www.avmha.com

Recreation Teams

Mid Season Team Reports

Atom Recreation Tigers – sponsored by McDonald’s Restaurant

The Tigers have had a few away games in Parksville and Nanaimo so far this year. They have also had Lake Cowichan, Saanich, Nanaimo and Cowichan teams come to Port Alberni for games.

The tournament we hosted November 24th weekend went very well thanks to all the volunteers and generous donations. We are looking forward to our next tournament in Campbell River December 14th.

Our team has great fundraising volunteers who set up a bottle drive in November and currently we are selling chocolate bars from Coombs Country Candy. We will be doing some more fundraising in the New Year and will hopefully have some of our players participating in the All Stars Tournament in Powell River April 19th-21st.

Kylee Irg – Assistant Team Manager

 


Feb. 15-18, 2019 Bantam Rec Tourney

Coming Soon!
Alberni District Co-op   –    Port Alberni Firefighters


Bantam Recreational Tournament


Link to:  Peewee Recreational Tournament

Teams

Alberni-1, Alberni-2,…

Standings

Game Schedule

Highlights

Team Photos

Sponsors & Contributors

Alberni District Co-op * Port Alberni Firefighters

Tournament Director

Sarah Bielert – 250-730-2029  avmha.peeweebantam@gmail.com

Tournament Rules


Feb. 15-18, 2019 Peewee Rec Tourney

Coming Soon!

Scotiabank * Haggard’s Trucking * Donut Shop * Buy Low Foods


Peewee Recreational Tournament


Link to:  Bantam Recreational Tournament

Teams

Alberni-1, Alberni-2,…

Standings

Game Schedule

Highlights

Team Photos

Sponsors & Contributors

Scotiabank * Haggard’s Trucking * Donut Shop * Buy Low Foods

Tournament Director

Sarah Bielert – 250-730-2029  –  avmha.peeweebantam@gmail.com

Tournament Rules


Jan. 3-6, 2019 Midget Recreation Tournament


(GD Auto – Schill Insurance)

Teams (12)

Alberni-1 (AV1), Alberni-2 (AV2), Campbell River (C-R), Oceanside (OCE), Saanich (SAA), Powell River (P-R), Comox-1 (CX1), Langley (LAN), Comox-5 (CX5), Nanaimo (NAN), Surrey (SUR), Port McNeill (P-M).

Standings


Game Schedule (26 games)

THURSDAY, JANUARY 3 
   START-END     RINK HOME 	VISITOR 
 1 12:00-1:30  pm  C  AV1 	NAN 
 2  1:45-3:15  pm  C  AV2 	C-R 
 3  3:30-5:00  pm  C  OCE 	SAA 
 4  5:00-6:30  pm  W  LAN 	CX5 
 5  5:15-6:45  pm  C  P-R 	CX1 
 6  6:45 8:15  pm  W  P-M 	SUR 
FRIDAY, JANUARY 4 
 7  8:00-9:30  am  W  CX1 	SAA 
 8  8:30-10:00 am  C  P-M 	LAN 
 9 12:00-1:30  pm  C  SUR 	P-R 
10  1:45-3:15  pm  C  AV1 	C-R 
11  3:00-4:30  pm  W  SAA 	P-M 
12  3:30-5:00  pm  C  AV2 	NAN 
13  4:45-6:15  pm  W  LAN 	CX1 
14  5:15-6:45  pm  C  CX5 	SUR 
15  7:00-8:30  pm  C  OCE 	C-R 
SATURDAY, JANUARY 5 
16  8:00-9:30  am  W  NAN 	CX5 
17  8:30-10:00 am  C  AV1 	P-R 
18  9:45-11:15 am  W  AV2 	SUR 
19 11:30-1:00  pm  W  OCE 	P-M 
20 12:00-1:30  pm  C  C-R 	SAA 
21  1:15-2:45  pm  W  AV1 	CX1 
22  1:45-3:15  pm  C  P-R 	NAN 
23  3:00-4:30  pm  W  AV2 	LAN 
24  3:30-5:00  pm  C  CX5 	OCE 
SUNDAY, JANUARY 6 
25  9:45-11:30 am  C  3RD 	4TH 
26 10:00-11:45 am  W  1ST 	2ND

Highlights

(* Alberni games only)

Team Photos

Sponsors & Contributors

GD Auto – Schill Insurance

Tournament Director:

Karen Kozocari   250-730-5726  –  avmhahockey@gmail.com

 

Tournament Rules

 


BC HOCKEY – FEMALE U12/U14 SKILLS CAMP

https://www.bchockey.net/HighPerformance/FemaleHPUnder14.aspx


Nov. 30-Dec. 2, 2018 Novice Jamboree


Teams:

Initiation – 4

Alberni-1 (AV1), Alberni-2 (AV2), Campbell River (CR), Oceanside (OC)

Novice Minor – 8

Alberni-1 (AV1), Alberni-2 (AV2), Alberni-3 (AV3), Campbell River (CR), Cowichan Blue (COW-B), Cowichan Yellow (COW-Y), Nanaimo (NAN), Oceanside (OC).

Novice Major – 10

Alberni-1 (AV1), Alberni-2 (AV2), Campbell River (CR), Oceanside Red (OC-R), Cowichan Red (COW-R), Peninsula (PEN), Comox-1 (CX1), Oceanside Black (OC-B), North Shore Winter Club (NSWC), Comox-4 (CX4).

Check out more Candid Photos below

Game Schedule:

RINKS SIDE 1/SIDE 2:  COULSON C1/C2  WEYERHAEUSER W1/W2
FRIDAY NOVEMBER 30
Div.  Rink Team	 Team  Start-End    Rink  Team  Team  Div.
MINOR  C1  AV1	 NAN   5:15-6:15  PM C2	  AV2	OC    MINOR
MAJOR  W1  AV1	 OC-R  5:30-6:30  PM W2	  OC-B	COW-R MAJOR
MAJOR  C1  AV2   CX1   6:20-7:20  PM C2	  CX4	CR    MAJOR
SATURDAY DECEMBER 1
Div.  Rink Team	Team  Start-End    Rink  Team	Team  Div.
MINOR  W1  AV3	COW-B  8:05-9:05  AM W2	  CR	COW-Y MINOR
MAJOR  W1  AV2	OC-R   9:25-10:25 AM W2	  COW-R	CX1   MAJOR
MAJOR  C1  AV1	OC-B  10:00-11:00 AM C2	  PEN	NSWC  MAJOR
INIT.  W1  AV1	OC    10:30-11:30 AM W2	  AV2	CR    INIT.
MINOR  C1  AV1	OC    11:05-12:05 PM C2	  AV2	NAN   MINOR
MINOR  C1  AV3	COW-Y 12:20-1:20  PM C2	  CR	COW-B MINOR
MAJOR  C1  CX4	PEN    1:25-2:25  PM C2	  CR	NSWC  MAJOR
MAJOR  W1  AV2	COW-R  2:00-3:00  PM W2	  OC-B	CX1   MAJOR
MINOR  C1  AV1	CR     2:40-3:40  PM C2	  AV2	COW-Y MINOR
MINOR  C1  AV3	NAN    3:45-4:45  PM C2   COW-B	OC    MINOR
MAJOR  C1  OC-R	CR     5:00-6:00  PM C2	  CX4	NSWC  MAJOR
INIT.  W1  AV1	AV2    5:30-6:30  PM W2	  OC 	CR    INIT.

SUNDAY DECEMBER 2
Div.  Rink Team Team   Start-End    Rink  Team  Team  Div.
MAJOR  C1  CX1	PEN    8:20-9:20  AM C2	  AV1	NSWC  MAJOR
INIT.  W1  AV2	OC     8:40-9:40  AM W2	  AV1	CR    INIT.
MINOR  C1  AV1	COW-Y  9:25-10:25 AM C2	  AV3	OC    MINOR
MAJOR  W1  AV2	CR     9:45-10:45 AM W2	  OC-R	COW-R MAJOR
MINOR  C1  AV2	COW-Y 10:40-11:40 AM C2	  AV3	OC    MINOR
INIT.  W1  AV1	OC    11:00-12:00 PM W2	  AV2	CR    INIT.
MAJOR  C1  AV1	PEN   11:45-12:45 PM W2	  OC-B	CX4   MAJOR

Sponsors, Donors, Contributors:

We would like to thank everyone for their generous contribution to this event.

AC/DC contracting * Coulson Group * RotorMaxx Support * Quality Foods * Chris and Alease Arcus Realtors * Shoppers Drug Mart * Dahlia hair by Rachel Dame *  Epicure by Megan Goodman * Dr. Daryl Lund * LB Woodchoppers * Island Tropics * Boomerangs Café * Canadian Tire * Tyler’s No Frills * Subway * Movie Mania * BuyLow Foods * Long Beach Surf Shop * Coombs Country Candy * Vittoria Solda Realtor * Valley Vision Optometry * Orestes Kouzina * Catalyst Paper * Ace Flagging * Integral Hockey * Zimmerman Forest Products * Alport Insurance * Landmark Cinemas * Alberni Valley Bulldogs * Double R Meats * Alberni Valley News * Arbutus RV * Port Boathouse * Benjamin Moore * Clayoquot Biosphere Trust * Tough City Sushi Bar * Finishing Touches * Alberni Industrial Marine * Dawn Olson-Rainforest Bookkeeping * Sacred Stone Spa * SunRype * Tofino Resort and Marina * Tofino Surf School * Port Alberni Port Authority * Alberni Fitness * Surf Sister * Cut the Cord  Android Service * Electron Metalworks * Lordco Auto Parts * Beavercreek Home Center * Alberni Co-op * Sportchek * Alberni Valley Refrigeration * Merit Hone Furniture * West Manufacturing * See Group of Companies * Schill Insurance * Port Posh Wash * Pacific Surf Company * Pharmasave Tofino * Newborn Feathers * Arrowsmith Glass * Tofino Brewing Company * McDonald’s * A&W * Flandangles * CG Hair * Alberni Glass and Mirror * MDR cranes and rigging * Magic Moments * Bosley’s * Trends Design Team * Solda’s Restaurant * Middle Beach Lodge * Black Rock * Rough Bay Enterprises * Tupperware by Margaret Marshall * Boston Pizza * Shaw Cablesystems *

Candid Photos & Highlights:

Tournament Director:

Sarah Bielert – avmha.halficejamboree@gmail.com

Link to Half-Ice Jamboree Rules


Nov.23-25, 2018 Atom Recreation Tournament

10 Teams:

Alberni-1, Alberni-2, Alberni-3, Campbell River-3, Comox-2, Nanaimo-4, Nanaimo-6, Oceanside-2, Peninsula-1, Saanich-2.

Final Standings – Congratulations to:

Gold – Campbell River  *  Silver – Comox Valley  *  Bronze – Saanich


Team Standings

(after 15 of 15 games in Round Robin)
Alberni-1  1 + 1 + 1 = 3  9TH
Alberni-2  0 + 1 + 1 = 2  10TH
Alberni-3  1 + 1 + 1 = 3  8TH
Campbell   3 + 3 + 3 = 9  2ND
Comox      3 + 3 + 3 = 9  1ST
Nanaimo-4  1 + 3 + 0 = 4  7TH
Nanaimo-6  3 + 3 + 0 = 6  6TH
Oceanside  3 + 1 + 3 = 7  5TH
Peninsula  3 + 1 + 3 = 7  3RD
Saanich    1 + 3 + 3 = 7  4TH

Game Schedule:

FRIDAY NOVEMBER 23
GAME START END    RINK HOME         VISITOR
 1*   5:15 6:30  PM C  ALBERNI-1 3  OCEANSIDE  9
 2*   6:45 8:00  PM C  ALBERNI-3 2  PENINSULA  3
SATURDAY NOVEMBER 24
GAME START END    RINK HOME         VISITOR
 3    8:00 9:15  AM W  COMOX     9  SAANICH    4
 4    9:30 10:45 AM W  NANAIMO-4 0  NANAIMO-6  2
 5*  10:00 11:15 AM C  ALBERNI-2 2  CAMPBELL  19
 6*  11:00 12:15 PM W  ALBERNI-3 4  SAANICH    5
 7*  11:30 12:45 PM C  ALBERNI-1 4  COMOX      9
 8   12:30 1:45  PM W  OCEANSIDE 3  CAMPBELL  13
 9*   1:00 2:15  PM C  ALBERNI-2 3  NANAIMO-6  8
10    2:00 3:15  PM W  NANAIMO-4 6  PENINSULA  5
11*   2:30 3:45  PM C  ALBERNI-3 2  COMOX      8
12*   3:30 4:45  PM W  ALBERNI-1 2  SAANICH   10
13    4:00 5:15  PM C  NANAIMO-6 2  OCEANSIDE  7
14*   5:00 6:15  PM W  PENINSULA 12 ALBERNI-2  1
15    5:30 6:45  PM C  NANAIMO-4 5  CAMPBELL   6
SUNDAY NOVEMBER 25
GAME START END    RINK HOME             VISITOR
16*   8:30 10:00 AM W  9TH AV-1  5      10TH AV-2     7
17*   9:30 11:00 AM C  8TH AV-3  1      7TH NAN-4    10
18   10:15 11:45 AM W  3RD PENINSULA 2  4TH SAANICH   9
19   11:15 12:45 PM C  6TH NAN-6 3      5TH OCEANSIDE 4
20   12:00 1:30  PM W  1ST COMOX 0      2ND CAMPBELL 15

Game Highlights

(* Alberni team games only)

Game 1 – Alberni-1 3 vs Oceanside 9

1st Period – At 12:12, Alberni scores the first goal of the game by #26 Lucas Peyton.  Oceanside scores their first goal at 7:22 by #5 Olivia Davidson.  Oceanside #16 scores and with 1:05 on the clock, Alberni #14 Xander Jensen, scores.  The score at the end of the 1st period, Alberni 2, Oceanside 2.

2nd Period – Oceanside goes on to score 7 goals in this period.  Goal scorers included #15 Jordan Bonnell with 2 goals, #20 with 2 goals (one was a powerplay goal), #4 Jack Luch had 2 goals and #6 Owen Turner had a single goal.  The score at the end of the 2nd period, Alberni 2, Oceanside 9.

3rd Period – The only goal scored in the period was at 12:10 by Alberni #16 Peyton Lucas.  The final score is Alberni 3, Oceanside 9.

Alberni had 2 penalty minutes and Oceanside had no penalty minutes in the game.


Game 2 – Alberni-3 2 vs Peninsula 3

1st Period – Peninsula scored the only goal in the period at 2:45 when #11 Keegan Douglas scored with an assist from #6 Emmit Armstrong.  The score is Alberni 0, Peninsula 1.

2nd Period – Peninsula continues to score with a goal at 11:45 from #5 Rylan Pow, assisted by #6 Emmit Armstrong.  Peninsula’s final goal of the game is scored at 8:56 by #6 Emmit Armstrong.  At 3:20 Alberni makes it on the scoreboard with a goal from #2 Justin Mckay.  The score is Alberni 1, Peninsula 3.

3rd Period –  At 9:20 Alberni’s #5 Matteo Centomo scores a goal with an assist from #6 Kaden Leblanc.  Final score is Alberni 2, Peninsula 3.

Alberni had no penalties.  Peninsula had 4 penalty minutes in the game.


Game 5 – Alberni-2 2 vs Campbell River 19

1st Period – No scoring by Alberni.  Campbell River scored 8 goals.  Goal scorers included #20 Denver Flood (2 goals), #17 Logan Wright, #12 Fraser Brown, #9 Dayton Hutchinson (2 goals), #2 Kane Nicholas, #5 Riley Dunsmore (powerplay goal),  Score:  Alberni 0, Campbell River 8

2nd Period – Alberni gets on the scoreboard with 2 goals.  At 13:33 #19 Jackson Golbeck scores with an assist from #4 Austin Wonnacott.  At 10:29 and on a powerplay #10 Cayden Smood scores, unassisted.  Campbell River goes on to score 10 goals.  Goal scorers include #16 Junio Arriaza, #20 Denver Flood (2 goals), #2 Kane Nicholas (2 goals), #9 Dayton Hutchinson (3 goals/2 on powerplays), #4 Brodie Hounsell, #15 Nolan Cathcart.  Score:  Alberni 2, Campbell River 18.

3rd Period – No further scoring for Alberni.  Campbell River scores at 19:00 with a goal from #16 Junio Arriaza, assisted by #20 Denver Flood.  Final score – Alberni 2, Campbell River 19.

Alberni had 10 penalty minutes and Campbell River had 6 penalty minutes in the game.


Game 6 – Alberni-3 4 vs Saanich 5

1st Period – Saanich starts the scoring at 8:53 with a goal from #14 Liam Johnson.  Alberni’s first goal came at 4:31 when #5 Matteo Centomo scores.  Saanich returns with a goal at 3:18 from #17 Murdoch Tasme and a goal at 0:14 from #15 Keegan Buck.  Score:  Alberni 1, Saanich 3.

2nd Period – Alberni scores at 12:42 with a goal from #6 Kaden Leblanc.  Alberni scores again at 11:34 with a goal from #11 Lane Dumont.  Saanich’s #16 Charlie Pearcey scores at 8:04 in the period.  Alberni returns with #5 Matteo Centomo scoring at 5:13, assisted by #2 Justin Mckay.  This ties the score at 4 apiece.  At 4:09 Saanich #16 Charlie Pearcey scores a goal with the assist from #9.

3rd Period – No scoring.  Final score – Alberni 4, Saanich 5.

Alberni had no penalties.  Saanich had 4 penalty minutes.

Alberni Game awards – #18 Miley Karaim and #11 Lane Dumont.

