www.avmha.com

PeeWee

Feb. 15-18, 2019 Peewee Rec Tourney

Coming Soon!

Scotiabank * Haggard’s Trucking * Donut Shop * Buy Low Foods


Peewee Recreational Tournament


Link to:  Bantam Recreational Tournament

Teams

Alberni-1, Alberni-2,…

Standings

Game Schedule

Highlights

Team Photos

Sponsors & Contributors

Scotiabank * Haggard’s Trucking * Donut Shop * Buy Low Foods

Tournament Director

Sarah Bielert – 250-730-2029  –  avmha.peeweebantam@gmail.com

Tournament Rules


Feb. 9-12 Bryan Mason Tourney – PEEWEE

Alberni Valley Minor Hockey welcomes you to the
Bryan Mason Memorial Tournament
Details will be posted here as they become available.


PEEWEE RECREATION TOURNAMENT


PEEWEE Team Standings: (Pool A)
 (points after 11*/12 games played)              FINAL
 Alberni-Stingers   (AV1) 0 + 0 + 0 = 0 pts. 4TH
 Oceanside          (OC1) 2 + 2 + 2 = 6 pts. 1ST GOLD
 Juan de Fuca       (JDF) 2 + 2 + 0 = 4 pts. 2ND BRONZE
 Port McNeill       (PM1) 0 + 0 + 2 = 2 pts. 3RD

PEEWEE Team Standings: (Pool B)
 Alberni-Ice Devils (AV2) 0 + 0 + 0 = 0 pts. 4TH
 Nanaimo            (NAN) 2 + 2 + 0 = 4 pts. 1ST SILVER
 Campbell River     (CR5) 2 + 0 + 0 = 2 pts. 3RD
 Comox Valley       (CV6) 0 + 2 + 2 = 4 pts. 2ND

For BANTAM Standings, Game Schedule, etc. go to:
BANTAM RECREATION TOURNAMENT

February 9
 G# – Start-End   – Rink – Home –   Score – Visitor – Score
  1    5:15-6:30  PM  C   ALBERNI(AV1)  2   OCEANSIDE    13
  2    6:45-8:00  PM  C   ALBERNI(AV2)  4   NANAIMO      5
February 10
 G# – Start Time – Rink –  Home –   Score – Visitor – Score
  3    8:15-9:30  AM  W   JUAN DE FUCA  12   PT MCNEILL  0
  4    9:45-11:00 AM  W   CAMPBELL R     5   COMOX       3
  5   12:30-1:45  PM  C   PT MCNEILL     1   OCEANSIDE   6
  6    2:00-3:15  PM  C   JUAN DE FUCA  10   ALBERNI(AV1)1
  7    3:30-4:45  PM  C   NANAIMO        7   CAMPBELL R  3
  8    5:00-6:15  PM  C   COMOX          7   ALBERNI(AV2)3
February 11
 G# – Start Time – Rink – Home – Score – Visitor – Score
  9    9:45-11:00 AM  C   ALBERNI(AV1)   1   PT MCNEILL  3
 10*  11:15-12:30 PM  C   ALBERNI(AV2)   2   CAMPBELL R  4
 11   11:30-12:45 PM  W   OCEANSIDE      3   JUAN DE FUCA2
 12    1:00-2:15  PM  W   COMOX          4   NANAIMO     2
February 12 MONDAY (FINALS)
 G# - Start Time - Rink - Home - Score - Visitor - Score
 13    8:30-9:45  AM  C   4TH-A AV1   5    4TH-B AV2  5
 14    1:45-3:00  PM  C   3RD-A PT.M  2    3RD-B CR   2
 15    3:15-4:45  PM  C   2ND-A JDF   6    2ND-B CV   1
 16    1:30-3:30  PM  W   1ST-A OC    5    1ST-B NAN  1

Game Highlights:

(Details of the Alberni games and the Finals will be posted here.)


Game 1 – Alberni (AV1) 2, Oceanside 13.

1st Period – Oceanside scored 4 goals in the period. Goal scorers were #7 Jesse Fox, #16 Markus Goodman, #14 Wade Wesnedge (on powerplay)  and #22 Mark Sanderson.  Score – Alberni 0, Oceanside 4.

2nd Period – Oceanside scores 8 goals in the period.  Goal scorers included #21 Ryland Flynn, #7 Jesse Fox, #19 Annika Waite, #16 Markus Goodman, & #17 William Crowe.  Alberni gets on the scoreboard at 5:22 with a goal from #10 Jordan Gauthier-Bay and assisted by #16 Trevor Hodgeson.  At the end of the 2nd period, the score is Alberni 1, Oceanside 12.

3rd Period – Alberni scores at 11:56 with an unassisted goal from #12 Damian Winchester.  Oceanside follows at 11:22 with their final goal from #21 Ryland Flynn, assisted by #2 Rylie Wickman and #22 Mark Sanderson.  Final Score – Alberni (AV1) 2, Oceanside 13.

Penalty Summary:  Alberni had 3 offences for 6 penalty minutes.  Oceanside had 1 offence for 2 penalty minutes.

Player Awards:  Alberni #10 Jordan Gauthier-Bay, #20 Ezra McCollister, #27 Ellis Kniert.  Oceanside  #22 Mark Sanderson  #8 Lawson DCruz  #20 Dino Rokanas.

Game 6 – (Sat. 2:00 pm) Juan de Fuca vs Alberni (AV1)

Game 8 – (Sat. 5:00 pm) Comox vs Alberni(AV2)

Game 9 – (Sun. 9:45 am) Alberni (AV1) vs Port McNeill

Game 10 – (Sun. 11:15 am) Alberni (AV2) vs Campbell River

Game 13 (Mon. 8:30 am) Alberni (AV2) vs Alberni (AV1)

Game 16 (Mon. 1:30 pm) Oceanside vs Nanaimo


Team & Tournament Sponsors: 


Tournament Director:

Kathy McArthur

Stephanie Hopkins – stephanieavmha@gmail.com


Feb 9-12 Bryan Mason Tourney – BANTAM

Alberni Valley Minor Hockey welcomes you to the
Bryan Mason Memorial Tournament
Details will be posted here as they become available.


BANTAM RECREATION TOURNAMENT


BANTAM Team Standings:
 (points after 15/15 games played)
 Alberni   (AV1)  1 + 2 + 2 = 5 pts. 3RD  FINAL BRONZE
 Saanich   (SAA1) 2 + 0 + 2 = 4 pts. 4TH
 Comox     (CV2)  0 + 0 + 0 = 0 pts. 10TH
 Oceanside (OC3)  1 + 0 + 2 = 3 pts. 5TH
 Kerry Pk  (KP1)  2 + 0 + 0 = 2 pts. 8TH
 Oceanside (OC2)  1 + 2 + 0 = 3 pts. 6TH
 Nanaimo   (NAN3) 0 + 2 + 0 = 2 pts. 7TH 
 Nanaimo   (NAN2) 1 + 2 + 2 = 5 pts. 2ND  FINAL SILVER
 Comox     (CV1)  0 + 0 + 0 = 0 pts. 9TH
 Pt Coqu.  (PC1)  2 + 2 + 2 = 6 pts. 1ST  FINAL GOLD

