30 with the goal from #19 Jackson Golbeck.  Score Tigers 2, Knights 3.

3rd Period – Starting off the period at 19:03, Knights #6 Aiden Wilson scores. Knights score again at 13:01 with a goal from #15 Grady Miller.  Knights continue with a goal from #18 Emerson Bryden at 11:33 with Bryden scoring again at 10:56.  Tigers kick in at 5:27 with a goal scored by #16 Peyton Lucas.  With 32 seconds on the clock, #16 Lucas scores with an assist from #14 Xander Jensen and with 24 seconds left in the game, #16 Lucas scores the final goal in the game.  Final Score – Tigers 5, Knights 7.

Alberni Tigers had 2 penalty minutes.  Alberni Knights had 6 penalty minutes.


Game 17 – Alberni-3 1 vs Nanaimo-4 10

1st Period – Nanaimo scores 5 goals in the first period.  Goal scorers included #16 Noah Burkowski (2 goals), #14 Brock Molyneux, #9 Case Bartley and #8 Kyson Prasad.  Score – Alberni 0, Nanaimo 5.

2nd Period – Nanaimo scores 2 goals.  #14 Brock Molyneux and #16 Noah Burkowski were the goal scorers.  Score – Alberni 0, Nanaimo 7

3rd Period – Alberni hits the scoreboard at 15:42 with a goal from #6 Kaden Leblanc, unassisted.  Nanaimo returns at 12:47 with 3 more goals before the end of the game.  Goal scorers were #17 Luther  Mann-Obrien, #9 Case Bartley and #8 Kyson Prasad.  Final Score – Alberni 1, Nanaimo 10.

Alberni had 14 penalty minutes.  Nanaimo had 8 penalty minutes.

Player awards went to Alberni #4 Coen Erickson and #12 Jasmine Wilson.

Player awards went to Nanaimo #2 Teij Kao and #17 Luther Mann-Obrien.


Candid Photos

Team Photos


Tournament Sponsors, Donors, Contributors…

Alberni Atom Recreational Division would like to thank all local businesses for their generous donations for this tournament.

AC/DC Contracting Ltd – Rough Bay Enterprisers Ltd – Probyn Log – Rabinder Dhillon – Teachable Moments Services – Ryan Irg Construction – Coulson Air Crane – Catalyst – Terri Schwartz – AV Garden Supply – Em Salon – Arbonne, Ellie Hadley – Schill Insurance – Multi Max – McDonald’s –  Boundless Beauty – Chim’s Guest House – This & That Consignment – Flandangles – Solda’s -Van Isle Knits – Finishing Touches – Canadian Tire – Hupacasath First Nation – Westwind Pub – Urgel’s Autobody – Boston Pizza – Co-op Gas Bar – Sorensen Books – Lordco Auto Parts – Clam Bucket Restaurant – M+D Auto Parts – Murphy’s Sport Fishing – Secluded Wellness – Trends Design Team – Steam Punk Café – Boundless Beauty – Slammer’s Gym – Mountain View Bakery – Country Kitchen – Cloud City – Southside Auto – Double R Meats – Alberni Auto Spa – Stellar Hair, Jenna Erickson – Gone Fishin’ – Capelli’s – Co-op + Quality Foods – Save-on-Foods – Buy Low Foods – Tyler’s No Frills – Peak Landscaping – Subway – The Brick, Garth Hamilton – Bosley’s, Holly Cathcart – JAL Designs – Pacific Rim Designs, Oriano Centomo – Eternity Photography – Thirty one, Christine Kailer

 

Tournament Director:  Brienn LeBlanc – brienn1070@hotmail.com

 

Tournament Rules

Rules for Atom Recreation Tournament