Saanich Game award – #15 Keegan Buck and #16 Charlie Pearcey


Game 7 – Alberni-1 4 vs Comox 9

1st Period – Alberni starts the game in the opening minute when #14 Xander Jensen scores.  Comox Valley follows at 5:41 when #2 Theo LeBlanc scores.  Comox scores again at 5:11 with a goal from #1 Max Letebure, and at 4:11 with a goal from #7 Shea Harris.  Alberni returns at 3:41 with the goal from #16 Peyton Lucas followed quickly at 3:33 with a goal from #14 Xander  Jensen. The score is tied at 3.  Comox goes ahead and scores 3 goals in the final minutes of the period.  Goal scorers were #5 Sitka Lagrandeur, #1 Max Letebure & #9 Tierra Hagel.  The score – Alberni 3, Comox 6.

2nd Period – Alberni’s #14 Xander Jensen (his 3rd goal in the game) scores at 9:03.  With 3 minutes left in the period, Comox #7 Shea Harris scores.  The score is Alberni 4, Comox 7.

3rd Period –  Comox scores the final 2 goals in the game.  Goals from #8 Evan Kelly and #2 Theo Leblanc.  Final score:  Alberni 4, Comox 9.

No penalties in the game.


Game 11 – Alberni-3 2 vs Comox 8

1st Period – Comox scored 3 goals.  Goal scorers were #7 Shea Harris, #5 Sitka Lagrandeur and #11 Max Dakin.  Score – Alberni 0, Comox 3.

2nd Period – Comox scored at 7:45 with a goal from #9 Tierra Hagel.  Alberni scores at 4:20 with a goal from #5 Matteo Centomo, unassisted.  Comox returns to score at 2:27 with the goal from #19 Noah Lewall.  At 1:14 Comox #2 Theo Leblanc scores a goal.  At the end of the period, the score is Alberni 1, Comox 6

3rd Period – Just seconds into the period, Alberni’s #2 Justin Mckay scores with an assist from #19 Annika Meikle.  Comox returns at 16:54 and at 8:03 to have #19 Noah Lewall score both goals.  The final score – Alberni 2, Comox 8.

Alberni had 2 penalty minutes.  Comox had 4 penalty minutes.

Alberni player awards went to #5 Matteo Centomo and #6 Kaden Leblanc.

Comox player awards went to #19 Noah Lewall and #15 Laura Shoesmith.


Game 12 – Alberni-1 2 vs Saanich 10

1st Period – Saanich scores 4 goals in the period.  Three goals scored by #17 Murdoch Tashe and a single goal from #15 Keegan Buck.  Score – Alberni 0, Saanich 4.

2nd Period – Saanich scores another 4 goals.  Goal scorers included #14 Liam Johnson (2 goals), #5 Andrew Cao and #16 Charlie Pearcey.  Score – Alberni 0, Saanich 8.

3rd Period – Saanich starts the period at 16:21 with a goal from #16 Charlie Pearcey.  At 12:40 Saanich’s #15 Keegan Buck scores the final goal for Saanich.  Alberni comes on the scoreboard at 8:05 with a goal from #16 Peyton Lucas, assisted by #14 Xander Jensen.  With 7:11 left in the period, #10 Lindon Higgins scores with an assist from #16 Peyton Lucas.

Final Score – Alberni 2, Saanich 10

Alberni had no penalties.  Saanich had 2 penalty minutes in the game.


Game 14 – Peninsula 12 vs Alberni-2 1

1st Period – The only Alberni goal is scored by #19 Jaxson Golbeck at 11:00.  Peninsula goes on to score 7 goals in the period.  Score – Peninsula 7, Alberni 1.

2nd Period – Peninsula scores 4 goals.  Score – Peninsula 11, Alberni 1.

3rd Period – Peninsula scores 1 goal.  Final Score – Peninsula 12, Alberni 1.

Peninsula & Alberni each had 6 penalty minutes in the game.

Alberni player awards went to #8 Alex Fred & #10 Cayden Smood.

Peninsula player awards went to #6 Emmit Armstrong & #3 Tristan Maze.


Game 16 – Alberni-1 (Tigers) 5 vs  Alberni-2 (Knights) 7

1st Period – Tigers score the first goal at 13:58 with a goal from #14 Xander Jensen, assisted by #16 Peyton Lucas.  At 8:10 Tigers #16 Xander Jensen scores, unassisted.  Knights first goal was at 5:48, scored by #18 Emerson Bryden, unassisted.  Knights #18 Emerson Bryden scores again just before the bell, assisted by #15 Grady Miller.  The score at the end of the 1st period, Tigers 2, Knights 2.

2nd Period – Knights score at 10:30 with the goal from #19 Jackson Golbeck.  Score Tigers 2, Knights 3.

3rd Period – Starting off the period at 19:03, Knights #6 Aiden Wilson scores. Knights score again at 13:01 with a goal from #15 Grady Miller.  Knights continue with a goal from #18 Emerson Bryden at 11:33 with Bryden scoring again at 10:56.  Tigers kick in at 5:27 with a goal scored by #16 Peyton Lucas.  With 32 seconds on the clock, #16 Lucas scores with an assist from #14 Xander Jensen and with 24 seconds left in the game, #16 Lucas scores the final goal in the game.  Final Score – Tigers 5, Knights 7.

Alberni Tigers had 2 penalty minutes.  Alberni Knights had 6 penalty minutes.


Game 17 – Alberni-3 1 vs Nanaimo-4 10

1st Period – Nanaimo scores 5 goals in the first period.  Goal scorers included #16 Noah Burkowski (2 goals), #14 Brock Molyneux, #9 Case Bartley and #8 Kyson Prasad.  Score – Alberni 0, Nanaimo 5.

2nd Period – Nanaimo scores 2 goals.  #14 Brock Molyneux and #16 Noah Burkowski were the goal scorers.  Score – Alberni 0, Nanaimo 7

3rd Period – Alberni hits the scoreboard at 15:42 with a goal from #6 Kaden Leblanc, unassisted.  Nanaimo returns at 12:47 with 3 more goals before the end of the game.  Goal scorers were #17 Luther  Mann-Obrien, #9 Case Bartley and #8 Kyson Prasad.  Final Score – Alberni 1, Nanaimo 10.

Alberni had 14 penalty minutes.  Nanaimo had 8 penalty minutes.

Player awards went to Alberni #4 Coen Erickson and #12 Jasmine Wilson.

Player awards went to Nanaimo #2 Teij Kao and #17 Luther Mann-Obrien.


Candid Photos

Team Photos


Tournament Sponsors, Donors, Contributors…

Alberni Atom Recreational Division would like to thank all local businesses for their generous donations for this tournament.

AC/DC Contracting Ltd – Rough Bay Enterprisers Ltd – Probyn Log – Rabinder Dhillon – Teachable Moments Services – Ryan Irg Construction – Coulson Air Crane – Catalyst – Terri Schwartz – AV Garden Supply – Em Salon – Arbonne, Ellie Hadley – Schill Insurance – Multi Max – McDonald’s –  Boundless Beauty – Chim’s Guest House – This & That Consignment – Flandangles – Solda’s -Van Isle Knits – Finishing Touches – Canadian Tire – Hupacasath First Nation – Westwind Pub – Urgel’s Autobody – Boston Pizza – Co-op Gas Bar – Sorensen Books – Lordco Auto Parts – Clam Bucket Restaurant – M+D Auto Parts – Murphy’s Sport Fishing – Secluded Wellness – Trends Design Team – Steam Punk Café – Boundless Beauty – Slammer’s Gym – Mountain View Bakery – Country Kitchen – Cloud City – Southside Auto – Double R Meats – Alberni Auto Spa – Stellar Hair, Jenna Erickson – Gone Fishin’ – Capelli’s – Co-op + Quality Foods – Save-on-Foods – Buy Low Foods – Tyler’s No Frills – Peak Landscaping – Subway – The Brick, Garth Hamilton – Bosley’s, Holly Cathcart – JAL Designs – Pacific Rim Designs, Oriano Centomo – Eternity Photography – Thirty one, Christine Kailer

 

Tournament Director:  Brienn LeBlanc – brienn1070@hotmail.com

 

Tournament Rules

Rules for Atom Recreation Tournament


Tournaments Sanctioned for 2018/19

We have just announced the following tournaments to be organized during this hockey season.  More details will be added shortly.  In the meantime, if you have any questions, please contact our Tournament Coordinator, Stefanie Weber s-weber@shaw.ca ph/text:  250-735-0766

October 5-8, 2018 – Thanksgiving Classic

Atom Dev. Tournament webpage

Peewee T2-3 Tournament webpage

 


November 9-12, 2018 – Remembrance Day Classic (Midget Tier 2-3 Tournament)


November 23-25, 2018 – Atom Mid Winter Classic (Atom Recreational Tournament) 

Tournament Director:  Brienn LeBlanc – brienn1070@hotmail.com


November 30 – Dec. 2, 2018 – Half Ice Jamboree (Initiation & Novice Cross Ice Teams) 

Tournament Web Page – Novice Half Ice Jamboree


December 27-30, 2018 – Holiday Classic (Bantam Tier 2-3 Tournament)

Tournament Webpage:  Bantam Tier 2-3 Tournament 


January 3-6, 2019 – New Years Classic (Midget Recreational Tournament) 

Tournament Webpage:  Midget Recreation Tournament


February 15-18, 2019 – Bryan Mason Memorial (Peewee/Bantam Recreation Tournament)

Peewee Tournament Webpage:  Peewee Bryan Mason Memorial

Bantam Tournament Webpage:  Bantam Bryan Mason Memorial


First Shift – New Players – Spring 2018

Don’t miss this opportunity to have your child try the game of hockey!
Sign up before March 11th.
This program has introduced more than 100 new players to Alberni Valley Minor Hockey.
Be sure to register NOW!
Welcome event will be March 11, 2018 at the Multiplex Upper Lounge at 6:00 pm.
FIRST ice session – April 3rd at 6:30 pm


MEMO: Initiation Novice Program

DATE: February 1, 2018

FROM: Alberni Valley Minor Hockey Association

TO: Volunteers and Association Members

REGARDING: Initiation Novice Program (INP)

OVERVIEW

The initiation program format began in the 2016-2017 season. Because it is a different program from those normally offered, with learning being emphasized as opposed to playing (while playing is not necessarily eliminated) there are bound to be doubters and those who favour a more traditional approach. The association must realize this and be prepared to deal with it, and not lose sight of the fact that the program has been designed for the children, not adults.

Growing pains are normal in any new program and when both the participants and most of the instructors are likely to be inexperienced, the program implementation is not going to be as smooth as one would like. However, with commitment, patience and support the results will come and in most cases, exceed everyone’s expectations.

Hockey Canada guidelines for skill development are as follow; Initiation Minor and Major 85% technical skill, 15% individual tactics. Novice Minor and Novice Major 75% technical skill, 15% individual tactics, 10% team tactics. For example, at the Novice Minor and Novice Major level a 1-hour practice should consist of about 45 minutes technical skill 9 minutes individual tactics and 6 minutes team tactics.

With the initiation program, we encourage players to mix when using stations though it is appropriate to split players into groups based on skill and colour of jerseys for “team” style drills, scrimmages, and games. Hockey Canada suggest this time to be 10% or less of practice time at the Novice Level.

LONG TERM PLAYER DEVELOPMENT

BC Hockey has adopted program guidelines and resources to support and provide direction for our Local MHAs to implement and operate a skill development program for players eight (8) years of age and younger. Based on Hockey Canada’s Long Term Player Development (LTPD) model, players who are eight (8) years old and younger should be focusing on having fun, learning skills and developing physical literacy. All programs should adhere to the following principles:

a. The technical curriculum should focus on physical literacy and having fun b. The official playing surface for practices and games shall be reduced to one-half, one-third, or one quarter the size of a regulation playing surface. c. The equipment should be amended to fit the size and skill level of the player. i.e. Mini nets. d. Instructors should be trained in an appropriate manner to teach players of this age and skill level.

GROUPING PLAYERS

Every association building an Initiation Program will have its own unique design. The goal, however, is the commonality of using the curriculum of the Initiation Program and its teaching strategies to build a strong foundation of skills which will allow players to enjoy hockey for a lifetime.

AVMHA has adopted the “Program Design” – In this design, players are kept as one large group and treated/instructed as a whole. This model is characterized by instructors being responsible for all the players in the program rather than only a pre-selected number. During the session the instructors would instruct all the players as they moved though his/her station. Minor “team” games or scrimmages would take place with a random selection of players. These “teams” would constantly change.

The benefits of this design are:

•All players receive equal instruction from a variety of instructors

•Players get to associate with a maximum number of other players on the ice

Instructors have a narrow range of ability to deal with, making it easier for them to give instruction Associations may choose to conduct this design with all players of approximately the same skill level being on the ice at the same time. Games like British Bulldog would be run with the entire group and station work would attend to the curriculum.

For reference purposes the 5 core skills of hockey are:

Skating • Passing • Shooting • Puck Handling • Checking

Example: Teaching a child a breakout, is not teaching core hockey skills. Teaching a child how to skate, and how to pass, so they can break out, is teaching core hockey skills.

More in formation and resource material can be found here:

Hockey Canada https://www.hockeycanada.ca/en-ca/hockey-programs/coaching/initiation

BC Hockey http://www.bchockey.net/Content.aspx?id=259

VIAHA http://www.viaha.org/


Initiation Program (Players below Atom Division)

Are you confused about the use of “Cross Ice” play for players ages 5, 6, 7 & 8 years old? Here is a bulletin that explains it in detail.

VIAHA Bulletin – Sept. 17, 2017 – Cross Ice Guidelines


Feb. 9-12 Bryan Mason Tourney – PEEWEE

Alberni Valley Minor Hockey welcomes you to the
Bryan Mason Memorial Tournament
Details will be posted here as they become available.


PEEWEE RECREATION TOURNAMENT


PEEWEE Team Standings: (Pool A)
 (points after 11*/12 games played)              FINAL
 Alberni-Stingers   (AV1) 0 + 0 + 0 = 0 pts. 4TH
 Oceanside          (OC1) 2 + 2 + 2 = 6 pts. 1ST GOLD
 Juan de Fuca       (JDF) 2 + 2 + 0 = 4 pts. 2ND BRONZE
 Port McNeill       (PM1) 0 + 0 + 2 = 2 pts. 3RD

PEEWEE Team Standings: (Pool B)
 Alberni-Ice Devils (AV2) 0 + 0 + 0 = 0 pts. 4TH
 Nanaimo            (NAN) 2 + 2 + 0 = 4 pts. 1ST SILVER
 Campbell River     (CR5) 2 + 0 + 0 = 2 pts. 3RD
 Comox Valley       (CV6) 0 + 2 + 2 = 4 pts. 2ND

For BANTAM Standings, Game Schedule, etc. go to:
BANTAM RECREATION TOURNAMENT

February 9
 G# – Start-End   – Rink – Home –   Score – Visitor – Score
  1    5:15-6:30  PM  C   ALBERNI(AV1)  2   OCEANSIDE    13
  2    6:45-8:00  PM  C   ALBERNI(AV2)  4   NANAIMO      5
February 10
 G# – Start Time – Rink –  Home –   Score – Visitor – Score
  3    8:15-9:30  AM  W   JUAN DE FUCA  12   PT MCNEILL  0
  4    9:45-11:00 AM  W   CAMPBELL R     5   COMOX       3
  5   12:30-1:45  PM  C   PT MCNEILL     1   OCEANSIDE   6
  6    2:00-3:15  PM  C   JUAN DE FUCA  10   ALBERNI(AV1)1
  7    3:30-4:45  PM  C   NANAIMO        7   CAMPBELL R  3
  8    5:00-6:15  PM  C   COMOX          7   ALBERNI(AV2)3
February 11
 G# – Start Time – Rink – Home – Score – Visitor – Score
  9    9:45-11:00 AM  C   ALBERNI(AV1)   1   PT MCNEILL  3
 10*  11:15-12:30 PM  C   ALBERNI(AV2)   2   CAMPBELL R  4
 11   11:30-12:45 PM  W   OCEANSIDE      3   JUAN DE FUCA2
 12    1:00-2:15  PM  W   COMOX          4   NANAIMO     2
February 12 MONDAY (FINALS)
 G# - Start Time - Rink - Home - Score - Visitor - Score
 13    8:30-9:45  AM  C   4TH-A AV1   5    4TH-B AV2  5
 14    1:45-3:00  PM  C   3RD-A PT.M  2    3RD-B CR   2
 15    3:15-4:45  PM  C   2ND-A JDF   6    2ND-B CV   1
 16    1:30-3:30  PM  W   1ST-A OC    5    1ST-B NAN  1

Game Highlights:

(Details of the Alberni games and the Finals will be posted here.)


Game 1 – Alberni (AV1) 2, Oceanside 13.

1st Period – Oceanside scored 4 goals in the period. Goal scorers were #7 Jesse Fox, #16 Markus Goodman, #14 Wade Wesnedge (on powerplay)  and #22 Mark Sanderson.  Score – Alberni 0, Oceanside 4.

2nd Period – Oceanside scores 8 goals in the period.  Goal scorers included #21 Ryland Flynn, #7 Jesse Fox, #19 Annika Waite, #16 Markus Goodman, & #17 William Crowe.  Alberni gets on the scoreboard at 5:22 with a goal from #10 Jordan Gauthier-Bay and assisted by #16 Trevor Hodgeson.  At the end of the 2nd period, the score is Alberni 1, Oceanside 12.

3rd Period – Alberni scores at 11:56 with an unassisted goal from #12 Damian Winchester.  Oceanside follows at 11:22 with their final goal from #21 Ryland Flynn, assisted by #2 Rylie Wickman and #22 Mark Sanderson.  Final Score – Alberni (AV1) 2, Oceanside 13.

Penalty Summary:  Alberni had 3 offences for 6 penalty minutes.  Oceanside had 1 offence for 2 penalty minutes.

Player Awards:  Alberni #10 Jordan Gauthier-Bay, #20 Ezra McCollister, #27 Ellis Kniert.  Oceanside  #22 Mark Sanderson  #8 Lawson DCruz  #20 Dino Rokanas.