PEEWEE Team Standings and Game Schedule


February 9               (* Game Highlights)
G# - Start-End    Rink Home       Score  Visitor  - Score
 1  5:30-6:45  PM   W  *ALBERNI(AV1)  5   OCEANSIDE(OC2) 5
 2  7:00-8:15  PM   W  NANAIMO(NAN2)  2   OCEANSIDE(OC3) 2
February 10
 G# - Start Time    Rink Home     Score  Visitor - Score
 3  8:00-9:15  AM   C   COMOX(CV1)    1   PT COQUIT(PC1) 5
 4  9:30-10:45 AM   C   NANAIMO(NAN3) 3   *ALBERNI(AV1)  6
 5 11:00-12:15 PM   C   SAANICH(SAA1) 8    COMOX(CV2)    5
 6 11:15-12:30 PM   W   OCEANSIDE(OC3)1    KERRY PK(KP1) 4
 7  6:30-7:45  PM   C   OCEANSIDE(OC2)7    COMOX(CV2)    2
 8  8:00-9:15  PM   C   KERRY PK(KP1) 0    NANAIMO(NAN2) 8    
February 11
G# - Start Time   Rink  Home -   Score   - Visitor  - Score 
 9  8:15-9:30  AM   C   OCEANSIDE(OC2) 3  NANAIMO(NAN3) 4
10  8:30-9:45  AM   W   *ALBERNI(AV1)  5  SAANICH(SAA1) 2
11 10:00-11:15 AM   W   COMOX(CV1)     2  OCEANSIDE(OC3)4 
12 12:45-2:00  PM   C   PT COQUIT(PC1) 4  KERRY PK(KP1) 2  
13  2:15-3:30  PM   C   NANAIMO(NAN3)  1  SAANICH(SAA1) 6
14  3:45-5:00  PM   C   NANAIMO(NAN2)  6  COMOX(CV1)    1
15  5:15-6:30  PM   C   COMOX(CV2)     3  PT COQUIT(PC1)4
February 12 MONDAY (FINALS)
 G# - Start Time -   Rink  Home -  Score - Visitor  - Score
 16   8:45-10:00 AM   W    9TH CV1    2      10TH CV2   8
 17  10:15-11:30 AM   W    7TH NAN3   6      8TH KP1    2
 18  11:45-1:15  PM   W    3RD AV1    3      4TH SAA1   2
 19  12:15-1:30  PM   C    5TH OC3    5      6TH OC2    2
 20   3:45-5:45  PM   W    1ST PT.C   3      2ND NAN2   2


Game Highlights:
(Details of the Alberni games and the Finals will be posted here.)

Game 1 – Alberni (AV1) 5, Oceanside (OC2) 5.

1st Period – Alberni is first on the scoreboard at 10:26 with a goal from #16 Tanner Banman, assisted by #8 Bobby McKenzie and #15 Cam McArthur.  At 5:48, Oceanside’s #3  Zach Lantaigne scores their first goal with assists from #4 and #10 Bradley Ronyecz.  The score at the end of the period, Alberni 1, Oceanside 1.

2nd Period – Oceanside scored goals at 11:39 by #18 Josh Strobiki and at 8:10 on the power play by #19 Marcus Wheatley.  Alberni goals at 9:34 from #6 Nick Bassingwaite, unassisted.  At 5:08 Alberni #9 Samuel Shanks scores with an assist from #20 Richard Pouliot.  At 6:32 Alberni scores on a powerplay with a goal from #7 Colton Scott, assisted by #10 Kayden Doiron.  The score at the end of the 2nd period, Alberni 4, Oceanside 3.

3rd Period – Oceanside scores a goal at 15:56 from #18 Josh Strobiki with assists from #15  J. Morris and #19 Marcus Wheatley.  At 6:55, Oceanside #14 Nathan Wilson scores unassisted.  The final goal of the game was scored at 5:49 from Alberni #16 Tanner Banman, assisted by #8 Bobby McKenzie.  Final score – Alberni (AV1) 5, Oceanside (OC2) 5.

Penalty Summary – Alberni had 8 penalty minutes.  Oceanside had 10 penalty minutes.

Player Awards –  Alberni #16 Tanner Banman, #7 Colton Scott.  Oceanside #18 Josh Strobiki, #17 Aedan Pasquill, #19 Marcus Wheatley.

Game 4 –  Nanaimo (NAN3) 3, Alberni (AV1) 6

1st Period – First goal of the game was scored at 12:19 by Alberni #15 Cam McArthur, assisted by #9 Samuel Shanks and #4 Avery Cole.  At 9:39 Nanaimo’s #28 Darien Groundwater scores a goal with assists from #26 Alex Mclauchlan and #24 Gavin Thomas.  Alberni returns at 4:32 with a goal from #10 Kayden Doiron, assisted by #5 Maverick Buxton and #2 Blake Mauke.  With 45 seconds left in the period, Nanaimo on a power play, #28 Darien Groundwater scores, unassisted.  At the end of the 1st Period, Nanaimo 2, Alberni 2.

2nd Period – Alberni takes the lead at 10:02 with an unassisted goal from #15 Cam McArthur.  It is followed at 7:58 with an Alberni goal from #8 Bobby Mckenzie, assisted by #10 Kayden Doiron and #4 Avery Cole.  After 2 periods of play, Nanaimo 3, Alberni 4.

3rd Period – Alberni’s #10 Kayden Doiron goes on to score 2 goals at 13:33 and 8:20, with assists from #8 Bobby Mckenzie, #20 Ryshard Pouliot and #2 Blake Nauke.  Final Score – Nanaimo (NAN3) 3, Alberni (AV1) 6.

Penalty Summary:  Nanaimo had 4 penalty minutes.  Alberni had 14 penalty minutes.

Player Awards:  Nanaimo – #28 Darien Groundwater, #25 Chevy Carlson and #27 Rachel Wilson.  Alberni – #15 Cam McArthur, #8 Bobby McKenzie and # Brad

Game 10 – (Sun. 8:30 am) Alberni (AV1) 5 vs Saanich (SAA1) 2

1st Period – Alberni scores the first and only goal in the period from #8 Bobby McKenzie, assisted by #20 Ryshard Pouliot.  At the end of the period, the score is Alberni 1, Saanich 0.

2nd Period – Saanich gets on the scoreboard at 7:58 with a goal from #9 Noah Charlton, assisted by #16 Evan Murrison and #55 Jacob Piercy.  At 3:27, Alberni returns to take the lead with a goal from #15 Cam McArthur, with an assist from #7 Colton Scott.  After 2 periods of play the score is Alberni 2, Saanich 1.

3rd Period – Alberni increases their lead with a goal at 5:10 from #10 Kayden Doiron, unassisted.  At 5:01, Alberni #7 Colton Scott scores, unassisted.  At 3:42, Alberni #8 Bobby Mckenzie scores with assists from #7 Colton Scott and #16 Tanner Banman.  At 2:48 Saanich scores the last goal in the game from #22 Zane Blondeau and assisted by #18.  Final Score is Alberni 5, Saanich 2.

Penalty Summary – Alberni had 14 penalty minutes.  Saanich had 10 penalty minutes.

Game 18 (Mon. 11:45 am)  Alberni (3rd) vs. Saanich (4th)

Game 20 (Mon. 3:45 pm) Pt. Coquitlam 3, Nanaimo2 2.

1st Period – Nanaimo  starts the scoring with a goal at 11 :15 from #3 Kenny Pham, assisted by #18 Connor Roshowsky.  Nanaimo scores again at 6:16 on a power play with an unassisted goal from #4Lucas Caukkanen.  At the end of the period the score is Pt. Coquitlam 0, Nanaimo 2.

2nd Period – Port Coquitlam scores at 9:43 with an unassisted goal from #16 Jerry Hughes.  The score after 2 periods of play, Pt. Coquitlam 1, Nanaimo 2.

3rd Period – Port Coquitlam goals at 13:17 when #11 Levi Tory scores with an assist from #16 Jerry Hughes.  The final goal of the game from Port Coquitlam was at 1:10 when #5 Anhol Sekhon scores on a power play with an assist from #17 Derek Pattenden.  The final score – Port Coquitlam 3, Nanaimo (NAN2) 2.

Penalty Summary – Port Coquitlam had 23 penalty minutes.  Nanaimo had 16 penalty minutes.


 


Team & Tournament Sponsors:


Tournament Director:

Kathy McArthur
Stephanie Hopkins – stephanieavmha@gmail.com


Mason Memorial PEEWEE Tourney, Feb 10-13

2017-feb-b-mason-mem-tourney-600x200

Congratulations to Juan de Fuca Grizzlies for the GOLD medal win.


PeeWee Team Standings

Standings after 15/15 games played, and Final Placement

Oceanside-3       + 2 + 2 + 2 = 6 1st  GA 2  2nd F
Juan de Fuca      + 2 + 2 + 2 = 6 2nd  GA 3  1st F - GOLD
Oceanside-1       + 2 + 2 + 2 = 6 3rd  GA 10 3rd F
Victoria          + 2 + 0 + 2 = 4 4th  GA 11 4th F
Alberni Warriors  + 0 + 2 + 2 = 4 5th  GA 19 6th F
Comox-6           + 2 + 0 + 0 = 2 6th  GA 9  5th F
Alberni Fireballz + 2 + 0 + 0 = 2 7th  GA 11 7th F
Comox-4           + 0 + 0 + 0 = 0 8th  GA 13 8th F
Sooke             + 0 + 0 + 0 = 0 9th  GA 15 9th F
Cowichan-1        + 0 + 0 + 0 = 0 10th GA 30 10th F

(click on team photo to view)


JUAN DE FUCA – 1-Sam Seaberg (G), 3-Liam Laurie, 4-Max Battle, 5-Ethan Shultz, 6-Jacob Boudreau, 7-Jackson Hoshal, 9-Dylan Sanders, 11-Ty Matthews, 17-Matt Kerr, 19-Nathan Madsen, 21-Jordyn Kobeyashi, 27-Nicholas Mayor, 33-Josh Ford, 44-Matthew Boudreau, 66-Dylan Parker, 87-Marissa Buckley, 89-Ryder Frisk (G).

.

COMOX-6 BLUE CHEESE – 1-Daniel Gilfillan (G), 22-William Jepson, 24-Rylan Gill, 25-Jeremy Ferland, 26-Dylan Gullickson, 27-Nathan Berrigan, 29-Jack Maher, 33-Nolan Sutter, 35-Braxton Barr, 40 Ryan Scott, 38-Aragan Karn

.

.

.

.

.

.

ALBERNI FIREBALLZ – 35-Ashton Doucette (G), 2-Conner Buxton, 3-Kohl Graham, 4-Rick Dunington, 5-Maverick Buxton, 6-Parker McKay, 7-Nick Bassingthwaite, 8-Chayse Griffith, 12-Owen King, 14-Abby Little, 15-Cam McArthur, 16, Ryshard Pouliot, 17-Gabe Wass, 18-Tanner Banman, 20-Karson Karaim.

.

ALBERNI WARRIORS – 20-River O’Neil Johns (G), 24-Avery Cole, 18-Blake Mauke, 14-Brayden Lapointe, 11-Cache Poirier, 12-Cameron Maher, 13-Ellis Kniert, 8-Hudson Swann, 15-Diego Hopkins, 10-Kai Bray, 22-Kelton Radford, 17-Nick Stirzaker, 21-Rowan Cole, 19-Ryan Huttges, 28-Ryland Brossoit, 16-Wiley Olson

.

.

.

SOOKE – 1-Mitchell Neustaedter (G), 9-Neala Gair, 4-Eva Holmes, 6-Tye Lindquist, 7-Tyson Robinson, 10-Hunter Almasi, 11-Daniel Wiley, 12-Blake Morrison, 13-Dylan Callioux, 14-Trans Robertson, 18-Elyse Perman.

 

.

.

COMOX 4 – 30-Shane Passaro, 22-Reid Hockley, 23-Walker Maximick, 24-Marcus Greaves, 26-Owen Caissie, 27-Leland Strachan, 28-Cash Swayze, 29-Amatis Ma, 32-Luke Swanson, 33-Andrew Bremer, 34-Joel Sample, 35-Ryland Herr, 36-Brad Booth, 37-Ben Roberts, 39-Norm Rudolph.

 
.
.


Photos pending - Victoria - Cowichan - Oceanside 1 - Oceanside 3

VICTORIA – 1-Luke Fransson (G), 2-Diego Vargas, 3-Ethan Farquar, 4-Jace Bodwyn, 5-Edward Traise, 6-Jakob Frarundich, 7-Jacob Chambers, 8-Fraser Scott Moncrieff, 9-Cooper Board, 11-Kalum Morier, 12-Kaelyn David, 15-Thomas Gao, 16-Julian Gould, 18-Cain Stoddard.

COWICHAN – 1-Kayce De Clark (G), 2-Nolan Harris, 3-Brandan Maloney, 4-David Apps, 5-Paul Roberts, 6-Brody Miller, 7-Dominik Scott, 8-Kolby Cummings, 10-Nishan Mahal, 11Denzy James, 12-Malaki McMahon, 13-Devon Johnson, 18-Nicholas Woernle, 19-Aran Mills, 20-Kayden Koelble.

OCEANSIDE-1 – 1-Hudson Gaudreault (G), 14-Owen Bonthuis, 10-Kaiden Davies, 18-Dagen Dewaal, 3-Naden forbes, 4-Jack Jansonius, 7-Zach Lantaigne, , 9-Aedan Pasquill, 2-Zachary Pasquill, 6-Josh Strobiki, 20-Ryland Flynn.

OCEANSIDE-3 – 1-Ty Jordan (G), 2-Gabriel Bouchard, 5-Ryland Mowat, 6-Steven Dwyer, 7-Jesse Fox, 8-Andrew Dwyer, 9-Brandon Busch, 11-Anthony McLaughlin, 14-Koen O’Connell, 16-Jack Stefiuk, 17-Trent Snyder, 18-Markus Goodman, 30-Riley Mammill, 20-Bodhi, Sawchuk.