Game 6 – (Sat. 2:00 pm) Juan de Fuca vs Alberni (AV1)

Game 8 – (Sat. 5:00 pm) Comox vs Alberni(AV2)

Game 9 – (Sun. 9:45 am) Alberni (AV1) vs Port McNeill

Game 10 – (Sun. 11:15 am) Alberni (AV2) vs Campbell River

Game 13 (Mon. 8:30 am) Alberni (AV2) vs Alberni (AV1)

Game 16 (Mon. 1:30 pm) Oceanside vs Nanaimo


Team & Tournament Sponsors: 


Tournament Director:

Kathy McArthur

Stephanie Hopkins – stephanieavmha@gmail.com


Feb 9-12 Bryan Mason Tourney – BANTAM

Alberni Valley Minor Hockey welcomes you to the
Bryan Mason Memorial Tournament
Details will be posted here as they become available.


BANTAM RECREATION TOURNAMENT


BANTAM Team Standings:
 (points after 15/15 games played)
 Alberni   (AV1)  1 + 2 + 2 = 5 pts. 3RD  FINAL BRONZE
 Saanich   (SAA1) 2 + 0 + 2 = 4 pts. 4TH
 Comox     (CV2)  0 + 0 + 0 = 0 pts. 10TH
 Oceanside (OC3)  1 + 0 + 2 = 3 pts. 5TH
 Kerry Pk  (KP1)  2 + 0 + 0 = 2 pts. 8TH
 Oceanside (OC2)  1 + 2 + 0 = 3 pts. 6TH
 Nanaimo   (NAN3) 0 + 2 + 0 = 2 pts. 7TH 
 Nanaimo   (NAN2) 1 + 2 + 2 = 5 pts. 2ND  FINAL SILVER
 Comox     (CV1)  0 + 0 + 0 = 0 pts. 9TH
 Pt Coqu.  (PC1)  2 + 2 + 2 = 6 pts. 1ST  FINAL GOLD

PEEWEE Team Standings and Game Schedule


February 9               (* Game Highlights)
G# - Start-End    Rink Home       Score  Visitor  - Score
 1  5:30-6:45  PM   W  *ALBERNI(AV1)  5   OCEANSIDE(OC2) 5
 2  7:00-8:15  PM   W  NANAIMO(NAN2)  2   OCEANSIDE(OC3) 2
February 10
 G# - Start Time    Rink Home     Score  Visitor - Score
 3  8:00-9:15  AM   C   COMOX(CV1)    1   PT COQUIT(PC1) 5
 4  9:30-10:45 AM   C   NANAIMO(NAN3) 3   *ALBERNI(AV1)  6
 5 11:00-12:15 PM   C   SAANICH(SAA1) 8    COMOX(CV2)    5
 6 11:15-12:30 PM   W   OCEANSIDE(OC3)1    KERRY PK(KP1) 4
 7  6:30-7:45  PM   C   OCEANSIDE(OC2)7    COMOX(CV2)    2
 8  8:00-9:15  PM   C   KERRY PK(KP1) 0    NANAIMO(NAN2) 8    
February 11
G# - Start Time   Rink  Home -   Score   - Visitor  - Score 
 9  8:15-9:30  AM   C   OCEANSIDE(OC2) 3  NANAIMO(NAN3) 4
10  8:30-9:45  AM   W   *ALBERNI(AV1)  5  SAANICH(SAA1) 2
11 10:00-11:15 AM   W   COMOX(CV1)     2  OCEANSIDE(OC3)4 
12 12:45-2:00  PM   C   PT COQUIT(PC1) 4  KERRY PK(KP1) 2  
13  2:15-3:30  PM   C   NANAIMO(NAN3)  1  SAANICH(SAA1) 6
14  3:45-5:00  PM   C   NANAIMO(NAN2)  6  COMOX(CV1)    1
15  5:15-6:30  PM   C   COMOX(CV2)     3  PT COQUIT(PC1)4
February 12 MONDAY (FINALS)
 G# - Start Time -   Rink  Home -  Score - Visitor  - Score
 16   8:45-10:00 AM   W    9TH CV1    2      10TH CV2   8
 17  10:15-11:30 AM   W    7TH NAN3   6      8TH KP1    2
 18  11:45-1:15  PM   W    3RD AV1    3      4TH SAA1   2
 19  12:15-1:30  PM   C    5TH OC3    5      6TH OC2    2
 20   3:45-5:45  PM   W    1ST PT.C   3      2ND NAN2   2


Game Highlights:
(Details of the Alberni games and the Finals will be posted here.)

Game 1 – Alberni (AV1) 5, Oceanside (OC2) 5.

1st Period – Alberni is first on the scoreboard at 10:26 with a goal from #16 Tanner Banman, assisted by #8 Bobby McKenzie and #15 Cam McArthur.  At 5:48, Oceanside’s #3  Zach Lantaigne scores their first goal with assists from #4 and #10 Bradley Ronyecz.  The score at the end of the period, Alberni 1, Oceanside 1.

2nd Period – Oceanside scored goals at 11:39 by #18 Josh Strobiki and at 8:10 on the power play by #19 Marcus Wheatley.  Alberni goals at 9:34 from #6 Nick Bassingwaite, unassisted.  At 5:08 Alberni #9 Samuel Shanks scores with an assist from #20 Richard Pouliot.  At 6:32 Alberni scores on a powerplay with a goal from #7 Colton Scott, assisted by #10 Kayden Doiron.  The score at the end of the 2nd period, Alberni 4, Oceanside 3.

3rd Period – Oceanside scores a goal at 15:56 from #18 Josh Strobiki with assists from #15  J. Morris and #19 Marcus Wheatley.  At 6:55, Oceanside #14 Nathan Wilson scores unassisted.  The final goal of the game was scored at 5:49 from Alberni #16 Tanner Banman, assisted by #8 Bobby McKenzie.  Final score – Alberni (AV1) 5, Oceanside (OC2) 5.

Penalty Summary – Alberni had 8 penalty minutes.  Oceanside had 10 penalty minutes.

Player Awards –  Alberni #16 Tanner Banman, #7 Colton Scott.  Oceanside #18 Josh Strobiki, #17 Aedan Pasquill, #19 Marcus Wheatley.

Game 4 –  Nanaimo (NAN3) 3, Alberni (AV1) 6

1st Period – First goal of the game was scored at 12:19 by Alberni #15 Cam McArthur, assisted by #9 Samuel Shanks and #4 Avery Cole.  At 9:39 Nanaimo’s #28 Darien Groundwater scores a goal with assists from #26 Alex Mclauchlan and #24 Gavin Thomas.  Alberni returns at 4:32 with a goal from #10 Kayden Doiron, assisted by #5 Maverick Buxton and #2 Blake Mauke.  With 45 seconds left in the period, Nanaimo on a power play, #28 Darien Groundwater scores, unassisted.  At the end of the 1st Period, Nanaimo 2, Alberni 2.

2nd Period – Alberni takes the lead at 10:02 with an unassisted goal from #15 Cam McArthur.  It is followed at 7:58 with an Alberni goal from #8 Bobby Mckenzie, assisted by #10 Kayden Doiron and #4 Avery Cole.  After 2 periods of play, Nanaimo 3, Alberni 4.

3rd Period – Alberni’s #10 Kayden Doiron goes on to score 2 goals at 13:33 and 8:20, with assists from #8 Bobby Mckenzie, #20 Ryshard Pouliot and #2 Blake Nauke.  Final Score – Nanaimo (NAN3) 3, Alberni (AV1) 6.

Penalty Summary:  Nanaimo had 4 penalty minutes.  Alberni had 14 penalty minutes.

Player Awards:  Nanaimo – #28 Darien Groundwater, #25 Chevy Carlson and #27 Rachel Wilson.  Alberni – #15 Cam McArthur, #8 Bobby McKenzie and # Brad

Game 10 – (Sun. 8:30 am) Alberni (AV1) 5 vs Saanich (SAA1) 2

1st Period – Alberni scores the first and only goal in the period from #8 Bobby McKenzie, assisted by #20 Ryshard Pouliot.  At the end of the period, the score is Alberni 1, Saanich 0.

2nd Period – Saanich gets on the scoreboard at 7:58 with a goal from #9 Noah Charlton, assisted by #16 Evan Murrison and #55 Jacob Piercy.  At 3:27, Alberni returns to take the lead with a goal from #15 Cam McArthur, with an assist from #7 Colton Scott.  After 2 periods of play the score is Alberni 2, Saanich 1.

3rd Period – Alberni increases their lead with a goal at 5:10 from #10 Kayden Doiron, unassisted.  At 5:01, Alberni #7 Colton Scott scores, unassisted.  At 3:42, Alberni #8 Bobby Mckenzie scores with assists from #7 Colton Scott and #16 Tanner Banman.  At 2:48 Saanich scores the last goal in the game from #22 Zane Blondeau and assisted by #18.  Final Score is Alberni 5, Saanich 2.

Penalty Summary – Alberni had 14 penalty minutes.  Saanich had 10 penalty minutes.

Game 18 (Mon. 11:45 am)  Alberni (3rd) vs. Saanich (4th)

Game 20 (Mon. 3:45 pm) Pt. Coquitlam 3, Nanaimo2 2.

1st Period – Nanaimo  starts the scoring with a goal at 11 :15 from #3 Kenny Pham, assisted by #18 Connor Roshowsky.  Nanaimo scores again at 6:16 on a power play with an unassisted goal from #4Lucas Caukkanen.  At the end of the period the score is Pt. Coquitlam 0, Nanaimo 2.

2nd Period – Port Coquitlam scores at 9:43 with an unassisted goal from #16 Jerry Hughes.  The score after 2 periods of play, Pt. Coquitlam 1, Nanaimo 2.

3rd Period – Port Coquitlam goals at 13:17 when #11 Levi Tory scores with an assist from #16 Jerry Hughes.  The final goal of the game from Port Coquitlam was at 1:10 when #5 Anhol Sekhon scores on a power play with an assist from #17 Derek Pattenden.  The final score – Port Coquitlam 3, Nanaimo (NAN2) 2.

Penalty Summary – Port Coquitlam had 23 penalty minutes.  Nanaimo had 16 penalty minutes.


 


Team & Tournament Sponsors:


Tournament Director:

Kathy McArthur
Stephanie Hopkins – stephanieavmha@gmail.com


Atom Recreation Tournament Jan. 19-21, 2018

Alberni Valley Minor Hockey and McDonald’s presents

Team Standings:
         (points after 15 /15  games played)
ALBERNI1  (AV1) 1 + 1 + 1 = 3 pts. 8th  Final 8th
ALBERNI2  (AV2) 1 + 1 + 1 = 3 pts. 9th        10th
OCEANSIDE  (OC) 3 + 3 + 3 = 9 pts. 2nd        1st-GOLD
NANAIMO   (NAN) 3 + 3 + 3 = 9 pts. 1st        2nd-SILVER
CAMPBELL R (CR) 1 + 3 + 1 = 5 pts. 7th        7th
PENINSULA (PEN) 1 + 1 + 1 = 3 pts. 10th       9th
VICTORIA  (VIC) 3 + 3 + 3 = 9 pts. 3rd        3rd-BRONZE
COMOX6    (CV6) 3 + 1 + 2 = 6 pts. 5th        5th
COMOX1    (CV1) 3 + 3 + 2 = 8 pts. 4th        4th
POWELL R   (PR) 0 + 1 + 3 = 4 pts. 6th        6th

For each round robin game two (2) points will be awarded for a win, one (1) point for a tie and (0) points for a loss. An extra (1) point for sportsmanship will be given to each team that has eight (8) or less penalty minutes in the game.


January 19th
Game # - Start-End - Rink - Home - Score - Visitor - Score
   1    5:15-6:30 pm   C    AV1      3     OC         6
   2    6:45-8:00 pm   C    AV2      1     NAN        13

January 20th
Game # - Start-End - Rink - Home - Score - Visitor - Score
   3    9:00-10:15 am  W    CV1       5    PEN        0
   4   10:00-11:15 am  C    VIC       6    CR         2
   5   10:30-11:45 am  W    PR        4    CV6        8
   6   11:30-12:45 pm  C    AV2       1    OC         10
   7   12:00-1:15 pm   W    AV1       0    NAN        7
   8    1:00-2:15 pm   C    CR        7    PEN        4
   9    1:30-2:45 pm   W    PR        2    CV1        4
  10    2:30-3:45 pm   C    CV6       3    OC         5
  11    4:00-5:15 pm   C    AV2       3    VIC        16
  12    5:15-6:30 pm   W    AV1       2    PR         5
  13    5:30-6:45 pm   C    CR        1    NAN        3
  14    6:45-8:00 pm   W    CV1       7    CV6        7
  15    7:00-8:15 pm   C    VIC       8    PEN        3

January 21st  (Based on placement after Round Robin)
Game # - Start-End -  Rink - Home - Score - Visitor - Score
  16    9:15-10:45 am   W    9th-AV2   1    10th-PEN  9 
  17    9:40-11:00 am   C    7th-CR    4    8th-AV1   3
  18   11:00-12:30 pm   W    4th-CV1   5    3rd-VIC   6
  19   11:15-12:45 pm   C    6th-PR    4    5th-CV6   5
  20   12:45-2:15  pm   W    1st-OC    4    2nd-NAN   1

Game Highlights:
(Details of the Alberni games and the Finals will be posted here.)

Game 1 – Alberni -(AV1) vs Oceanside

1st Period – Oceanside scored 4 goals while Alberni-1 was shut out.  Oceanside goal scorers, #12 Spencer Jordan, #3 Kai Kaube (assisted by #9 Kosuke Uehara), #11 Spencer Loewen and #2 Hayden McKinnon.  At the end of the period, the score is Oceanside 4, Alberni 0.

2nd Period – Alberni gets on the scoreboard at 7:01 with a goal from #16 Peyton Lucas, assisted by #11 Conner Russell.  At 4:18, Alberni scores again with a goal from #17 Justice Bailey-Abelson, unassisted.  Oceanside returns at 3:09 with a goal from #12 Spencer Jordan, assisted by #16 Niklas Doerksen.  Second period score – Oceanside 5, Alberni 2.

3rd Period – Oceanside scores at 19:20 with an unassisted goal from #12 Spencer Jordan. Alberni waits until the final second in the game to score with an unassisted goal by #5 Davin Riddick.

Final score – Alberni Valley (AV1) 3, Oceanside 6.

Penalty Summary – No penalties recorded.


Game 2 – Alberni Valley (AV2) vs Nanaimo

1st Period – Alberni Valley’s only goal was unassisted and scored by #11 Jaxson Brown at 6:31.  Nanaimo scored 7 goals.  Goal scorers were #15 Kaleb Heller (2 goals), #12 Steven Xia, #18 Isaac Gordon (2 goals), #3 and #9 David Nielsen.  The score at the end of the period, Alberni 1, Nanaimo 7.

2nd Period – Nanaimo scores 4 goals.  Goal scorers were #18  Isaac Gordon, #17 Isaac Green, #15 Kaleb Heller, #14 Brock Molyneux.  At the end of the period the score is Alberni 1, Nanaimo 11.

3rd Period – Nanaimo scores an unassisted goal at 13:36 by #11 Russell Lamb.  At 6:12, #15 Kaleb Heller scores the final Nanaimo goal.

Final score – Alberni (AV2) 1, Nanaimo 13.

Penalty Summary:  Alberni had 3 penalties = 6 penalty minutes.  Nanaimo had 1 penalty = 2 penalty minutes.


Game 6 – Alberni Valley (AV2) vs Oceanside

1st Period – Oceanside scores the first goal of the game at 10:06 from #12 Spencer Jordan, unassisted.  Alberni scores their only goal at 8:29 from #11 Jaxson Brown, assisted by #15 Athena Lauder.  Oceanside returns with goals at 5:21 from #12 Spencer Jordan and at 1:35 by #9 Koysuke Uehara.  The score is Alberni 1, Oceanside 3.

2nd Period – Oceanside scores 4 goals in the period.  At 9:12, #12 Spencer Jordan (assisted by #16 Niklas Doerksen).  At 6:34 #11 Spencer Loewen (assisted by #5 Jayce Wickman).  At 1:43 #5 Jayce Wickman (assisted by #10 Callie Wickman).  With 11 seconds on the clock, #18 Mikhail Foster (assisted by #11 Spencer Loewen).  The score at the end of the period, Alberni 1, Oceanside 7.

3rd Period – Oceanside scores 3 goals in the period, starting at 14:45, #3 Kai Kauba, assisted by #9 Koysuke Uehara.  At 10:55, #12 Spencer Jordan’s goal was assisted by #4 Maverick Murphy.  At 9:28, the final goal of the game was scored by #16 Niklas Doerksen, assisted by #12 Spencer Jordan.

Final Score – Alberni Valley (AV2) 1, Oceanside 10.

Penalty Summary – No penalties recorded in the game.


Game 7 – Alberni Valley (AV1) vs Nanaimo

1st Period – Nanaimo goals were at 13:42, by #15 Kaleb Heller, assisted by #3 Ryder Jaques and #6 Mason Stern and at 2:19 #9 David Nielsen goal was assisted by #8 Kaleb Yee.  Score at the end of the period,  Alberni 0, Nanaimo 2.

2nd Period – Nanaimo scores another 2 goals in the period.  At 14:25, #17 Isaac Green, unassisted.  On the power play at 7:53, #11 Russell Lamb’s goal was assisted by #7 Devin Krishan.  The score at the end of the 2nd period, Alberni 0, Nanaimo 4.

3rd Period – Nanaimo scores 3 goals.  At 9:02, #12 Steven Xia, unassisted.  At 7:12 #11 Russell Lamb, assisted by #15 Kaleb Heller.  The final goal of the game was scored with 6:32 on the clock by #15 Kaleb Heller, unassisted.

Final Score – Alberni Valley (AV1) 0, Nanaimo 7.

Penalty Summary – Alberni had 2 penalties = 4 penalty minutes.  Nanaimo had no penalties recorded.