Peewee Game Schedules

C – COULSON RINK W – WEYERHAEUSER ARENA
G # Date Start Rink Home Score Visitor Score
P1 FRI-FEB 10 5:30 PM C AV WARRIORS  7 OCEANSIDE-1  14
P2 FRI-FEB 10 7:00 PM C AV FIREBALLZ  6 COMOX-4  1
P3 SAT-FEB 11 7:30 AM C COMOX-6  3 SOOKE  0
P4 SAT-FEB 11 10:00 AM C AV FIREBALLZ  2 OCEANSIDE-1  6
P5 SAT-FEB 11 11:30 AM C COWICHAN  3 VICTORIA  6
P6 SAT-FEB 11 2:30 PM C OCEANSIDE-3  3 COMOX-4  0
P7 SAT-FEB 11 4:00 PM C JUAN DE FUCA  6 COMOX-6  0
P8 SAT-FEB 11 5:30 PM C AV WARRIORS  4 SOOKE  2
P9 SUN-FEB 12 8:00 AM C AV WARRIORS  11 COWICHAN  3
P10 SUN-FEB 12 8:30 AM W JUAN DE FUCA  4 AV FIREBALLZ  2
P11 SUN-FEB 12 10:00 AM W OCEANSIDE-3  6 VICTORIA  2
P12 SUN-FEB 12 12:30 PM C SOOKE  1 OCEANSIDE-1  8
P13 SUN-FEB 12 2:00 PM C JUAN DE FUCA  4 COMOX-4  1
P14 SUN-FEB 12 3:30 PM C COWICHAN  0 OCEANSIDE-3  13
P15 SUN-FEB 12 4:45 PM W VICTORIA  3 COMOX-6  2
P16 MON-FEB 13 6:45 AM W 9th-Sooke  3 10th-Cowichan  2
P17 MON-FEB 13 7:00 AM C 7th-AV Fire  7 8th-Comox4  7
P18 MON-FEB 13 8:30 AM C 5th-AV War  2 6th-Comox6  9
P19 MON-FEB 13 11:15 AM W 3rd-Ocean1  3 4th-Victoria  1
P20 MON-FEB 13 2:30 PM W 1st-Ocean3  4 2nd-Juan d F  5

Peewee Game Highlights & Photos

Peewee Game 2 – Alberni Fireballz 6, Comox-4 Warriors 1

1st Period – Alberni goal from #4 Rick Dunington, assisted by #15 Cam McArthur and #12 Owen King.

2nd Period – Alberni goal from #3 Kohl Graham, assisted by #7 Nick Bassingthwaite.  Alberni powerplay goal scored at 13:26 by #16 Ryshard Pouliot, assisted by #6 Parker Mckay.  Alberni goal by #12 Owen King, assisted by #4 Dunington.

3rd Period – Alberni goal scored by #4 Dunington, unassisted.  Alberni goal scored by #15 Cam McArthur with assist from #4 Dunington.  Comox scored the final goal of the game at 5:17 by #6, unassisted.

Penalty Summary – Alberni 16 min.  Comox 10 min.


Peewee Game 4 – Alberni Fireballz 2, Oceanside-1 6

 Photos of Oceanside Game winners

 

 

 

 

 

.

Alberni Fireballz goals in the 3rd period included a powerplay goal by #4 Rick Dunington, assisted by #12 Owen King.  Alberni’s second goal was scored by #16 Ryshard Pouliot, unassisted.


Peewee Game 8 – Alberni Warriors 4, Sooke 2.

 Alberni goal in the 1st period was scored by #18 Blake Mauke, unassisted.  In the 2nd period, #18 Mauke repeated his unassisted goal.  Third goal for Alberni was scored by #15 Diego Hopkins, assisted by #17 Nick Stirzaker.  Alberni’s final goal was scored by #19 Ryan Huttges, assisted by #18 Mauke.

Penalty Summary – Alberni = 8 min.  Sooke = 2 min.


Peewee Game 9 – Alberni Warriors 11, Cowichan 3

Penalty Summary – Alberni Warriors = 4 min.  Cowichan = 2 min.

All goal scoring was done in the 1st & 2nd period.  Alberni point getters were #15 Diego Hopkins – 3 G/1 A, #19 Ryan Huttges – 3 G, #18 Blake Mauke – 2 G/1 A, #13 Ellis Kniert – 1 G, #12 Cameron Maher – 1 G/2 A, #8 Hudson Swann – 1 G.  Single assists from #17 Nick Stirzaker, #28 Ryland Brossoit and #24 Avery Cole.


Peewee Game 10 – Juan de Fuca 4, Alberni Fireballz 2

Penalty Summary – Juan de Fuca = 6 min.  Alberni = 8 min.

Alberni scored identical goals in the 1st and 3rd period when #4 Rick Dunington scored with an assist from #15 Cam McArthur.


Peewee Game 20 – Oceanside3 – 4, Juan de Fuca – 5.

1st Period – Oceanside goal scored by #11 Anthony McLaughlin.  Juan de Fuca goal scored by #33 Josh Ford.  2nd Period:  Oceanside goals scored by #9 Brandon Busch and #11 McLaughlin.  Juan de Fuca goal scored by #66 Dylan Porter.  3rd Period:  Oceanside goal scored by #30 Riley Hammill.  Juan de Fuca scores with goals from #9 Dylan Sanders and #33 Ford.  The score is tied at 4 apiece after 3 periods.  Overtime Period:  Juan de Fuca goal scored by #66 Dylan Porter.

Penalty Summary:  Oceanside = 24+10 min.  Juan de Fuca = 8 min.

Oceanside 3 Stars – #5-Ryland Mowat, #7-Jesse Fox, #11-Anthony McLaughlin.

Juan de Fuca 3 Stars – #9-Dylan Sanders, 11-Ty Matthews, 33-Josh Ford

Gold Medal win for Juan de Fuca


AVMHA Peewee  Team Sponsors

16-peewee-rec-team-sponsors-900x100

 


Thank You!

We would like to thank all our sponsors, contributors, donors, supporters, etc. who we depend on for the success of this event.  Your contributions are greatly appreciated.

PANAGO  PIZZA | SHOPPERS DRUG MART | KIRBY'S SOURCE FOR SPORTS |  
THE MEDICINE SHOP | BREAKERS MARINE | ARBUTUS RV | CARLA STEVENS - YOUNG LIVING |
TIM HORTONS | UNITED CABS | WEST WIND PUB | CHIC KIDS CONSIGNMENT |
DOUBLE R MEATS | PATTI SEXTON- NORWEX | BOSTON PIZZA | FINISHING TOUCHES |
ANGIE MCKEAN - SENTSY | CYGNET COVE SUITES | ALPINE HEAVYHAUL LTD. |
DAWN KRIVENSKY HARRIS | DOROTHY MAXWELL - EPICURE | MOUNTAIN VIEW BAKERY |
THE PLACE | JAY'S LACE IT UP | ALBERNI AUTO SPA | PORT POSH WASH |
FANDANGLES | THE FUNK TRUNK | ANN-ELIN THULER - AVON | SHARON SMITH-YONIQUE |   
ALBERNI CHRYSLER | LB WOODCHOPPERS | 7-11 | SUBWAY | STEAMPUNK CAFE | 
COASTAL COMMUNITY INSURANCE |  SOUTHSIDE AUTO SUPPLY | ANIMAL ARK | 
BOOMERANGS CAFE | CAP IT | FLOWERS UNLIMITED | TYLER'S NO FRILLS | QUALITY FOODS 
SAVE ON FOODS | TECH WORKS | ALBERNI LIQUOR | CAROL-ANNE PHILLIPS - BATH BOMBS |
CHRISTINA KAILOR - 31 | MARGARET MARSHALL - TUPPERWARE |
BARB KALUGHIN - SOUTHILL | APRIL KRUPEK - NORWEX | ROXANNE KAKUSCHKE - EPICURE |
COOMB COUNTRY CANDY | BOSLEY'S PET FOOD PLUS | CLOUD CITY APPAREL |
TSK HYDRAULICS + SUPPLY | ELSA TORFS | THE TREASURE CHEST |

 

 

16-17-tournament-advertisers-5-900x120


Tournament Directors:


Story of Bryan Mason Memorial Tournament (.pdf)

2017 Bryan Mason Tournament Rules (.pdf)

link to Bantam 8 team Tournament

 36 game schedule of the Bryan Mason Memorial Tournament (.pdf to view or print)

2017 VIAHA League & Playoff News

VIAHA Island League schedule of 12 games has been completed.

  • Midget VanIsle Ford Bulldogs win Division 1 1st place banner.  They went on to win the Tier 3 Island Championship and going to Terrace for the BC Championships.
  • Bantam Pacific Chevrolet Bulldogs place 2nd in Division 3
  • Peewee Alberni Chrysler/Best Western Hotel Bulldogs place 2nd in Div. 2.  They went on to capture the Tier 3 Island Championship and heading to Dawson Creek for the BC Championships.

AVMHA President presents banner to Peewee Bulldogs.

 

Atom Development Team captured the VIAHA Atom Development Playoff Champions banner.   Our Atom Bulldogs  played in Div. 3 and placed 2nd in the 12 league games played.

Alberni Toyota – AAA Photography – J. Salmon Contracting – Atom Development Bulldogs win the Island Playoff Championship of Atom Development teams.
Recreational League play continues until March 5th.    Only our Atom (AV2 Silver) team made playoffs set to play March 11-12th in the VIAHA Mid Island Recreational League.

AV News Sports Story published Jan 26/17. http://www.albernivalleynews.com/sports/411893846.html


2015-16 Team Photo – PeeWee

PeeWee Devil Dogs

PeeWee Devil Dogs – Sponsored by Port Alberni Firefighters and Scotiabank


PeeWee Blazers at Juan de Fuca Tourney

March 20, 201503-2015 PeeWee Blazer at JDF win 7-6_n

The Peewee Blazers won their first game in the Juan De Fuca Tournament!! 7-6. With Jack Mckean and Kobe Bos getting MVP awards with 2 hattricks each.

 

PeeWeeBlazers086

As reported on AV Minor Hockey Facebook page by Johanne Sutherland


2015 AVMHA Awards Banquet

 

Award Presentation Summary

Mites – 20 players received medal & mini hockey stick from Tim Horton’s sponsor of Tim Bits

(Novice – 40 players – 3 teams, will have there award presentation & banquet on March 28th.)

Atom Development Team – Bulldogs

  • Most Sportsmanlike – Blake Moore
  • Most Improved – Holden Fraser
  • Most Dedicated – Evan May

Atom (AtoMc) Bullfrogs

  • Most Sportsmanlike – Cam McArthur
  • Most Improved – Trey Lightburn
  • Most Dedicated – Cole Kenzie

Atom (AtoMc) Cougars

  • Most Sportsmanlike – Kai Bray
  • Most Improved – Ryshard Pouliot
  • Most Dedicated – Mason Cannon

PeeWee Bulldogs

  • Most Sportsmanlike – Logan Rozwadowski
  • Most Improved – Brayden Johnson
  • Most Dedicated – Carson Steel

PeeWee Blazers

  • Most Sportsmanlike – Ty Vallee
  • Most Improved – Nikolas Dwolinsky
  • Most Dedicated – Jackson McKean

PeeWee Timbermen

  • Most Sportsmanlike – Samuel Shanks
  • Most Improved – Austin Kuc
  • Most Dedicated – Mason Maddison

Bantam Bulldogs

  • Most Sportsmanlike – Noah Fatur
  • Most Improved – Jerzy Gus
  • Most Dedicated – Ryan Devries

Bantam Steelheads

  • Most Sportsmanlike – Carmen Sanders
  • Most Improved – Riley Styan
  • Most Dedicated – Nicole Gagnon

Bantam Hornets

  • Most Sportsmanlike – Karlee Simpson
  • Most Improved – Brendan Kuc
  • Most Dedicated – Linden Kailer-Dore

Midget Bulldogs

  • Most Sportsmanlike – Tynan Smyth
  • Most Improved – Mathew Lingl
  • Most Dedicated – Logan Henson

Midget Flyers

  • Most Sportsmanlike – Michael Addy
  • Most Improved – Nathan Miller
  • Most Dedicated – James Paracy

Midget Hurricanes

  • Most Sportsmanlike – Jacob Price
  • Most Improved – Angelle Welsh
  • Most Dedicated – Kyle Hodson

female-island-champs2015

5 Female players within AVMHA are on the North Island Impact Team that are heading to the Midget A Female Provincial Championships in Penticton later this month.  They will be defending their title as BC Champions from the 2013-2014 Season.

Maryna MacDonaldSydney DollingSophie VanderleeSarah DawsonBrittney Savard


 Coach of the Year – Kelly Clydesdale

Coach of the Year - Kelly Clydesdale

Coach of the Year – Kelly Clydesdale

 

Kelly is a newer coach within our association.   He started coaching with AVMHA when his children decided to join hockey late.  He usually coaches 2 teams every year if needed.  This year he coached a PeeWee house team and a Midget house team.

Due to an accident a few years ago, he suffered a major injury and was unable to come out onto the ice and coach for a good portion of that season.  However, this did not deter him and he continued to support the kids and coaching staff.  He did this from the bench whenever and wherever he was able to.  He continued to coach.

He is a very committed and dedicated coach.  He is a very patient coach (except when it comes to his own kids… but most coaches are like that and he even admits that he’s tougher on his own kids.)  He loves to teach the game of hockey and he’s  always thinking of new ways to get the kids motivated.  He is all about having fun and working as a team.  Parents love him and the kids love him.

I (Meranda Vallee) had the pleasure of coaching with him this year and he took the time to ask me questions and my thoughts, views and opinions.  He’s a great teacher.  He treated me as an equal, even though I could barely skate and had just completed the coaching course this year.  The man does have a lot of patience.

Kelly received the most nominations from the membership for “Coach of the Year”.


Volunteer of the Year – Gen Connell

Gen Connell, left with AVMHA President Meranda Vallee

Gen Connell, left with AVMHA President Meranda Vallee

Gen Connell is a newer person within our Association.  She took the initiative to step up and help out wherever she could as soon as her first child was in Mites, a couple years ago.  She was a team manager in Novice last year and she took on the role of Division Manager for the Novice Division this year.

Being a Division Manager is extremely hard work.  It requires dedication and a lot of patience, especially while trying to manage a Division with an odd number of teams.  She had 3 teams to manage.  Being a Division Manager includes managing equal ice times, managing/organizing the coaches, the parents, organizing the referees for games, setting up games, managing tournaments and the list goes on.  This division held another tournament this year which was a very successful event for our Association and for our community.

Gen dealt with a lot of politics throughout the year, which for such a young Division, has me (AVMHA President) quite worried at this point.  We as parents need to stop and think before we act or react.  We have to remember that this sport is an extra-curricular sport and not the NHL or the pathway to the NHL.  It’s for kids to have fun, to make friends, to get some exercise and to learn the game of hockey.  We have to stop and think of the people who are volunteers and recognize that they are here to help out.  If we don’t like the job and appreciate what they are doing, then we need to shut up and step up to the plate ourselves.