Game 11 – Alberni Valley (AV2) vs Victoria

1st Period – Alberni goal at 8:57 from #11 Jaxson Brown, unassisted.  Victoria scored 8 goals in the period.  Score at the end of the 1st, Alberni 1, Victoria 8.

2nd Period – Alberni goal at 4:20 from #11 Jaxson Brown, unassisted.  Victoria scored 5 goals in the period.  After the 2nd period of play, the score Alberni 2, Victoria 13.

3rd Period – Alberni goal at 10:54 from #11 Jaxson Brown, unassisted. Victoria scored 3 goals in the period.  Victoria goal scorers in the game were: #5 Blake Anderson – 7, #7 Gavin Reich – 1, #6 Aidan Biggar – 3, #2 Sam Nienhuis – 2, #9 Sabine Bailey – 2, and #14 Max Williams -1.

Final Score – Alberni Valley (AV2) 3, Victoria 16

Penalty Summary – Alberni had 2 penalties = 5 penalty minutes.  Victoria had 1 penalty = 2 penalty minutes.


Game 12 – Alberni Valley (AV1) vs Powell River

1st Period – Powell River goals at 8:28 by #17 Tristan Hawkins, assisted by #5 Jacques Lyndon.  At 7:26, #35 Eugene Souch scores unassisted goal.  The score is Alberni 0, Powell River 2.

2nd Period – Powell River goals at 11:16 (on the powerplay) by #35 Eugene Souch, unassisted and at 6:00 #9 Paxton Schreiber’s goal was assisted by #6 Nelle Liefsoens.  The score after 2 periods of play, Alberni 0, Powell River 4.

3rd Period – Alberni gets on the scoreboard at 16:40 with a goal from #17 Justice Bailey-Abelson, assisted by #11 Conner Russell.  At 10:56 Alberni scores with an unassisted goal from #16 Peyton Lucas.  Powell River’s final goal was at 2:20 by #2 Kai Nouwens, unassisted.

Final score – Alberni Valley (AV1) 2, Powell River 5.

Penalty Summary – Alberni had 2 penalties  = 4 penalty minutes.  Powell River had one penalty = 2 penalty minutes.


Game 16 – Peninsula vs Alberni Valley (AV2)

1st Period – Peninsula scores 2 goals in the period.  At 8:49, power play goal from #87, assist from #99.  At 7:10, power play goal from #97, unassisted.  Score is Peninsula 2, Alberni 0.

2nd Period – Peninsula scores 4 goals in the period.  At 9:24, goal #87, unassisted.  At 5:23, goal from #14, assist from #97.  At 2:43, goal from #8, unassisted.  With 40 seconds on the clock, goal from #97, unassisted.  Score is Peninsula 6, Alberni 0.

3rd Period – Peninsula scores 3 goals.  At 11:35, goal from #11, assisted by #9.  At 10:27, goal from #7, unassisted.  At 5:02, goal from #97, unassisted.  Alberni breaks the shut out at 6:37 with a goal from #12 Lincoln Sexton, unassisted.

Final ScorePeninsula 9, Alberni Valley (AV2) 1.

Penalty Summary – Peninsula had 2 penalties = 4 penalty minutes.  Alberni had 8 penalties = 16 penalty minutes.


Game 17 – Campbell River vs Alberni Valley (AV1)

1st Period – Alberni scored the first goal of the game from #17 Justice Bailey-Abelson, assisted by #11 Conner Russell.  Campbell River hits the scoreboard at 3:45 with a goal from #11 Keiver Nelson, assisted by #7 Gavin Chatterton.  The score is Campbell River 1, Alberni 1.

2nd Period – Campbell River takes the lead on a power play goal from #7 Gavin Chatterton at 6:47.  The score is Campbell River 2, Alberni 1.

3rd Period – At 18:45 Alberni #5 Davin Riddick, ties the score with an unassisted goal.  Campbell River pulls ahead with a goal at 17:53 from #10 Nathan Falconer, assisted by #11 Keiver Nelson.  At 14:39 Alberni ties the score again with a goal from #11 Conner Russell, assisted by #17 Justice Bailey-Abelson.  At the end of the period/game the score is Campbell River 3, Alberni 3.  The final score is decided by a shoot-out and the winning goal is scored by Campbell River #6 Kaylie Riecker.

Final Score – Campbell River 4, Alberni Valley (AV1) 3

Penalty Summary –  Each team had one 2 minute penalty in the game.


Game 20 –  Nanaimo vs Oceanside

1st Period – Oceanside goals at 6:29 from #12 Spencer Jordan, assisted by #3 Kai Kaube.  At 3:29, goal scored from #12 Spencer Jordan, assisted by #10 Callie Wickman.  The score at the end of the period, Nanaimo 0, Oceanside 2.

2nd Period – Oceanside scores another 2 goals.  At 11:14, goal from #11 Spencer Loewen, unassisted.  At 5:51, goal from #18 Mikhail Foster, assisted by #12 Spencer Jordan.  The score at the end of the 2nd period, Nanaimo 0, Oceanside 4.

3rd Period – Nanaimo scores at 17:16 to break the shut out, on the power play, with an unassisted goal from #15 Kaleb Heller.

Final Score – Nanaimo 1, Oceanside 4.

Penalty Summary – Each team had 2 penalties, totalling 4 penalty minutes.

Congratulations to:

Oceanside  – Gold     Nanaimo – Silver     Victoria – Bronze


Teams:



Team Sponsors:

Tournament Sponsors:

Tournament Director: 

Sarah Bielert  sarah.bielert@shaw.ca


Midget Recreation Tournament Jan 5-7, 2018

Alberni Valley Minor Hockey and our sponsors

welcomes you to our tournament


Team Standings:
           (points after 9 / 14 games played)
ALBERNI-1G(Shamrocks)  2  + 3  + 1  = 6 pts.(9th)
ALBERNI-2R(Hurricanes) 2  + 3  + 3  = 8     (7th)
PT.MCNEILL(Warriors)   1  + 1  + 5  = 7     (8th)
POWELL-2B(Villani)     7.5+ 2.5+ 7.5= 17.5  (3rd) FINAL-BRONZE
POWELL-1G(Valley)      7  + 7  + 7  = 21    (1st) FINAL-SILVER
CAMPBELL(Northstars)   8  + 5  + 7.5= 20.5  (2nd) FINAL-GOLD
COMOX VALLEY           8  + 7  + 2.5= 17.5  (4th) 
SAANICH (Braves)       5  + 7  + 3  = 15    (5th)
VICTORIA C1            2.5+ 3  + 5  = 10.5  (6th)
ROUND ROBIN SCORING:1 Point for winning a period (if tied each team will receive .5)
3 Points for winning the game (if tied each team will receive 1.5)
2 Points for 6 penalties or less in a single game.
 (Maximum of 8 Points will be awarded to a team per game)

January 5th
 G#  Time       Rink Home       Score - Visitor - Score
1    4:00-5:30pm  C  Alberni-2R     1   Campbell     17
2    4:30-6:00pm  W  Alberni-1G     0   Comox        6
3    5:45 7:15pm  C  Port McNeill   4   Saanich      5
4    6:15 7:45pm  W  Powell-2B      6   Victoria     2
5    7:30 9:00pm  C  Alberni-2R     3   Powell-1G    4

January 6th
 G#  Time       Rink Home       Score - Visitor - Score
6  11:30-1:00pm   W  Campbell       7   Pt McNeill   6
7  12:00-1:30pm   C  Alberni-1G     3   Powell-1G    6
8   1:15-2:45pm   W  Alberni-2R     3   Saanich      4
9   1:45 3:15pm   C  Comox          7   Victoria     4
10  3:00 4:30pm   W  Powell-2B      5   Campbell     12  
11  3:30 5:00pm   C  Alberni-1G     0   Pt McNeill   4
12  4:45 6:15pm   W  Powell-1G      4   Saanich      2
13  5:15 6:45pm   C **Alberni-2R    2   Victoria     2
14  6:30 8:00pm   W  Comox          2   Powell-2B    5
**Game does not count for points for the Home Team.

January 7
G#  Start Time - Rink - Home -     Score - Visitor - Score
15  8:15 9:45am   C     2nd-Campbell  10  3rd-Powell-2B  4
16  8:45 10:15am  W     8th-Pt McNeil  3  9th-Alberni-1G 2
17 10:00 11:30am  C     6th-Victoria   2  7th-Alberni-2R 3
18 10:30 12:00pm  W     4th-Comox      3  5th-Saanich    6
19 11:45 1:15pm   C     1st-Powell-1G  1  G#15-Campbell  6

Game Highlights:

(Details of the Alberni games and the Finals will be posted here.)

Game 1 (4:00 pm) – Alberni Hurricanes vs Campbell River

1st Period – Score at the end of the period, Alberni 0, Campbell River 10.

2nd Period – Score at the end of the period, Alberni 0, Campbell River 13.

3rd Period – Alberni scored their only goal at 19:41 by #61 Malaika Stope, unassisted.  Campbell River went on to score 4 more goals.  The final score was Alberni 1, Campbell River 17

Penalty Summary – No penalties recorded.


Game 2 (4:30 pm) – Alberni Shamrocks vs Comox

1st Period – Comox #68 Matthew Butten goal assisted by #74 Reid Taylor & #72 Iain Gillard.  Score – Alberni 0, Comox 1.

2nd Period – Comox #76 Dale Curror scores with assists from #72 Iain Gillard and #74 Reid Taylor.   Score – Alberni 0, Comox 2.

3rd Period – Comox scores 4 goals in the period.  #72 Iain Gillard  scored a goal and an assist. #76 Dale Curror scored 2 goals.  #74 Reid Taylor scored a goal and 2 assists.  Final Score – Alberni 0, Comox 6.

Penalty Summary – Alberni had 2 penalties (=4 penalty minutes).  Comox had one, 2 minute penalty.


Game 5 (7:30 pm) – Alberni Hurricanes vs Powell River Valley

1st Period – Powell River scored the first goal at 11:08 from #5 Kaden Kozmeniuk and assisted by #9 Yesh Reuven.  Alberni scores at 3:34 with a power play goal from #9 Carter Lee, unassisted.  The score at the end of the period, Alberni 1, Powell River 1.

2nd Period – Powell River scores at 4:10 with an unassisted goal from #4 Nicholas Cappiello.  Alberni scores at 1:46 with a goal from #8 Tanner Clydesdale, assisted by #9 Carter Lee.  The score at the end of the 2nd period, Alberni 2, Powell River 2.

3rd Period – Powell River takes the first goal in the period on a power play from #9 Yesh Reuven, and assists from #10 Joshua Chernoff and #3 Jared Russell.  Alberni ties the score at 9:16 with a goal from #13 Nikolas Dwolinsky, assisted by #9 Carter Lee.  Powell River scores with less than a minute on the clock from an unassisted goal by #12 Dean Jantz.  The final score is Alberni 3, Powell River 4.

Penalty Summary – Alberni had 2 penalties = 4 penalty minutes.  Powell River had 6 penalties = 12 penalty minutes.


Game 7 – (12:00 pm) Alberni Shamrocks vs Powell River

1st Period – Alberni starts the scoring with a goal at 8:34 by #18 Carson Steel, assisted by #9 Kobe Bos-Solda.  It was followed with a goal from Alberni’s #8 Seth Price, assisted by #18 Carson Steel and #55 Colby Erickson.  Powell River scores at 1:53 with an unassisted goal from #3 Jared Russell.  The 1st period score was Alberni 2, Powell River 1.

2nd Period – Powell River #9 Yesh Reuven scored a power play goal at 7:24 with assists from #3 Jared Russell and #4 Nicholas Cappiello.  #9 Yesh Reuven scores again at 3:43, unassisted.  The 2nd period score was Alberni 2, Powell River 3.

3rd Period – Alberni scores at 13:09 with a goal from #13 Jakob Gaudet, assisted by #18 Carson Steel and #55 Colby Erickson.  Powell River’s #9 Yesh Reuven goes on to score 3 goals in the 3rd period.  These goals had assists from #3 Jared Russell and #4 Nicholas Cappiello.  Final Score – Alberni 3, Powell River 6.

Penalty Summary – Alberni had 6 penalties (= 12 penalty minutes).  Powell River had 4 penalties (= 19 Penalty minutes).


Game 8 – (1:15 pm) Alberni Hurricanes vs Saanich

1st Period – First goal scored by Alberni #8 Tanner Clydesdale with the assist from #13 Nikolas Dwolinsky at 14:34.  Saanich scores at 12:11 with the goal from #15 Max Gershman, assists from #10 Kaleb Berman and #22 Luca Brolo.   Saanich #15 Max Gershman scores on the power play with 3 seconds on the clock, assisted by #9 Seth Bunton.  The score at the end of the 1st period Alberni 1, Saanich 2.

2nd Period – Saanich increases their lead at 8:57 with a third goal (& hat trick) from #15 Max Gershman, unassisted. Alberni scores at 2:32 with an unassisted goal from #13 Nikolas Dwolinsky.  The 2nd period score was Alberni 2, Saanich 3.

3rd Period – Alberni ties the game at 15:22 with an unassisted goal from #8 Tanner Clydesdale.  Saanich scores the winning goal at 13:01 with an unassisted goal from #19 Liam Reid.  Final score – Alberni Hurricanes 3, Saanich 4.

Penalty Summary – Alberni had 6 penalties = 12 penalty minutes.  Saanich had 3 penalties = 6 penalty minutes.


Game 11 – (3:30 pm) Alberni Shamrocks vs Port McNeil

1st Period – No scoring – Alberni 0, Port McNeill 0.

2nd Period – No scoring – Alberni 0, Port McNeill 0.

3rd Period – Alberni remains shut out while Port McNeill scores 4 goals.  #16  William Johnson scored 3 goals (hat trick) and #24 Ridell Puglas-Wilson scores a single goal plus 1 assist.  The final score – Alberni Shamrocks 0, Port McNeill 4.

Penalty Summary – Alberni had 12 penalties = 32 penalty minutes.  Port McNeill had 8 penalties = 26 penalty minutes.


Game 13 – (5:15 pm) Alberni Hurricanes vs Victoria

(Due to the odd number of teams in the tournament, Alberni was selected to play this extra game without earning any points in order to complete the Round Robin (3 games per team).

1st Period – At 8:12, Victoria #14 Cody Jones scores with assists from #10 Sahil Virk and #2 Evan Smith-Davies.  Alberni scores at 1:21 on the power play with the goal from #9 Carter Lee, assisted by #8 Tanner Clydesdale and #12 Braeden Reynolds.  The 1st period score is Alberni 1, Victoria 1.

2nd Period – No scoring.

3rd Period – Alberni takes the lead at 19:48 with an unassisted goal from #14 Gage Dorn.  Victoria ties the game with a power play goal from #9 Cole Van Hinte, assisted by #10 Sahil Virk at 14:49.  The final score was Alberni Hurricanes 2, Victoria 2.

Penalty Summary – Alberni had 6 penalties = 12 penalty minutes.  Victoria had 10 penalties = 31 penalty minutes.


Game 16 (8:45 am) – Port McNeill vs Alberni Shamrocks

1st Period – The first goal came with 4:12 on the clock when Port McNeill’s #16 William Johnson scored, unassisted.  Alberni followed at 2:08 with a goal from #18 Carson Steel, assisted by #10 Colby Erickson.  The score was Port McNeill 1, Alberni 1.

2nd Period – At 12:59 Alberni’s #10 Colby Erickson scores an unassisted goal.  Port McNeill returns to tie the score at 12:16 with #8 Kristopher Joliffer’s unassisted goal.  Port McNeill’s winning goal came at 9:42 when #12 Kaisha Laird scored with assists from #24 Ridell Puglas-Wilson and #17 Adrian Gordon Valant.  Second Period and Final Score – Port McNeill 3, Alberni Hurricanes 2.

Penalty Summary –  Port McNeill had 13 penalties = 42 penalty minutes.  Alberni had 6 penalties = 12 penalty minutes.


Game 17 (10:00 am) – Victoria vs Alberni Hurricanes

1st Period – Alberni starts late in the 1st Period (2:45) with a goal from #9 Carter Lee, assisted by #11 Skylar Quesnel-Campbell. First period score – Victoria 0, Alberni 1.

2nd Period – Alberni’s #9 Carter Lee scores again at 11:40 with an assist from #2 Nic Field. Victoria comes on board at 11:00 with a goal from #4 Troy Huffman, assisted by #10 Sahil Virk.  Victoria scores again at 10:13 when #10 Sahil Virk’s goal is assisted by #9 Cole Van Hinte and #4 Troy Huffman.  The score at the end of the 2nd period, Victoria 2, Alberni 2.

3rd Period –  Alberni scores the winning goal at 12:24 from #13 Nikolas Dwolinsky, assisted by #9 Carter Lee and #7 Kylie Scott.  Final Score – Victoria 2, Alberni Hurricanes 3.

Penalty Summary – Victoria had one 2 minute penalty.  Alberni had no penalties in the game.


Game 19 (FINAL) – Powell River Valley vs Campbell River

1st Period – Campbell River scores at 13:57 with a goal from #6 Toby Leighton, assisted by #9 Gavin Hope.  Campbell River’s second goal had 5 minutes on the clock when #14 Braydon Kranteman scored with an assist from #4 Chance Roberts. 1st Period score, Powell River 0, Campbell River 2.

2nd Period – Powell River scores their only goal in the game at 10:10 from #9 Yesh Reuven, assisted by #10 Joshua Chernoff.  Campbell River scores on the power play at 4:55 with a goal from #14 Braydon Kranteman, assisted by #11 Todd Campbell.  2nd Period score – Powell River 1, Campbell River 3.

3rd Period – Campbell River scores 3 goals in the period.  #11 Todd Campbell scored 2 unassisted goals.  #9 Gavin Hope scores a single goal with an assist from #16 Peter Van Gemeren.  Final score – Powell River Valley 1, Campbell River 6.

Penalty Summary – Powell River had 6 penalties = 14 penalty minutes.  Campbell River had 4 penalties = 8 penalty minutes.