Gen encouraged communication throughout the year.  Communication is huge  in this sport and she recognized that right away.  A quality that some don’t recognize right away or at all for that matter.  She has learned and grown a lot throughout this year and I (Meranda Vallee) can see her continuing to grow within this Association and I encourage her to do so.

Gen Connell received the most nominations from the membership for the Volunteer of the Year award.  Congratulations!


 

Above & Beyond – Carolynn Scott

2015-Volunteer-CarolynScott-7739Carolynn has been with our association for a few years now and has seen it all.  She has been involved in some way wherever she could in the past, including being a manager.  She then started to help me (Meranda Vallee) when I was Treasurer about 3-4 years ago.  She continued on and then was able to take over the management of our Gaming program from me.  She did up the reports, applications, deposits, keeping managers in line with the rules.  It’s a huge job and there is a lot to know.

Two years ago Carolynn was voted in as Treasurer and has increasingly been growing in that role over her term.  It’s not a position that you can just throw at someone, they have to grow into it.  Hence, why she started learning with me about 4 years ago.  There is a lot to know, there is a lot to learn and it is a job that never stops.

She has also taken steps to further her education, on her own time, so that she could properly fulfill the position.  This position takes a lot dedication, patience, learned knowledge, family time, personal time and being cooped up in an office for hours on end sorting out team accounts, rolling up coins, doing deposits, handing out receipts, doing Ref cheques, calling up parents for overdue fees or bounced cheques… the list goes on and it is usually not all fun.  It can be very stressful and does keep a person awake at night sometimes.  It is a full time job, one that is not paid by the way and one that 99.9% of normal people will not touch.

Carolynn had little to no experience when she first started out with me.  She is now fully in charge of Gaming and totally fulfills the Treasurer’s role with little to no help.  In doing this, she still fulfills her role as an Executive member and deals with a lot in that regard as well.  Her dedication to the Association is proof of her growth.  She is to a point now, that I am very comfortable and confident in her by saying, “OK, you’ve got this.”


 

2015-RookieReferees-7743

Rookie Referees of the Year – Ethan Sutherland, left, and Arriana Ward, right. Presented by Referee in Chief – Chris Canuel.

Rookie Referees of the Year – Ethan Sutherland & Arriana Ward

Top Referee of the Year – Eric Gill


Jessica States Memorial Award – Abby Nelson

Abby Nelson, front left with last year's recipient, Zakeysha Corey and Female Hockey Coordinator, Eric Gagnon.

Abby Nelson, front left with last year’s recipient, Zakeysha Corey and Female Hockey Coordinator, Eric Gagnon.

Jessica States was born in 1985 (30 years ago).  She was tragically killed in July 1996.  She was a typical PeeWee hockey player when there was not many female players in the association.  She had a passion for sports and loved to play hockey.  This award is presented annually to a female PeeWee player that has the sportsmanship and dedication like Jessica did.

This year’s recipient is Abby Nelson.  This is Abby’s second year playing PeeWee with the PeeWee Bulldogs.  She plays Defence and has been an asset to the team since earning a permanent spot in October.  She rarely misses a practice or a game and is reliable in her position.  Abby gets along well with her team mates.  She always carries a smile and a positive attitude.  Abby focuses on fitness and pushes her team mates to push harder both on and off the ice.  Congratulations Abby!

Presented by Roxanne Leyland with 2014 recipient Zakeysha Corey and Female Hockey Coordinator Eric Gagnon.

 


Presentation of Jersey’s to Graduating Players 

2015-GradGroup2-7750Logan Henson – Alberni Refrigeration | Angelle Welsh – Clydesdale Automotive | Chase Henstridge – Cathy Braiden | Nicholas Vincent | Lynzie Taylor – Canadian Tire | Griffin Dolling – GD Auto | David Friel – Clambucket Restaurant | Codie Beecroft – Sears | Ashton Locke – Tyler’s No Frills | Carson Nicholson – Tyler’s No Frills | Danika Bratt – Dago Diesel Inc. | Cole Oldfield – Don Moyen Holdings Ltd. |  Jayden Lajeunesse – Island Rhino | Sophie Vanderlee – Lisa Vanderlee | Michael Addy – Clydesdale Automotive | Matt Irg | Ethan Sundstrum | Ryan Price | Jakob Bottaro | James McLeod | Jake Eskola | Jessie Geddes | Keagun Selva – T&G Boyd | Ryan Love | Andrew Paruk – AV Referees | Josh Harvey.

2015GradGroupBack-7753


2014 Recreational League Standings

This information comes from the Vancouver Island Amateur Hockey Association’s website (viaha.org).  It applies to our RECREATIONAL hockey teams only, playing in the Mid-Island League.

Last Update:  March 5, 2014

______________________________________________________________

MIDGET 1-2

Midget

SEASON FINAL GP W L T PIM PTS RANK
AV1-CANUCKS 17 11 4 2 326 33 7/18
AV2-FLYERS 17 5 10 2 239 23 16/18

PLAYOFF GAMES/FINAL SCORES:

  • AV1-CANUCKS – LOSS – MAR. 1 – COW3  5  vs  AV1  2
  • AV2-FLYERS – LOSS – MAR. 1 –  NAN2  6  vs  AV2  3

Midget Recreation Teams will be hosting an 8 team tournament, March 15-17th.  Website:  http://avhockey2014mar.wordpress.com

 ______________________________________________________________

BANTAM 1-2

Bantam

SEASON FINAL GP W L T PIM PTS RANK
AV1-TIMBERMEN 0 0 0 0 0 0 0/0
AV2-WHALERS 16 2 14 0 52 20 16/16

PLAYOFF GAMES/FINAL SCORES:

  • AV2-WHALERS – LOSS – MAR. 1 – OCE2  10  vs  AV2  6

______________________________________________________________

PEEWEE 1-2

PeeWee

SEASON FINAL GP W L T PIM PTS RANK
AV1-HEAT 17 0 17 0 102 14 18/18
AV2-TIMBERMEN 16 2 13 1 83 20 15/18

PLAYOFF GAMES/FINAL SCORES:

  • AV2-TIMBERMEN – LOSS – MAR. 1 – OCE1  9  vs  AV2  1

______________________________________________________________

 


PEEWEE TIMBERMEN WIN GOLD IN COMOX

AV Peewee Timbermen Gold Medal Champs at Comox March 2014

 

The AV Times PeeWee Timbermen travelled to the Comox Valley March 15th-March 17th for a Peewee Division Hockey Tournament.  The kids had a very successful weekend.

Coached by Greg Simpson and Darcy Nelson, they played 4 games undefeated.

Game 1 12-1 , Game 2 4-2, Game 3 6-2, Game 4 Gold Medal Match 5-4 win on a 3-3 overtime.  We were in the lead 4-3 up until the end of the third period when Comox Valley Team 3 came back to score with less than a second remaining in regulation time, forcing the final game into overtime. Alberni came back victorious with 52 seconds remaining in the overtime period.