Alberni Team Sponsors:

Alberni Midget Hurricanes AV2 (Red)

Alberni Midget Shamrocks AV1 (Green)

 

 

 


Tournament Sponsors:

 

Thank you to the following for their generous donation to make this tournament possible:

Tyler’s No Frills – Chances Rim Rock Casino = Steve & Misty Sutherland – Studio H (Heather Maddison) – Norwes (Vanessa Gagnon) – Clydesdale Automotive – Panago Pizza – Ladybird Engraving – Portal Players Dramatic Society – Little Bavaria Restaurant – Cloud City – Hone N Strop Barber Co. – RC Shop – LB Woodchoppers – Funtastic – Ozzy’s – Co-op – Port Alberni Port Authority – Solda’s Restaurant – NexCar Auto Sales – Double R Meats – Southside Auto Sales – Gone Fishin’ – Jims Clothes Closet – Walk the Coast – MacDermott’s Insurance – Dolan’s – Archie & Shirley Cardinal – AV Garden Supply – Landmark Cinemas – Flandangle’s Alberni Industrial Marine – Quality Foods – Treadsetter’s – Boston Pizza – Subway.

… and of course, we would like to thank all of you for coming and participating as well as all of the parent volunteers who have spent many hours putting this tournament together, and keeping everything running smoothly for the weekend

Tournament Director: Kristina Corey
Phone: 250-735-3858
Email: hockeytournament@outlook.com


2017-18 Recreational Team STANDINGS

From the Vancouver Island Amateur Hockey Association (VIAHA) our Recreational Teams play in the Mid Island League.


Midget Teams

  • AV1 – Shamrocks – Port Alberni Fire Fighters
  • AV2 – Hurricanes – Alberni District Co-op

VIAHA Mid Island Midget Recreational Standings

VIAHA Mid Island Midget Recreational Game Schedule & Scores


Bantam Teams

  • AV1 – Aces – Haggard’s Trucking/GD Auto/Scotiabank

VIAHA Mid Island Bantam Recreational Standings

VIAHA Mid Island Bantam Recreational Game Schedule & Scores


PeeWee Teams

  • AV- – Stingers – MacDermott’s Insurance/Scotiabank
  • AV- – Ice Devils – Buy Low/Scotiabank

VIAHA Mid Island PeeWee Recreational Standings

VIAHA Mid Island PeeWee Recreational Game Schedule & Scores


Atom Teams

  • AV- – Tigers – McDonalds AtoMc
  • AV- – Riptide – McDonalds AtoMc

VIAHA Mid Island Atom Recreational Standings

VIAHA Mid Island Atom Recreational Game Schedule & Scores


Initiation Teams Year End Party

Mites players had received awards after their last ice practice.  They were at the party to play some hockey and eat some food.

Novice team players also played some hockey and ate some food.  They received their awards and medals, outside in the sunshine.  Congratulations on a great season.

See you all in September.


April 6, 2017 Year End Awards Banquet

This Banquet is for Atom to Midget Divisions.  (Mites & Novice  have their own year end party.)  Mites & Novice are able to attend as guests, with parents.


Cash Raffle Draw took place during the Year End Awards Banquet after the awards have been presented.

AVMHA President Al McCulloch presents cheque for $8000. to Rachel Dame.
Third Prize of $2000. was won by Karen Madill.

Rachel Dame has a son in Mites hockey and like all hockey parents, had a book of tickets to sell as part of AV Minor Hockey’s annual fundraiser.  Like a lot of parents they put their own names on the tickets.

Rachel has been juggling a lot of things this year.  Rachel’s brother, Ryan Arsenault was attacked by a Grizzly Bear and is in hospital in Victoria for at least another month.  Rachel has been travelling to Victoria to give support to her brother in Victoria and back to her family obligations at home in Port Alberni.

At the AVMHA Annual Awards Banquet the tickets to Cash Raffle were drawn.  The 1st ticket out was for Rachel Dame.  The second ticket drawn was for Rachel Dame.  She had just won $8000.

(Congratulations goes out to Karen Madill who won $2000. in the draw.)

We contacted Rachel by phone.  She was certainly surprised.  She new the draw was tonight but had to come up to Glenwood Centre to ensure it was true.

Rachel is overwhelmed and can not say how she will use the money but she now has the funds to register her son in hockey for next season.

Grizzly attack victim’s Port Alberni family sets up fund for his rehab

 


Team Player awards are presented for “Most Dedicated”, “Most Sportsmanlike” and “Most Improved”.

Atom Development Bulldogs – Aidan Swann, Jace Fedirchuk, Keelan Parmar

Atom Steelheads – Jordan Gauthier-Bay, Seth Corlazzoli, Tony Nickel.
Atom Fireballs – Koen Cleaver, Brynn Austin, Ezra McCollister.

PeeWee Fireballz – Ashton Doucette, Karson Karaim, Owen King.
PeeWee Warriors – Kai Bray, Brayden Lapointe, Wiley Olson.

PeeWee Tier 3 Bulldogs – Mason Cannon, Jakob Murray, Malika McDonald.

Bantam Steelheads – Nik Dwolinsky, Jack McKean, Dalten Hagen

Bantam Tier 3 Bulldogs – Tanner Clydesdale, Chase Shiner, Noah Braiden.

Midget Penguins – Jordan Braiden, Dominic Tremblay, Shawn Mountstephen
Midget Roughnecks – John Pley, Eric Fudge, Davis Doucette
Midget Broncos – Garett Welsh, Linden Kailer-Dore, Maxwell Dame.

Midget Tier 3 Bulldogs – Tanner Doucette, Nolan Hagen, Kyle Hodson.


Rookie Referee – Maverick Buxton.  Referee of the Year – Ethan Jack.

The Marilyn Gibson Volunteer Trophy goes to Carolyn Scott. Marilyn Gibson also presents “Above and Beyond” to Sharlene Check.

Coach of the Year – Jamie Wasylien (Midget Bulldogs Coach) presented by AVMHA President Al McCulloch.

Jessica States Memorial Trophy recipient – Malika McDonald – (Female PeeWee with Sportsmanship & Dedication)


MIDGET REC TOURNAMENT – March 24-26

Spring Break Classic

Congratulations to Gold Medal team – Juan de Fuca

Silver – Port McNeil              Bronze – Oceanside


Tournament Teams Standings:

(Points after 11 of 11 games played)
  • Alberni 3      0 + 0 + 0 = 0  6TH
  • Alberni 2      2 + 0 + 0 = 2  5TH
  • Oceanside      1 + 2 + 2 = 5  2ND
  • Juan de Fuca   1 + 2 + 2 = 5  3RD
  • Kerry Park     0 + 0 + 0 = 0  7TH
  • Port McNeil    2 + 2 + 2 = 6  1ST
  • Powell River   2 + 2 + 0 = 4  4TH

Game Schedule:

FRIDAY MARCH 24
Start End     Rink Game# Home Score Visitor Score
3:15 4:30 pm 1.25 C MM726 ALBERNI 2  3 KERRY PARK  
4:00 5:15 pm 1.25 W MM727 OCEANSIDE  3 JUAN DE FUCA  3
4:45 6:00 pm 1.25 C MM728 ALBERNI 3  1 PORT MCNEIL  3
7:00 8:15 pm 1.25 W MM729 ALBERNI 2  2 POWELL RIVER  7
SATURDAY MARCH 25   
9:00 10:30 am 1.50 W MM730 KERRY PARK  0 OCEANSIDE  9
10:45 12:15 pm 1.50 W MM731 ALBERNI 3  6 POWELL RIVER  
11:30 1:00 pm 1.50 C MM732 ALBERNI 2  3 PORT MCNEIL  10
12:30 2:00 pm 1.50 W MM733 JUAN DE FUCA  8 KERRY PARK  6 
2:15 3:45 pm 1.50 W MM734 ALBERNI 3  3 OCEANSIDE  4
3:45 5:15 pm 1.50 C MM735 PORT MCNEIL  7 POWELL RIVER  4
4:00 5:30 pm 1.50 W MM736 ALBERNI 2**  3 JUAN DE FUCA  8
SUNDAY MARCH 26
8:00 9:30 am 1.50 W MM737 2nd-Oceanside  3 3rd-Juan DF  4 
9:45 11:15 am 1.50 W MM738 4th-Powell R  10 5th-Alberni2  6
10:00 11:30 am 1.50 C MM739 6th-Alberni3  7 7th-Kerry Pk  1
11:30 1:15 pm 1.50 W GOLD 1st-Pt McNeil  3 Win737-JuanDF  
1:30 3:15 pm 1.50 W BRONZE L-737-Oceanside  3 Win738-Powell  
**Due to an unbalanced schedule AV 2  will play a 4th round robin game
vs JDF that does not count in the standings for AV 2
 

Game Highlights:

#726 – ALBERNI 2 VS KERRY PARK  (3-1)

  • 1st – Kerry Park #2 Harley Switzer Elliott, unassisted goal.  Alberni 2, #15 Andrew Check, unassisted goal.
  • 2nd – Alberni 2, #15 Andrew Check goal, #17 Jordan Braiden assist.
  • 3rd – Alberni 2, #15 Andrew Check power play goal (and Hat Trick), #8 Jacob Price assist.
  • Penalties – Alberni 2 had 18 penalty min.  Kerry Park had 14 penalty min.

#727 – OCEANSIDE VS JUAN DE FUCA  (3-3)

  • 1st – Oceanside goal #15 Tanner Strandberg, assist #19 Conner Brock-Byrne.  Oceanside goal #21 Joel Smith, assists #11 Liam Flately, #9 Ryan Smith.
  • 2nd – Oceanside goal #3 Callum Saremba, assists #2 Teddy Vukovic, #15 Tanner Strandberg.  Juan de Fuca goal #77 Austin Skidnuk, assists #7 Seth Mills, #6 Carson Wylie.  Juan de Fuca goal #6 Carson Wylie, assists #88 Myles Herman, #8 Reid Smith.
  • 3rd – Juan de Fuca goal # 88 Myles Herman, assist #6 Carson Wylie.
  • Penalties:  Each team had 8 penalty minutes in the game.

#728 – ALBERNI 3 VS PORT MCNEIL  (1-3)

  • 1st – Alberni goal #19 Carter Elder, assist #21 Hunter Buxton.  Port McNeil goal # 23 Michael Perez, assist #15 Cody Walkus.
  • 2nd – Port McNeil powerplay goal #8 Kris Jolliffe, assists #5 Josh Walkus, #16 William Johnson.
  • 3rd – Port McNeil goal #5 Josh Walkus, assist #9 Reece Lloyd.
  • Penalties:  Alberni had 10 penalty min.  Port McNeil had 8 penalty min.

#729 – ALBERNI 2 VS POWELL RIVER (2-7)

  • Alberni goals – 1st period – 0:55.6 #37 Andrew Check, assists #2 Graeme Kumagi & #7 Riley Shiner.  3rd period – 14:51 (powerplay) #11 Reilly Kozocari, assist #37 Andrew Check.
  • Powell River goal scorers – #6 Taydin Behan (3), #4 Nicholas Cappiello (1), #10 Josh Chernoff (1), #11 Ben Viglasi (2).
  • Alberni had 8 penalty minutes.  Powell River had 10 penalty minutes.

#730 – KERRY PARK VS OCEANSIDE (0-9)

#731 – ALBERNI 3 VS POWELL RIVER (6-7)

  • Alberni goals – 1st period – 1:19 #11 Ryan Turgeon, assist #15 Linden Kailer-Dore.  2nd period – 3:27 #19 Carter Elder, unassisted.  3rd period – 19:35 (powerplay) #28 Colby Erickson, assists #15 Linden Kailer-Dore & #19 Carter Elder.  13:38 #15 Linden Kailer-Dore, unassisted.  10:41 #19 Carter Elder, assist #28 Colby Erickson.  6:00 #28 Colby Erickson, assist #11 Ryan Turgeon.
  • Powell River goal scorers – #2 Tristan Gillam (1), #6 Taydin Behar (3), #15 Luke Muskee (2), #4 Nick Cappiell.
  • Each team had 8 penalty minutes in the game.

#732 – ALBERNI 2 VS PORT MCNEIL  (3-10)

  • Alberni goals – 1st period – 13:07 #4 Carter Lee, assists #15 Andrew Check & #14 Adan Garcia.  2nd period – 7:34 (powerplay) #15 Andrew Check, assists #9 Lauranna Karlsen & #19 Graeme Kumagai.  3rd period – 7:43 #4 Carter Lee.
  • Port McNeil goal scorers:  #16 William Johnson (2), #4 Skylar Driscoll (1), #5 Josh Walkus (3), #12 Kaisha Laird (1), #15 Cody Walkus (1), #23 Michael Perez (1).
  • Alberni had 8 penalty min.  Port McNeil had 12 penalty min.

#733 – JUAN DE FUCA VS KERRY PARK  (8-6)

#734 – ALBERNI 3 VS OCEANSIDE (3-4)

  • Alberni goals – 1st period – 10:14 #11 Ryan Turgeon, assists #28 Colby Erickson & #15 Linden Kailer-Dore.  2nd period – 17:14 #19 Carter Elder, unassisted.  3rd period – 1:27 #11 Ryan Turgeon, assists #19 Carter Elder & #28 Colby Erickson.
  • Oceanside goals – 1st period – 8:02 #9 Ryan Smith, assists #5 Dawson Fyfe & #4 Dylan Tait.  6:20 #12 Stirling McCullough, assists #7 Trevor Bull & #9 Ryan Smith. 0:48.8 #12 Stirling McCullough, unassisted.  3rd period – 8:21 #15 Tanner Strandberg, assists #9 Ryan Smith & #12 Stirling McCullough.
  • Alberni had 4 penalty min.  Oceanside had 2 penalty min.

#735 – PORT MCNEIL VS POWELL RIVER (7-4)

#736 – ALBERNI 2** VS JUAN DE FUCA (3-8)

  • Alberni goals – 1st period – 2:48 #4 Carter Lee, assists #15 Andrew Check & #7 Riley Shiner.  3rd period – 9:04 #19 Graeme Kumagai, assists, #3 Brendan Kuc & #5 Shawn Mountstephen. 5:35 #5 Shawn Mountstephen, assists #19 Graeme Kumagai & #17 Jordan Braiden.
  • Juan de Fuca goal scorers – #77 Austin Skidnuk (2), #19 Jacob Phelps (1), #88 Myles Herman (1), #7 Seth Mills (1), #6 Carson Wylie (2), #44 Zack Corcese (1).
  • Penalties:  Alberni had 18 penalty min.  Juan de Fuca had 4 penalty min.

#737 – OCEANSIDE VS JUAN DE FUCA (3-4)

#738 – POWELL RIVER VS ALBERNI 2  (10-6)

  • Powell River goal scorers – #13 Dean Jantz (2), #6 Taydin Behan (2), #11 Ben Viglasi (3), #3 Ryan Ciarniello (1), #8 Jacob Amato (1), #10 Josh Chernoff (1)
  • Alberni goal scorers – #37 Andrew Check (4), #7 Riley Shiner (1), #18 Jordan Braiden (1)
  • Penalties:  Powell River had 12 penalty min.  Alberni had 14 penalty min. plus 10 min. game misconduct.

#739 – ALBERNI 3 VS KERRY PARK  (7-1)

  • Alberni goals – #19 Carter Elder scored 5 goals in the game.  #11 Ryan Turgeon and #14 Matt Rose scored single goals.
  • Kerry Park goals – 1st period – 17:02 – #4 Alex Blair-Audy, assists, #7 Caelen Cook & #3 Nolan Baker.
  • Penalties:  Alberni had 28 penalty min.  Kerry Park had 32 penalty min.

#740 – PORT MCNEIL VS JUAN DE FUCA  (3-4) – GOLD MEDAL

  • Port McNeil goals – 1st period – 3:46 (powerplay) #26 Jesse Lloyd, assists #17 Adrian Gordon-Valan & #9 Reece Lloyd.  2nd period – 14:28 #5 Josh Walkus, assist #18 Stephen Alfred.  3rd period – 18:07 #5 Josh Walkus, assist #15 Cody Walkus.
  • Juan de Fuca goals – 2nd period – 4:57 #19 Jacob Phelps, assists #88 Myles Herman & #7 Seth Mills.  2:24 (powerplay)#18 Kayne Gurak, assists #17 Maya Dixon & #88 Myles Herman.  3rd period – 7:20 (powerplay)#19 Jacob Phelps, assists #77 Austin Skidnuk & #17 Maya Dixon.  Overtime period – 4:32 #6 Carson Wylie, assist #19 Jacob Phelps.
  • Penalty Summary – Port McNeil had 8 penalty min.  Juan de Fuca had 10 penalty min.

#741 – OCEANSIDE VS POWELL RIVER (3-1) – BRONZE MEDAL

  • Oceanside goals – 1st period – 13:41 #3 Callum Saremba, unassisted.  8:10 #4 Dylan Tait, assists #2 Teddy Vukovic & #12 Stirling McCullough.  3rd period – 4:51 #12 Stirling McCullough, assists #15 Tanner Strandberg & #3 Callum Saremba.
  • Powell River goals – 3rd period – 10:26 #6 Taydin Behan, assist #3 Ryan Ciarniello.
  • Each team had 6 penalty minutes.

 


Thank you to the Midget Team Sponsors:

Thank you to the season’s Tournament Sponsors:


Mason Memorial BANTAM Tourney, Feb 10-13

Congratulations to Victoria Ice Hawks for their GOLD medal win.