Submitted by Jen Garcia
AVMHA Peewee Timbermen Team Manager
13-AV Times 500x50Team Sponsor

2013-14 Recreation Team Photos

Atom-Flyers-McDonalds900 Atom-Icebreakers-McDonalds900 Bantam-Timbermen-CdnTire900 Bantam-Whalers-CUPE118-900 Midget-Canucks-BowermanExcavating900 Midget-Flyers-BuyLowFoods900 Mites-Flyers-TimHortons Mites-Kings-TimHortons900 Novice-Blues-Scotiabank-MacDermotts900 Novice-Devils-Haggards900 Novice-Sharks-Coop900 PeeWee-Heat-FireFighters-Scotiabank900 PeeWee-Timbermen-AV Times900


2013 YEAR END AWARDS & PHOTOS

Published 11 Apr 2013 Alberni Valley Times

Another season of minor hockey in the Alberni Valley is in the books and the association handed out its annual awards.

Atom development coach Dan Shiner was named coach of the year.  Shiner started as a member of the AVMHA at a very young age. He played as an Alberni Valley Timbermen for many years – being coached by some of the best and worst coaches AVMHA has ever had.  As his family grew so did his role in AVMHA – he became a coach first to his oldest son, then juggled coaching both sons in two different divisions and this year, he coached his youngest.  Over the years, he has played the role of assistant coach, head coach and coach mentor.

The volunteer of the year award went to Kellie Steel, who had 23 nominations for the award.

Bruce Brunt, who was instrumental in running the Tier 3 Midget provincial championship tournament, was given the above and beyond award, and the Jessica States Memorial Award was earned by Nicole Gagnon.

Also at the awards ceremony, 42 graduating players were given their jerseys as a gift from the association.

The team awards are as follows:

ATOM REP

Most Sportsmanlike Player: Daniel Marriott

Most Improved Player: Logan Rozwadoski

Most Dedicated Player: MacKenzie Adams

ATOMIC Canucks

Most Sportsmanlike Player: Zechariah McDonald

Most Improved Player: Acacia Thompson

Most Dedicated Player: Grayson Erickson

ATOMIC Kings

Most Sportsmanlike Player: Abbey Nelson

Most Improved Player: Jordan Villafane

Most Dedicated Player: Justin Brown

PEEWEE Bulldogs

Most Sportsmanlike Player: Riley Shiner

Most Improved Player: Joe McAllister

Most Dedicated Player: Noah Fatur

PEEWEE Avalanche

Most Sportsmanlike Player: Alisa Clydesdale

Most Improved Player: Dezirae Henstridge

Most Dedicated Player: Jakob Gaudet

PEEWEE Bruins

Most Sportsmanlike Player: Ryan Turgeon

Most Improved Player: Braeden Reynolds

Most Dedicated Player: Tyler Torfs

PEEWEE Warriors

Most Sportsmanlike Player: Annika Johnson

Most Improved Player: Carmen Sanders

Most Dedicated Player: Kylie Scott

BANTAM Bulldogs

Most Sportsmanlike Player: Ryan Rae Arthur

Most Improved Player: Tynan Smyth

Most Dedicated Player: Shay-lee McConnell

BANTAM Coyotes

Most Sportsmanlike Player: Kayla Caddy

Most Improved Player: Tristen Clydesdale

Most Dedicated Player: Shelby Clydesdale

BANTAM Timbermen

Most Sportsmanlike Player: Brennan Locke

Most Improved Player: Colton Bowerman

Most Dedicated Player: Ayden Brossoit

MIDGET Bulldogs

Most Sportsmanlike Player: Liam Macleod

Most Improved Player: Keagun Selva

Most Dedicated Player: Jason Brunt

MIDGET B Bulldogs

Most Sportsmanlike Player: James Mcleod

Most Improved Player: Eric Gill

Most Dedicated Player: Logan Henson

MIDGET Flyers

Most Sportsmanlike Player: Tyrell Terryberry

Most Improved Player: Aiden Harris

Most Dedicated Player: Jayden Lajeunesse

MIDGET Canucks

Most Sportsmanlike Player: Cole Tewinke

Most Improved Player: Bryan Michel

Most Dedicated Player: Dylan Nakagawa

MIDGET FEMALE FUSION

Most Sportsmanlike Player: Carley Gitelman

Most Improved Player: Angelle Welsh

Most Dedicated Player: Sarah Dawson.

REFEREES

Rookie of the Year: Ravi Manhas

Top Referee of the Year: Austyn Smith

Photos

Click on any of the images below, to view larger photo.

Photo Booth:

Click on any of the images above, to view larger photo.


2013 Jessica States Memorial Award

J States Memorial - Nicole Gagnon -2995

 

2013 Jessica States Memorial Award recipient is Nicole Gagnon (left)

Presented by previous JSM award recipient, Brittany Savard and Female Hockey Coordinator, Aaron Vissia.


2013 PLAY OFF REPORTS (as of March 10th)

***Latest Updates will be reported here as they become available.

Midget Tier 4:

***The JAL Design/AAA Photography Midget B team won the Island Banner championship on Sunday Feb 24th in a 2 game knockout of Juan de Fuca. First win was on Sat Feb 23rd , an 8-4 victory and the banner winning game on Sunday Feb 24th with a final score of 7-1 for us. 

The players and parents would like to thank the coaches Charles Macdonald (head coach) and Mike Locke (asst. coach) for their dedication and hard work towards the team.

 We are off to Provincials on March 16th in Lillooet, BC!!!

Alberni Valley Midget B Tier 4 Team with Island Championship Banner

-Kristi Oliver reporting for the Midget Tier 4 team

 Female Midget Team:

The CUPE/Flooring Depot Female Midget Fusion team have one game left in their regular season and are fighting for the 4th place position to make it into the playoffs.  We won’t know until after next weekend whether we have made it or not, but they won both their games this weekend which was crucial for them to maintain their standing.

If they have make the playoffs they will take place on March 8 and 9th.
-Leanne Savard reporting for the Female Midget Team

Midget Tier 3:

  Van Isle Ford Midget Bulldogs won our round robin placement games against Tri-Port  (6-5) and Juan de Fuca (8-1).
Midget Bulldogs defeated Sooke T3  5 to 1 on Saturday Feb. 16th to advance to the Island T3 championships.  Because we are hosting the BC Championships and as such the Island gets 2 entries,  both teams in the finals are guaranteed to go.  Victoria won their game against Tri-port in double overtime 4 to 3 thus locking up the second spot.

***Van Isle Ford Midget A Bulldogs won their game Saturday Feb. 23rd against Victoria 6 to 3 to take a 1  game advantage in the best of three.  Game two on March 2, had our Midget Bulldogs win against Victoria (5-1) to win the Vancouver Island Banner and earn their spot in the up coming  BC Midget Championship here in Port Alberni, March 17-22nd.

Midget Tier 3 Bulldogs with banner for Island Playoff Champions

-Bruce Brunt reporting for Midget T3

Atom Development Team:

The Dr. Tremblay/Solda’s Restaurant/LA Marine Atom Bulldogs had their first playoff game on Saturday, Feb. 9th and they tied 5- 5 with Campbell River.   #19 Kobe Bos had a pair of goals and #2 Carson Steel had 3 goals and an assist.  They had the lead of 5-3 until the last 4 minutes in game when Campbell River game back to Tie.
Atom Bulldogs played Kerry park on Sunday Feb. 17th and won 6-3.  #19 Kobe Bos, #2 Carson Steel and #5 Zach Ursel all with a pair of goals.  Kids played well and it was a great game!
.
 ***The Dr. Tremblay/Solda’s Restaurant/LA Marinet Atom Bulldogs played Saturday Feb. 23 against Victoria Racquet Club B.  The 1st and 2nd period where a real battle to get goals.  Third period we stepped it up and came back for the win 5-1.  Tristen Gortan had a great game and made some great saves.  Carson Steel and Zach Ursel got 2 goals each and an assist along with a goal from Daniel Marriott.
***March 2nd, The Dr. Tremblay/Solda’s Restaurant/LA Marine Atom Bulldogs won there game in Peninsula 3-0. #19 Kobe Bos scored 2 goals and 1 goal scored by #5 Zach Ursel. Semi-Final and Finals will be hosted in Port Alberni Saturday March 9/10. Will post schedule when it comes available.

*** Saturday March 9th, the Dr. Tremblay/Solda’s Restaurant/LA Marine Atom Bulldogs won there semi-final 4-2 against Victoria Racquet Club. They are now playing in the playoff Final today March 10th at 10:30 vs Kerry Park, on the Weyerhauser Arena.

Well Atom Bulldogs made a great effort but came up a bit short. Played a great team and had a great game against Kerry park.  The score was 5-4.  It has been a great season and we came home with the league Championship banner.  The kids and the coaches should be proud because we played well.  Thanks for all the support!

– Kellie Steel reporting for Atom Development Team

Midget Recreation Teams:

The Canadian Tire Midget Canucks played their last league game on Sunday (Feb. 10th) defeating Nanaimo 5 to 3 to take top spot in the North Division (I believe they have won the North Island Banner).
The Buy Low Midget Flyers also won their game vs Oceanside 7 to 6 putting them in second in the North with one game to play.  It is a close race for 2nd to 4th so stay tuned…
Quarter Final Playoffs start the first weekend in March with the top seed playing the fourth seed (yet to be determined) in each division.   In the semi’s the teams cross over to play the winners of the South which will be done March 8th, and the Final Game being played March 9th.  All games will be played in the Cowichan Valley.
It will be tough going as the south is very strong but our kids are up to the challenge.  Each of our teams will be hosting the top Cowichan team in exhibition games Feb 16th and 24th here at the Multiplex.  We will get to see what we will be up against in the playoffs!!! Both teams have done very well this year…..The Canadian Tire Midget Canucks finished with 11 wins 2 losses and a tie and the Buy Low Midget Flyers are 8 wins 3 losses and a tie with one game to play…Way to go everyone…A big thank you to our coaches, managers, players and parents for a great season………We end the year with the Midget Tournament from March 22nd to March 24th with 9 teams including three from the mainland.
.

***(Update Feb. 26th)  Midget Recreational (Mid Island) playoffs start Saturday March 2nd.  The Quarterfinals for the North have the First Place Canadian Tire Midget Canucks playing the Fourth Place Nanaimo 1 at 3:50 PM in Fuller Lake followed by the Second Place Buy Low Midget Flyers playing Third Place Oceanside 3 at 5:30 PM also in Fuller Lake.

Only 5 points separated First and Second and 2 points from Second to Third.  Nanaimo was tied with Oceanside 2 for the fourth spot with Nanaimo edging them out due to a head to head win, it will be a true battle in the North.

The winners of these games cross over to play the winners of the South quarterfinals in the Semi’s…All four of the Cowichan teams are in the playoffs, with their Quarterfinals taking place Sunday March 3rd.  Both the Alberni teams played exhibition games vs Cowichan teams here at home over the last two weekends, with the Canucks defeating them 6 to 1 and the Flyers lost by one goal 7 to 6.  The Semi Finals will be played Saturday March 9th and the finals are on March 10th.…Best of Luck to both Teams in your playoff hunt……

 
-Trish Cusson reporting for the Midget Canucks & Flyers Teams

Bantam Tier 3:

West Coast Cutting & Coring/GDM Boom & Sort Bantam A Team won’t know their fate until Wednesday Feb. 13th,  but it is not looking good for them.  they need a miracle from that game.
-Bruce Brunt reporting for Bantam T3

PeeWee Tier 3:

Best Western Barclay/Smitty’s Peewee A team placed second in the north island division and will play Victoria 3 in the crossover with the south island division this weekend, Feb. 16-17th.
-Nancy Logan reporting for PeeWee Tier 3

 PeeWee Recreation Teams:

Pee Wee Division has not started play offs yet.  Dievert’s Roofing Bruins (AV1) will have their first game on Saturday, March 2nd 11:45 – 13:45 against Lake Cowichan 1 at Kraatz Arena in Parksville.

AV Times Avalanche (AV3) will have their first game on Sunday March 3rd 09:45 – 11:45 against Cowichan Valley 1 at Meeker Arena in Parksville.  Scotiabank Warriors (AV2) did not make play offs.

-Leslie Kailer-Dore reporting for PeeWee Recreation Teams

 

 

 

( Click on image to view larger )


SILVER FOR PEEWEE BRUINS

2012-13 AVMHA Peewee Bruins team

The Alberni Valley Bruins peewee hockey team played in a tournament in Lake Cowichan on the weekend of December 7th-9th.  They took home a silver medal with two wins, one loss and one tie. Way to go team!

Submitted by Vanessa Spence

Team Sponsor


2012-13 PeeWee Warriors


2012-13 PeeWee Bruins


2012-13 PeeWee Avalanche


RECREATION HOCKEY – MID ISLAND PLAYOFFS

 

We are proud to have 7 recreation hockey teams in the playoffs in the Mid Island League. Here is a list of games the AVMHA teams playing in the Finals.  Unfortunately none of the games are being played locally.  This is an unofficial list.  If there are any errors, please notify avmha.webadmin@shaw.ca

Error:  Female Midget – March 10 – Female AV Midget vs Nanaimo should start at 12:30 and Comox vs Cow. Valley should start at 3:15.

 


AVMHA at the Bulldogs Game

The Alberni Valley Bulldogs treated the players at Alberni Valley Minor Hockey Association with complimentary tickets for the Bulldogs afternoon game on Sunday, December 11th Vs the Langley Rivermen. Approximately 100 AVMHA players from Mites, Novice, Atom & Pee-Wee Divisions were in the stands cheering on the team; many with their faces painted “Bulldog” colours and waved hand drawn signs. Some of the players received Bulldog merchandise and one team won mini Bulldog hockey sticks for being the loudest team.

AVMHA thanks the AV Bulldogs for inviting the players and look forward to the next “AVMHA Day”.

AVMHA President Al McCulloch, with a many of the AVMHA players

 

 


PEEWEE TEAM PHOTOS 2011-12


AVMHA PEEWEE RECREATION TOURNAMENT

AVMHA presents

PeeWee

Recreational Tournament

February 25 – 27, 2011


Website:  http://avmhapeewee.wordpress.com

All scores, highlights and photos can be viewed at the website above


  1. GOLD – Oceanside Sharks
  2. SILVER – Alberni Rangers
  3. BRONZE – Nanaimo Flyers
  4. Alberni Rebels

PeeWee Team Photos

(click on photo to enlarge)

PeeWee - Dievert's Roofing - Rebels

Coach Roger Brossit, Asst. Coach Kord Kozocari, Asst. Coach Darren McLeod, Asst. Coach Elijah Anderson


PeeWee - Scotiabank - Rangers

Coach Al Jack, Asst. Coach Mike Locke, Asst. Coach Rob Cole, Asst. Coach Taylor Smith


1975-76 AVMHA PeeWee Team

1975-76 AVMHA PeeWee