BANTAM TEAM STANDINGS

Standings after 12/12 games

Bantam Pool A - points - Pool placement - Final placement
- Alberni              + 0 + 0 + 0 = 0 4th  7th F
- Nanaimo              + 0 + 2 + 2 = 4 2nd  4th F
- Oceanside Blues      + 2 + 1 + 0 = 3 3rd  5th F
- Oceanside Hurricanes + 2 + 1 + 2 = 5 1st  2nd F
Bantam Pool B - points - Pool placement - Final placement
- Sooke                + 1 + 0 + 1 = 2 3rd  6th F
- Juan de Fuca         + 1 + 0 + 0 = 1 4th  8th F
- Victoria             + 1 + 2 + 2 = 5 1st  1st F - GOLD
- Cowichan             + 1 + 2 + 1 = 4 2nd  3rd F

Bantam Teams

(click on team photo to view)

ALBERNI STEELHEADS– 2-Gage Dorn, 10-Abby Nelson, 18-Arrianna Ward, 11-Dalten Hagen, 14-Jordan Villafane, 12-Dylan Stirzaker, 16-Nikolas Dwolinsky, 7-Colton Scott, 19-Cody Sutherland, 5-Kayden Doiron, 6-Jackson McKean, 8-Ty Vallee, 13-Bradley Kozacari, 1-Angelo Sarlandie (G), 35-Austin Kuc (G), 20-Ethan Sutherland.

.

 

OCEANSIDE BLUES – 30-Riley Hammil (G), 2-Nolan Lewis, 3-Jayden Dickinson, 4-Shawn McGrath, 5-Daniel Biagioni, 9-Garet Eppler, 11-Will Fox, 16-Nicholas Goodman, 15-Daylen Laflamme, 17-Taio Croden, 19-Jordan Meeler, 20-Ethan Tatt.

 

 

VICTORIA – 30-Isaac Cain-Tallo (G), 2-Kai Chisholm, 4-Boshko Maric, 6-Kai Scott-Moncrieff, 7-Max Yundt, 8-Ben White, 9-Adam Benn, 10-Lucas Underwood, 11-Nathan Jackson, 15-Gordon Bishop, 16-Yashwant Katireddy, 17-Willem Belanger, 18-Benjamin Dand, 19-Joel LeVecque

 

 

NANAIMO – 1-Cody Bowles (G), 7-Owen Baker, 5-Ryan Edwards, 6-Haiden Botro Kuff, 8-Cam Ward, 2-Cyrus Urbanowilz, 11-Alex Lister, 12-Noah Visscher, 14-Jorden Edwards, Hudson Hill, 3-Rylee Bready, 16-Hayden MacMillan, 19-Jack Squire, 20-Kaleb McEachern.

.

 

 

OCEANSIDE HURRICANES – 1-Alex Reid (G), 3-Rowan Hannay, 5-Dawson Meldrum, 6-Daniel Wilhelm, 7-Ben Tisdelle, 8-Kyle Keddy, 9-Martin Rupprecht, 10-Dain Lewis, 11-Jacob Colley, 12-Kohl Krastel, 14-Mathew Green, 17-Markus Wheatley, 18-Mason Frew, 19-Logan Brown, 20-Kaeden Letcher.

 

 

COWICHAN – 35-Brad Nielsen (G), 2-Carter Chanin, 3-Brayden Generous, 5-Carter Court, 6-Jacob Stocks, 7-Isiah Poro, 8-Ryan Kuhn, 9-Kodi Aven Picard, 11-Adrian Cahoon, 13-Kaleb Olson, 14-Wyatt Sawchuck, 15-Cheyenne Sawchuck, 17-Matty Schute, 18-Marcus Copp, 19-Jacob Mclusky.

 

 

.

 

JUAN DE FUCA – 1-Braeden Sather (G), 4-Brandon Bateman, 6-Jacob Moody, 8-James Semkiw, 10-Jayden Richardson, 15-Kya Fulko, 16-Danielle Boudreau, 18-Alex Ker, 19-Brayden Archambault, 44-Jaycen Lambert, 77-Braydon Pinzarrone, 88-Hamish Browne, 33-Alex (G), 79-Connor Rant, 70-Nathan Erickson.

Photos pending for – Sooke

SOOKE – 27-Connor Brinbridge (G), 2-Claudia Mcdonald, 4-Braden Gilson, 5-Madison Dursten, 8-Ayden Meher, 10-William Carture, 11-Thalia Bjorklund, 12-Danielle Bonilla, 14-Hunter Amida, 17-Daniel Thompson, 20-Saunison Reper, 21-Chris Piatkowski.


Bantam Game Schedule

C – COULSON RINK W – WEYERHAEUSER ARENA
G # DATE START RINK HOME Score  VISITOR  Score
B1 FRI-FEB 10 5:15 PM W ALBERNI  0 OCEAN-BLUES  7
B2 FRI-FEB 10 6:45 PM W NANAIMO  3 OCEAN-HURRI  9
B3 SAT-FEB 11 8:15 AM W SOOKE  6 JUAN DE FUCA  6
B4 SAT-FEB 11 9:45 AM W VICTORIA  5 COWICHAN  5
B5 SAT-FEB 11 11:15 AM W ALBERNI  3 NANAIMO  6
B6 SAT-FEB 11 1:00 PM C OCEAN-BLUES  4 OCEAN-HURRI  4
B7 SAT-FEB 11 7:00 PM C SOOKE  6 VICTORIA  7
B8 SAT-FEB 11 8:30 PM C JUAN DE FUCA  2 COWICHAN  7
B9 SUN-FEB 12 9:30 AM C ALBERNI  1 OCEAN-HURRI  8
B10 SUN-FEB 12 11:00 AM C JUAN DE FUCA  2 VICTORIA  4
B11 SUN-FEB 12 11:30 AM W NANAIMO  3 OCEAN-BLUES  2
B12 SUN-FEB 12 3:15 PM W COWICHAN  6 SOOKE
B13 MON-FEB 13 8:15 AM W A-4 Alberni  2 B-4 Juan d F  1
B14 MON-FEB 13 9:45 AM W A-3 Ocean B  4 B-3 Sooke  2
B15 MON-FEB 13 12:45 PM W A-2 Nanaimo  3 B-2 Cowichan  5
B16 MON-FEB 13 4:15 PM W A-1 Ocean H  4 B-1 Victoria  5


Bantam Game Highlights & Photos

Bantam Game 1:  Alberni 0, Oceanside Blues 7.

 

 

 

 

 


Bantam Game 2:  Nanaimo 3, Oceanside Hurricanes 9.

Penalty Summary:  Nanaimo – 16 penalty min.  Oceanside – 8 penalty min.

NANAIMO Game Stars:   14 Jorden Edwards 8 Cam Ward 18 Hudson Hill,  20 Kaleb McEachern.

OCEANSIDE Game Stars:   7 Ben Tisdelle 9 Martin Rupprecht 12 Kohl Krastel,  17 Markus Wheatley.


Bantam Game 5:  Alberni 3, Nanaimo 6.

Alberni goals scored in the 1st period by #20 Ethan Sutherland, assisted by #5 Kayden Doiron and a powerplay goal scored by #16 Nikolas Dwolinsky, assisted by #17 Gage Dorn.  Alberni’s 3rd period goal was scored by #6 Jackson McKean, assisted by #20 Sutherland.

Penalty Summary:  Alberni = 8 min.  Nanaimo = 10 min.


Bantam Game 9:  Alberni 1, Oceanside Hurricanes 8.

Penalty Summary:  Alberni = 14 min.  Oceanside = 14 min.

Alberni’s only goal was scored in the 3rd period from #7 Colton Scott, assisted by #5 Kayden Doiron and #20 Ethan Sutherland.


Bantam Game 13:  Alberni 2, Juan de Fuca 1

Penalty Summary:  Alberni = 2 min.  Juan de Fuca = 10 min.

Alberni goals were both scored by #16 Nikolas Dwolinsky.  The first one was a powerplay goal assisted by #6 Jackson McKean.  The second goal was unassisted.


Bantam Game 14:  Oceanside Blues 4, Sooke 2.

Penalty Summary:  Oceanside Blues = 4 min.  Sooke = 2 min.

Oceanside Blues – 3 Stars:  2-Nolan Lewis, 5-Daniel Biagoni, 11-Will Fox

Sooke – 3 Stars:  4-Braden Gilson, 10-William Carture, 21-Chris Piatkowski


Bantam Game 15:  Nanaimo 3, Cowichan 5.

Penalty Summary:  Nanaimo = 10 min.  Cowichan = 8 min.

Nanaimo – 3 Stars:  2-Owen Baker, 8-Cam Ward, 12-Noah Visscher

Cowichan – 3 Stars:  3-Brayden Generous, 17-Matty Schure, 19-Jacob McCluskey.


Bantam Game 16:  Oceanside Hurricanes 4, Victoria 5

1st Period:  Oceanside goals scored by #17 Markus Wheatley, assisted by #12 Kohl Krastel, followed by a goal from #5 Dawson Meldrum, assisted by #28.  2nd Period:  Oceanside goal from #14 Mathew Green, unassisted.  3rd Period:  Oceanside goal from #6-Daniel Wilheim, assisted by #9-Martin Rupprecht.  Victoria goes on to score 4 goals in the period.  Two goals and an assist from #15-Gordon Bishop. Single goals from #19-Joel LeVecque and #9-Adam Benn, also an assist from #6-Kai Scott-Moncrieff.  Score tied at 4 each after 3 periods.  In a shoot out, Victoria’s #19 LeVecque gets the winning goal.

Penalty Summary:  Oceanside = 10 min.  Victoria = 10 min.

Oceanside Hurricanes 3 Stars:  #9-Martin Rupprecht, #12-Kohl Krastel, #14-Mathew Green.

Victoria 3 Stars:  #6-Kai Scott-Moncrieff, #9-Adam Benn, #19-Joel LeVecque.

Gold Medal winner – Victoria Ice Hawks


Bantam Team Sponsor

Thank you to all our sponsors, contributors, supporters… who play an important part in the success of our tournament.

PANAGO  PIZZA | SHOPPERS DRUG MART | KIRBY'S SOURCE FOR SPORTS |  
THE MEDICINE SHOP | BREAKERS MARINE | ARBUTUS RV | CARLA STEVENS - YOUNG LIVING |
TIM HORTONS | UNITED CABS | WEST WIND PUB | CHIC KIDS CONSIGNMENT |
DOUBLE R MEATS | PATTI SEXTON- NORWEX | BOSTON PIZZA | FINISHING TOUCHES |
ANGIE MCKEAN - SENTSY | CYGNET COVE SUITES | ALPINE HEAVYHAUL LTD. |
DAWN KRIVENSKY HARRIS | DOROTHY MAXWELL - EPICURE | MOUNTAIN VIEW BAKERY |
THE PLACE | JAY'S LACE IT UP | ALBERNI AUTO SPA | PORT POSH WASH |
FANDANGLES | THE FUNK TRUNK | ANN-ELIN THULER - AVON | SHARON SMITH-YONIQUE |   
ALBERNI CHRYSLER | LB WOODCHOPPERS | 7-11 | SUBWAY | STEAMPUNK CAFE | 
COASTAL COMMUNITY INSURANCE |  SOUTHSIDE AUTO SUPPLY | ANIMAL ARK | 
BOOMERANGS CAFE | CAP IT | FLOWERS UNLIMITED | TYLER'S NO FRILLS | QUALITY FOODS 
SAVE ON FOODS | TECH WORKS | ALBERNI LIQUOR | CAROL-ANNE PHILLIPS - BATH BOMBS |
CHRISTINA KAILOR - 31 | MARGARET MARSHALL - TUPPERWARE |
BARB KALUGHIN - SOUTHILL | APRIL KRUPEK - NORWEX | ROXANNE KAKUSCHKE - EPICURE |
COOMB COUNTRY CANDY | BOSLEY'S PET FOOD PLUS | CLOUD CITY APPAREL |
TSK HYDRAULICS + SUPPLY | ELSA TORFS | THE TREASURE CHEST |


Story of Bryan Mason Memorial Tournament (.pdf)

2017 Bryan Mason Tournament Rules (.pdf)

link to Peewee 10 Team Tournament

 36 Game Schedule of the B Mason Memorial Tournament (.pdf) to view or print


Tournament Directors

 


 


Mason Memorial PEEWEE Tourney, Feb 10-13

2017-feb-b-mason-mem-tourney-600x200

Congratulations to Juan de Fuca Grizzlies for the GOLD medal win.


PeeWee Team Standings

Standings after 15/15 games played, and Final Placement

Oceanside-3       + 2 + 2 + 2 = 6 1st  GA 2  2nd F
Juan de Fuca      + 2 + 2 + 2 = 6 2nd  GA 3  1st F - GOLD
Oceanside-1       + 2 + 2 + 2 = 6 3rd  GA 10 3rd F
Victoria          + 2 + 0 + 2 = 4 4th  GA 11 4th F
Alberni Warriors  + 0 + 2 + 2 = 4 5th  GA 19 6th F
Comox-6           + 2 + 0 + 0 = 2 6th  GA 9  5th F
Alberni Fireballz + 2 + 0 + 0 = 2 7th  GA 11 7th F
Comox-4           + 0 + 0 + 0 = 0 8th  GA 13 8th F
Sooke             + 0 + 0 + 0 = 0 9th  GA 15 9th F
Cowichan-1        + 0 + 0 + 0 = 0 10th GA 30 10th F

(click on team photo to view)


JUAN DE FUCA – 1-Sam Seaberg (G), 3-Liam Laurie, 4-Max Battle, 5-Ethan Shultz, 6-Jacob Boudreau, 7-Jackson Hoshal, 9-Dylan Sanders, 11-Ty Matthews, 17-Matt Kerr, 19-Nathan Madsen, 21-Jordyn Kobeyashi, 27-Nicholas Mayor, 33-Josh Ford, 44-Matthew Boudreau, 66-Dylan Parker, 87-Marissa Buckley, 89-Ryder Frisk (G).

.

COMOX-6 BLUE CHEESE – 1-Daniel Gilfillan (G), 22-William Jepson, 24-Rylan Gill, 25-Jeremy Ferland, 26-Dylan Gullickson, 27-Nathan Berrigan, 29-Jack Maher, 33-Nolan Sutter, 35-Braxton Barr, 40 Ryan Scott, 38-Aragan Karn

.

.

.

.

.

.

ALBERNI FIREBALLZ – 35-Ashton Doucette (G), 2-Conner Buxton, 3-Kohl Graham, 4-Rick Dunington, 5-Maverick Buxton, 6-Parker McKay, 7-Nick Bassingthwaite, 8-Chayse Griffith, 12-Owen King, 14-Abby Little, 15-Cam McArthur, 16, Ryshard Pouliot, 17-Gabe Wass, 18-Tanner Banman, 20-Karson Karaim.

.

ALBERNI WARRIORS – 20-River O’Neil Johns (G), 24-Avery Cole, 18-Blake Mauke, 14-Brayden Lapointe, 11-Cache Poirier, 12-Cameron Maher, 13-Ellis Kniert, 8-Hudson Swann, 15-Diego Hopkins, 10-Kai Bray, 22-Kelton Radford, 17-Nick Stirzaker, 21-Rowan Cole, 19-Ryan Huttges, 28-Ryland Brossoit, 16-Wiley Olson

.

.

.

SOOKE – 1-Mitchell Neustaedter (G), 9-Neala Gair, 4-Eva Holmes, 6-Tye Lindquist, 7-Tyson Robinson, 10-Hunter Almasi, 11-Daniel Wiley, 12-Blake Morrison, 13-Dylan Callioux, 14-Trans Robertson, 18-Elyse Perman.

 

.

.

COMOX 4 – 30-Shane Passaro, 22-Reid Hockley, 23-Walker Maximick, 24-Marcus Greaves, 26-Owen Caissie, 27-Leland Strachan, 28-Cash Swayze, 29-Amatis Ma, 32-Luke Swanson, 33-Andrew Bremer, 34-Joel Sample, 35-Ryland Herr, 36-Brad Booth, 37-Ben Roberts, 39-Norm Rudolph.

 
.
.


Photos pending - Victoria - Cowichan - Oceanside 1 - Oceanside 3

VICTORIA – 1-Luke Fransson (G), 2-Diego Vargas, 3-Ethan Farquar, 4-Jace Bodwyn, 5-Edward Traise, 6-Jakob Frarundich, 7-Jacob Chambers, 8-Fraser Scott Moncrieff, 9-Cooper Board, 11-Kalum Morier, 12-Kaelyn David, 15-Thomas Gao, 16-Julian Gould, 18-Cain Stoddard.

COWICHAN – 1-Kayce De Clark (G), 2-Nolan Harris, 3-Brandan Maloney, 4-David Apps, 5-Paul Roberts, 6-Brody Miller, 7-Dominik Scott, 8-Kolby Cummings, 10-Nishan Mahal, 11Denzy James, 12-Malaki McMahon, 13-Devon Johnson, 18-Nicholas Woernle, 19-Aran Mills, 20-Kayden Koelble.

OCEANSIDE-1 – 1-Hudson Gaudreault (G), 14-Owen Bonthuis, 10-Kaiden Davies, 18-Dagen Dewaal, 3-Naden forbes, 4-Jack Jansonius, 7-Zach Lantaigne, , 9-Aedan Pasquill, 2-Zachary Pasquill, 6-Josh Strobiki, 20-Ryland Flynn.

OCEANSIDE-3 – 1-Ty Jordan (G), 2-Gabriel Bouchard, 5-Ryland Mowat, 6-Steven Dwyer, 7-Jesse Fox, 8-Andrew Dwyer, 9-Brandon Busch, 11-Anthony McLaughlin, 14-Koen O’Connell, 16-Jack Stefiuk, 17-Trent Snyder, 18-Markus Goodman, 30-Riley Mammill, 20-Bodhi, Sawchuk.


Peewee Game Schedules

C – COULSON RINK W – WEYERHAEUSER ARENA
G # Date Start Rink Home Score Visitor Score
P1 FRI-FEB 10 5:30 PM C AV WARRIORS  7 OCEANSIDE-1  14
P2 FRI-FEB 10 7:00 PM C AV FIREBALLZ  6 COMOX-4  1
P3 SAT-FEB 11 7:30 AM C COMOX-6  3 SOOKE  0
P4 SAT-FEB 11 10:00 AM C AV FIREBALLZ  2 OCEANSIDE-1  6
P5 SAT-FEB 11 11:30 AM C COWICHAN  3 VICTORIA  6
P6 SAT-FEB 11 2:30 PM C OCEANSIDE-3  3 COMOX-4  0
P7 SAT-FEB 11 4:00 PM C JUAN DE FUCA  6 COMOX-6  0
P8 SAT-FEB 11 5:30 PM C AV WARRIORS  4 SOOKE  2
P9 SUN-FEB 12 8:00 AM C AV WARRIORS  11 COWICHAN  3
P10 SUN-FEB 12 8:30 AM W JUAN DE FUCA  4 AV FIREBALLZ  2
P11 SUN-FEB 12 10:00 AM W OCEANSIDE-3  6 VICTORIA  2
P12 SUN-FEB 12 12:30 PM C SOOKE  1 OCEANSIDE-1  8
P13 SUN-FEB 12 2:00 PM C JUAN DE FUCA  4 COMOX-4  1
P14 SUN-FEB 12 3:30 PM C COWICHAN  0 OCEANSIDE-3  13
P15 SUN-FEB 12 4:45 PM W VICTORIA  3 COMOX-6  2
P16 MON-FEB 13 6:45 AM W 9th-Sooke  3 10th-Cowichan  2
P17 MON-FEB 13 7:00 AM C 7th-AV Fire  7 8th-Comox4  7
P18 MON-FEB 13 8:30 AM C 5th-AV War  2 6th-Comox6  9
P19 MON-FEB 13 11:15 AM W 3rd-Ocean1  3 4th-Victoria  1
P20 MON-FEB 13 2:30 PM W 1st-Ocean3  4 2nd-Juan d F  5

Peewee Game Highlights & Photos

Peewee Game 2 – Alberni Fireballz 6, Comox-4 Warriors 1

1st Period – Alberni goal from #4 Rick Dunington, assisted by #15 Cam McArthur and #12 Owen King.

2nd Period – Alberni goal from #3 Kohl Graham, assisted by #7 Nick Bassingthwaite.  Alberni powerplay goal scored at 13:26 by #16 Ryshard Pouliot, assisted by #6 Parker Mckay.  Alberni goal by #12 Owen King, assisted by #4 Dunington.

3rd Period – Alberni goal scored by #4 Dunington, unassisted.  Alberni goal scored by #15 Cam McArthur with assist from #4 Dunington.  Comox scored the final goal of the game at 5:17 by #6, unassisted.

Penalty Summary – Alberni 16 min.  Comox 10 min.


Peewee Game 4 – Alberni Fireballz 2, Oceanside-1 6

 Photos of Oceanside Game winners

 

 

 

 

 

.

Alberni Fireballz goals in the 3rd period included a powerplay goal by #4 Rick Dunington, assisted by #12 Owen King.  Alberni’s second goal was scored by #16 Ryshard Pouliot, unassisted.


Peewee Game 8 – Alberni Warriors 4, Sooke 2.

 Alberni goal in the 1st period was scored by #18 Blake Mauke, unassisted.  In the 2nd period, #18 Mauke repeated his unassisted goal.  Third goal for Alberni was scored by #15 Diego Hopkins, assisted by #17 Nick Stirzaker.  Alberni’s final goal was scored by #19 Ryan Huttges, assisted by #18 Mauke.

Penalty Summary – Alberni = 8 min.  Sooke = 2 min.


Peewee Game 9 – Alberni Warriors 11, Cowichan 3

Penalty Summary – Alberni Warriors = 4 min.  Cowichan = 2 min.

All goal scoring was done in the 1st & 2nd period.  Alberni point getters were #15 Diego Hopkins – 3 G/1 A, #19 Ryan Huttges – 3 G, #18 Blake Mauke – 2 G/1 A, #13 Ellis Kniert – 1 G, #12 Cameron Maher – 1 G/2 A, #8 Hudson Swann – 1 G.  Single assists from #17 Nick Stirzaker, #28 Ryland Brossoit and #24 Avery Cole.


Peewee Game 10 – Juan de Fuca 4, Alberni Fireballz 2

Penalty Summary – Juan de Fuca = 6 min.  Alberni = 8 min.

Alberni scored identical goals in the 1st and 3rd period when #4 Rick Dunington scored with an assist from #15 Cam McArthur.


Peewee Game 20 – Oceanside3 – 4, Juan de Fuca – 5.

1st Period – Oceanside goal scored by #11 Anthony McLaughlin.  Juan de Fuca goal scored by #33 Josh Ford.  2nd Period:  Oceanside goals scored by #9 Brandon Busch and #11 McLaughlin.  Juan de Fuca goal scored by #66 Dylan Porter.  3rd Period:  Oceanside goal scored by #30 Riley Hammill.  Juan de Fuca scores with goals from #9 Dylan Sanders and #33 Ford.  The score is tied at 4 apiece after 3 periods.  Overtime Period:  Juan de Fuca goal scored by #66 Dylan Porter.

Penalty Summary:  Oceanside = 24+10 min.  Juan de Fuca = 8 min.

Oceanside 3 Stars – #5-Ryland Mowat, #7-Jesse Fox, #11-Anthony McLaughlin.

Juan de Fuca 3 Stars – #9-Dylan Sanders, 11-Ty Matthews, 33-Josh Ford

Gold Medal win for Juan de Fuca


AVMHA Peewee  Team Sponsors

16-peewee-rec-team-sponsors-900x100

 


Thank You!

We would like to thank all our sponsors, contributors, donors, supporters, etc. who we depend on for the success of this event.  Your contributions are greatly appreciated.

PANAGO  PIZZA | SHOPPERS DRUG MART | KIRBY'S SOURCE FOR SPORTS |  
THE MEDICINE SHOP | BREAKERS MARINE | ARBUTUS RV | CARLA STEVENS - YOUNG LIVING |
TIM HORTONS | UNITED CABS | WEST WIND PUB | CHIC KIDS CONSIGNMENT |
DOUBLE R MEATS | PATTI SEXTON- NORWEX | BOSTON PIZZA | FINISHING TOUCHES |
ANGIE MCKEAN - SENTSY | CYGNET COVE SUITES | ALPINE HEAVYHAUL LTD. |
DAWN KRIVENSKY HARRIS | DOROTHY MAXWELL - EPICURE | MOUNTAIN VIEW BAKERY |
THE PLACE | JAY'S LACE IT UP | ALBERNI AUTO SPA | PORT POSH WASH |
FANDANGLES | THE FUNK TRUNK | ANN-ELIN THULER - AVON | SHARON SMITH-YONIQUE |   
ALBERNI CHRYSLER | LB WOODCHOPPERS | 7-11 | SUBWAY | STEAMPUNK CAFE | 
COASTAL COMMUNITY INSURANCE |  SOUTHSIDE AUTO SUPPLY | ANIMAL ARK | 
BOOMERANGS CAFE | CAP IT | FLOWERS UNLIMITED | TYLER'S NO FRILLS | QUALITY FOODS 
SAVE ON FOODS | TECH WORKS | ALBERNI LIQUOR | CAROL-ANNE PHILLIPS - BATH BOMBS |
CHRISTINA KAILOR - 31 | MARGARET MARSHALL - TUPPERWARE |
BARB KALUGHIN - SOUTHILL | APRIL KRUPEK - NORWEX | ROXANNE KAKUSCHKE - EPICURE |
COOMB COUNTRY CANDY | BOSLEY'S PET FOOD PLUS | CLOUD CITY APPAREL |
TSK HYDRAULICS + SUPPLY | ELSA TORFS | THE TREASURE CHEST |

 

 

16-17-tournament-advertisers-5-900x120


Tournament Directors:


Story of Bryan Mason Memorial Tournament (.pdf)

2017 Bryan Mason Tournament Rules (.pdf)

link to Bantam 8 team Tournament

 36 game schedule of the Bryan Mason Memorial Tournament (.pdf to view or print)

2017 VIAHA League & Playoff News

VIAHA Island League schedule of 12 games has been completed.

  • Midget VanIsle Ford Bulldogs win Division 1 1st place banner.  They went on to win the Tier 3 Island Championship and going to Terrace for the BC Championships.
  • Bantam Pacific Chevrolet Bulldogs place 2nd in Division 3
  • Peewee Alberni Chrysler/Best Western Hotel Bulldogs place 2nd in Div. 2.  They went on to capture the Tier 3 Island Championship and heading to Dawson Creek for the BC Championships.

AVMHA President presents banner to Peewee Bulldogs.

 

Atom Development Team captured the VIAHA Atom Development Playoff Champions banner.   Our Atom Bulldogs  played in Div. 3 and placed 2nd in the 12 league games played.

Alberni Toyota – AAA Photography – J. Salmon Contracting – Atom Development Bulldogs win the Island Playoff Championship of Atom Development teams.
Recreational League play continues until March 5th.    Only our Atom (AV2 Silver) team made playoffs set to play March 11-12th in the VIAHA Mid Island Recreational League.

AV News Sports Story published Jan 26/17. http://www.albernivalleynews.com/sports/411893846.html


2016 Novice Challenge Dec. 17-18, 2016

2016-novice-challenge-ad-banner

Tournament Director:  Shai Porter – shaibort@gmail.com  250-720-1633

Chelsea Olsen 250-720-1326 chelsolsen@hotmail.com


1.  Alberni Valley Blues     6.  Cowichan Capitals

2.  Oceanside Jets           7. Comox Valley Cougars

3.  Cowichan Snipers         8. Oceanside Rangers

4.  Juan de Fuca Black       9. Oceanside Predators

5.  Alberni Valley Devils   10. Alberni Valley Sharks

novice-jamboree-teams-8
...MORE PHOTOS WILL BE ADDED AS THEY BECOME AVAILABLE

GAME HIGHLIGHTS (PHOTOS):

av-devils-pics-page

ALBERNI VALLEY DEVILS (Green Shell)

comox-cougars-pics-page

COMOX VALLEY COUGARS

jdf-black-pics-page

JUAN DE FUCA GRIZZLIES BLACK (in Yellow)

av-blues-pics av-sharks-pics comox-cougars-pics cowichan-pics jdf-pics oceanside-predators-pics oceanside-rangers-pics

oceanside-jets-pics-page

OCEANSIDE JETS 


GAME SCHEDULE

Click to view &/or print:

Novice Challenge Game Schedule

Novice Challenge Rules & Information


 Raffle Table draws will take place at noon on Sunday

Thank you to all our sponsors, donors, contributors, etc. for your generous support to this event.

Boston Pizza | Save on Foods | SeeGroup | Jal Designs | Bowerman Excavating | Capelli | Jiffy Lube | Flandagles | Southside Auto | Boomerangs | Napa | Clydesdale Automotive | Starbucks | Little Bavaria | Dave Koszegi Realty | Slammers | Bountless  Beauty | Soldas  | Custom Edge | Alberni Auto Spa | J. Salmon Contracting | Funk Trunk | Valley Visions | Subway | Cap-it | Double R Meats | Quality Foods | Harbourview Collision | Camille’s Hair & Beauty Studio  | Finishing Touches  | McDonalds | Exhaust Mufflers | Pete’s Mountain Meats | Island Tropics | Teaz me Teas

 AVMHA Novice Team Sponsors

16-novice-team-sponsors


16-17-tournament-advertisers-5-900x120


2016 Atom Recreational Fall Tournament

16-atomrectourneybanner

gold-cv6g20-silver-cv1bronze-atomimage1

10 Teams – Standings after 15 of 15 games:

Game points = Total + Sportmanship points = Total – Final Game Score – Placement
  • Comox Valley High Calibre (CV1) - 2+2+2 =6 + 3 =9  3  =  Gold
  • Comox Valley Kia (CV6) -          2+2+2 =6 + 3 =9  6  =  Silver

  • Saanich Braves (SAA1) -           2+2+1 =5 + 3 =8  0  =  4th
  • Juan de Fuca Grizzlies (JDF4) -   2+2+1 =5 + 3 =8  5  =  Bronze

  • Oceanside Raptors (OCE) -         2+2+0 =4 + 3 =7  9  =  5th
  • Alberni Steelheads (AV2) -        0+0+2 =2 + 3 =5  3  =  6th

  • Victoria Icehawks (VIC3) -        0+0+0 =0 + 3 =3  11 =  7th
  • Nanaimo Phantoms (NAN4) -         0+0+0 =0 + 3 =3  6  =  8th

  • Nanaimo Silverbacks (NAN5) -      0+0+0 =0 + 2 =2  0  =  10th
  • Alberni Fireballs (AV1) -         0+0+2 =2 + 0 =2  1  =  9th

Game Schedule:

FRIDAY, NOVEMBER 25
G# Start End   Rink Home  Score Away Score
1 5:15 6:45 pm C AV1  2 OCE  5
2 6:30 8:00 pm W CV1  7 NAN4  2
3 7:00 8:30 pm C AV2  5 CV6  7
SATURDAY, NOVEMBER 26
4 7:15 8:45 am C SAA1  8 NAN5  3
5 7:30 9:00 am W VIC3  8 JDF4  12
6 9:15 10:45 am W AV1  2 CV1  5
7 10:00 11:30 am C OCE  6 NAN4  3
8 11:00 12:30 pm W AV2  7 SAA1  10
9 11:45 1:15 pm C CV6  11 VIC3  4
10 12:45 2:15 pm W JDF4  8 NAN5  4
11 2:30 4:00 pm W AV1  4 NAN4  3
12 3:30 5:00 pm C OCE  3 CV1  5
13 4:15 5:45 pm W AV2  11 VIC3  9
14 5:15 6:45 pm C CV6  3 NAN5  2
15 6:00 7:30 pm W JDF4  5 SAA1  5
SUNDAY, NOVEMBER 27
16 9:15 10:45 am W AV1  1 NAN5  0
17 9:30 11:00 am C NAN4  6 VIC3  11
18 11:00 12:30 pm W OCE  9 AV2  3
19 11:15 12:45 pm C SAA1  0 JDF4  5
20 12:45 2:15 pm W CV1  3 CV6  6

Game Summary/Reports:

(Full details will be posted for all Alberni games and Final game)

Friday November 25th

Game 1 –  5:15 pm – AV1 Fireballs 2 vs OCE-Raptors 5

  • 1st Period – Oceanside’s #18 Tyler Turner scored 2 unassisted goals in the period.  Score:  AV1 Fireballs 0, OCE Raptors 2.
  • 2nd Period – Oceanside #14 Trevor Holme scored with an assist from #8 Trevor Spencer Dahl.  Alberni Fireballs #12 Davin Reddick scored with an assist from #18 Riley Swanson.  Score:  AV1 Fireballs 1, OCE Raptors 3.
  • 3rd Period – Oceanside strengthens their lead with an unassisted goal from #14 Holme and a goal from #2 London Keller, assisted by #7 Luke Horrigan.  Alberni returns with a goal scored by #7 Brynn Austin, assisted by #10 Aiden Heenan.  Final Score:  AV1 Fireballs 2, OCE Raptors 5.
  • Penalty Summary –  AV1 Fireballs had 14 penalty minutes.  OCE Raptors had 2 penalty minutes.
  • Digger Awards – Alberni Fireballs #8 Athena Lauder and Oceanside Raptors #8 Trevor Spencer-Dahl.
  • Player of the Game – Oceanside Raptors #11 Justin Ackerman and Alberni Fireballs #12 Davin Reddick.

Game 2 –  6:30 pm – CV1 High Calibre 7 vs NAN4 Phantoms 2

  • Penalty Summary –  No penalties in the game.
  • MVPs –  Comox High Calibre #7 Nolan Morrison and Nanaimo Phantom #7 Liam Young.
  • Digger Awards – Comox High Calibre #5 Luca Steri and Nanaimo Phantom #9 David Neilsen.

Game 3 –  7:00 pm – AV2 Steelheads 5 vs CV6 Kia 7

  • 1st Period – Comox Kia scored 2 goals in the period.  #6 Isaac Dunsire scored an unassisted goal.  #16 Kai Canning scored with an assist from #4 Peyton Eldstrom.  Score:  Alberni Steelheads 0, Comox Kia 2
  • 2nd Period – At 10:53, Comox #8 Brayden Phelan scores an unassisted goal. At 9:51 AV2 Steelheads #7 Seth Corlazolli scores a goal with an assist from #9 Trevor Hodgson.  Comox returns at 7:56 with an unassisted goal from #6 Dunsire.  Alberni #9 Hodgson scores an unassisted goal at 7:02.  #9 Hodgson scores on a powerplay with an assist from #8 Jordan Gauthier-Bay.  Score:  Alberni Steelheads 3, Comox Kia 4.
  • 3rd Period – Steelheads unassisted goals scored by #9 Hodgson and #7 Corlazolli.  Comox Kia scored 3 unassisted goals from #4 Peyton Eldstrom, #6 Dunsire and #14 Brayden McKenzie.  Final Score:  Alberni Steelheads 5, Comox Kia 7.
  • Penalty Summary –  Each team had 4 penalty minutes in the game.
  • MVPs – Alberni Steelhead #9 Trevor Hodgson and Comox Kia #4 Peyton Eldstrom.
  • Digger Awards – Alberni Steelhead #6 Lincoln Sexton and Comox Kia #8 Brayden Phelan.

Saturday November 26th

Game 4 – 7:15 am – SAA1 Braves 8 vs NAN5 Silverbacks 3

  • Penalty Summary – Saanich had 8 penalty minutes and Nanaimo had 10 penalty minutes.
  • MVPs – Saanich #18 Ryan Helmkay and NAN5 #5 Alli Cleave
  • Digger Awards – Saanich #10 Francesco Ruffolo and NAN5 #14 Ronan Arnuda

Game 5 – 7:30 am – VIC3 Ice Hawks 8 vs JDF4 Grizzlies 12

  • Penalty Summary – Victoria had 2 penalty minutes and Juan de Fuca had 6 penalty minutes
  • MVPs – Victoria #29 Callahan Cowan and JDF #16 Linden Fortin
  • Digger Awards – Victoria #10 Lukas Dragicevich and JDF#66 Treyden Kamermans.

Game 6 – 9:15 am – AV1 Fireballs 2 vs CV1 High Calibre 5

  • 1st period – The only goal in the period was scored by Comox #16 Carter Sawchuk, unassisted.
  • 2nd period – At 4:49 Comox #4 Adam Deluca scores with an assist from #10 Chaim Blaak.  At 2:03 Alberni scores a goal from #8 Athena Lauder, assisted by #18 Riley Swanson.  Score:  Alberni 1, Comox 2.
  • 3rd period – Alberni starts of the period at 17:32 with a goal from #2 Brandt Morretto, unassisted.  At 15:07, Comox #6 Liam Mackenzie scores an unassisted goal.  At 4:03, Comox #9 Ian Clarke scores with an assist from #29 Ronan Mallette.  At 1:27, a goal from Comox #10 Chaim Blaak was assisted by #7 Nolan Morrison.  Final Score:  Alberni 2, Comox 5
  • Penalty Summary – Alberni had 10 penalty minutes and Comox had 4 penalty minutes.
  • MVPs – Alberni #9 Hunter Alarie and Comox #1 Riley Brown Hudema
  • Digger Awards – Alberni #17 Alex Siermacheski and Comox #29 Ronan Mallette

Game 7 – 10:00 am – OCE Raptors 6 vs NAN4 Phantoms 3

  • Penalty Summary – Oceanside had 6 penalty minutes and Nanaimo had 2 penalty minutes.
  • MVPs – Oceanside #16 Levi Drake and Nanaimo’s #12 Ethan St Onge
  • Digger Awards – Oceanside #9 Vance Taylor and Nanaimo’s #4 Karl Mandalik

Game 8 – 11:00 am – AV2 Steelheads 7 vs SAA1 Braves 10

  • 1st period – Alberni scores at 11:33 with goal from #8 Jordan Gauthier Bay   assisted by #15 Deion Rollheiser.  At 10:38  Saanich #4 Colton Restell scores an unassisted goal.  Saanich #12 Harrison Basanta scores an unassisted goal at 7:53 and a goal at 0:14, assisted by #3 Jeffery MacLeod.  Alberni # 5 Jacob Dobosz scores a goal at 1:01, assisted by #9 Trevor Hodgson.  Score:  Alberni 2, Saanich 3
  • 2nd period -Alberni scores 3 goals.  At 13:09 #7 Seth Corlazzoli, unassisted.  At 11:24 (on a powerplay) #15 Deion Rollheiser, assisted by #17  Spencer Miekle.  At 9:28 #5 Dobosz, unassisted.  Saanich returns to score at 7:17 with unassisted goal by #12 Basanta.  At 5:09 Saanich #21 Nicholas Delorme scores unassisted goal.  Score:  Tied at 5
  • 3rd period – Saanich takes the lead and goes on to score 5 unassisted goals.  Three goals were scored by #12 Basanta, followed by singles from #18 Ryan Helmkay (on powerplay) and #6 Brandon Glover.  Alberni #7 Corlazzoli scored 2 goals in the period.  Final Score:  Alberni 7, Saanich 10.
  • Penalty Summary – Alberni had 4 penalty minutes and Saanich had 2 penalty minutes.
  • MVPs – Alberni #18 Kaitlyn Saunders  and Saanich #12 Harrison Basanta
  • Digger Awards – Alberni #5 Jacob Dobosz  and Saanich #6 Brandon Glover

Game 9 – 11:45 am – CV6 Comox Kia 11 vs VIC3 Ice Hawks 4

  • Penalty Summary -Each team had 2 penalty minutes
  • MVPs – Comox #2 Shayne McGunigal and Victoria #2 Samuel Johnston-Voon.
  • Digger Awards – Comox #12 Drew Matthews and Victoria #6 Richard Polivka.

Game 10 – 12:45 pm – JDF4 Grizzlies vs NAN5 Silverbacks 4

  • Penalty Summary – JDF and Nanaimo each had 6 penalty minutes
  • MVPs – JDF #1 Cohen Lacey and Nanaimo #9 Shion Cleave
  • Digger Awards – JDF #6 Kyle Spruceton and Nanaimo # ?

Game 11 – 2:30 pm – AV1 Fireballs 4 vs NAN 4 Phantoms 3

  • 1st period – Alberni Fireballs #18 Riley Swanson scores the first goal of the game, unassisted.  At 1:23, Nanaimo #17 Conner Meier scores, unassisted.  Score:  Alberni 1, Nanaimo 1.
  • 2nd period – Alberni breaks the tie with a goal from #9 Hunter Alarie, unassisted.  Nanaimo follows with a goal scored by #7 Liam Young  assisted by #18 Harris Peterson.  Alberni takes the lead at 1:36 with a goal from #2 Brandt Morretto, assisted by #4 Brielle Banton.  Score:  Alberni 3, Nanaimo 2.
  • 3rd period – Alberni maintains their lead with a goal at 19:04 from #18 Riley Swanson unassisted.  Nanaimo managed one more goal at 1:28 from #17 Conner Meier, unassisted.
  • Penalty Summary – Alberni had 14 penalty minutes.  Nanaimo had 2 penalty minutes.
  • MVPs – Alberni # ?  and Nanaimo #17 Conner Meier
  • Digger Awards – Alberni #2 Brandt Morretto and Nanaimo #10 Isaac Quigley

Game 12 – 3:30 pm – OCE Raptors 3 vs CV1 High Calibre 5

  • Penalty Summary – Oceanside had no penalties.  Comox had 4 penalty minutes.
  • MVPs – Oceanside #2 London Keller and Comox #6 Liam Mackenzie
  • Digger Awards – Oceanside #18 Tyler Turner and Comox #4 Adam Deluca

Game 13 – 4:15 pm – AV2 Steelheads 11 vs VIC3 Ice Hawks 9

  • 1st period – Victoria #8 Michael Kucher scores an unassisted goal at 11:40.  Alberni goes on to score 5 goals in the period.  #9 Trevor Hodgson scored 2 goals, unassisted.  Single goals scored by #15 Deion Rollheiser (assisted by #5 Jacob Dobosz), #18 Kaitlyn Saunders (assisted by #11 Jaxson Brown), and #7 Seth Corlazzoli.  Score:  Alberni 5, Victoria 1.
  • 2nd period – Victoria #15 Torin Thompson scores a goal at 14:23 with an assist from #7 Tea Kerne Stewart.  Alberni had no goals in the period.  Score:  Alberni 5, Victoria 2.
  • 3rd period – Victoria scores 7 goals in the period.  #8 Michael Kucher scored 3 goals with one assist from #12 Aaron Young.  #12 Young scored 2 goals with one assist from #4 Tait Walsh.  Single goals were scored by #4 Walsh and #15 Thompson.  Alberni scores 6 goals in the period.  #7 Corlazzoli scored 2 goals with assists from #9 Trevor Hodgson and #18 Kaitlyn Saunders.  Single goals scored by #9 Hodgson, #18 Saunders, #16 Aiden Poirier Barnes and #8 Jordan Gauthier Bay, assisted by #16 Poirier-Barnes.  Final Score:  Alberni 11, Victoria 9
  • Penalty Summary – Alberni had 8 penalty minutes.  Victoria had 2 penalty minutes.
  • MVPs – Alberni #15 Deion Rollheiser and Victoria #8 Michael Kucher
  • Digger Awards – Alberni #10 Giuliana Little and Victoria #15 Torin Thompson.

Game 14 – 5:15 pm – CV6 Comox Kia 3 vs NAN5 Silverbacks 2

  • Penalty Summary – Comox had no penalties.  Nanaimo had 2 penalty minutes.
  • MVPs – Comox #1 Luc Antoine Gravel and Nanaimo #21 Nathan Johnston
  • Digger Awards – Comox #7 Davis Gaudreault and Nanaimo #9 Shion Cleave

Game 15 – 6:00 pm – JDF4 Grizzlies 5 vs SAA1 Braves 5

  • Penalty Summary – Juan de Fuca had 4 penalty minutes.  Saanich had no penalties.
  • MVPs – Juan de Fuca #77 Tristan Stillings and Saanich #1 Nathan Delorme
  • Digger Awards – Juan de Fuca #12 Jamie Pritchard and Saanich #5 Justin Peng

Sunday November 27th

Game 16 – 9:15 am – AV1 Fireballs 1 vs NAN5 Silverbacks 0

  • This was the tightest game of the whole tournament.  No scoring in the first 2 periods of play. The only goal of the game was scored at 12:03 of the 3rd period by Alberni #14 Alex McKenzie, unassisted.
  • Penalty Summary – both teams each had 4 penalty minutes.
  • MVPs – Alberni #14 Alex McKenzie and Nanaimo #17 Ben Carter
  • Digger Awards – Alberni #4 Brielle Banton and Nanaimo #4 Marcus Davidson Dumas.

Game 17 – 9:30 am – NAN4 Phantoms 6 vs VIC3 Ice Hawks 11

  • Penalty Summary – Nanaimo had 6 penalty minutes.  Victoria had 2 penalty minutes
  • MVPs – Nanaimo #18 Harris Peterson and Victoria #12 Aaron Young
  • Digger Awards – Nanaimo #5 Wyatt Flowerdow and Victoria #7 Tea Kerne Stewart

Game 18 11:00 am – OCE Raptors 9 vs AV2 Steelheads 3

  • Penalty Summary – Oceanside had 4 penalty minutes.  Alberni had 8 penalty minutes.
  • MVPs – Oceanside #10 Spencer Jordan and Alberni #16 Aiden Poirier Barnes
  • Digger Awards – Oceanside #14-Trevor Holme and Alberni #11 Jaxson Brown

Game 19 – 11:15 am – SAA1 Braves 0 vs JDF4 Grizzlies 5

  • Penalty Summary – Saanich had 6 penalty minutes and Juan de Fuca had 4 penalty minutes.
  • MVPs –  TBA
  • Digger Awards – TBA

Game 20 – 12:45 pm – CV1 High Calibre 3 vs CV6 Kia 6

  • 1st period – No scoring in the 1st period
  • 2nd period – Kia #4 Peyton Eldstrom scored the first goal with an assist from #14 Brayden McKenzie. At 8:33 High Calibre #10 Chaim Blaak scores a goal with an assist from #29-Ronan Mallette.  At 6:39 Kia #16 Kyle Canning scores an unassisted goal.  Score: High Calibre 1, Kia 2.
  • 3rd period – Comox Kia scores 4 goals in the period, from #3 Jack McAffer (assists from #12 Drew Matthews and #14 Brayden McKenzie), #16 Canning (assisted by #2 Shayne McGunigal), #4 Eldstrom (assisted by #6 Isaac Dunsire) and #6 Dunsire (assisted by #12 Matthews).  High Calibre #6 Liam Mckenzie scored an unassisted goal at 10:35.  High Calibre #7 Nolan Morrison scored an unassisted goal at 6:07.  Final score:  CV1 High Calibre 3, CV6 Kia 6.
  • Penalty Summary – High Calibre had 6 penalty minutes.  Kia had 4 penalty minutes
  • MVPs – High Calibre #9 Ian Clarke and Kia #3 Jack McAffer
  • Digger Awards – High Calibre #16 Carter Sawchuck and Kia #16 Kyle Canning

Team Photos:

av1-fireballs-atom-900

(AV1) Alberni Valley Fireballs – 2-Brandt Morretto, 4-Brielle Banton, 5-Jimmy Cook, 6-Alex Bielert, 7- Brynn Austin, 8-Athena Lauder, 9-Hunter Alarie, 10-Aiden Heenan, 12-Davin Reddick, 14-Alex McKenzie, 16-Josh Sutherland, 17-Alex Siermacheski, 18-Riley Swanson, 29-Roen Cleaver, 15-Ezra McCollister.

av2-steelheads-atom-900

(AV2) Alberni Valley Steelheads – 2-Tony Nickel, 5-Jacob Dobosz, 6-Lincoln Sexton, 7-Seth Corlazolli, 8-Jordan Gauthier-Bay, 9-Trevor Hodgson, 10-Guilianna Little, 11-Jaxson Brown, 12-Justin Barrowcliff, 14-Cyera Pouliot, 16-Aiden Poirier-Barnes, 18-Kaitlyn Saunders, 19-Spencer Meikle, 15-Deion Rollheiser.

comox-highcalibre-atom-900

(CV1) Comox Valley High Calibre Hockey – 1-Riley Brown-Hudema, 2-Owen Forster, 3-Van Pritchard, 4-Adam Deluca, 5-Luca Steri, 6-Liam MacKenzie, 7-Nolan Morrison, 8-Aidan Walsh, 9-Jan Clarke, 10-Chaim Blaak, 12-Kolten Kremsater, 14-Gareth Thomas, 15-Liam Moquin, 16-Carter Sawchuck, 29-Ronan Mallette.

comox-kia-atom_900

(CV6) Comox Valley Courtenay Kia – 1-Luc Antoine Gravel, 2-Shayne McAuigan, 3-Jack McAffer, 4-Peyton Eldstrom, 5-Saskia Morton, 6-Isaac Dunsire, 7-Davis Gaudreault, 8-Brayden Phelan, 9-Milo Powers, 10Torr Robertson, 11-Sonny Phillips, 12-Drew Matthews, 14-Brayden McKenzie, 15-Jacob Hatt, 16-Kai Canning

oceanside-raptors-atom-900

(OCE) Oceanside Raptors – 1-Tom Hodgson, 2-London Keller, 3-Cruz Rietzel, 4-Chase Raduc. 5-Callie Wickman, 6-Logan Havos, 7-Luke Horrigan, 8-Trevor Spencer-Dahl, 9-Vance Taylor, 10-Spencer Jordan, 11-Justin Ackerman, 12-Chantelle Shrobiki, 14-Trevor Holme, 16-Levi Drake, 17-Caleb Richardson, 18-Tyler Turner, 29-Curtis Lou-Poy

jdf-grizzlies-atomrec

(JDF4) Juan de Fuca Grizzlies – 1-Cohen Lacey, 18-Joshua Cheguer, 11-Landon Dame, 7-Patrick Dempsey, 4-Claire Downton, 16-Linden Fortin, 17-Tristan Hrycuik, 14-Treyden Kamermans, 91-Andrew Lingren, 9-Carson Mescheder, 8-Evelyn Ooms, 12-Jamie Pritchard, 5-Ryder Sanders, 6-Kyle Spruceton, 77-Tristan Stillings.

nanaimo-phantoms-nan4-atom0632

(NAN4) Nanaimo Phantoms – 10-Isaac Quigley, 11-Darius Anderson, 3-Heath Blackman, 16-Ryder Dawes, 2-Mya Eugene, 5-Wyatt Flowerdew, 4-Karl Mandalik, 17-Conner Meier, 8-Dylan Myhrer, 9-David Neilsen, 18-Harris Peterson, 12-Ethan St Onge, 6-Nathan Walde, 7-Liam Young.

nanaimo-silverbacks-atom-rec

(NAN5) Nanaimo Silverbacks – 3-Anthony Yang, 4-Marcus Davidson-Dumas, 6-Zachary Greystone, 7-Walden Wu, 8-Bobby Bossi, 9-Shion Cleave, 12-Steven Xia, 14-Ronan Arruda, 19-Isaac Gordon, 29-Nathan Johnston, 5-Alli Cleave.

saanich-braves-atomrec

(SAA1) Saanich Braves – 1-Nathan Delorme, 2-Ryan Lavery, 3-Jeffery MacLeod, 4-Colton Restell, 5-Justin Peng, 6-Brandon Glover, 7-Eric Chambers, 8-Eli Marceau, 9-Zachary Mulder, 10-Francesco Ruffolo, 11-Jack Cowan, 12-Harrison Basanta, 14-Rohan Nagra, 15-Bennett Mulleray, 16-Liam Waugh, 17-Billy Bird, 18-Ryan Helmkay, 21-Nicholas Delorme.

victoria-icehawks-atom-rec

(VIC3) Victoria Ice Hawks – 29-Callahan Cowan, 11-Callum Cuthbert, 10-Lukas Dragiecevich, 5-Beckett Harrison, 2-Samuel Johnston-Voon, 8-Michael Kucher, 9-Mason McCowan, 14-Michael Dughtred, 6-Richard Polivka, 17-Wyatt Quillevere, 7-Tea Kerne Stewart, 15-Torin Thompson, 4-Tait Walsh, 12-Aaron Young.


We would like to thank all the wonderful sponsors, donors, supporters, volunteers, etc. for their generous contributions to this tournament.  It is your support that makes this tournament a success.  Thank You!

Alberni Valley Atom Team Sponsors:

mcdonalds-atomc300x100

Tournament Sponsors:16-17-tournament-advertisers-5-900x120

 

Tournament Contributors/Donors:

Thank you for your generous contributions to our Atom Recreational Fall Tournament.  It is your support that makes our event such a success.

– Klubhouse for Kids – Beaver Creek RC – The Coulson Group – Rotormax – Don Moyen Holdings – Alberni Valley Bulldogs – Mount Arrowsmith Skating Club – The Funk Trunk – Salmonberry’s Emporium – The Donut Shoppe – All Mex’d Up – Teaz me Teas – Cypress Restaurant – Starboard Grill – Cloud City – The Brick – Jacks Tires – Clydesdales Automotive – LB Woodchoppers – Integral Hockey – Shaw Cable – Boston Pizza – Panago – Foxy Locks – Finishing Touches – Coombs Country Candy – The Place – Jays Lace It Up – West Coast Aquatic Centre – Peak Landscaping – Tim Hortons – Quality Foods


2016-17 AVMHA TOURNAMENTS

The following tournaments have been sanctioned by BC Hockey for the 2016-17 Season.

All tournaments will take place at the Alberni Valley Multiplex, Port Alberni.

More information will be added as the it becomes available.

If you have any questions, please contact  Stefanie Weber  s-weber@shaw.ca or 250-735-0766

 

Links to Tournament Web pages: