www.avmha.com

-Teams-

Mid Season Team Reports

Atom Recreation Tigers – sponsored by McDonald’s Restaurant

The Tigers have had a few away games in Parksville and Nanaimo so far this year. They have also had Lake Cowichan, Saanich, Nanaimo and Cowichan teams come to Port Alberni for games.

The tournament we hosted November 24th weekend went very well thanks to all the volunteers and generous donations. We are looking forward to our next tournament in Campbell River December 14th.

Our team has great fundraising volunteers who set up a bottle drive in November and currently we are selling chocolate bars from Coombs Country Candy. We will be doing some more fundraising in the New Year and will hopefully have some of our players participating in the All Stars Tournament in Powell River April 19th-21st.

Kylee Irg – Assistant Team Manager

 


Feb. 15-18, 2019 Bantam Rec Tourney

Coming Soon!
Alberni District Co-op   –    Port Alberni Firefighters


Bantam Recreational Tournament


Link to:  Peewee Recreational Tournament

Teams

Alberni-1, Alberni-2,…

Standings

Game Schedule

Highlights

Team Photos

Sponsors & Contributors

Alberni District Co-op * Port Alberni Firefighters

Tournament Director

Sarah Bielert – 250-730-2029  avmha.peeweebantam@gmail.com

Tournament Rules


Feb. 15-18, 2019 Peewee Rec Tourney

Coming Soon!

Scotiabank * Haggard’s Trucking * Donut Shop * Buy Low Foods


Peewee Recreational Tournament


Link to:  Bantam Recreational Tournament

Teams

Alberni-1, Alberni-2,…

Standings

Game Schedule

Highlights

Team Photos

Sponsors & Contributors

Scotiabank * Haggard’s Trucking * Donut Shop * Buy Low Foods

Tournament Director

Sarah Bielert – 250-730-2029  –  avmha.peeweebantam@gmail.com

Tournament Rules


Jan. 3-6, 2019 Midget Recreation Tournament

CONGRATULATIONS TO THE GOLD MEDAL WINNER – SURREY

Teams (12)

Alberni-1 (AV1), Alberni-2 (AV2), Campbell River (C-R), Oceanside (OCE), Saanich (SAA), Powell River (P-R), Comox-1 (CX1), Langley (LAN), Comox-5 (CX5), Nanaimo (NAN), Surrey (SUR), Port McNeill (P-M).

Standings

POINTS:  WIN = 2, LOSS = 0, TIE = 1, 10 PENALTY MIN OR LESS = 1
ALBERNI-1  (AV1) 0 + 0 + 0 + 0 = 0
ALBERNI-2  (AV2) 1 + 1 + 0 + 1 = 3
CAMPBELL R (C-R) 2 + 2 + 0 + 2 = 6
COMOX-1    (CX1) 0 + 3 + 1 + 2 = 6
COMOX-5    (CX5) 1 + 1 + 1 + 0 = 3
LANGLEY    (LAN) 3 + 1 + 3 + 1 = 8  4th
NANAIMO    (NAN) 2 + 3 + 3 + 0 = 8
OCEANSIDE  (OCE) 3 + 3 + 1 + 3 = 10 2nd
PT.MCNEIL  (P-M) 2 + 1 + 3 + 2 = 8
POWELL R   (P-R) 3 + 1 + 2 + 3 = 9  3rd
SAANICH    (SAA) 1 + 1 + 1 + 3 = 6
SURREY     (SUR) 1 + 3 + 3 + 3 = 10 1st

Game Schedule (26 games)

THURSDAY, JANUARY 3 
   START-END     RINK HOME 	VISITOR 
*1 12:00-1:30  pm  C  AV1 0	NAN 3
*2  1:45-3:15  pm  C  AV2 0	C-R 8
 3  3:30-5:00  pm  C  OCE 7	SAA 1
 4  5:00-6:30  pm  W  LAN 17	CX5 4
 5  5:15-6:45  pm  C  P-R 9	CX1 5
 6  6:45 8:15  pm  W  P-M 6	SUR 2
FRIDAY, JANUARY 4 
 7  8:00-9:30  am  W  CX1 11	SAA 6
 8  8:30-10:00 am  C  P-M 6	LAN 6
 9 12:00-1:30  pm  C  SUR 6	P-R 0
10* 1:45-3:15  pm  C  AV1 0	C-R 8
11  3:00-4:30  pm  W  SAA 3	P-M 5
12* 3:30-5:00  pm  C  AV2 2	NAN 6
13  4:45-6:15  pm  W  LAN 7	CX1 2
14  5:15-6:45  pm  C  CX5 4	SUR 6
15  7:00-8:30  pm  C  OCE 6	C-R 3
SATURDAY, JANUARY 5 
16  8:00-9:30  am  W  NAN 9	CX5 0
17* 8:30-10:00 am  C  AV1 2	P-R 9
18* 9:45-11:15 am  W  AV2 2	SUR 16
19 11:30-1:00  pm  W  OCE 2	P-M 5
20 12:00-1:30  pm  C  C-R 3	SAA 3
21* 1:15-2:45  pm  W  AV1 2	CX1 5
22  1:45-3:15  pm  C  P-R 4	NAN 2
23* 3:00-4:30  pm  W  AV2 3	LAN 3
24  3:30-5:00  pm  C  CX5 1	OCE 7
SUNDAY, JANUARY 6 
25  9:45-11:30 am  C  3RD P-R 7	4TH LAN 6
26 10:00-11:45 am  W  1ST SUR 4	2ND OCE 2

Highlights

(* Alberni games only)

Game 1 – Alberni-1 0 vs Nanaimo 3

1st Period –  At 7:30 Nanaimo scores the 1st goal from #7 Nathan Rae, assisted by #4 Isaac Schwab.

2nd Period – At 13:20 Nanaimo #11 Connor Carson scores unassisted goal.

3rd Period – At 1:53 Nanaimo #11 Connor Carson scores with an assist from #19 Noah Coghlan.

Penalty Summary:  Each team had 16 penalty minutes.


Game 2 – Alberni-2 0 vs Campbell River 8

1st Period – Campbell River #20 Matthew Block scores at 10:14, unassisted.

2nd Period – Campbell River scores 5 goals.  Goal scorers were #20 Matthew Block with 2 goals, #12 Tyler Jochimski, #16 Darrin Lessard, & #8 Ashton Birchard.

3rd Period – Campbell River #8 Ashton Birchard scored goals at 18:02 and 06:01 with assists from #5 Titus Schwartz and #16 Darrin Lessard.

Penalty Summary:  Alberni had 8 penalty minutes.  Campbell River had 26 penalty minutes.


Game 10 – Alberni-1 0 vs Campbell River 8

1st Period – Campbell River goals at 4:46 scored by  #8 Ashton Birchard and at 1:44 scored by #16 Darrin Lessard.

2nd Period – Campbell River goals at 7:35 scored by #21 Carson Jennings, at 4:58 , 2:14 & 1:14 all scored by #5 Titus Schwartz.

3rd Period – Campbell River goals at 15:51 scored by #16 Darrin Lessard and at 10:16 scored by #20 Matthew Block.

Penalty Summary:  Each team had 18 penalty minutes in the game.


Game 12 – Alberni-2 2 vs Nanaimo 6

1st Period – No scoring.

2nd Period – Alberni scores at 10:37 with a goal from #24 Nikolas Dwolinsky, assisted by #26 Kollin Walker & #29 Allan Lloyd.  Nanaimo scores at 6:25 with goal from #18 Rafe Morgan, assisted by #1 Markus Hanus.  Nanaimo continues with a goal from # 7 Nathan Rae at 3:10 and at 1:51 a goal from #11 Connor Carson, assisted by #18 Rafe Morgan and #14 Aidan Jones.  Score – Alberni 1, Nanaimo 3.

3rd Period – Nanaimo scores at 16:52 with goal from #6 Ryan Matto (assists from #18 Rafe Morgan & #5 Shane McKeever).  At 15:38 Nanaimo #9 Noah Visscher scores a goal with assists from #7 Nathan Rae & #2 Nolan Skolsky.  Alberni returns at 5:24 with a goal from #38 Jack McKean, assisted by #24 Nikolas Dwolinsky & # 22 Arrianna Ward.  Nanaimo scores at 00:15 with goal from #3 Charlise MacDonald, assists from #11 Connor Carson & #16 Ryan Waatainen.  Final Score – Alberni 2, Nanaimo 6.

Penalty Summary:  Alberni had 8 penalty minutes.  Nanaimo had 10 penalty minutes.


Game 17 – Alberni-1 2 vs Powell River 9

1st Period – Powell River scores the first 4 goals of the game.  #14 Kohen Butler had 2 goals.  #12 Jackson Frost scored followed by #11 Adam Young powerplay goal.  At 7:23 Alberni #5 Robert McKenzie scores with assists from #2 Matthew Rose & #11 Samuel Shanks.  Score – Alberni 1, Powell River 4.

2nd Period – Alberni #12 Kayden Doiron scores an unassisted goal at 2:42.  Score – Alberni 2, Powell River 4.

3rd Period – Powell River goes on to score 5 goals.  Goal scorers were #12 Jackson Frost, #5 Gavin Gendron, #13 Ethan Sinotte, #10 Ryan Carniello, & #6 Nicholas Cappiello.  Final Score – Alberni 2, Powell River 9.

Penalty Summary – Alberni had 18 penalty minutes.  Powell River had 22 penalty minutes.


Game 18 – Alberni-2 2 vs Surrey 16

1st Period – Surrey scores the first 5 goals.  Goal scorers were #3 Gavin Bansal, #6 Rajan Dhami and 3 goals from #10 Kameron Sandhu.  Alberni scores at 2:12 with an unassisted goal from #24 Nikolas Dwolinsky.  Score – Alberni 1, Surrey 5.

2nd Period – Surrey scores 6 goals.  Goal scorers were #10 Kameron Sandhu, #14 Nathan Currie, #11 Curtis Keresztes, #8 Manroop Uppal and 2 goals from #3 Gavin Bansal.  Score – Alberni 1, Surrey 11.

3rd Period – Alberni scores at 13:50 with a goal from #25 Cody Sutherland, assisted by #38 Jack McKean & #24 Nikolas Dwolinsky.  Surrey scores 5 goals with 2 goals from #10 Kameron Sandhu and singles from #3 Gavin Bansal, #9 Nathan Pinag, & #6 Rajan Dhami.  Final score – Alberni 2, Surrey 16.

Penalty Summary – Alberni had 16 penalty minutes.  Surrey had 10 penalty minutes.


Game 21 – Alberni-1 2 vs Comox-1 5

1st Period – Comox scores at 14:09 with a goal from #76 Evan Black, unassisted.  Alberni #16 Seth Price scores at 11:11 with assist from #12 Kayden Doiron.  Alberni scores again at 10:19 with goal from #12 Kayden Doiron, assisted by #23 Jakob Gaudet. Comox returns at 8:04 with a goal from #81 Kayne Hanson, assisted by #64 Mason Longacre.  Comox scores again at 2:12 with a goal from #69 Colby Black, assists from #81 Kayne Hanson & #76 Evan Black.  Score – Alberni 2, Comox 3.

2nd Period – No Scoring

3rd Period – Comox goals at 2:50 and 00:31 both scored by #76 Evan Black.  Final score – Alberni 2, Comox 5.

Penalty Summary – Alberni had 22 penalty minutes.  Comox had 23 penalty minutes + game misconduct.


Game 23 – Alberni-2 3 vs Langley 3

1st Period – Alberni scores the first goal at 13:41 from #25 Cody Sutherland, assisted by #44 Jordan Villafane.  At 1:54 Langley scores with a goal from #15 Elliott Lee, assisted by #2 Cadeyrn Barthelson & #16 Trevor Young.  Score – Alberni 1, Langley 1.

2nd Period – Langley #12 Nicholas Kuzik scores at 12:36 with assists from #7 Memphis Dean & #2 Cadeyrn Barthelson.  Score – Alberni 1, Langley 2.

3rd Period – Alberni starts the period at 19:31 with a powerplay goal from #25 Cody Sutherland, assisted by #32 Colton Scott & #38 Jack McKean.  Langley scores at 17:28 with a powerplay goal from #8 Lucas Cooper, assisted by #11 Justin Pilson & #19 Jared Gebenus.  Alberni returns to tie the score at 9:21 with a goal from #24 Nikolas Dwolinsky, assisted by #29 Allan Lloyd.  Final Score – Alberni 3, Langley 3.

Penalty Summary – Alberni had 18 penalty minutes.  Langley had 16 penalty minutes + Game Misconduct.


Game 26 – (Final-Gold)  (1st) Surrey  4 vs (2nd) Oceanside 2

1st Period – With 14 seconds left in the period, Oceanside scores with a goal from #98 Kade Baillie, assisted by #8 Baileigh Martini & #12 Ben Tisdelle.  Score – Surrey 0, Oceanside 1.

2nd Period – Surrey comes on the scoreboard at 13:01 with a powerplay goal from #3 Gavin Bansal, assisted by #6 Rajan Dhami & #10 Kameron Sandhu.  Surrey’s 2nd goal is scored at 12:23 by #9 Nathan Pinag, with assists from #3 Gavin Bansal & #17 Hannan Jehangir.  Score – Surrey 2, Oceanside 1.

3rd Period – Surrey maintains their lead with a goal at 11:45 by #10 Kameron Sandhu, assisted by #4 Milandeep Kular & #8 Manroop Uppal.  Oceanside scores at 5:08 on an unassisted goal from #21 James Shworan.  Surrey’s final goal is scored at 1:08 by #19 Jared Fowler, unassisted.  Final Score – Surrey 4, Oceanside 2.

Penalty Summary – Surrey had 6 penalty minutes.  Oceanside had 14 penalty minutes.

CONGRATULATIONS TO ALL TEAMS IN THE TOURNAMENT!

Final:  Surrey-Gold, Oceanside-Silver, Powell River-Bronze


Team Photos

Sponsors & Contributors

We would like to thank all our sponsors for making this event possible.

Quality Foods – Double R Meats – Solda’s – Parksville Boat House

Coastal Community Insurance – No Frill’s – Fast Time Grand Prix

Al McCulloch – Alberni Auto Group – Trish Pavan of Hone & Strop

Oyster Bay Resort – Cathy Braiden/Remax – Inside Out Care Corporation

Save on Foods – Rabinder Dhillon/Mortgage Specialist – Starboard Grill

Boston Pizza – Panago Pizza – Subway – Rob Ivezich – Tim Hortons

Studio H – Angie McKean of Young Living – Combat Sports

Tournament Director:

Karen Kozocari   250-730-5726  –  avmhahockey@gmail.com

Tournament Rules

Midget Recreation 2019 Tournament Rules


Dec. 27-30, 2018 Bantam T2-3 Holiday Tourney

Alberni’s Bantam Bulldogs earn gold at home tournament

Bulldogs defeated the top-ranked Tri-Port Eagles in a hockey shootout
Elena Rardon – AV News – Dec. 31, 2018 

Teams (5)

Alberni Valley – Juan de Fuca – Nanaimo – Sooke – TriPort

Standings

Alberni      2 + 2 + 0 + 1 = 5  2nd Final 1st/Gold
Juan de Fuca 0 + 0 + 2 + 2 = 4  3rd
Nanaimo      0 + 2 + 0 + 1 = 3  4th
Sooke        0 + 0 + 0 + 0 = 0  5th
Tri Port     2 + 2 + 2 + 2 = 8  1st Final 2nd/Silver

Game Schedule

all 12 games played on the Weyerhaeuser Arena 
Thu. Dec. 27th 
 1  8:30-10:30 am Nanaimo  0  Tri Port  9
 2 10:45-12:45 pm Alberni* 7  Juan de F 4
 3  1:00-3:00  pm Nanaimo  6  Sooke     0
 4  3:15-5:15  pm Tri Port 5  Juan de F 2
 5  5:30-7:30  pm Alberni* 16 Sooke     1
Fri. Dec. 28th 
 6  8:30-10:30 am Juan de F 8 Sooke     1
 7 10:45-12:45 pm Alberni*  3 Tri Port  5
 8  1:00-3:00  pm Juan de F10 Nanaimo   2
 9  3:15-5:15  pm Sooke     1 Tri Port  9
10  5:30-7:30  pm Alberni*  4 Nanaimo   4
Sat. Dec. 29th 
11 10:00-12:00 pm 3rd-JDF      8  4th-Nanaimo 2
12 12:15-2:15  pm 1st-Tri-Port 3  2nd-Alberni 4

Highlights

Game 1 - Nanaimo 0 vs Tri-Port 9

1st Period - Tri-Port goals:
13:27 - #11 Cole Klughart (#4 Kale Hunt)
13:00 - #12 David Klatt
03:08 - #3 Joshua Nielsen (#7 Tye Morash, #10 Liam Norman)
00:44 - #14 Tyler Roper (#27 Kai Verbrugge, #4 Kale Hunt)
2nd Period - Tri-Port goals:
16:12 - #27 Kai Verbrugge (#4 Kale Hunt)
10:40 - #14 Tyler Roper (#27 Kai Verbrugge)
05:26 - #12 David Klatt
3rd Period - Tri-Port goals:
17:36 - #17 Tristan Mardell (#7 Tye Morash)
04:23 - #27 Kai Verbrugge (#6 Garrett Beek
Penalties:
Nanaimo had 6 penalties = 20 penalty minutes
Tri-Port had 5 penalties = 10 penalty minutes

Game 2 – Juan de Fuca 4 vs Alberni 7

1st Period – JDF scored the 1st goal at 11:31 by #89 Carter Dyck, unassisted.  Alberni goal at 10:05 was scored by # 19 Grayson Erickson with assists from #15 Cameron McArthur & #12 Cameron Maher.  At 8:05 JDF #27 Matthew Turcotte scores with assist from #19 Brayden Hepburn.  Score – Juan de Fuca 2, Alberni 1.

2nd Period – Alberni turns the burners on with 5 goals.  At 17:21 #17 Mason Cannon scores unassisted.  At 16:29 and 13:14 goals from #19 Grayson Erickson with assists from #5 Robbie Steel and #6 Hudson Swann.  Goal at # 7:25 was scored by #16 Holden Fraser, unassisted.  At 5:30 #7 Valentine Beregovoy scores with assist from #6 Hudson Swann.  Juan de Fuca returns at 3:46 with goal from #89 Carter Dyck, assisted by #77 Zachary Sagodi.  Score – Juan de Fuca 3, Alberni 6.

3rd Period – Alberni goal at 14:01 scored by #17 Mason Cannon, unassisted.  Final goal at 7:00, scored by Juan de Fuca #7 Zack Vermeulen, assisted by #8 Hunter Molberg.  Final Score – Juan de Fuca 4, Alberni 7.

Penalty Summary – Juan de Fuca had 3 penalties = 6 penalty minutes.  Alberni had 13 penalties = 42 penalty minutes.

Player Awards:  Alberni:  MVP #19 Grayson Erickson, Digger #17 Mason Cannon.  Juan de Fuca:  MVP #89 Carter Dyck, Digger #17 Finley Duncan

Game 3 - Nanaimo 6 vs Sooke 0

1st Period - Nanaimo Goals:
00:58 - #50 Manav Kandola (#52 Jack Hurley)
2nd Period - Nanaimo Goals:
16:32 - #47 David Hurley (#51 Owen Standerwick)
11:02 - #58 Justin Lattanzio-Battle (#5 Joshua Burridge)
05:27 - #55 Dayton VandePeear (#52 Hurley, #59 Ryan Squire)
3rd Period - Nanaimo Goals:
04:46 - #59 Ryan Squire (#42 Nicholas Kaufmann)
04:05 - #57 Joshua Burridge 
Penalty Summary:  Each team had 7 penalties = 14 penalty minutes.
Player Awards:
Nanaimo MVP #56 Tristen Dean, Digger #55 Dayton VanderPeear
Sooke MVP #31 Kurtis Hiltz, Digger #12 Daniel Wiley.

Game 4 – Tri-Port 5 vs Juan de Fuca 2

1st Period – Tri-Port # 10 Liam Norman scores the first goal at 9:46 with assist from #7 Tye Morash.  Only seconds later at 9:40 JDF #21 Cayden Morris scores with assist from #44 Ashton Vine-Sullivan.  Score Tri-Port 1, Juan de Fuca 1.

2nd Period – Tri-Port #7 Tye Morash scores an unassisted goal at 15:13.  On a powerplay at 11:51, Tri-Port scores with a goal from #14 Tyler Roper, assisted by #17 Tristan Mardell.  Tri-Port #7 Tye Morash scores at 9:49 with an assist from #9 Manning Browne.  Score Tri-Port 4, Juan de Fuca 1.

3rd Period – at 17:59 Tri-Port #4 Kale Hunt scores a goal with an assist from #27 Kai Verbrugge.  JDF was on a powerplay at 12:21 when #6 Risto Ringma scores, unassisted.  Final Score – Tri-Port 5, Juan de Fuca 2.

Penalty Summary – Tri-Port had 16 minutes in penalties + game.  Juan de Fuca had 8 penalty minutes.

Player Awards:  Tri-Port MVP #1 Griffin Handley, Digger #3 Josh Nielsen.  Juan de Fuca MVP #6 Risto Ringma, Digger #8 Hunter Molberg

Game 5 - Alberni 16 vs Sooke 1

1st Period - Alberni goals:
05:51 - #7 Valentine Beregovoy (#17 Mason Cannon)
01:15 - #19 Grayson Erickson 
01:00 - #7 Valentine Beregovoy
00:30 - #8 Blake Mauke (#16 Holden Fraser, #6 Hudson Swann)
2nd Period - Sooke goal:
10:21 - #88 Zak Morrison (#4 Tyson Robinson)
2nd Period - Alberni goals:
13:58 - #5 Robbie Steel (#11 Blake Moore, #19 G. Erickson)
13:08 - #6 Hudson Swann (#17 Mason Cannon, #7 V. Beregovoy)
12:30 - #7 V. Beregovoy (#6 Hudson Swann, #12 Cam Maher)
10:09 - #5 Robbie Steel
09:48 - #6 Hudson Swann (#18 Tanner Banman)
01:21 - #18 Tanner Banman (#8 Blake Mauke, #15 C. McArthur)
3rd Period - Alberni goals:
11:02 - #9 Brett Bilodeau (#12 Cameron Maher)
05:54 - #9 Brett Bilodeau (#12 C.Maher, #4 Malika McDonald)
02:49 - #11 Blake Moore (#19 G.Erickson, #5 R. Steel)
01:44 - #8 Blake Mauke (#9 B.Bilodeau, #15 Cam McArthur)
00:11 - #5 Robbie Steel (#19 G.Erickson, #11 B.Moore)
00:01 - #5 Robbie Steel
Penalty Summary - Each team had 6 penalties = 12 penalty minutes.
Player Awards:
Alberni MVP #7 Valentine Beregovoy, Digger #6 Hudson Swann
Sooke MVP #77 Chase Burket, Digger #18 Cohen Robb

Game 6 – Juan de Fuca 8 vs Sooke 1.

1st Period JDF #44 Ashton Vine-Sullivan scores the only goal in the period at 10:44, with assists from #8 Hunter Molberg & #9 Samuel Richards.

2nd Period – JDF goals:  09:51 – #27 Matthew Turcotte (#44 Ashton Vine-Sullivan). 06:27 – #9 Samuel Richards (#21 Cayden Morris), 04:09 – #19 Brayden Hepburn (#7 Zack Vermeulen), 03:40 – #27 Matthew Turcotte (#77 Zachary Sagodi, #18 Kaiden Large), 02:14 – #10 Tyler Hicks-Duch (#19 Brayden Hepburn),

3rd Period – Sooke gets on the scoreboard at 13:28 with a goal from #88 Zak Morrison, assisted by #15 Aiden Wilson.  JDF returns at 10:33 with a powerplay goal from #7 Zack Vermeulen, unassisted.  The final goal of the game was scored at 07:26 by JDF #89 Carter Dyck, assisted by #77 Zachary Sagodi.  Final Score – Juan de Fuca 8, Sooke 1.

Penalty SummaryJuan de Fuca had 18 penalty minutes.  Sooke had 12 penalty minutes.

Player Awards Juan de Fuca MVP #27 Matthew Turcotte, Digger #77 Zachary Sagodi.  Sooke MVP #15 Aiden Wilson, Digger #93 Carter Reaney.

Game 7 – Alberni 3 vs Tri-Port 5

1st Period – Tri-Port starts it off at 11:23 with a goal from #12 David Klatt, unassisted.  Alberni hits the scoreboard at 6:34 with a powerplay goal from #7 Valentine Beregovoy, assisted by #6 Hudson Swann & #17 Mason Cannon.  At 00:04 Alberni #6 Hudson Swann scores with assists from #17 Mason Cannon & #16 Holden Fraser.  Score – Alberni 2, Tri-Port 1.

2nd Period – Alberni is on the powerplay at 18:31 when #19 Grayson Erickson scores, assisted by #12 Cameron Maher & #11 Blake Moore.  Tri-Port returns at 7:48 with a goal from #11 Cole Klughart, assisted by #27 Kai Verbrugge & #8 William Grant.  At 05:56 Tri-Port scores with a goal from #7 Tye Morash, assisted by #2 Brandon Brotchie, and  #11 Cole Klughart.  Score – Alberni 3, Tri-Port 3.

3rd Period – Tri-Port goes on to score at 17:22 with a goal from #7 Tye Morash, assisted by #12 David Klatt & #17 Tristan Mardell.  Final goal scored by Tri-Port #27 Kai Verbrugge, unassisted.  Final score – Alberni 3, Tri-Port 5.

Penalty Summary:  Alberni had 10 penalty minutes.  Tri-Port had 16 penalty minutes.

Player Awards:  Alberni MVP #8 Blake Mauke, Digger #16 Holden Fraser.  Tri-Port MVP #4 Kyle Hunt, Digger #11 Cole Klughart.

Game 8 – Juan de Fuca 10 vs Nanaimo 2.

1st Period - Juan de Fuca goals:
04:24 #66 Jacob Walker (#18 Kaiden Large)
03:55 #5 Parker Atkinson (#89 Carter Dyck)
03:55 #66 Jacob Walker
1st Period - Nanaimo goal:  
00:10 (powerplay) #58 Justin Lattanzio-Battle (#50 Manav Kandola, #49 Adam East) 
2nd Period - Juan de Fuca goals:
16:14 #10 Tyler Hicks-Duch (#7 Zack Vermeulen)
14:49 #27 Matthew Turcotte (#8 Hunter Molberg)
08:24 #89 Carter Dyck
2nd Period - Nanaimo goal:
11:37 #47 David Hurley (#57 Joshua Burridge)
3rd Period - Juan de Fuca goals:
16:57 #10 Tyler Hicks-Duch (#17 Finley Duncan, #89 C.Dyck)
08:50 (powerplay) #66 Jacob Walker (#89 Carter Dyck)
07:45 #44 Ashton Vine-Sullivan (#8 Hunter Molberg)
05:20 (powerplay) #10 Tyler Hicks-Duch (#19 B.Hepburn)
Penalty Summary - Juan de Fuca had 12 penalty minutes.  
Nanaimo had 18 penalty minutes.
Player Awards:
Juan de Fuca MVP #10 Tyler Hicks-Duch, Digger #7 Zack Vermeulen.  
Nanaimo MVP #49 Adam East, Digger #48 Carson Prescesky.

Game 9 – Sooke 1 vs Tri-Port 9

1st Period - Tri-Port goals:
07:36 #10 Liam Norman
03:29 #17 Tristan Mardell (#10 Liam Norman, #14 Tyler Roper)
02:43 #7 Tye Morash (#2 Brandon Brotchie)
2nd Period - Tri-Port goals:
17:07 #12 David Klatt (#3 Joshua Nielsen)
12:09 #7 Tye Morash (#2 Brandon Brotchie, #12 David Klatt)
05:50 #2 Brandon Brotchie (#7 Tye Morash, #12 David Klatt)
3rd Period - Sooke goal:
16:22 #13 Cole Friesen
3rd Period - Tri-Port goals:
18:40 #9 Manning Browne (#16 Aren Kufaas)
18:40 #7 Tye Morash
14:32 #6 Garrett Beck (#12 David Klatt, #8 William Grant)
Penalty Summary:  Sooke had 10 penalty minutes.  Tri-Port had 6 penalty minutes.
Player Awards:
Sooke MVP #13 Cole Friesen, Digger #8 Riley Steer
Tri-Port MVP #9 Manny Browne, Digger #2 Brandon Brotchie.

Game 10 – Alberni 4 vs Nanaimo 4

1st Period – Nanaimo is the first to score at 12:13 with a goal from #59 Ryan Squire, assisted by #51 Owen Standerwick.  Alberni follows only seconds later at 12:06 with a goal from #11 Blake Moore, assisted by #5 Robbie Steel.  At 11:41, Alberni #19 Grayson Erickson scores with assists from #11 Blake Moore & #5 Robbie Steel.  Nanaimo returns at 08:48 when #56 Tristen Dean scores, unassisted.  Score – Alberni 2, Nanaimo 2.

2nd Period – At 17:34 and on a powerplay, Nanaimo #59 Ryan Squire scores an unassisted goal.  At 10:20, Alberni scores with a goal from #16 Holden Fraser, assisted by #18 Tanner Banman.  Nanaimo scores at 9:30 with a goal from #59 Ryan Squire, assisted by #49 Adam East.  at 01:47 Alberni is on a powerplay when #19 Grayson Erickson scores, unassisted.  Score – Alberni 4, Nanaimo 4.

3rd Period – No scoring.  Final Score – Alberni 4, Nanaimo 4.

Penalty SummaryAlberni had 14 penalty minutes.  Nanaimo had 22 penalty minutes + 10 min. Misconduct.

Player AwardsAlberni MVP #11 Blake Moore, Digger #4 Malika McDonald.  Nanaimo MVP #41 Hayden Landa, Digger #57 Joshua Burridge.

Game 11 – (3rd) Juan de Fuca 8 vs (4th) Nanaimo 2

1st Period – Juan de Fuca #89 Carter Dyck scores an unassisted goal at 05:25.  JDF scores again at 03:11 with a goal from #66 Jacob Walker, assisted by #9 Samuel Richards & #89 Carter Dyck.  Score – Juan de Fuca 2, Nanaimo 0.

2nd Period  – Nanaimo opens the scoring at 15:08 with a goal from #55 Dayton Vande Peear, assisted by #57 Joshua Burridge.  JDF returns at 13:31 with a goal from #5 Parker Atkinson, assisted by #66 Jacob Walker.  At 07:05 JDF #8 Hunter Molberg scores a goal with assists from #44 Ashton Vine-Sullivan and #17 Finley Duncan.  JDF #27 Matthew Turcotte scores at 6:04 with an assist from #9 Samuel Richards.  Score – Juan de Fuca 5, Nanaimo 1.

3rd Period – JDF #5 Parker Atkinson with assist from #89 Carter Dyck scores at 14:16.  At 13:31 JDF #8 Hunter Molberg scores with assists from #27 Matthew Turcotte & #21 Cayden Morris.  Nanaimo returns at 07:20 with a goal from #50 Manav Kandola, assisted by #49 Adam East.  JDF scores the final goal at 03:44 from #21 Cayden Morris, assisted by #89 Carter Dyck & #19 Brayden Hepburn.  Final score – Juan de Fuca 8, Nanaimo 2.

Penalty Summary Juan de Fuca had 4 penalty minutes.  Nanaimo had 16 penalty minutes.

Player AwardsJuan de Fuca MVP #5 Parker Atkinson, Digger #66 Jacob Walker.  Nanaimo MVP #42 Nicholas Kaufman, Digger #50 Manav Kandola.

Game 12 – (1st) Tri-Port 3 vs (2nd) Alberni 4

1st Period – No scoring

2nd Period – Alberni #11 Blake Moore scores the first goal at 16:10 with an assist from #19 Grayson Erickson.  At 11:36 Alberni scores again with an unassisted goal from #19 Grayson Erickson.  Tri-Port gets on the scoreboard at 5:50 with a goal from #27 Kai Verbrugge, assisted by #14 Tyler Roper.  Alberni scores their 3rd goal at 01:42 with the goal from #19 Grayson Erickson, assisted by #16 Holden Fraser.  Tri-Port finishes the period with a goal at 01:14 from #12 David Klatt, unassisted.  Score – Tri-Port 2, Alberni 3.

3rd Period – Tri-Port ties the score at 3 apiece at 10:20 with an unassisted goal from #3 Joshua Nielsen.  Score at the end of the 3rd period, Tri-Port 3, Alberni 3.

Shoot out won by Alberni’s #5 Robbie Steel.  Final Score – Tri-Port 3, Alberni 4.

Penalty SummaryTri-Port had 15 penalty minutes + Game misconduct.  Alberni had 22 penalty minutes.

Player AwardsTri-Port MVP #3 Josh Nielsen, Digger #10 Liam Norman.  Alberni MVP #1 Jake Hebert, Digger #5 Robbie Steel.

Congratulations to all teams in the tournament.


 


Team Photos

Sponsors & Contributors

 

Tournament Director

Kathy McArthur – mcarthurkathy15@gmail.com

 

Tournament Rules

2018 Bantam Holiday Classic Tournament Rules


100 Great Moments in BC Hockey History

AVMHA Alumni, Rob Shick makes list of 100 Great Moments in BC Hockey history.
BC Hockey is proudly celebrating our 100th Year Anniversary. The organization was created on February 9, 1919 in Vancouver, BC and there has been an incredible amount of history and tradition of hockey in Pacific Canada. On June 9, 2018, BC Hockey announced the list of 100 Great Moments in BC Hockey history.

Rob Shick spent 23 years in the National Hockey League (NHL) as a referee. He worked over 1,300 NHL games and added another 130 games in the playoffs. Some of Rob’s most notable assignments include the 2001 Stanley Cup finals between the Colorado Avalanche and New Jersey Devils, as well as two (2) All-Star Game appearances. He also refereed what remains the NHL’s third longest game in history, during the conference final matchup between the Pittsburg Penguins and the Philadelphia Flyers in 2000.
Rob’s jersey hangs in the referee room in his hometown of Port Alberni, where he stays quite active despite him living in Los Angeles. Rob hosts a charity golf tournament in the Vancouver Island town annually.

 


BC HOCKEY – FEMALE U12/U14 SKILLS CAMP

https://www.bchockey.net/HighPerformance/FemaleHPUnder14.aspx


2018 Team Photos

Thank you to all our team sponsors who generously support minor hockey.  


Nov. 30-Dec. 2, 2018 Novice Jamboree


Teams:

Initiation – 4

Alberni-1 (AV1), Alberni-2 (AV2), Campbell River (CR), Oceanside (OC)

Novice Minor – 8

Alberni-1 (AV1), Alberni-2 (AV2), Alberni-3 (AV3), Campbell River (CR), Cowichan Blue (COW-B), Cowichan Yellow (COW-Y), Nanaimo (NAN), Oceanside (OC).

Novice Major – 10

Alberni-1 (AV1), Alberni-2 (AV2), Campbell River (CR), Oceanside Red (OC-R), Cowichan Red (COW-R), Peninsula (PEN), Comox-1 (CX1), Oceanside Black (OC-B), North Shore Winter Club (NSWC), Comox-4 (CX4).

Check out more Candid Photos below

Game Schedule:

RINKS SIDE 1/SIDE 2:  COULSON C1/C2  WEYERHAEUSER W1/W2
FRIDAY NOVEMBER 30
Div.  Rink Team	 Team  Start-End    Rink  Team  Team  Div.
MINOR  C1  AV1	 NAN   5:15-6:15  PM C2	  AV2	OC    MINOR
MAJOR  W1  AV1	 OC-R  5:30-6:30  PM W2	  OC-B	COW-R MAJOR
MAJOR  C1  AV2   CX1   6:20-7:20  PM C2	  CX4	CR    MAJOR
SATURDAY DECEMBER 1
Div.  Rink Team	Team  Start-End    Rink  Team	Team  Div.
MINOR  W1  AV3	COW-B  8:05-9:05  AM W2	  CR	COW-Y MINOR
MAJOR  W1  AV2	OC-R   9:25-10:25 AM W2	  COW-R	CX1   MAJOR
MAJOR  C1  AV1	OC-B  10:00-11:00 AM C2	  PEN	NSWC  MAJOR
INIT.  W1  AV1	OC    10:30-11:30 AM W2	  AV2	CR    INIT.
MINOR  C1  AV1	OC    11:05-12:05 PM C2	  AV2	NAN   MINOR
MINOR  C1  AV3	COW-Y 12:20-1:20  PM C2	  CR	COW-B MINOR
MAJOR  C1  CX4	PEN    1:25-2:25  PM C2	  CR	NSWC  MAJOR
MAJOR  W1  AV2	COW-R  2:00-3:00  PM W2	  OC-B	CX1   MAJOR
MINOR  C1  AV1	CR     2:40-3:40  PM C2	  AV2	COW-Y MINOR
MINOR  C1  AV3	NAN    3:45-4:45  PM C2   COW-B	OC    MINOR
MAJOR  C1  OC-R	CR     5:00-6:00  PM C2	  CX4	NSWC  MAJOR
INIT.  W1  AV1	AV2    5:30-6:30  PM W2	  OC 	CR    INIT.

SUNDAY DECEMBER 2
Div.  Rink Team Team   Start-End    Rink  Team  Team  Div.
MAJOR  C1  CX1	PEN    8:20-9:20  AM C2	  AV1	NSWC  MAJOR
INIT.  W1  AV2	OC     8:40-9:40  AM W2	  AV1	CR    INIT.
MINOR  C1  AV1	COW-Y  9:25-10:25 AM C2	  AV3	OC    MINOR
MAJOR  W1  AV2	CR     9:45-10:45 AM W2	  OC-R	COW-R MAJOR
MINOR  C1  AV2	COW-Y 10:40-11:40 AM C2	  AV3	OC    MINOR
INIT.  W1  AV1	OC    11:00-12:00 PM W2	  AV2	CR    INIT.
MAJOR  C1  AV1	PEN   11:45-12:45 PM W2	  OC-B	CX4   MAJOR

Sponsors, Donors, Contributors:

We would like to thank everyone for their generous contribution to this event.

AC/DC contracting * Coulson Group * RotorMaxx Support * Quality Foods * Chris and Alease Arcus Realtors * Shoppers Drug Mart * Dahlia hair by Rachel Dame *  Epicure by Megan Goodman * Dr. Daryl Lund * LB Woodchoppers * Island Tropics * Boomerangs Café * Canadian Tire * Tyler’s No Frills * Subway * Movie Mania * BuyLow Foods * Long Beach Surf Shop * Coombs Country Candy * Vittoria Solda Realtor * Valley Vision Optometry * Orestes Kouzina * Catalyst Paper * Ace Flagging * Integral Hockey * Zimmerman Forest Products * Alport Insurance * Landmark Cinemas * Alberni Valley Bulldogs * Double R Meats * Alberni Valley News * Arbutus RV * Port Boathouse * Benjamin Moore * Clayoquot Biosphere Trust * Tough City Sushi Bar * Finishing Touches * Alberni Industrial Marine * Dawn Olson-Rainforest Bookkeeping * Sacred Stone Spa * SunRype * Tofino Resort and Marina * Tofino Surf School * Port Alberni Port Authority * Alberni Fitness * Surf Sister * Cut the Cord  Android Service * Electron Metalworks * Lordco Auto Parts * Beavercreek Home Center * Alberni Co-op * Sportchek * Alberni Valley Refrigeration * Merit Hone Furniture * West Manufacturing * See Group of Companies * Schill Insurance * Port Posh Wash * Pacific Surf Company * Pharmasave Tofino * Newborn Feathers * Arrowsmith Glass * Tofino Brewing Company * McDonald’s * A&W * Flandangles * CG Hair * Alberni Glass and Mirror * MDR cranes and rigging * Magic Moments * Bosley’s * Trends Design Team * Solda’s Restaurant * Middle Beach Lodge * Black Rock * Rough Bay Enterprises * Tupperware by Margaret Marshall * Boston Pizza * Shaw Cablesystems *

Candid Photos & Highlights:

Tournament Director:

Sarah Bielert – avmha.halficejamboree@gmail.com

Link to Half-Ice Jamboree Rules


Nov.23-25, 2018 Atom Recreation Tournament

10 Teams:

Alberni-1, Alberni-2, Alberni-3, Campbell River-3, Comox-2, Nanaimo-4, Nanaimo-6, Oceanside-2, Peninsula-1, Saanich-2.

Final Standings – Congratulations to:

Gold – Campbell River  *  Silver – Comox Valley  *  Bronze – Saanich


Team Standings

(after 15 of 15 games in Round Robin)
Alberni-1  1 + 1 + 1 = 3  9TH
Alberni-2  0 + 1 + 1 = 2  10TH
Alberni-3  1 + 1 + 1 = 3  8TH
Campbell   3 + 3 + 3 = 9  2ND
Comox      3 + 3 + 3 = 9  1ST
Nanaimo-4  1 + 3 + 0 = 4  7TH
Nanaimo-6  3 + 3 + 0 = 6  6TH
Oceanside  3 + 1 + 3 = 7  5TH
Peninsula  3 + 1 + 3 = 7  3RD
Saanich    1 + 3 + 3 = 7  4TH

Game Schedule:

FRIDAY NOVEMBER 23
GAME START END    RINK HOME         VISITOR
 1*   5:15 6:30  PM C  ALBERNI-1 3  OCEANSIDE  9
 2*   6:45 8:00  PM C  ALBERNI-3 2  PENINSULA  3
SATURDAY NOVEMBER 24
GAME START END    RINK HOME         VISITOR
 3    8:00 9:15  AM W  COMOX     9  SAANICH    4
 4    9:30 10:45 AM W  NANAIMO-4 0  NANAIMO-6  2
 5*  10:00 11:15 AM C  ALBERNI-2 2  CAMPBELL  19
 6*  11:00 12:15 PM W  ALBERNI-3 4  SAANICH    5
 7*  11:30 12:45 PM C  ALBERNI-1 4  COMOX      9
 8   12:30 1:45  PM W  OCEANSIDE 3  CAMPBELL  13
 9*   1:00 2:15  PM C  ALBERNI-2 3  NANAIMO-6  8
10    2:00 3:15  PM W  NANAIMO-4 6  PENINSULA  5
11*   2:30 3:45  PM C  ALBERNI-3 2  COMOX      8
12*   3:30 4:45  PM W  ALBERNI-1 2  SAANICH   10
13    4:00 5:15  PM C  NANAIMO-6 2  OCEANSIDE  7
14*   5:00 6:15  PM W  PENINSULA 12 ALBERNI-2  1
15    5:30 6:45  PM C  NANAIMO-4 5  CAMPBELL   6
SUNDAY NOVEMBER 25
GAME START END    RINK HOME             VISITOR
16*   8:30 10:00 AM W  9TH AV-1  5      10TH AV-2     7
17*   9:30 11:00 AM C  8TH AV-3  1      7TH NAN-4    10
18   10:15 11:45 AM W  3RD PENINSULA 2  4TH SAANICH   9
19   11:15 12:45 PM C  6TH NAN-6 3      5TH OCEANSIDE 4
20   12:00 1:30  PM W  1ST COMOX 0      2ND CAMPBELL 15

Game Highlights

(* Alberni team games only)

Game 1 – Alberni-1 3 vs Oceanside 9

1st Period – At 12:12, Alberni scores the first goal of the game by #26 Lucas Peyton.  Oceanside scores their first goal at 7:22 by #5 Olivia Davidson.  Oceanside #16 scores and with 1:05 on the clock, Alberni #14 Xander Jensen, scores.  The score at the end of the 1st period, Alberni 2, Oceanside 2.

2nd Period – Oceanside goes on to score 7 goals in this period.  Goal scorers included #15 Jordan Bonnell with 2 goals, #20 with 2 goals (one was a powerplay goal), #4 Jack Luch had 2 goals and #6 Owen Turner had a single goal.  The score at the end of the 2nd period, Alberni 2, Oceanside 9.

3rd Period – The only goal scored in the period was at 12:10 by Alberni #16 Peyton Lucas.  The final score is Alberni 3, Oceanside 9.

Alberni had 2 penalty minutes and Oceanside had no penalty minutes in the game.


Game 2 – Alberni-3 2 vs Peninsula 3

1st Period – Peninsula scored the only goal in the period at 2:45 when #11 Keegan Douglas scored with an assist from #6 Emmit Armstrong.  The score is Alberni 0, Peninsula 1.

2nd Period – Peninsula continues to score with a goal at 11:45 from #5 Rylan Pow, assisted by #6 Emmit Armstrong.  Peninsula’s final goal of the game is scored at 8:56 by #6 Emmit Armstrong.  At 3:20 Alberni makes it on the scoreboard with a goal from #2 Justin Mckay.  The score is Alberni 1, Peninsula 3.

3rd Period –  At 9:20 Alberni’s #5 Matteo Centomo scores a goal with an assist from #6 Kaden Leblanc.  Final score is Alberni 2, Peninsula 3.

Alberni had no penalties.  Peninsula had 4 penalty minutes in the game.


Game 5 – Alberni-2 2 vs Campbell River 19

1st Period – No scoring by Alberni.  Campbell River scored 8 goals.  Goal scorers included #20 Denver Flood (2 goals), #17 Logan Wright, #12 Fraser Brown, #9 Dayton Hutchinson (2 goals), #2 Kane Nicholas, #5 Riley Dunsmore (powerplay goal),  Score:  Alberni 0, Campbell River 8

2nd Period – Alberni gets on the scoreboard with 2 goals.  At 13:33 #19 Jackson Golbeck scores with an assist from #4 Austin Wonnacott.  At 10:29 and on a powerplay #10 Cayden Smood scores, unassisted.  Campbell River goes on to score 10 goals.  Goal scorers include #16 Junio Arriaza, #20 Denver Flood (2 goals), #2 Kane Nicholas (2 goals), #9 Dayton Hutchinson (3 goals/2 on powerplays), #4 Brodie Hounsell, #15 Nolan Cathcart.  Score:  Alberni 2, Campbell River 18.

3rd Period – No further scoring for Alberni.  Campbell River scores at 19:00 with a goal from #16 Junio Arriaza, assisted by #20 Denver Flood.  Final score – Alberni 2, Campbell River 19.

Alberni had 10 penalty minutes and Campbell River had 6 penalty minutes in the game.


Game 6 – Alberni-3 4 vs Saanich 5

1st Period – Saanich starts the scoring at 8:53 with a goal from #14 Liam Johnson.  Alberni’s first goal came at 4:31 when #5 Matteo Centomo scores.  Saanich returns with a goal at 3:18 from #17 Murdoch Tasme and a goal at 0:14 from #15 Keegan Buck.  Score:  Alberni 1, Saanich 3.

2nd Period – Alberni scores at 12:42 with a goal from #6 Kaden Leblanc.  Alberni scores again at 11:34 with a goal from #11 Lane Dumont.  Saanich’s #16 Charlie Pearcey scores at 8:04 in the period.  Alberni returns with #5 Matteo Centomo scoring at 5:13, assisted by #2 Justin Mckay.  This ties the score at 4 apiece.  At 4:09 Saanich #16 Charlie Pearcey scores a goal with the assist from #9.

3rd Period – No scoring.  Final score – Alberni 4, Saanich 5.

Alberni had no penalties.  Saanich had 4 penalty minutes.

Alberni Game awards – #18 Miley Karaim and #11 Lane Dumont.

Saanich Game award – #15 Keegan Buck and #16 Charlie Pearcey


Game 7 – Alberni-1 4 vs Comox 9

1st Period – Alberni starts the game in the opening minute when #14 Xander Jensen scores.  Comox Valley follows at 5:41 when #2 Theo LeBlanc scores.  Comox scores again at 5:11 with a goal from #1 Max Letebure, and at 4:11 with a goal from #7 Shea Harris.  Alberni returns at 3:41 with the goal from #16 Peyton Lucas followed quickly at 3:33 with a goal from #14 Xander  Jensen. The score is tied at 3.  Comox goes ahead and scores 3 goals in the final minutes of the period.  Goal scorers were #5 Sitka Lagrandeur, #1 Max Letebure & #9 Tierra Hagel.  The score – Alberni 3, Comox 6.

2nd Period – Alberni’s #14 Xander Jensen (his 3rd goal in the game) scores at 9:03.  With 3 minutes left in the period, Comox #7 Shea Harris scores.  The score is Alberni 4, Comox 7.

3rd Period –  Comox scores the final 2 goals in the game.  Goals from #8 Evan Kelly and #2 Theo Leblanc.  Final score:  Alberni 4, Comox 9.

No penalties in the game.


Game 11 – Alberni-3 2 vs Comox 8

1st Period – Comox scored 3 goals.  Goal scorers were #7 Shea Harris, #5 Sitka Lagrandeur and #11 Max Dakin.  Score – Alberni 0, Comox 3.

2nd Period – Comox scored at 7:45 with a goal from #9 Tierra Hagel.  Alberni scores at 4:20 with a goal from #5 Matteo Centomo, unassisted.  Comox returns to score at 2:27 with the goal from #19 Noah Lewall.  At 1:14 Comox #2 Theo Leblanc scores a goal.  At the end of the period, the score is Alberni 1, Comox 6

3rd Period – Just seconds into the period, Alberni’s #2 Justin Mckay scores with an assist from #19 Annika Meikle.  Comox returns at 16:54 and at 8:03 to have #19 Noah Lewall score both goals.  The final score – Alberni 2, Comox 8.

Alberni had 2 penalty minutes.  Comox had 4 penalty minutes.

Alberni player awards went to #5 Matteo Centomo and #6 Kaden Leblanc.

Comox player awards went to #19 Noah Lewall and #15 Laura Shoesmith.


Game 12 – Alberni-1 2 vs Saanich 10

1st Period – Saanich scores 4 goals in the period.  Three goals scored by #17 Murdoch Tashe and a single goal from #15 Keegan Buck.  Score – Alberni 0, Saanich 4.

2nd Period – Saanich scores another 4 goals.  Goal scorers included #14 Liam Johnson (2 goals), #5 Andrew Cao and #16 Charlie Pearcey.  Score – Alberni 0, Saanich 8.

3rd Period – Saanich starts the period at 16:21 with a goal from #16 Charlie Pearcey.  At 12:40 Saanich’s #15 Keegan Buck scores the final goal for Saanich.  Alberni comes on the scoreboard at 8:05 with a goal from #16 Peyton Lucas, assisted by #14 Xander Jensen.  With 7:11 left in the period, #10 Lindon Higgins scores with an assist from #16 Peyton Lucas.

Final Score – Alberni 2, Saanich 10

Alberni had no penalties.  Saanich had 2 penalty minutes in the game.


Game 14 – Peninsula 12 vs Alberni-2 1

1st Period – The only Alberni goal is scored by #19 Jaxson Golbeck at 11:00.  Peninsula goes on to score 7 goals in the period.  Score – Peninsula 7, Alberni 1.

2nd Period – Peninsula scores 4 goals.  Score – Peninsula 11, Alberni 1.

3rd Period – Peninsula scores 1 goal.  Final Score – Peninsula 12, Alberni 1.

Peninsula & Alberni each had 6 penalty minutes in the game.

Alberni player awards went to #8 Alex Fred & #10 Cayden Smood.

Peninsula player awards went to #6 Emmit Armstrong & #3 Tristan Maze.


Game 16 – Alberni-1 (Tigers) 5 vs  Alberni-2 (Knights) 7

1st Period – Tigers score the first goal at 13:58 with a goal from #14 Xander Jensen, assisted by #16 Peyton Lucas.  At 8:10 Tigers #16 Xander Jensen scores, unassisted.  Knights first goal was at 5:48, scored by #18 Emerson Bryden, unassisted.  Knights #18 Emerson Bryden scores again just before the bell, assisted by #15 Grady Miller.  The score at the end of the 1st period, Tigers 2, Knights 2.

2nd Period – Knights score at 10:30 with the goal from #19 Jackson Golbeck.  Score Tigers 2, Knights 3.

3rd Period – Starting off the period at 19:03, Knights #6 Aiden Wilson scores. Knights score again at 13:01 with a goal from #15 Grady Miller.  Knights continue with a goal from #18 Emerson Bryden at 11:33 with Bryden scoring again at 10:56.  Tigers kick in at 5:27 with a goal scored by #16 Peyton Lucas.  With 32 seconds on the clock, #16 Lucas scores with an assist from #14 Xander Jensen and with 24 seconds left in the game, #16 Lucas scores the final goal in the game.  Final Score – Tigers 5, Knights 7.

Alberni Tigers had 2 penalty minutes.  Alberni Knights had 6 penalty minutes.


Game 17 – Alberni-3 1 vs Nanaimo-4 10

1st Period – Nanaimo scores 5 goals in the first period.  Goal scorers included #16 Noah Burkowski (2 goals), #14 Brock Molyneux, #9 Case Bartley and #8 Kyson Prasad.  Score – Alberni 0, Nanaimo 5.

2nd Period – Nanaimo scores 2 goals.  #14 Brock Molyneux and #16 Noah Burkowski were the goal scorers.  Score – Alberni 0, Nanaimo 7

3rd Period – Alberni hits the scoreboard at 15:42 with a goal from #6 Kaden Leblanc, unassisted.  Nanaimo returns at 12:47 with 3 more goals before the end of the game.  Goal scorers were #17 Luther  Mann-Obrien, #9 Case Bartley and #8 Kyson Prasad.  Final Score – Alberni 1, Nanaimo 10.

Alberni had 14 penalty minutes.  Nanaimo had 8 penalty minutes.

Player awards went to Alberni #4 Coen Erickson and #12 Jasmine Wilson.

Player awards went to Nanaimo #2 Teij Kao and #17 Luther Mann-Obrien.


Candid Photos

Team Photos


Tournament Sponsors, Donors, Contributors…

Alberni Atom Recreational Division would like to thank all local businesses for their generous donations for this tournament.

AC/DC Contracting Ltd – Rough Bay Enterprisers Ltd – Probyn Log – Rabinder Dhillon – Teachable Moments Services – Ryan Irg Construction – Coulson Air Crane – Catalyst – Terri Schwartz – AV Garden Supply – Em Salon – Arbonne, Ellie Hadley – Schill Insurance – Multi Max – McDonald’s –  Boundless Beauty – Chim’s Guest House – This & That Consignment – Flandangles – Solda’s -Van Isle Knits – Finishing Touches – Canadian Tire – Hupacasath First Nation – Westwind Pub – Urgel’s Autobody – Boston Pizza – Co-op Gas Bar – Sorensen Books – Lordco Auto Parts – Clam Bucket Restaurant – M+D Auto Parts – Murphy’s Sport Fishing – Secluded Wellness – Trends Design Team – Steam Punk Café – Boundless Beauty – Slammer’s Gym – Mountain View Bakery – Country Kitchen – Cloud City – Southside Auto – Double R Meats – Alberni Auto Spa – Stellar Hair, Jenna Erickson – Gone Fishin’ – Capelli’s – Co-op + Quality Foods – Save-on-Foods – Buy Low Foods – Tyler’s No Frills – Peak Landscaping – Subway – The Brick, Garth Hamilton – Bosley’s, Holly Cathcart – JAL Designs – Pacific Rim Designs, Oriano Centomo – Eternity Photography – Thirty one, Christine Kailer

 

Tournament Director:  Brienn LeBlanc – brienn1070@hotmail.com

 

Tournament Rules

Rules for Atom Recreation Tournament


Nov.9-12, 2018 Midget Tier 2-3 Tournament

 

Tournament Team Sponsor

12 Teams

Congratulations !

Alberni Valley Midget T3 Bulldogs – Winner of “A” Final

Peninsula Midget T3 Eagles – Winner of “B” Final

Team Standings:

(after 18 games played)
  • Alberni Valley T3    2 + 0 + 2 = 4  4th
  • Campbell River T2    2 + 2 + 0 = 4  5th
  • Cowichan Valley T2   0 + 0 + 2 = 2  7th
  • Cloverdale A2        0 + 2 + 2 = 4  6th
  • Coquitlam A2         2 + 2 + 2 = 6  3rd
  • Kerry Park T3        2 + 0 + 0 = 2  8th
  • Nanaimo T2           0 + 1 + 0 = 1  10th
  • Peninsula T3         0 + 0 + 0 = 0  11th
  • Powell River T3      2 + 2 + 2 = 6  1st
  • Semiahmoo A2         0 + 1 + 0 = 1  9th
  • Squamish/Whistler T3 2 + 2 + 2 = 6  2nd
  • Surrey A3            0 + 0 + 0 = 0  12th
PLAYOFF ROUND: "A" POOL = 1-8 PLACE, "B" POOL = 9-12 PLACE

Game Schedule:

NOV 9  FRIDAY 
GAME START-END    RINK HOME TEAM          VISITING TEAM
 1)  5:15-7:00  PM  C  CAMPBELL R  4   VS COWICHAN   1
 2)* 5:15-7:00  PM  W  ALBERNI     9   VS NANAIMO    4
 3)  7:15-9:00  PM  C  KERRY PARK  5   VS PENINSULA  3

NOV 10 SATURDAY 
GAME START-END    RINK HOME TEAM          VISITING TEAM
 4)  7:15-9:00  AM  W  POWELL RIVER 4  VS CLOVERDALE    1
 5)  8:00-9:45  AM  C  SEMIAHMOO    2  VS COQUITLAM     4
 6)  9:15-11:00 AM  W  SURREY       1  VS CAMPBELL R    6
 7) 10:00-11:45 AM  C  COWICHAN     1  VS WHIS/SQUAMISH 9
 8)* 1:00-2:45  PM  W  ALBERNI      1  VS COQUITLAM     2
 9)  2:00-3:45  PM  C  CLOVERDALE   6  VS KERRY PARK    1
10)  3:00-4:45  PM  W  NANAIMO      2  VS SEMIAHMOO     2
11)  4:00-5:45  PM  C  PENINSULA    3  VS POWELL RIVER  8
12)  6:00-7:45  PM  C  WHIS/SQUAM   6  VS SURREY        0

NOV 11 SUNDAY
GAME START-END    RINK HOME TEAM        VISITING TEAM 
13)  7:00-8:45  AM  C  CAMPBELL R  1 VS WHIS/SQUAMISH   3
14)  7:15-9:00  AM  W  SURREY      2 VS COWICHAN        5
15)  9:00-10:45 AM  C  KERRY PARK  1 VS POWELL RIVER   10
16)  9:15-11:00 AM  W  CLOVERDALE  3 VS PENINSULA       1
17) 11:00-12:45 PM  C  COQUITLAM   4 VS NANAIMO         1
18)*11:15-1:00  PM  W  ALBERNI     5 VS SEMIAHMOO       0
PLAYOFF ROUND:  "A" POOL = 1-8 PLACE, "B" POOL = 9-12 PLACE
19)* 2:45-4:30  PM  C  4TH ALBERNI   4  VS 5TH CAMPBELL R 2
20)  3:15-5:00  PM  W  3RD COQUITLAM 3  VS 6TH CLOVERDALE 4
21)  4:45-6:30  PM  C  2ND SQUAM/WH  4  VS 7TH COWICHAN   2
22)  5:15-7:00  PM  W  1ST POWELL R  5  VS 8TH KERRY PK   0

NOV 12 MONDAY 
GAME START    RINK HOME TEAM             VISITING TEAM
23)  7:00 AM  C  9TH SEMIAHMOO    2  VS 12TH SURREY       1
24)  7:15 AM  W  10TH NANAIMO     2  VS 11TH PENINSULA    4
25)* 9:00 AM  C  WIN-G#19 ALBERNI 3  VS WIN-G#22 POWELL R 2
26)  9:15 AM  W  WIN-G#20 CLOVERD.3  VS WIN-G#21 SQUAM/WH 2
27) 11:00 PM  C  LOSE-G#19 CAMPBELL 3 VS LOSE-G#22 KERRY PK  3 (CONSOLATION)
28)*11:15 PM  W  WIN-G#23 SEMIAHMOO 2 VS WIN-G#24 PENINSULA  3 ("B" FINAL)
29)  1:00 PM  C  LOSE-G#20 COQUIT. 8  VS LOSER-G#21 COWICHAN 2 (CONSOLATION)
30)* 1:30 PM  W  WIN-G#25 ALBERNI  5  VS WIN-G#26 CLOVERDALE 3 ("A" FINAL)

Game Highlights:

* (Only Alberni games and “A” & “B” Final games)

FRIDAY – ALBERNI VALLEY 9 VS NANAIMO 4

1st period – Alberni gets the first goal at 12:53 when #16 Noah Braiden scores with assists from #7 Nolan Hagen & #20 Chantz Nicklin. Alberni’s 2nd goal was scored by #18 Tanner Clydesdale at 8:20 with assists from #5 Zach Ursel & #7 Nolan Hagen. Nanaimo hits the scoreboard at 3:51 with a goal from #26 Vlad Mazur, assisted by #39 Connor Carson. With a minute left to play in the period, Alberni #10 Colby Erickson scores with assists from #19 Carter Elder & #14 Matt Ursel. Score – Alberni 3, Nanaimo 1.

2nd Period – Nanaimo scores at 18:33 with a goal from #39 Connor Carson, assisted by #26 Vlad Mazur.  Alberni returned to score 4 goals in the period.  3 goals scored by #13 Carter Nelson (2 on the power play) and a single goal from #17 Jordan Braiden.  Alberni assists came from #19 Carter Elder, #10 Colby Erickson, #18 Tanner Clydesdale, & #14 Matt Ursel.  Score – Alberni 7, Nanaimo 2.

3rd Period – Nanaimo scored at 17:27 with a goal from #26 Vlad Mazur, assisted by #30 Tyler Ollech.  Alberni scores at 11:47 with a goal from #5 Zach Ursel, assisted by #17 Jordan Braiden & #9 Isaac Jack.  Nanaimo’s final goal is scored at 10:07 with a goal from #29 Isaac McNabb, assisted by #31 Hayden Christianson.  Alberni scores the final goal in the game at 9:12 when #15 Brett McLean scores with assists from #16 Noah Braiden & #9 Isaac Jack.  Final Score – Alberni 9, Nanaimo 4.

Alberni had 28 penalty minutes.  Nanaimo had 8 penalty minutes.


FRIDAY – CAMPBELL RIVER 4 VS COWICHAN VALLEY 1

Sat. Nov. 10 (Game 8) Alberni 1 vs Coquitlam 2.

1st period – no scoring

2nd period – Coquitlam was the first on the scoreboard with a goal at 14:01 scored by #9 Eric Song, assists from #15 Isaiah Fernandez & #19 Carson Bosma.  Coquitlams second goal came at 9:42, scored by #7 Nathan Bran, assisted by #14 Noah Berg.  Alberni’s only goal was scored at 6:54 by #10 Colby Erickson, assisted by #19 Carter Elder & #14 Matt Ursel.  Score – Alberni 1, Coquitlam 2.

3rd period – no scoring.  Final score – Alberni 1, Coquitlam 2.

Penalty summary:  Both teams had 16 minutes in penalties.


Sun. Nov. 11 (Game 18 ) Alberni 5 vs Semiahmoo 0.

1st Period – Alberni scores at 14:31 with a goal from #7 Nolan Hagen, assisted by #19 Carter Elder.  Alberni scores again at 3:28 with the goal from #14 Matt Ursel, assisted by #10 Colby Erickson & #19 Carter Elder.  Score – Alberni 2, Semiahmoo 0.

2nd Period – Alberni’s #16 Noah Braiden scores at 2:57 with assists from #15 Brett McLean & #20 Chantz Nicklin.  Powerplay goal at 0:45 was scored by Alberni’s #16 Noah Braiden, assisted by #15 Brett McLean & #11 Ethan Aston.  Score – Alberni 4, Semiahmoo 0.

3rd Period – The final goal of the game was scored by Alberni at 13:05 by #19 Carter Elder and assisted by #5 Zach Ursel.  Final Score – Alberni 5, Semiahmoo 0.

Alberni Valley had 26 penalty minutes.  Semiahmoo had 16 penalty minutes.


Sun. Nov. 11 (Game 19) Alberni 4 vs Campbell River 2

1st Period – Alberni’s #19 Carter Elder scored the first goal at 12:16 with assists from #14 Matt Ursel & #10 Colby Erickson.  Score – Alberni 1, Campbell River 0.

2nd Period – Campbell River scores on a powerplay at 14:16 with the goal from #7 Bryce Narhi, assisted by #6 Payton Laming.  Alberni scores on a powerplay at 6:00 with the goal from #10 Colby Erickson, assisted by #13 Carter Nelson & #14 Matt Ursel.  Alberni continues with a goal at 3:25 from #10 Colby Erickson, assisted by #17 Jordan Braiden & #18 Tanner Clydesdale.  Score – Alberni 3, Campbell River 1.

3rd Period – At 17:07 Campbell River scores on a powerplay by #6 Payton Laming, assisted by #17 Austin Burney & #4 Clinton Nelson.  The final goal was scored by Alberni’s #14 Matt Ursel at 8:01.  Game ended with 8:01 left on the clock.  Final Score – Alberni 4, Campbell River 2.

Alberni had 16 penalty minutes.  Campbell River had 36 penalty minutes.


Mon. Nov. 12 (Game 25) Powell River 2 vs Alberni 3

1st Period – Powell River’s #2 Michael Behan scores the first goal of the game on a powerplay at 3:25 with an assist from #16 Marcus Berghauser.  With 28 seconds left in the period, Alberni hits the scoreboard with a powerplay goal from #21 Carter Elder, assisted by #10 Colby Erickson & #13 Carter Nelson.  Score – Powell River 1, Alberni 1.

2nd Period – The only goal of the period was scored by Powell River’s #7 Liam Schreiber at 14:28 with assists from #16 Marcus Berghauser & #18 Cole Stocker.  Score – Powell River 2, Alberni.

3rd Period – The only goal of the period was scored by Alberni’s #21 Carter Elder at 9:56 with assists from #11 Ethan Aston & #14 Matt Ursel.  At the end of regulation time, the score is tied at 2.

Overtime – Alberni wins the game with an overtime goal from #21 Carter Elder, who also earned a hat trick by scoring all 3 goals in the game for Alberni.  Final Score – Powell River 2, Alberni 3.

Powell River had 10 penalty minutes.  Alberni had 8 penalty minutes.

Alberni goes on to play in the “A” Final Game.


Mon. Nov. 12, 11:15 am (Game 28 – “B” Final) Semiahmoo 2 vs Peninsula 3

1st Period – Peninsula’s first goal was scored at 9:59 by #16 Adam Vincent, with assists from #3 Tyler Collins & #18 Jake Mcleod.  Peninsula scores again at 1:09 with goal from #4 Sam Eagles, assisted by #9 Ben Preweda & #7 Chance Waldhaus.  Score – Semiahmoo 0, Peninsula 2.

2nd Period – Semiahmoo came on the scoreboard at 15:08 with a goal from #12 Owen Scott, assisted by #8 Evan Slofstra & #15 Matthew Taylor.  Semiahmoo’s second goal was at 3:55 on a powerplay with #2 Evan Blyth getting the goal with assist from #16 Justin Grant.  Score – Semiahmoo 2, Peninsula 2.

3rd Period –  The final & winning goal came at 2:40 when Peninsula’s #9 Ben Preweda scored with assist from #17 Rob Walker.  Final score – Semiahmoo 2, Peninsula 3.

Semiahmoo had 10 penalty minutes.  Peninsula had 12 penalty minutes.


Mon. Nov. 12, 1:30 pm (Game 30 – “A” Final) Alberni 5 vs Cloverdale 3

1st Period – Cloverdale’s #16 Tyler Bleha scored the first goal of the game, at 12:04, unassisted.  Alberni’s first goal was scored by #10 Colby Erickson at 10:22, unassisted.  Alberni #10 Colby Erickson scores again at 1:32 with assists from #21 Carter Elder & #14 Matt Ursel.  Score – Alberni 2, Cloverdale 1.

2nd Period – Cloverdale had the only goal in the period.  #14 Matthew Faubert’s goal was assisted by #13 Trevor Parsons & #11 Landon Foley.  Score – Alberni 2, Cloverdale 2.

3rd Period – Cloverdale takes the lead with a goal at 9:28 scored by #12 Gavin Currie, assisted by #4 Hugh Penner & #10 Ethan Haggerty.  With 5:29 left to play and on a powerplay, Alberni’s #14 Matt Ursel unassisted goal ties the score at 3.    At 1:26 Alberni’s #10 Colby Erickson scores to go ahead 4 to 3, assisted by #13 Carter Nelson.  An empty net goal with 47 seconds on the clock makes it ALBERNI 5, Cloverdale 3. FINAL

 


Team Photos:



Tournament Sponsors, Contributors, Donors:

Alberni Valley Midget Bulldogs Team Sponsor – Bowerman Excavating

Tournament Director:  .

Tournament Rules (.pdf)

 


Oct. 5-8, 2018 Peewee T2-3 Thanksgiving Tourney

 


Link to Atom Development Tournament webpage


Peewee Team Standings:

POOL "A"
  • Alberni    2 + 0 + 0 = 2  3rd
  • Nanaimo    0 + 0 + 0 = 0  4th
  • Juan de F  0 + 2 + 2 = 4  2nd
  • North Isl  2 + 2 + 2 = 6  1st

POOL "B"
  • Campbell R 2 + 2 + 2 = 6  1st
  • Oceanside  0 + 0 + 2 = 2  3rd
  • Saanich    0 + 0 + 0 = 0  4th
  • Peninsula  2 + 2 + 0 = 4  2nd

Peewee Game Schedule:

Fri  5:30 7:00  pm C ALBERNI    5  VS NANAIMO    2

Sat  8:45 10:15 am C JUAN DF    4  VS NORTH ISL  7
Sat 10:00 11:30 am W SAANICH    3  VS PENINSULA  6
Sat 11:45 1:15  pm W OCEANSIDE  2  VS CAMPBELL R 5
Sat  1:30 3:00  pm W ALBERNI    5  VS NORTH ISL  6
Sat  2:00 3:30  pm C NANAIMO    4  VS JUAN DF    7
Sat  3:15 4:45  pm W PENINSULA  7  VS OCEANSIDE  3
Sat  7:15 8:45  pm C CAMPBELL R 9  VS SAANICH    2

Sun  9:15 10:45 am C NORTH ISL  11 VS NANAIMO    0
Sun 11:00 12:30 pm C CAMPBELL R 10 VS PENINSULA  0
Sun 11:30 1:00  pm W ALBERNI     1 VS JUAN DF    3
Sun  1:15 2:45  pm W OCEANSIDE   6 VS SAANICH    2
  *** END OF ROUND ROBIN ***
Sun  6:00 8:00  pm C A1-N.ISLAND 7 VS B2-PENINSULA 6
Sun  6:30 8:30  pm W B1-CAMPBELL 4 VS A2-JUAN DF   2

Mon  8:30 10:00 am C A4-NANAIMO   6 VS B4-SAANICH  3
Mon  9:00 10:30 am W B3-OCEANSIDE 3 VS A3-ALBERNI  1
Mon 12:00 2:00  pm C PENINSULA      VS JUAN DF     BRONZE 
Mon 12:30 2:30  pm W N.ISLAND       VS CAMPBELL    GOLD

Peewee Game Highlights:

(all Alberni team games and Tournament Finals)

Game 1 (Fri. 5:30 pm) Alberni 5 vs Nanaimo 2

1st Period – Alberni goal at 10:20 was scored on the powerplay by #12 Kyle Ralson, assisted by Kash Nicklin.  End of 1st period score Alberni 1, Nanaimo 0.

2nd Period – Alberni’s #12 Kyle Ralson returns at 6:48 with his second goal, assisted by #10 Jace Fedirchuk.  Nanaimo’s #27 Jackson Rauh scores a powerplay goal, assisted by #33 Avery Winchell with less than a minute left to play in the period.  End of 2nd period score, Alberni 2, Nanaimo 1.

3rd Period – Alberni starts of the period at 18:58 with a goal from #7 Chase Ruel, assisted by #13 Brielie Banton.  Alberni scores again at 15:46 with a goal from #5 Kash Nicklin, unassisted.  Nanaimo scores at 14:12 with a goal from #22 Bodie Coburn, assisted by #33 Avery Winchell.  Alberni’s #9 Aidan Swann scores the final goal of the game, unassisted.

Final Score:  Alberni 5, Nanaimo 2.

Penalty Summary:  Alberni had 12 penalties totaling 24 penalty minutes.  Nanaimo had 10 penalties totaling 20 penalty minutes.

Player awards:  Alberni’s #6 Telgen Campbell & #34 Koen Cleaver and Nanaimo’s #1 Ethan Garland & #27 Jackson Rauh.


Game 5 (Sat. 1:30 pm) Alberni 5 vs North Island 6

1st Period – North Island #8 Isabelle Stewart scores with less than a minute left to play in the period with assists from #5 Jack Barrett & #7 Lucca Stewart.

2nd Period – North Island #5 Jack Barrett scores at 12:36, with an assist from #7 Lucca Stewart.  Alberni gets on the scoreboard at 3:08 with a goal from #5 Kash Nicklin, assisted by #9 Aidan Swann.

3rd Period – North Island starts off the period at 19:38 with a goal from #11 Zachary Spafford, assisted by #5 Jack Barrett.  Alberni returns at 18:02 with a goal from Kash Nicklin, unassisted.  Alberni’s #10 Jace Fedirchuk scores at 13:11 with assists from #14 Alex McKenzie & #18 Seth Corlazzoli.  Another Alberni goal at 12:43 was scored by #5 Kash Nicklin, unassisted.  At 11:02 North Island #5 Jack Barrett scores with assists from #7 Lucca Stewart and #11 Zachary Spafford.  Alberni #6 Teigen Campbell scores at 10:36 with an assist from #14 Alex McKenzie.  The last two goals were scored by North Island’s #12 Landon Turgeon, unassisted at 2:38, then #11 Zachary Spafford with an assist from #5 Jack Barrett, just before the final whistle.

Final Score – Alberni 5, North Island 6.

Penalty Summary – Alberni had 12 penalty minutes.  North Island had 10 penalty minutes.

Player awards went to Alberni’s #1 Keelam Parmar & #9 Aidan Swann and North Island’s #18 Maddox Peterson & #16 Tanner Livingston.


Game 11 (Sun. 11:30 am) Alberni 1 vs Juan de Fuca 3


Game 16 (Mon. 9:00 am)  Oceanside 3 vs Alberni 1

1st Period – No scoring.

2nd Period – Alberni is the first on the scoreboard with a goal from #5 Kash Nicklin, assisted by #9 Aidan Swann at 11:41.  Oceanside followed at 11:02 with a goal from #15 Kurt Beaton, assisted by #9 Grady Dragani.  Oceanside scores again at 8:18 with a goal from #18 Declan Erler and assists from #16 Seth Medves & #4 Ty Boulton.

3rd Period – The only goal in the period was scored by Oceanside’s #16 Seth Medves, assisted by #18 Declan Erler & #7 Brett Stouffer at 14:12.

Final score:  Oceanside 3, Alberni 1.

Penalty Summary:  Each team had 8 penalties, totalling 16 penalty minutes.

Player awards went to Oceanside #1 Declan Fines & #12 Benjamin Groome.  Alberni player awards went to #11 Mason Watts & #10 Jace Fedirchuk.


Game 18 (Mon. 12:30 pm) North Island vs Campbell River (Gold Medal Game)



Peewee Team Photos/Rosters
:

.

.
.

.

Tournament Sponsors, Donors, Supporters:


Tournament Director:

Cat Dayley – cathydayley85@gmail.com   250-735-1530

Peewee Tier 2-3 Tournament Rules

1. All games will follow VIAHA, BC Hockey & Hockey Canada rules. All referees decisions are final.

2. Any protest will be lodged in writing to the Tournament Director within 1 hour of the end of the game with a $100.00 non-refundable cash fee Protest Committee decisions will be final and should be respected.

3. Home teams will wear their light colored jerseys with the Away teams wearing their dark colored jerseys.

4. Team officials are responsible for verifying the game sheet at least 45 minutes prior to game time Game sheets will be prepared in advance.

5. No team shall take to the ice without an official present.

6. There will be $100.00 fine for any damage done to the dressing rooms. Please lock your room when not in use.

7. Any player or team official receiving a match penalty or game misconduct penalty will be suspended from play for the remainder of that game and for the next tournament game. Any player or team official receiving a 2nd match penalty or game misconduct penalty will be suspended from all further tournament play. A match penalty shall be reported to the tournament director or tournament office at the conclusion of the game. It is the responsibility of the team manager to comply with this rule.

8. All round robin games have 1.5 hour ice slots consisting of a 5 minute warm up, 1st period 15 minute stop time; 2nd period 15 minute stop time and 3rd period 20 minute stop time, (or the wall clock, less 3 minutes, whichever comes first). The Bronze medal game is 2.00 hours consisting of a 5 minute warm up, 1st period 15 minute stop time; 2nd period 20 minute stop time; 3rd period 20 minute stop time, (or the wall clock, less 5 minutes, whichever comes first). The Gold Medal game is 2.00 hours and will consist of 5 min warm up, 1st period 15 min stop time, 2nd period 20 min stop time with an ice clean following the first whistle after the 10 min mark of the period. 3rd period 20 min stop time ( or the wall clock, less 5 min whichever comes first)

9. In the event of a tie after regulation time in the medal round and semi only, teams will play a 5 minute sudden death 4 on 4 overtime period, followed by another 5 minute sudden death 3 on 3 overtime period if the score still remains tied. If the game is continues to be deadlocked a 5 puck shootout will be played,

10. Bronze, Silver and Gold medals will be presented immediately following those games as identified on the schedule.
Points and Standings:
In Round robin play, teams will be awarded 2 points for a win, 1 point for a tie and 0 points for a loss In the event that teams are tied for a playoff position at the end of the round robin series the following tie breaking formula will apply:
The following will apply if there is a tie at the end of the round robin:
1. Greatest number of wins

2. Head to Head

3. Lowest goals against

4. Fewest penalty minutes

5. Coin toss between the teams still tied

It is the responsibility of the team officials to be present at the rink for the posting of final team standings, resulting semi-final game times and team match-ups following the round robin series.
Please remind your players, parents and coaches that we are here to encourage a weekend of fun, healthy competition and good sportsmanship. If there is a problem, we are confident a solution can be found. Be patient with our volunteers, remember, without them there would be no tournament.

Our arenas have a ZERO TOLERANCE rule for bullying, harassment and abuse. Please show respect and appropriate restraint. This includes players, fans, coaches, Refs and tournament Volunteers.


Oct. 5-8, 2018 Atom Dev. Thanksgiving Tournament


Link to Peewee T2-3 Thanksgiving Tournament webpage

Atom Dev. Team Standings:

(points per game played)
Alberni    0 + 2 + 0 + 0 = 2  4TH
Oceanside  0 + 0 + 2 + 2 = 4  3RD
Kerry Pk   2 + 2 + 2 + 2 = 8  1st
Surrey     2 + 2 + 0 + 2 = 6  2ND
Campbell R 0 + 0 + 0 + 0 = 0  5TH

Atom Dev. Game Schedule:

Sat  8:15 9:45  am W ALBERNI    1  VS KERRY PK   12
Sat 10:30 12:00 pm C CAMPBELL R 0  VS SURREY     25
Sat 12:15 1:45  pm C OCEANSIDE  1  VS KERRY PK   10
Sat  3:45 5:15  pm C ALBERNI    14 VS CAMPBELL R 1
Sat  5:30 7:00  pm C OCEANSIDE  2  VS SURREY     7

Sun  8:00 9:30  am W KERRY PK   21 VS CAMPBELL R 1
Sun  9:45 11:15 am W ALBERNI    1  VS OCEANSIDE  14
Sun 12:45 2:15  pm C SURREY     3  VS KERRY PARK 7
Sun  3:00 4:30  pm W CAMPBELL R 0  VS OCEANSIDE  20
Sun  4:45 6:15  pm W ALBERNI    1  VS SURREY     30

Mon 10:15 11:45 am C  3rd-OCEANSIDE 15 vs 4th-ALBERNI 0 (BRONZE Medal Game)
Mon 10:45 12:15 pm W  1st-KERRY PK     vs 2nd-SURREY    (GOLD Medal Game)

Atom Dev. Game Highlights:

BRONZE – Mon. Oct. 8 10:15 am – OCEANSIDE 15 vs ALBERNI 0

1st Period – Oceanside scored 4 goals from #8 Kai Kaube, #16 Logan Barnes, #19 McAllister Mugford & #12 Kayden Runstedler.

2nd Period – Oceanside scored 4 goals with 1 goal from #16 Logan Barnes and 3 goals from #19 McAllister Mugford.

3rd Period – Oceanside scored 7 goals.  Two goals from #10 Braeyan Newans and 2 goals from #19 McAllister Mugford.  Single goals from #9 Jackson Nikirk, #6 Kousuke Uehara & #4 Sloan Kroeker.

Final Score:  Oceanside 15, Alberni 0.

Penalty Summary:  Oceanside had 4 penalties for 8 penalty minutes.  Alberni had 3 penalties for 6 penalty minutes.

GOLD – Mon. Oct. 8 10:45 am – KERRY PARK vs SURREY

 


Atom Dev. Team Photos/Rosters:

(if available)


Tournament Sponsors:

The Studio on 3rd Yoga Studio – Riptide Lagoon Adventure Gold – Alberni Valley Bulldogs
Bowerman Excavating – West Coast Prep Hockey Camp – Nurture Day Spa (Ucluelet)
Ocean Dreams Guest Suites (Ucluelet) – The Blue Room Bistro (Ucluelet) – Subtidal Adventures Ltd
Cygnet Cove Suites – Jay’s Lace It Up – Southside Auto Supply – Boston Pizza – Walmart
The Pizza Factory – Save-On Foods – Luxia Beauty Bar – Capelli’s – Paradise Mini Golf & Fun Park
Arrowsmith Gold and Country Club – Eternity Photography – Lordco Auto Parts

 

Tournament Director:

Andrea Massop – andreamassop@gmail.com 403-542-3343

Atom Development Tournament Rules

1. All games will follow VIAHA, BC Hockey & Hockey Canada rules. All referees decisions are final.

2. Any protest will be lodged in writing to the Tournament Director within 1 hour of the end of the game with a $100.00 non-refundable cash fee Protest Committee decisions will be final and should be respected.

3. Home teams will wear their light colored jerseys with the Away teams wearing their dark colored jerseys.

4. Team officials are responsible for verifying the game sheet at least 45 minutes prior to game time Game sheets will be prepared in advance.

5. No team shall take to the ice without an official present.

6. There will be $100.00 fine for any damage done to the dressing rooms. Please lock your room when not in use.

7. Any player or team official receiving a match penalty or game misconduct penalty will be suspended from play for the remainder of that game and for the next tournament game. Any player or team official receiving a 2nd match penalty or game misconduct penalty will be suspended from all further tournament play. A match penalty shall be reported to the tournament director or tournament office at the conclusion of the game. It is the responsibility of the team manager to comply with this rule.

8. All round robin games have 1.5 hour ice slots consisting of a 5 minute warm up, 1st period 15 minute stop time; 2nd period 15 minute stop time and 3rd period 20 minute stop time, (or the wall clock, less 3 minutes, whichever comes first). The Bronze medal game is 1.50 minutes have a consisting of a 5 minute warm up, 1st period 15 minute stop time; 2nd period 15 minute stop time; 3rd period 20 minute stop time, (or the wall clock, less 5 minutes, whichever comes first). The Gold Medal game is 1.50 hrs and will consist of 5 min warm up, 1st period 15 min stop time, 2nd period 15 min stop time 3rd period 20 min stop time (or the wall clock, less 5 min whichever comes first)

9. In the event of a tie after regulation time in the medal round and semi round only, teams will play a 5 minute sudden death 4 on 4 overtime period, if the score still remains tied. If the game is continues to be deadlocked a 5 puck shootout will be played,

10. Bronze, Silver and Gold medals will be presented immediately following those games as identified on the schedule.
Points and standings:
In Round robin play, teams will be awarded 2 points for a win, 1 point for a tie and 0 points for a loss In the event that teams are tied for a playoff position at the end of the round robin series the following tie breaking formula will apply:
The following will apply if there is a tie at the end of the round robin:
1. Greatest number of wins

2. Head to Head

3. Lowest goals against

4. Fewest penalty minutes

5. Coin toss between the teams still tied

It is the responsibility of the team officials to be present at the rink for the posting of final team standings, resulting semi-final game times and team match-ups following the round robin series.
Please remind your players, parents and coaches that we are here to encourage a weekend of fun, healthy competition and good sportsmanship. If there is a problem, we are confident a solution can be found. Be patient with our volunteers, remember, without them there would be no tournament.

Our arenas have a ZERO TOLERANCE rule for bullying, harassment and abuse. Please show respect and appropriate restraint. This includes players, fans, coaches, Refs and tournament Volunteers


Tournaments Sanctioned for 2018/19

We have just announced the following tournaments to be organized during this hockey season.  More details will be added shortly.  In the meantime, if you have any questions, please contact our Tournament Coordinator, Stefanie Weber s-weber@shaw.ca ph/text:  250-735-0766

October 5-8, 2018 – Thanksgiving Classic

Atom Dev. Tournament webpage

Peewee T2-3 Tournament webpage

 


November 9-12, 2018 – Remembrance Day Classic (Midget Tier 2-3 Tournament)


November 23-25, 2018 – Atom Mid Winter Classic (Atom Recreational Tournament) 

Tournament Director:  Brienn LeBlanc – brienn1070@hotmail.com


November 30 – Dec. 2, 2018 – Half Ice Jamboree (Initiation & Novice Cross Ice Teams) 

Tournament Web Page – Novice Half Ice Jamboree


December 27-30, 2018 – Holiday Classic (Bantam Tier 2-3 Tournament)

Tournament Webpage:  Bantam Tier 2-3 Tournament 


January 3-6, 2019 – New Years Classic (Midget Recreational Tournament) 

Tournament Webpage:  Midget Recreation Tournament


February 15-18, 2019 – Bryan Mason Memorial (Peewee/Bantam Recreation Tournament)

Peewee Tournament Webpage:  Peewee Bryan Mason Memorial

Bantam Tournament Webpage:  Bantam Bryan Mason Memorial


AV NEWS: Local hockey player heads for Harvard

Kevin Rothbauer  Mar. 18, 2018 6:00 a.m.Local
www.albernivalleynews.com/sports/former-port-alberni-hockey-player-heads-to-harvard/

Although she spent the first few years of her life in Bamfield, about 90 km from the nearest arena in Port Alberni, Maryna MacDonald still fell in love with hockey.
Her passion for the sport eventually took her to Shawnigan Lake School, and come next fall, she will be playing for the Harvard Crimson.
MacDonald knew the sport from watching her cousin, but didn’t play until she moved to the “big city” of Port Alberni at the age of seven.

“The day we moved to our new house, even before we opened any boxes, we drove to the rink and signed up,” MacDonald recalls.
She took to the sport immediately. A few years later, when she was 15, MacDonald was skating for the female midget AAA Vancouver Island Seals. Scouts from Harvard spotted her at a tournament in Washington, D.C., and kept in touch.
“It was a hell of a roller coaster,” MacDonald laughs. “Their hockey coach saw me in D.C. and scouted me. I committed to the hockey team, and from there I had to get in. Since Grade 10, I’ve been working every day to get in. To be in now is surreal.”
It was on Jan. 12 at 4:30 p.m., during practice with the Shawnigan female prep team, that MacDonald found out she was one of 900 students to get early acceptance to one of the highest-regarded schools in North America.
“She ran into the locker room and checked her phone,” Shawnigan head coach Carly Haggard remembers. “When she came back, the whole team jumped on her.”
Admission to Harvard, MacDonald explains, isn’t based strictly on grades, but on other criteria as well.
“They want to make sure you’re doing your absolute best,” she says.
That’s no issue for MacDonald, who is playing only her Grade 12 year at Shawnigan as part of the process for reaching Harvard.
“I’ve always taken school seriously,” she points out.
No one is more familiar with the route from Port Alberni to the Ivy League than Haggard, who grew up in the same city, then left the Island for Dartmouth College in 1999.
“I understand the dedication you need to play at that level,” she acknowledges.
After four years at Dartmouth, including serving as team captain in 2002-03, Haggard went on to play for the U22 national team and professionally in the National Women’s Hockey League’s Oakville Ice and in Switzerland. She also coached three years at University of Guelph, including one season as head coach.
Haggard spent three years away from the sport in Australia before she signed on as the first head coach of Shawnigan’s female hockey program in 2016. Helping players like MacDonald achieve their dreams is exactly what Shawnigan wants to do.
“The goal of our program is that anyone who wants to play in college or the elite level, to make them ready academically and athletically,” she says.
A defender, MacDonald sits sixth in Shawnigan scoring with seven points in 13 games this year. She put up 21 points on 12 goals and nine assists with the Seals last season.
“She is an amazing hockey player,” Haggard says. “Her talent, you don’t see that very often in high school. I couldn’t be happier with what she has done for our program in such a short time.”
Beyond Harvard, where MacDonald will study engineering, MacDonald is aiming for the national team. She has played with the Team BC program, which is the first step in that direction, and last spring skated for B.C. at the National Aboriginal Hockey Championships in Duncan. Hockey Canada scouts will continue to observe her at Harvard, as well.
“Obviously,” she said, “Team Canada is always the goal.”

Maryna MacDonald (left) will follow in the footsteps of Shawnigan Lake School female prep coach Carly Haggard (right) as she heads from Vancouver Island to the Ivy League ranks next season.

 

(Kevin Rothbauer/Citizen)


First Shift – New Players – Spring 2018

Don’t miss this opportunity to have your child try the game of hockey!
Sign up before March 11th.
This program has introduced more than 100 new players to Alberni Valley Minor Hockey.
Be sure to register NOW!
Welcome event will be March 11, 2018 at the Multiplex Upper Lounge at 6:00 pm.
FIRST ice session – April 3rd at 6:30 pm


MEMO: Initiation Novice Program

DATE: February 1, 2018

FROM: Alberni Valley Minor Hockey Association

TO: Volunteers and Association Members

REGARDING: Initiation Novice Program (INP)

OVERVIEW

The initiation program format began in the 2016-2017 season. Because it is a different program from those normally offered, with learning being emphasized as opposed to playing (while playing is not necessarily eliminated) there are bound to be doubters and those who favour a more traditional approach. The association must realize this and be prepared to deal with it, and not lose sight of the fact that the program has been designed for the children, not adults.

Growing pains are normal in any new program and when both the participants and most of the instructors are likely to be inexperienced, the program implementation is not going to be as smooth as one would like. However, with commitment, patience and support the results will come and in most cases, exceed everyone’s expectations.

Hockey Canada guidelines for skill development are as follow; Initiation Minor and Major 85% technical skill, 15% individual tactics. Novice Minor and Novice Major 75% technical skill, 15% individual tactics, 10% team tactics. For example, at the Novice Minor and Novice Major level a 1-hour practice should consist of about 45 minutes technical skill 9 minutes individual tactics and 6 minutes team tactics.

With the initiation program, we encourage players to mix when using stations though it is appropriate to split players into groups based on skill and colour of jerseys for “team” style drills, scrimmages, and games. Hockey Canada suggest this time to be 10% or less of practice time at the Novice Level.

LONG TERM PLAYER DEVELOPMENT

BC Hockey has adopted program guidelines and resources to support and provide direction for our Local MHAs to implement and operate a skill development program for players eight (8) years of age and younger. Based on Hockey Canada’s Long Term Player Development (LTPD) model, players who are eight (8) years old and younger should be focusing on having fun, learning skills and developing physical literacy. All programs should adhere to the following principles:

a. The technical curriculum should focus on physical literacy and having fun b. The official playing surface for practices and games shall be reduced to one-half, one-third, or one quarter the size of a regulation playing surface. c. The equipment should be amended to fit the size and skill level of the player. i.e. Mini nets. d. Instructors should be trained in an appropriate manner to teach players of this age and skill level.

GROUPING PLAYERS

Every association building an Initiation Program will have its own unique design. The goal, however, is the commonality of using the curriculum of the Initiation Program and its teaching strategies to build a strong foundation of skills which will allow players to enjoy hockey for a lifetime.

AVMHA has adopted the “Program Design” – In this design, players are kept as one large group and treated/instructed as a whole. This model is characterized by instructors being responsible for all the players in the program rather than only a pre-selected number. During the session the instructors would instruct all the players as they moved though his/her station. Minor “team” games or scrimmages would take place with a random selection of players. These “teams” would constantly change.

The benefits of this design are:

•All players receive equal instruction from a variety of instructors

•Players get to associate with a maximum number of other players on the ice

Instructors have a narrow range of ability to deal with, making it easier for them to give instruction Associations may choose to conduct this design with all players of approximately the same skill level being on the ice at the same time. Games like British Bulldog would be run with the entire group and station work would attend to the curriculum.

For reference purposes the 5 core skills of hockey are:

Skating • Passing • Shooting • Puck Handling • Checking

Example: Teaching a child a breakout, is not teaching core hockey skills. Teaching a child how to skate, and how to pass, so they can break out, is teaching core hockey skills.

More in formation and resource material can be found here:

Hockey Canada https://www.hockeycanada.ca/en-ca/hockey-programs/coaching/initiation

BC Hockey http://www.bchockey.net/Content.aspx?id=259

VIAHA http://www.viaha.org/


Initiation Program (Players below Atom Division)

Are you confused about the use of “Cross Ice” play for players ages 5, 6, 7 & 8 years old? Here is a bulletin that explains it in detail.

VIAHA Bulletin – Sept. 17, 2017 – Cross Ice Guidelines


Feb. 9-12 Bryan Mason Tourney – PEEWEE

Alberni Valley Minor Hockey welcomes you to the
Bryan Mason Memorial Tournament
Details will be posted here as they become available.


PEEWEE RECREATION TOURNAMENT


PEEWEE Team Standings: (Pool A)
 (points after 11*/12 games played)              FINAL
 Alberni-Stingers   (AV1) 0 + 0 + 0 = 0 pts. 4TH
 Oceanside          (OC1) 2 + 2 + 2 = 6 pts. 1ST GOLD
 Juan de Fuca       (JDF) 2 + 2 + 0 = 4 pts. 2ND BRONZE
 Port McNeill       (PM1) 0 + 0 + 2 = 2 pts. 3RD

PEEWEE Team Standings: (Pool B)
 Alberni-Ice Devils (AV2) 0 + 0 + 0 = 0 pts. 4TH
 Nanaimo            (NAN) 2 + 2 + 0 = 4 pts. 1ST SILVER
 Campbell River     (CR5) 2 + 0 + 0 = 2 pts. 3RD
 Comox Valley       (CV6) 0 + 2 + 2 = 4 pts. 2ND

For BANTAM Standings, Game Schedule, etc. go to:
BANTAM RECREATION TOURNAMENT

February 9
 G# – Start-End   – Rink – Home –   Score – Visitor – Score
  1    5:15-6:30  PM  C   ALBERNI(AV1)  2   OCEANSIDE    13
  2    6:45-8:00  PM  C   ALBERNI(AV2)  4   NANAIMO      5
February 10
 G# – Start Time – Rink –  Home –   Score – Visitor – Score
  3    8:15-9:30  AM  W   JUAN DE FUCA  12   PT MCNEILL  0
  4    9:45-11:00 AM  W   CAMPBELL R     5   COMOX       3
  5   12:30-1:45  PM  C   PT MCNEILL     1   OCEANSIDE   6
  6    2:00-3:15  PM  C   JUAN DE FUCA  10   ALBERNI(AV1)1
  7    3:30-4:45  PM  C   NANAIMO        7   CAMPBELL R  3
  8    5:00-6:15  PM  C   COMOX          7   ALBERNI(AV2)3
February 11
 G# – Start Time – Rink – Home – Score – Visitor – Score
  9    9:45-11:00 AM  C   ALBERNI(AV1)   1   PT MCNEILL  3
 10*  11:15-12:30 PM  C   ALBERNI(AV2)   2   CAMPBELL R  4
 11   11:30-12:45 PM  W   OCEANSIDE      3   JUAN DE FUCA2
 12    1:00-2:15  PM  W   COMOX          4   NANAIMO     2
February 12 MONDAY (FINALS)
 G# - Start Time - Rink - Home - Score - Visitor - Score
 13    8:30-9:45  AM  C   4TH-A AV1   5    4TH-B AV2  5
 14    1:45-3:00  PM  C   3RD-A PT.M  2    3RD-B CR   2
 15    3:15-4:45  PM  C   2ND-A JDF   6    2ND-B CV   1
 16    1:30-3:30  PM  W   1ST-A OC    5    1ST-B NAN  1

Game Highlights:

(Details of the Alberni games and the Finals will be posted here.)


Game 1 – Alberni (AV1) 2, Oceanside 13.

1st Period – Oceanside scored 4 goals in the period. Goal scorers were #7 Jesse Fox, #16 Markus Goodman, #14 Wade Wesnedge (on powerplay)  and #22 Mark Sanderson.  Score – Alberni 0, Oceanside 4.

2nd Period – Oceanside scores 8 goals in the period.  Goal scorers included #21 Ryland Flynn, #7 Jesse Fox, #19 Annika Waite, #16 Markus Goodman, & #17 William Crowe.  Alberni gets on the scoreboard at 5:22 with a goal from #10 Jordan Gauthier-Bay and assisted by #16 Trevor Hodgeson.  At the end of the 2nd period, the score is Alberni 1, Oceanside 12.

3rd Period – Alberni scores at 11:56 with an unassisted goal from #12 Damian Winchester.  Oceanside follows at 11:22 with their final goal from #21 Ryland Flynn, assisted by #2 Rylie Wickman and #22 Mark Sanderson.  Final Score – Alberni (AV1) 2, Oceanside 13.

Penalty Summary:  Alberni had 3 offences for 6 penalty minutes.  Oceanside had 1 offence for 2 penalty minutes.

Player Awards:  Alberni #10 Jordan Gauthier-Bay, #20 Ezra McCollister, #27 Ellis Kniert.  Oceanside  #22 Mark Sanderson  #8 Lawson DCruz  #20 Dino Rokanas.

Game 6 – (Sat. 2:00 pm) Juan de Fuca vs Alberni (AV1)

Game 8 – (Sat. 5:00 pm) Comox vs Alberni(AV2)

Game 9 – (Sun. 9:45 am) Alberni (AV1) vs Port McNeill

Game 10 – (Sun. 11:15 am) Alberni (AV2) vs Campbell River

Game 13 (Mon. 8:30 am) Alberni (AV2) vs Alberni (AV1)

Game 16 (Mon. 1:30 pm) Oceanside vs Nanaimo


Team & Tournament Sponsors: 


Tournament Director:

Kathy McArthur

Stephanie Hopkins – stephanieavmha@gmail.com


Feb 9-12 Bryan Mason Tourney – BANTAM

Alberni Valley Minor Hockey welcomes you to the
Bryan Mason Memorial Tournament
Details will be posted here as they become available.


BANTAM RECREATION TOURNAMENT


BANTAM Team Standings:
 (points after 15/15 games played)
 Alberni   (AV1)  1 + 2 + 2 = 5 pts. 3RD  FINAL BRONZE
 Saanich   (SAA1) 2 + 0 + 2 = 4 pts. 4TH
 Comox     (CV2)  0 + 0 + 0 = 0 pts. 10TH
 Oceanside (OC3)  1 + 0 + 2 = 3 pts. 5TH
 Kerry Pk  (KP1)  2 + 0 + 0 = 2 pts. 8TH
 Oceanside (OC2)  1 + 2 + 0 = 3 pts. 6TH
 Nanaimo   (NAN3) 0 + 2 + 0 = 2 pts. 7TH 
 Nanaimo   (NAN2) 1 + 2 + 2 = 5 pts. 2ND  FINAL SILVER
 Comox     (CV1)  0 + 0 + 0 = 0 pts. 9TH
 Pt Coqu.  (PC1)  2 + 2 + 2 = 6 pts. 1ST  FINAL GOLD

PEEWEE Team Standings and Game Schedule


February 9               (* Game Highlights)
G# - Start-End    Rink Home       Score  Visitor  - Score
 1  5:30-6:45  PM   W  *ALBERNI(AV1)  5   OCEANSIDE(OC2) 5
 2  7:00-8:15  PM   W  NANAIMO(NAN2)  2   OCEANSIDE(OC3) 2
February 10
 G# - Start Time    Rink Home     Score  Visitor - Score
 3  8:00-9:15  AM   C   COMOX(CV1)    1   PT COQUIT(PC1) 5
 4  9:30-10:45 AM   C   NANAIMO(NAN3) 3   *ALBERNI(AV1)  6
 5 11:00-12:15 PM   C   SAANICH(SAA1) 8    COMOX(CV2)    5
 6 11:15-12:30 PM   W   OCEANSIDE(OC3)1    KERRY PK(KP1) 4
 7  6:30-7:45  PM   C   OCEANSIDE(OC2)7    COMOX(CV2)    2
 8  8:00-9:15  PM   C   KERRY PK(KP1) 0    NANAIMO(NAN2) 8    
February 11
G# - Start Time   Rink  Home -   Score   - Visitor  - Score 
 9  8:15-9:30  AM   C   OCEANSIDE(OC2) 3  NANAIMO(NAN3) 4
10  8:30-9:45  AM   W   *ALBERNI(AV1)  5  SAANICH(SAA1) 2
11 10:00-11:15 AM   W   COMOX(CV1)     2  OCEANSIDE(OC3)4 
12 12:45-2:00  PM   C   PT COQUIT(PC1) 4  KERRY PK(KP1) 2  
13  2:15-3:30  PM   C   NANAIMO(NAN3)  1  SAANICH(SAA1) 6
14  3:45-5:00  PM   C   NANAIMO(NAN2)  6  COMOX(CV1)    1
15  5:15-6:30  PM   C   COMOX(CV2)     3  PT COQUIT(PC1)4
February 12 MONDAY (FINALS)
 G# - Start Time -   Rink  Home -  Score - Visitor  - Score
 16   8:45-10:00 AM   W    9TH CV1    2      10TH CV2   8
 17  10:15-11:30 AM   W    7TH NAN3   6      8TH KP1    2
 18  11:45-1:15  PM   W    3RD AV1    3      4TH SAA1   2
 19  12:15-1:30  PM   C    5TH OC3    5      6TH OC2    2
 20   3:45-5:45  PM   W    1ST PT.C   3      2ND NAN2   2


Game Highlights:
(Details of the Alberni games and the Finals will be posted here.)

Game 1 – Alberni (AV1) 5, Oceanside (OC2) 5.

1st Period – Alberni is first on the scoreboard at 10:26 with a goal from #16 Tanner Banman, assisted by #8 Bobby McKenzie and #15 Cam McArthur.  At 5:48, Oceanside’s #3  Zach Lantaigne scores their first goal with assists from #4 and #10 Bradley Ronyecz.  The score at the end of the period, Alberni 1, Oceanside 1.

2nd Period – Oceanside scored goals at 11:39 by #18 Josh Strobiki and at 8:10 on the power play by #19 Marcus Wheatley.  Alberni goals at 9:34 from #6 Nick Bassingwaite, unassisted.  At 5:08 Alberni #9 Samuel Shanks scores with an assist from #20 Richard Pouliot.  At 6:32 Alberni scores on a powerplay with a goal from #7 Colton Scott, assisted by #10 Kayden Doiron.  The score at the end of the 2nd period, Alberni 4, Oceanside 3.

3rd Period – Oceanside scores a goal at 15:56 from #18 Josh Strobiki with assists from #15  J. Morris and #19 Marcus Wheatley.  At 6:55, Oceanside #14 Nathan Wilson scores unassisted.  The final goal of the game was scored at 5:49 from Alberni #16 Tanner Banman, assisted by #8 Bobby McKenzie.  Final score – Alberni (AV1) 5, Oceanside (OC2) 5.

Penalty Summary – Alberni had 8 penalty minutes.  Oceanside had 10 penalty minutes.

Player Awards –  Alberni #16 Tanner Banman, #7 Colton Scott.  Oceanside #18 Josh Strobiki, #17 Aedan Pasquill, #19 Marcus Wheatley.

Game 4 –  Nanaimo (NAN3) 3, Alberni (AV1) 6

1st Period – First goal of the game was scored at 12:19 by Alberni #15 Cam McArthur, assisted by #9 Samuel Shanks and #4 Avery Cole.  At 9:39 Nanaimo’s #28 Darien Groundwater scores a goal with assists from #26 Alex Mclauchlan and #24 Gavin Thomas.  Alberni returns at 4:32 with a goal from #10 Kayden Doiron, assisted by #5 Maverick Buxton and #2 Blake Mauke.  With 45 seconds left in the period, Nanaimo on a power play, #28 Darien Groundwater scores, unassisted.  At the end of the 1st Period, Nanaimo 2, Alberni 2.

2nd Period – Alberni takes the lead at 10:02 with an unassisted goal from #15 Cam McArthur.  It is followed at 7:58 with an Alberni goal from #8 Bobby Mckenzie, assisted by #10 Kayden Doiron and #4 Avery Cole.  After 2 periods of play, Nanaimo 3, Alberni 4.

3rd Period – Alberni’s #10 Kayden Doiron goes on to score 2 goals at 13:33 and 8:20, with assists from #8 Bobby Mckenzie, #20 Ryshard Pouliot and #2 Blake Nauke.  Final Score – Nanaimo (NAN3) 3, Alberni (AV1) 6.

Penalty Summary:  Nanaimo had 4 penalty minutes.  Alberni had 14 penalty minutes.

Player Awards:  Nanaimo – #28 Darien Groundwater, #25 Chevy Carlson and #27 Rachel Wilson.  Alberni – #15 Cam McArthur, #8 Bobby McKenzie and # Brad

Game 10 – (Sun. 8:30 am) Alberni (AV1) 5 vs Saanich (SAA1) 2

1st Period – Alberni scores the first and only goal in the period from #8 Bobby McKenzie, assisted by #20 Ryshard Pouliot.  At the end of the period, the score is Alberni 1, Saanich 0.

2nd Period – Saanich gets on the scoreboard at 7:58 with a goal from #9 Noah Charlton, assisted by #16 Evan Murrison and #55 Jacob Piercy.  At 3:27, Alberni returns to take the lead with a goal from #15 Cam McArthur, with an assist from #7 Colton Scott.  After 2 periods of play the score is Alberni 2, Saanich 1.

3rd Period – Alberni increases their lead with a goal at 5:10 from #10 Kayden Doiron, unassisted.  At 5:01, Alberni #7 Colton Scott scores, unassisted.  At 3:42, Alberni #8 Bobby Mckenzie scores with assists from #7 Colton Scott and #16 Tanner Banman.  At 2:48 Saanich scores the last goal in the game from #22 Zane Blondeau and assisted by #18.  Final Score is Alberni 5, Saanich 2.

Penalty Summary – Alberni had 14 penalty minutes.  Saanich had 10 penalty minutes.

Game 18 (Mon. 11:45 am)  Alberni (3rd) vs. Saanich (4th)

Game 20 (Mon. 3:45 pm) Pt. Coquitlam 3, Nanaimo2 2.

1st Period – Nanaimo  starts the scoring with a goal at 11 :15 from #3 Kenny Pham, assisted by #18 Connor Roshowsky.  Nanaimo scores again at 6:16 on a power play with an unassisted goal from #4Lucas Caukkanen.  At the end of the period the score is Pt. Coquitlam 0, Nanaimo 2.

2nd Period – Port Coquitlam scores at 9:43 with an unassisted goal from #16 Jerry Hughes.  The score after 2 periods of play, Pt. Coquitlam 1, Nanaimo 2.

3rd Period – Port Coquitlam goals at 13:17 when #11 Levi Tory scores with an assist from #16 Jerry Hughes.  The final goal of the game from Port Coquitlam was at 1:10 when #5 Anhol Sekhon scores on a power play with an assist from #17 Derek Pattenden.  The final score – Port Coquitlam 3, Nanaimo (NAN2) 2.

Penalty Summary – Port Coquitlam had 23 penalty minutes.  Nanaimo had 16 penalty minutes.


 


Team & Tournament Sponsors:


Tournament Director:

Kathy McArthur
Stephanie Hopkins – stephanieavmha@gmail.com


Atom Recreation Tournament Jan. 19-21, 2018

Alberni Valley Minor Hockey and McDonald’s presents

Team Standings:
         (points after 15 /15  games played)
ALBERNI1  (AV1) 1 + 1 + 1 = 3 pts. 8th  Final 8th
ALBERNI2  (AV2) 1 + 1 + 1 = 3 pts. 9th        10th
OCEANSIDE  (OC) 3 + 3 + 3 = 9 pts. 2nd        1st-GOLD
NANAIMO   (NAN) 3 + 3 + 3 = 9 pts. 1st        2nd-SILVER
CAMPBELL R (CR) 1 + 3 + 1 = 5 pts. 7th        7th
PENINSULA (PEN) 1 + 1 + 1 = 3 pts. 10th       9th
VICTORIA  (VIC) 3 + 3 + 3 = 9 pts. 3rd        3rd-BRONZE
COMOX6    (CV6) 3 + 1 + 2 = 6 pts. 5th        5th
COMOX1    (CV1) 3 + 3 + 2 = 8 pts. 4th        4th
POWELL R   (PR) 0 + 1 + 3 = 4 pts. 6th        6th

For each round robin game two (2) points will be awarded for a win, one (1) point for a tie and (0) points for a loss. An extra (1) point for sportsmanship will be given to each team that has eight (8) or less penalty minutes in the game.


January 19th
Game # - Start-End - Rink - Home - Score - Visitor - Score
   1    5:15-6:30 pm   C    AV1      3     OC         6
   2    6:45-8:00 pm   C    AV2      1     NAN        13

January 20th
Game # - Start-End - Rink - Home - Score - Visitor - Score
   3    9:00-10:15 am  W    CV1       5    PEN        0
   4   10:00-11:15 am  C    VIC       6    CR         2
   5   10:30-11:45 am  W    PR        4    CV6        8
   6   11:30-12:45 pm  C    AV2       1    OC         10
   7   12:00-1:15 pm   W    AV1       0    NAN        7
   8    1:00-2:15 pm   C    CR        7    PEN        4
   9    1:30-2:45 pm   W    PR        2    CV1        4
  10    2:30-3:45 pm   C    CV6       3    OC         5
  11    4:00-5:15 pm   C    AV2       3    VIC        16
  12    5:15-6:30 pm   W    AV1       2    PR         5
  13    5:30-6:45 pm   C    CR        1    NAN        3
  14    6:45-8:00 pm   W    CV1       7    CV6        7
  15    7:00-8:15 pm   C    VIC       8    PEN        3

January 21st  (Based on placement after Round Robin)
Game # - Start-End -  Rink - Home - Score - Visitor - Score
  16    9:15-10:45 am   W    9th-AV2   1    10th-PEN  9 
  17    9:40-11:00 am   C    7th-CR    4    8th-AV1   3
  18   11:00-12:30 pm   W    4th-CV1   5    3rd-VIC   6
  19   11:15-12:45 pm   C    6th-PR    4    5th-CV6   5
  20   12:45-2:15  pm   W    1st-OC    4    2nd-NAN   1

Game Highlights:
(Details of the Alberni games and the Finals will be posted here.)

Game 1 – Alberni -(AV1) vs Oceanside

1st Period – Oceanside scored 4 goals while Alberni-1 was shut out.  Oceanside goal scorers, #12 Spencer Jordan, #3 Kai Kaube (assisted by #9 Kosuke Uehara), #11 Spencer Loewen and #2 Hayden McKinnon.  At the end of the period, the score is Oceanside 4, Alberni 0.

2nd Period – Alberni gets on the scoreboard at 7:01 with a goal from #16 Peyton Lucas, assisted by #11 Conner Russell.  At 4:18, Alberni scores again with a goal from #17 Justice Bailey-Abelson, unassisted.  Oceanside returns at 3:09 with a goal from #12 Spencer Jordan, assisted by #16 Niklas Doerksen.  Second period score – Oceanside 5, Alberni 2.

3rd Period – Oceanside scores at 19:20 with an unassisted goal from #12 Spencer Jordan. Alberni waits until the final second in the game to score with an unassisted goal by #5 Davin Riddick.

Final score – Alberni Valley (AV1) 3, Oceanside 6.

Penalty Summary – No penalties recorded.


Game 2 – Alberni Valley (AV2) vs Nanaimo

1st Period – Alberni Valley’s only goal was unassisted and scored by #11 Jaxson Brown at 6:31.  Nanaimo scored 7 goals.  Goal scorers were #15 Kaleb Heller (2 goals), #12 Steven Xia, #18 Isaac Gordon (2 goals), #3 and #9 David Nielsen.  The score at the end of the period, Alberni 1, Nanaimo 7.

2nd Period – Nanaimo scores 4 goals.  Goal scorers were #18  Isaac Gordon, #17 Isaac Green, #15 Kaleb Heller, #14 Brock Molyneux.  At the end of the period the score is Alberni 1, Nanaimo 11.

3rd Period – Nanaimo scores an unassisted goal at 13:36 by #11 Russell Lamb.  At 6:12, #15 Kaleb Heller scores the final Nanaimo goal.

Final score – Alberni (AV2) 1, Nanaimo 13.

Penalty Summary:  Alberni had 3 penalties = 6 penalty minutes.  Nanaimo had 1 penalty = 2 penalty minutes.


Game 6 – Alberni Valley (AV2) vs Oceanside

1st Period – Oceanside scores the first goal of the game at 10:06 from #12 Spencer Jordan, unassisted.  Alberni scores their only goal at 8:29 from #11 Jaxson Brown, assisted by #15 Athena Lauder.  Oceanside returns with goals at 5:21 from #12 Spencer Jordan and at 1:35 by #9 Koysuke Uehara.  The score is Alberni 1, Oceanside 3.

2nd Period – Oceanside scores 4 goals in the period.  At 9:12, #12 Spencer Jordan (assisted by #16 Niklas Doerksen).  At 6:34 #11 Spencer Loewen (assisted by #5 Jayce Wickman).  At 1:43 #5 Jayce Wickman (assisted by #10 Callie Wickman).  With 11 seconds on the clock, #18 Mikhail Foster (assisted by #11 Spencer Loewen).  The score at the end of the period, Alberni 1, Oceanside 7.

3rd Period – Oceanside scores 3 goals in the period, starting at 14:45, #3 Kai Kauba, assisted by #9 Koysuke Uehara.  At 10:55, #12 Spencer Jordan’s goal was assisted by #4 Maverick Murphy.  At 9:28, the final goal of the game was scored by #16 Niklas Doerksen, assisted by #12 Spencer Jordan.

Final Score – Alberni Valley (AV2) 1, Oceanside 10.

Penalty Summary – No penalties recorded in the game.


Game 7 – Alberni Valley (AV1) vs Nanaimo

1st Period – Nanaimo goals were at 13:42, by #15 Kaleb Heller, assisted by #3 Ryder Jaques and #6 Mason Stern and at 2:19 #9 David Nielsen goal was assisted by #8 Kaleb Yee.  Score at the end of the period,  Alberni 0, Nanaimo 2.

2nd Period – Nanaimo scores another 2 goals in the period.  At 14:25, #17 Isaac Green, unassisted.  On the power play at 7:53, #11 Russell Lamb’s goal was assisted by #7 Devin Krishan.  The score at the end of the 2nd period, Alberni 0, Nanaimo 4.

3rd Period – Nanaimo scores 3 goals.  At 9:02, #12 Steven Xia, unassisted.  At 7:12 #11 Russell Lamb, assisted by #15 Kaleb Heller.  The final goal of the game was scored with 6:32 on the clock by #15 Kaleb Heller, unassisted.

Final Score – Alberni Valley (AV1) 0, Nanaimo 7.

Penalty Summary – Alberni had 2 penalties = 4 penalty minutes.  Nanaimo had no penalties recorded.


Game 11 – Alberni Valley (AV2) vs Victoria

1st Period – Alberni goal at 8:57 from #11 Jaxson Brown, unassisted.  Victoria scored 8 goals in the period.  Score at the end of the 1st, Alberni 1, Victoria 8.

2nd Period – Alberni goal at 4:20 from #11 Jaxson Brown, unassisted.  Victoria scored 5 goals in the period.  After the 2nd period of play, the score Alberni 2, Victoria 13.

3rd Period – Alberni goal at 10:54 from #11 Jaxson Brown, unassisted. Victoria scored 3 goals in the period.  Victoria goal scorers in the game were: #5 Blake Anderson – 7, #7 Gavin Reich – 1, #6 Aidan Biggar – 3, #2 Sam Nienhuis – 2, #9 Sabine Bailey – 2, and #14 Max Williams -1.

Final Score – Alberni Valley (AV2) 3, Victoria 16

Penalty Summary – Alberni had 2 penalties = 5 penalty minutes.  Victoria had 1 penalty = 2 penalty minutes.


Game 12 – Alberni Valley (AV1) vs Powell River

1st Period – Powell River goals at 8:28 by #17 Tristan Hawkins, assisted by #5 Jacques Lyndon.  At 7:26, #35 Eugene Souch scores unassisted goal.  The score is Alberni 0, Powell River 2.

2nd Period – Powell River goals at 11:16 (on the powerplay) by #35 Eugene Souch, unassisted and at 6:00 #9 Paxton Schreiber’s goal was assisted by #6 Nelle Liefsoens.  The score after 2 periods of play, Alberni 0, Powell River 4.

3rd Period – Alberni gets on the scoreboard at 16:40 with a goal from #17 Justice Bailey-Abelson, assisted by #11 Conner Russell.  At 10:56 Alberni scores with an unassisted goal from #16 Peyton Lucas.  Powell River’s final goal was at 2:20 by #2 Kai Nouwens, unassisted.

Final score – Alberni Valley (AV1) 2, Powell River 5.

Penalty Summary – Alberni had 2 penalties  = 4 penalty minutes.  Powell River had one penalty = 2 penalty minutes.


Game 16 – Peninsula vs Alberni Valley (AV2)

1st Period – Peninsula scores 2 goals in the period.  At 8:49, power play goal from #87, assist from #99.  At 7:10, power play goal from #97, unassisted.  Score is Peninsula 2, Alberni 0.

2nd Period – Peninsula scores 4 goals in the period.  At 9:24, goal #87, unassisted.  At 5:23, goal from #14, assist from #97.  At 2:43, goal from #8, unassisted.  With 40 seconds on the clock, goal from #97, unassisted.  Score is Peninsula 6, Alberni 0.

3rd Period – Peninsula scores 3 goals.  At 11:35, goal from #11, assisted by #9.  At 10:27, goal from #7, unassisted.  At 5:02, goal from #97, unassisted.  Alberni breaks the shut out at 6:37 with a goal from #12 Lincoln Sexton, unassisted.

Final ScorePeninsula 9, Alberni Valley (AV2) 1.

Penalty Summary – Peninsula had 2 penalties = 4 penalty minutes.  Alberni had 8 penalties = 16 penalty minutes.


Game 17 – Campbell River vs Alberni Valley (AV1)

1st Period – Alberni scored the first goal of the game from #17 Justice Bailey-Abelson, assisted by #11 Conner Russell.  Campbell River hits the scoreboard at 3:45 with a goal from #11 Keiver Nelson, assisted by #7 Gavin Chatterton.  The score is Campbell River 1, Alberni 1.

2nd Period – Campbell River takes the lead on a power play goal from #7 Gavin Chatterton at 6:47.  The score is Campbell River 2, Alberni 1.

3rd Period – At 18:45 Alberni #5 Davin Riddick, ties the score with an unassisted goal.  Campbell River pulls ahead with a goal at 17:53 from #10 Nathan Falconer, assisted by #11 Keiver Nelson.  At 14:39 Alberni ties the score again with a goal from #11 Conner Russell, assisted by #17 Justice Bailey-Abelson.  At the end of the period/game the score is Campbell River 3, Alberni 3.  The final score is decided by a shoot-out and the winning goal is scored by Campbell River #6 Kaylie Riecker.

Final Score – Campbell River 4, Alberni Valley (AV1) 3

Penalty Summary –  Each team had one 2 minute penalty in the game.


Game 20 –  Nanaimo vs Oceanside

1st Period – Oceanside goals at 6:29 from #12 Spencer Jordan, assisted by #3 Kai Kaube.  At 3:29, goal scored from #12 Spencer Jordan, assisted by #10 Callie Wickman.  The score at the end of the period, Nanaimo 0, Oceanside 2.

2nd Period – Oceanside scores another 2 goals.  At 11:14, goal from #11 Spencer Loewen, unassisted.  At 5:51, goal from #18 Mikhail Foster, assisted by #12 Spencer Jordan.  The score at the end of the 2nd period, Nanaimo 0, Oceanside 4.

3rd Period – Nanaimo scores at 17:16 to break the shut out, on the power play, with an unassisted goal from #15 Kaleb Heller.

Final Score – Nanaimo 1, Oceanside 4.

Penalty Summary – Each team had 2 penalties, totalling 4 penalty minutes.

Congratulations to:

Oceanside  – Gold     Nanaimo – Silver     Victoria – Bronze


Teams:



Team Sponsors:

Tournament Sponsors:

Tournament Director: 

Sarah Bielert  sarah.bielert@shaw.ca


Midget Recreation Tournament Jan 5-7, 2018

Alberni Valley Minor Hockey and our sponsors

welcomes you to our tournament


Team Standings:
           (points after 9 / 14 games played)
ALBERNI-1G(Shamrocks)  2  + 3  + 1  = 6 pts.(9th)
ALBERNI-2R(Hurricanes) 2  + 3  + 3  = 8     (7th)
PT.MCNEILL(Warriors)   1  + 1  + 5  = 7     (8th)
POWELL-2B(Villani)     7.5+ 2.5+ 7.5= 17.5  (3rd) FINAL-BRONZE
POWELL-1G(Valley)      7  + 7  + 7  = 21    (1st) FINAL-SILVER
CAMPBELL(Northstars)   8  + 5  + 7.5= 20.5  (2nd) FINAL-GOLD
COMOX VALLEY           8  + 7  + 2.5= 17.5  (4th) 
SAANICH (Braves)       5  + 7  + 3  = 15    (5th)
VICTORIA C1            2.5+ 3  + 5  = 10.5  (6th)
ROUND ROBIN SCORING:1 Point for winning a period (if tied each team will receive .5)
3 Points for winning the game (if tied each team will receive 1.5)
2 Points for 6 penalties or less in a single game.
 (Maximum of 8 Points will be awarded to a team per game)

January 5th
 G#  Time       Rink Home       Score - Visitor - Score
1    4:00-5:30pm  C  Alberni-2R     1   Campbell     17
2    4:30-6:00pm  W  Alberni-1G     0   Comox        6
3    5:45 7:15pm  C  Port McNeill   4   Saanich      5
4    6:15 7:45pm  W  Powell-2B      6   Victoria     2
5    7:30 9:00pm  C  Alberni-2R     3   Powell-1G    4

January 6th
 G#  Time       Rink Home       Score - Visitor - Score
6  11:30-1:00pm   W  Campbell       7   Pt McNeill   6
7  12:00-1:30pm   C  Alberni-1G     3   Powell-1G    6
8   1:15-2:45pm   W  Alberni-2R     3   Saanich      4
9   1:45 3:15pm   C  Comox          7   Victoria     4
10  3:00 4:30pm   W  Powell-2B      5   Campbell     12  
11  3:30 5:00pm   C  Alberni-1G     0   Pt McNeill   4
12  4:45 6:15pm   W  Powell-1G      4   Saanich      2
13  5:15 6:45pm   C **Alberni-2R    2   Victoria     2
14  6:30 8:00pm   W  Comox          2   Powell-2B    5
**Game does not count for points for the Home Team.

January 7
G#  Start Time - Rink - Home -     Score - Visitor - Score
15  8:15 9:45am   C     2nd-Campbell  10  3rd-Powell-2B  4
16  8:45 10:15am  W     8th-Pt McNeil  3  9th-Alberni-1G 2
17 10:00 11:30am  C     6th-Victoria   2  7th-Alberni-2R 3
18 10:30 12:00pm  W     4th-Comox      3  5th-Saanich    6
19 11:45 1:15pm   C     1st-Powell-1G  1  G#15-Campbell  6

Game Highlights:

(Details of the Alberni games and the Finals will be posted here.)

Game 1 (4:00 pm) – Alberni Hurricanes vs Campbell River

1st Period – Score at the end of the period, Alberni 0, Campbell River 10.

2nd Period – Score at the end of the period, Alberni 0, Campbell River 13.

3rd Period – Alberni scored their only goal at 19:41 by #61 Malaika Stope, unassisted.  Campbell River went on to score 4 more goals.  The final score was Alberni 1, Campbell River 17

Penalty Summary – No penalties recorded.


Game 2 (4:30 pm) – Alberni Shamrocks vs Comox

1st Period – Comox #68 Matthew Butten goal assisted by #74 Reid Taylor & #72 Iain Gillard.  Score – Alberni 0, Comox 1.

2nd Period – Comox #76 Dale Curror scores with assists from #72 Iain Gillard and #74 Reid Taylor.   Score – Alberni 0, Comox 2.

3rd Period – Comox scores 4 goals in the period.  #72 Iain Gillard  scored a goal and an assist. #76 Dale Curror scored 2 goals.  #74 Reid Taylor scored a goal and 2 assists.  Final Score – Alberni 0, Comox 6.

Penalty Summary – Alberni had 2 penalties (=4 penalty minutes).  Comox had one, 2 minute penalty.


Game 5 (7:30 pm) – Alberni Hurricanes vs Powell River Valley

1st Period – Powell River scored the first goal at 11:08 from #5 Kaden Kozmeniuk and assisted by #9 Yesh Reuven.  Alberni scores at 3:34 with a power play goal from #9 Carter Lee, unassisted.  The score at the end of the period, Alberni 1, Powell River 1.

2nd Period – Powell River scores at 4:10 with an unassisted goal from #4 Nicholas Cappiello.  Alberni scores at 1:46 with a goal from #8 Tanner Clydesdale, assisted by #9 Carter Lee.  The score at the end of the 2nd period, Alberni 2, Powell River 2.

3rd Period – Powell River takes the first goal in the period on a power play from #9 Yesh Reuven, and assists from #10 Joshua Chernoff and #3 Jared Russell.  Alberni ties the score at 9:16 with a goal from #13 Nikolas Dwolinsky, assisted by #9 Carter Lee.  Powell River scores with less than a minute on the clock from an unassisted goal by #12 Dean Jantz.  The final score is Alberni 3, Powell River 4.

Penalty Summary – Alberni had 2 penalties = 4 penalty minutes.  Powell River had 6 penalties = 12 penalty minutes.


Game 7 – (12:00 pm) Alberni Shamrocks vs Powell River

1st Period – Alberni starts the scoring with a goal at 8:34 by #18 Carson Steel, assisted by #9 Kobe Bos-Solda.  It was followed with a goal from Alberni’s #8 Seth Price, assisted by #18 Carson Steel and #55 Colby Erickson.  Powell River scores at 1:53 with an unassisted goal from #3 Jared Russell.  The 1st period score was Alberni 2, Powell River 1.

2nd Period – Powell River #9 Yesh Reuven scored a power play goal at 7:24 with assists from #3 Jared Russell and #4 Nicholas Cappiello.  #9 Yesh Reuven scores again at 3:43, unassisted.  The 2nd period score was Alberni 2, Powell River 3.

3rd Period – Alberni scores at 13:09 with a goal from #13 Jakob Gaudet, assisted by #18 Carson Steel and #55 Colby Erickson.  Powell River’s #9 Yesh Reuven goes on to score 3 goals in the 3rd period.  These goals had assists from #3 Jared Russell and #4 Nicholas Cappiello.  Final Score – Alberni 3, Powell River 6.

Penalty Summary – Alberni had 6 penalties (= 12 penalty minutes).  Powell River had 4 penalties (= 19 Penalty minutes).


Game 8 – (1:15 pm) Alberni Hurricanes vs Saanich

1st Period – First goal scored by Alberni #8 Tanner Clydesdale with the assist from #13 Nikolas Dwolinsky at 14:34.  Saanich scores at 12:11 with the goal from #15 Max Gershman, assists from #10 Kaleb Berman and #22 Luca Brolo.   Saanich #15 Max Gershman scores on the power play with 3 seconds on the clock, assisted by #9 Seth Bunton.  The score at the end of the 1st period Alberni 1, Saanich 2.

2nd Period – Saanich increases their lead at 8:57 with a third goal (& hat trick) from #15 Max Gershman, unassisted. Alberni scores at 2:32 with an unassisted goal from #13 Nikolas Dwolinsky.  The 2nd period score was Alberni 2, Saanich 3.

3rd Period – Alberni ties the game at 15:22 with an unassisted goal from #8 Tanner Clydesdale.  Saanich scores the winning goal at 13:01 with an unassisted goal from #19 Liam Reid.  Final score – Alberni Hurricanes 3, Saanich 4.

Penalty Summary – Alberni had 6 penalties = 12 penalty minutes.  Saanich had 3 penalties = 6 penalty minutes.


Game 11 – (3:30 pm) Alberni Shamrocks vs Port McNeil

1st Period – No scoring – Alberni 0, Port McNeill 0.

2nd Period – No scoring – Alberni 0, Port McNeill 0.

3rd Period – Alberni remains shut out while Port McNeill scores 4 goals.  #16  William Johnson scored 3 goals (hat trick) and #24 Ridell Puglas-Wilson scores a single goal plus 1 assist.  The final score – Alberni Shamrocks 0, Port McNeill 4.

Penalty Summary – Alberni had 12 penalties = 32 penalty minutes.  Port McNeill had 8 penalties = 26 penalty minutes.


Game 13 – (5:15 pm) Alberni Hurricanes vs Victoria

(Due to the odd number of teams in the tournament, Alberni was selected to play this extra game without earning any points in order to complete the Round Robin (3 games per team).

1st Period – At 8:12, Victoria #14 Cody Jones scores with assists from #10 Sahil Virk and #2 Evan Smith-Davies.  Alberni scores at 1:21 on the power play with the goal from #9 Carter Lee, assisted by #8 Tanner Clydesdale and #12 Braeden Reynolds.  The 1st period score is Alberni 1, Victoria 1.

2nd Period – No scoring.

3rd Period – Alberni takes the lead at 19:48 with an unassisted goal from #14 Gage Dorn.  Victoria ties the game with a power play goal from #9 Cole Van Hinte, assisted by #10 Sahil Virk at 14:49.  The final score was Alberni Hurricanes 2, Victoria 2.

Penalty Summary – Alberni had 6 penalties = 12 penalty minutes.  Victoria had 10 penalties = 31 penalty minutes.


Game 16 (8:45 am) – Port McNeill vs Alberni Shamrocks

1st Period – The first goal came with 4:12 on the clock when Port McNeill’s #16 William Johnson scored, unassisted.  Alberni followed at 2:08 with a goal from #18 Carson Steel, assisted by #10 Colby Erickson.  The score was Port McNeill 1, Alberni 1.

2nd Period – At 12:59 Alberni’s #10 Colby Erickson scores an unassisted goal.  Port McNeill returns to tie the score at 12:16 with #8 Kristopher Joliffer’s unassisted goal.  Port McNeill’s winning goal came at 9:42 when #12 Kaisha Laird scored with assists from #24 Ridell Puglas-Wilson and #17 Adrian Gordon Valant.  Second Period and Final Score – Port McNeill 3, Alberni Hurricanes 2.

Penalty Summary –  Port McNeill had 13 penalties = 42 penalty minutes.  Alberni had 6 penalties = 12 penalty minutes.


Game 17 (10:00 am) – Victoria vs Alberni Hurricanes

1st Period – Alberni starts late in the 1st Period (2:45) with a goal from #9 Carter Lee, assisted by #11 Skylar Quesnel-Campbell. First period score – Victoria 0, Alberni 1.

2nd Period – Alberni’s #9 Carter Lee scores again at 11:40 with an assist from #2 Nic Field. Victoria comes on board at 11:00 with a goal from #4 Troy Huffman, assisted by #10 Sahil Virk.  Victoria scores again at 10:13 when #10 Sahil Virk’s goal is assisted by #9 Cole Van Hinte and #4 Troy Huffman.  The score at the end of the 2nd period, Victoria 2, Alberni 2.

3rd Period –  Alberni scores the winning goal at 12:24 from #13 Nikolas Dwolinsky, assisted by #9 Carter Lee and #7 Kylie Scott.  Final Score – Victoria 2, Alberni Hurricanes 3.

Penalty Summary – Victoria had one 2 minute penalty.  Alberni had no penalties in the game.


Game 19 (FINAL) – Powell River Valley vs Campbell River

1st Period – Campbell River scores at 13:57 with a goal from #6 Toby Leighton, assisted by #9 Gavin Hope.  Campbell River’s second goal had 5 minutes on the clock when #14 Braydon Kranteman scored with an assist from #4 Chance Roberts. 1st Period score, Powell River 0, Campbell River 2.

2nd Period – Powell River scores their only goal in the game at 10:10 from #9 Yesh Reuven, assisted by #10 Joshua Chernoff.  Campbell River scores on the power play at 4:55 with a goal from #14 Braydon Kranteman, assisted by #11 Todd Campbell.  2nd Period score – Powell River 1, Campbell River 3.

3rd Period – Campbell River scores 3 goals in the period.  #11 Todd Campbell scored 2 unassisted goals.  #9 Gavin Hope scores a single goal with an assist from #16 Peter Van Gemeren.  Final score – Powell River Valley 1, Campbell River 6.

Penalty Summary – Powell River had 6 penalties = 14 penalty minutes.  Campbell River had 4 penalties = 8 penalty minutes.


Alberni Team Sponsors:

Alberni Midget Hurricanes AV2 (Red)

Alberni Midget Shamrocks AV1 (Green)

 

 

 


Tournament Sponsors:

 

Thank you to the following for their generous donation to make this tournament possible:

Tyler’s No Frills – Chances Rim Rock Casino = Steve & Misty Sutherland – Studio H (Heather Maddison) – Norwes (Vanessa Gagnon) – Clydesdale Automotive – Panago Pizza – Ladybird Engraving – Portal Players Dramatic Society – Little Bavaria Restaurant – Cloud City – Hone N Strop Barber Co. – RC Shop – LB Woodchoppers – Funtastic – Ozzy’s – Co-op – Port Alberni Port Authority – Solda’s Restaurant – NexCar Auto Sales – Double R Meats – Southside Auto Sales – Gone Fishin’ – Jims Clothes Closet – Walk the Coast – MacDermott’s Insurance – Dolan’s – Archie & Shirley Cardinal – AV Garden Supply – Landmark Cinemas – Flandangle’s Alberni Industrial Marine – Quality Foods – Treadsetter’s – Boston Pizza – Subway.

… and of course, we would like to thank all of you for coming and participating as well as all of the parent volunteers who have spent many hours putting this tournament together, and keeping everything running smoothly for the weekend

Tournament Director: Kristina Corey
Phone: 250-735-3858
Email: hockeytournament@outlook.com


2017-18 AVMHA TEAMS & SPONSORS

 INITIATION TEAMS
Division Team #   Team Name  Sponsors
Mites    H1 Minor Flames     Tim Hortons
Mites    H2 Major Bombers    Tim Hortons
Novice   H3 Minor Flyers     Tim Hortons
Novice   H3 Minor Kings      Tim Hortons
Novice   H4 Major Hurricanes Tim Hortons
Novice   H4 Major Sharks     Tim Hortons

RECREATIONAL & COMPETITIVE TEAMS

Division Team #   Team Name  Sponsors
Atom     AV-      Tigers     McDonald's AtoMc
Atom     AV-      Riptide    McDonald's AtoMc
Atom     Develop. Bulldogs   Alberni Toyota, J. Salmon Contracting, Harbourview 
                             Collision, AAA Photography
Peewee   AV-      Stingers   MacDermott's Insurance, Scotiabank
Peewee   AV-      Ice Devils BuyLow Foods, Scotiabank
Peewee   Tier 3   Bulldogs   Alberni Chrysler, Smitty's Restaurant, Best Western 
                             Plus Barclay Hotel
Bantam   AV1      Aces       Haggard's Trucking, GD Auto, Scotiabank
Bantam   Tier 3   Bulldogs   Pacific Chevrolet, JAL Designs
Midget   AV2      Hurricanes Alberni District Co-op, Scotiabank
Midget   AV1      Shamrocks  Port Alberni Firefighters, Scotiabank
Midget   Tier 3   Bulldogs   Van Isle Ford, Bowerman Contracting

2017 Bantam Tier 2-3 Holiday Tourney

Alberni Valley Minor Hockey welcomes you to the

Pacific Chevrolet Bantam Tournament


Team Standings:

(points after 9 / 9 games played)

  • Alberni Valley T3   2 + 2 + 0 = 4 pts. 3rd FINAL BRONZE
  • Juan de Fuca T2     0 + 0 + 2 = 2 pts. 4th
  • Victoria RC T2      2 + 0 + 0 = 2 pts. 5th
  • Comox T1            0 + 2 + 2 = 4 pts. 2nd FINAL GOLD
  • North Island T2     2 + 2 + 2 = 6 pts. 1st FINAL SILVER
  • Kerry Park T3       0 + 0 + 0 = 0 pts. 6th

Thursday Dec. 28
Game # - Start Time - Rink - Home - Score - Visitor - Score
     1    1:00-3:00 pm   W   ALBERNI      2 JUAN DE FUCA  1
     2    3:15-5:15 pm   W   VICTORIA RC  4 KERRY PARK    2
     3    5:30-7:30 pm   W   COMOX        3 NORTH ISLAND  5
Friday Dec. 29
Game # - Start Time - Rink - Home - Score - Visitor - Score
     4    8:00-10:00 am  C   JUAN DE FUCA 1 NORTH ISLAND  2
     5    8:30-10:30 am  W   KERRY PARK   5 COMOX        12 
     6   10:45-12:45 pm  W   ALBERNI      8 VICTORIA RC   1
     7    1:00-3:00  pm  W   NORTH ISLAND 7 KERRY PARK    5
     8    3:15-5:15  pm  W   ALBERNI      2 COMOX         4
     9    5:30-7:30  pm  W   JUAN DE FUCA 6 VICTORIA RC   2
Saturday Dec. 30
Game # - Start Time - Rink - Home - Score - Visitor - Score
     10   8:00-10:00 am  W   1ST-N.ISLAND 7 4TH-JUAN DE F 2 (SEMI A)
     11   8:15-10:15 am  C   2ND-COMOX    4 3RD-ALBERNI   1 (SEMI B)
     12  10:15-12:15 pm  W   5TH-VICTORIA 2 6TH-KERRY PK  7 (CONSOLATION)
     13  12:30-2:30  pm  C   G#10-ALBERNI 5 G#11-JUAN DF  1 (BRONZE)
     14  12:45-2:45  pm  W   G#10-N.ISL.  4 G#11-COMOX    6 (GOLD)

Game Highlights:

(Details of the Alberni games and the Finals will be posted here.)

Thu. Dec. 28 – Game 1 – (1:00 pm) Alberni Valley vs Juan de Fuca

1st Period – First and only goal scored in the period was from Alberni’s #18 Jackson McKean, unassisted.  (Alberni 1, Juan de Fuca 0).

2nd Period – The only goal in the period was scored by Alberni’s #18 Jackson McKean, assisted by #9 Isaac Jack.  (Alberni 2, Juan de Fuca 0).

3rd Period – Juan de Fuca scores at with 7:52 left in the period with a goal from #77 Jacob Moody, assisted by #44 Brayden Hepburn and #90 Alex Orr.  Final score – Alberni 2, Juan de Fuca 1.

Penalty Summary – Alberni had 6 penalties totalling 12 minutes.  Juan de Fuca had 7 penalties, totalling 27 minutes.


Fri. Dec. 29 – Game 6 (10:45 am) – Alberni Valley vs Victoria Racquet Club

1st Period – The only goal scored in the period was at 11:15 by Alberni #14 Brett MacLean, with assists from #18 Jackson McKean & #17 Noah Braiden.  Score at the end of the period, Alberni 1, Victoria 0.

2nd Period – Alberni starts the period with a goal at 17:50 scored by #8 Blake Power, assisted by #3 Blake Moore.  Comox scores at 17:25 with a goal from #10 Jackson Campbell, with assists from #16 Michael Reid and #18 Beckett Della Siega.  Alberni returns with another goal from #8 Blake Power, unassisted.  With 4:23 left in the period, Alberni #18 Jackson McKean scores an unassisted goal.  Score at the end of the 2nd period, Alberni 4, Comox 1.

3rd Period –  There was no scoring by Comox.  Alberni goals started at 18:41 with #3 Blake Moore scoring and assisted by #8 Blake Power & #12 Ethan Aston.  At 11:48, #14 Brett Maclean scored with assists from #17 Noah Braiden & #18 Jackson McKean.  At 5:15, #8 Blake Power scored his hat trick with an assist from #3 Blake Moore.  Final goal of the game was scored at 3:43 when #14 Brett Maclean scored his hat trick, unassisted.  The final score was Alberni 8, Comox 1.

Penalty Summary – Alberni had 3 penalties = 6 penalty minutes.  Comox had 5 penalties = 10 penalty minutes.

Player Awards – Alberni #17 Noah Braiden won the Digger award and #8 Blake Power was Alberni’s MVP.  Comox #19 Donovan Cramb won the Digger award and #6 Sam Strother was Comox’s MVP.


Fri. Dec. 29 – Game 8 (3:15 pm) – Alberni Valley vs Comox

1st Period – First goal of the game was scored 13:04 by Comox #12 Tait Howell, assisted by  #17 Caleb Gadd & #22 Nolan Banks.  Comox scored again at 8:41 with an unassisted goal from #18 Owen Chatterson.  Alberni gets on the scoreboard at 3:34 with a goal from #18 Jackson McKean, assisted by #14 Brett MacLean & 16 Holden Fraser.  Score at the end of the 1st period, Alberni 1, Comox 2.

2nd Period – Comox opened up the period with a goal at 19:16 scored by #19 Myles Douglas, assisted by #4 Logan Walker and #6 Thomas Plant.  Comox scores again at 6:27 with a goal from #12 Tait Howell, assisted by #17 Caleb Gadd & #22 Nolan Banks.  Score at the end of the 2nd period, Alberni 1, Comox 4.

3rd Period – Alberni had the only goal in the period at 14:04, scored by #14 Brett MacLean, assisted by #12 Ethan Aston.  Final Score – Alberni 2, Comox 4.

Penalty Summary – Alberni had 2 penalties = 4 penalty minutes.  Comox had 4 penalties = 8 penalty minutes.

Player Awards – Alberni #7 Allan Lloyd won the Digger Award and #12 Ethan Aston was Alberni’s MVP.  Comox #4 Logan Walker won the Digger Award and #18 Owen Chatterson was Comox’s MVP.


Dec. 30 – Game 11 (8:15 am) – Comox vs Alberni

1st Period – Comox scores at 9:45 with a goal from #22 Nolan Banks, with assists from #17 Caleb Gadd and #12 Tait Howell.  With 45 seconds left to play in the period, Comox #14 Owen Crouse scores an unassisted goal.  The score is Comox 2, Alberni 0.

2nd Period – Comox continues to score with #22 Nolan Banks goal at 15:29, assisted by #5 Josh Negenman.  Comox scores again at 8:45 with a goal from #12 Tait Howell, assisted by #17 Caleb Gadd & #22 Nolan Banks.  The score is Comox 4, Alberni 0.

3rd Period – Alberni leaves it to 1:50 left on the clock to score a goal from #3 Blake Moore, assisted by #17 Noah Braiden.  Final score – Comox 4, Alberni 1.

Penalty Summary – Comox had 12 penalties = 34 penalty minutes.  Alberni had 2 penalties = 4 penalty minutes.


Dec. 30 – Game 13 (12:30 pm) – Bronze medal game

1st Period – Alberni scores the first goal at 11:12 by #14 Brett MacLean, with assists from #19 Grayson Erickson and #17 Noah Braiden.  Alberni scores again at 8:46 with a power play goal from #19 Grayson Erickson, assisted by #9 Isaac Jack and #16 Holden Fraser.  The score is Alberni 2, Juan de Fuca 0.

2nd Period – The only goal scored in the period was on the power play by Alberni’s #14 Brett MacLean with assists from #19 Grayson Erickson and #17 Noah Braiden.  The score is Alberni 3, Juan de Fuca 0.

3rd Period – Alberni continues with a goal at 18:27 from #8 Blake Power, assisted by #3 Blake Moore and #19 Grayson Erickson.  Juan de Fuca scores their first goal at 12:45 by #27 Braydon Pinzarrone with assists from #77 Jacob Moody and #10 Ryan Johnson.  The final goal was scored by Alberni’s #9 Isaac Jack on the power play at 8:18, assisted by #10 Chase Nicklin and #8 Blake Power.  Final score is Alberni 5, Juan de Fuca 1.

Penalty Summary – Alberni had 8 penalties = 16 penalty minutes.  Juan de Fuca had 9 penalties = 26 penalty minutes.

Dec. 30 – Game 14 (12:45 pm) – Gold medal game

1st Period – North Island scores at 5:59 on the power play goal of #11 Cole Klughart with assists from #10 Ethan Bono and #12 Joey Grant.  Comox comes on the scoreboard with a goal at 4:04 from #12 Tait Howell, assisted by #17 Caleb Gadd.  Comox scores again at 1:41 with a goal from #2 Austin Parsons, assisted by #22 Nolan Banks.  The score is North Island 1, Comox 2.

2nd Period – Comox adds to their lead with a goal at 16:32 from #19 Myles Douglas, assisted by #22 Nolan Banks & #4 Logan Walker.  At 14:09 Comox #4 Logan Walker scores with an assist from #19 Myles Douglas.  Comox continues with a goal from #19 Myles Douglas at 11:03, assisted by #6 Thomas Plant and #4 Logan Walker.  North Island returns with a goal at 10:18 from #12 Joey Grant, assisted by #10 Ethan Bono.  North Island’s #7 Tynan Klein-Beekman scores a goal at 9:29 assisted by #12 Joey Grant.  At the end of the period, the score is North Island 3, Comox 5.

3rd Period – Comox scored at 12:44 with a goal from #17 Caleb Gadd, assisted by #16 Rochelle Hopkins and #24 Wyatt Fowler.  The final goal was on a power play at 5:55 when North Island #14 Tyler Roper scores with assists from #7 Tynan Klein-Beekman and #10 Ethan Bono.  Final Score – North Island 4, Comox 6.

Penalty Summary – North Island had 4 penalties = 10 penalty minutes.  Comox had 8 penalties = 24 penalty inutes.

GOLD MEDAL – COMOX              SILVER MEDAL – NORTH ISLAND


Team Rosters:ALBERNI VALLEY BANTAM BULLDOGS

1-Quintin George, 2-Chantz Nicklin, 3-Blake Moore, 4-Malika McDonald, 
5-Robbie Steel, 7-Allan Lloyd, 8-Blake Power, 9-Isaac Jack, 10-Chase Nicklin, 
11-Aaron Torfs, 12-Ethan Aston, 14-Brett Maclean, 16-Holden Fraser, 
17-Noah Braiden, 18-Jackson McKean, 21-Owen King.

COMOX VALLEY BANTAM CHIEFS
22 Banks Nolan | 18 Chatterson Owen | 14 Crouse Owen |19 Douglas Myles | 
24 Fowler Wyatt | 17 Gadd Caleb | 16 Hopkins Rochelle | 12 Howell Tait | 
3 Lally Ryder | 2 Montgomery-Parsons Austin | Negenman Josh |6 Plant Thomas
11 Richards Kayden | 1 Shepherd Kody | 8 Toomer Henry | Tricket Chay | 
4 Walker Logan | 9 Weaver Dalton

 JUAN DE FUCA BANTAM GRIZZLIES
6-Kyle McClelland, 7-Sophia Adamek, 19-Zac Belusic, 21-Wyatt Pickup
77-Jacob Moody, 89-Alex Orr, 4-Kieran Sawyer, 5-Noah Burdg
8-Aiden Walters, 9-Kevin Wolfe, 10-Ryan Johnson, 16-Nathan Bouveur
17-Isaac Salvador Brown, 18-Ethan Burke, 27-Braydon Pinzarrone
44-Brayden Hepburn, 66-Una Vander Linger, 1-Alex Kozinka, 33- Andrew Brabender

KERRY PARK BANTAM ISLANDERS
41-Ben Wright, 1-Tyler Friesen, 35-Josh Anzarut, 17-Caden Gendall, 
7-Tobin Bergman, 4-Josh McDonald, 43-Evan Astleford, 3-Adam Hyde Lay, 
21-Jackson Escott, 22-Jackson Owen, 24-Rory Sinden, 26-Amia La Roy, 
15-Zachary Pearson, 42-Nolan Philp, 9-Ben Calabrase, 11-Ted Hanson

VICTORIA RACQUET CLUB BANTAM KINGS
01 CSAKY-SCHWEDE NOAH | 02 MALINOWSKI JAYDON | 04 ROSENBLOOD TRISTAN | 
05 CROWLE HUNTER | 06 STROTHER SAM | 07 NICOLSON BRENDAN | 08 BROWN BOWEN | 
09 FARQUHAR CAYLEM | 10 CAMPBELL JACKSON | 11 PILKINGTON TY | 
12 LE CORRE-TAYLOR SAWYER |15 HOWARD BENEDIKT | 16 REID MICHAEL | 
17 DILLON JAXON | 18 DELLA SIEGA BECKETT | 19 CRAMB DONOVAN | 31 SYTSMA WILLEM.

NORTH ISLAND BANTAM EAGLES
1-Griffin HANDLEY, 2-Connor VAN WILL, 4-Koen HARWOOD, 6-Evan WIGHTON, 
7-Tynan KLEIN-BEEKMAN, 8-Skyler EVANS, 9-Mannie BROWNE, 10-Ethan BONO, 
11-Cole KLUGHART, 12-Joey GRANT, 14-Tyler ROPER, 15-Chelsea NOEL, 
16-David KLATT, 17-Keenan SAUNDERS, 19-Daunte MCKINNEY, 27-Tristan MARDELL.

Alberni Valley Bantam T3 Team Sponsors:

 

 


Tournament Sponsors:

We would like to thank the many contributors, sponsors & volunteers that make this event a success.

Arbutus RV * Home Hardware * Parksville Boat House * Dolans * Pete’s Mountain Meats * Port Alberni Port Authority * Port Boat House * Alberni Chrysler


Tournament Director:

Tyler & Kellie Steel – tk.steel@shaw.ca


2017 Midget Tier 2-3 Remembrance Day Tourney

Alberni Valley Minor Hockey and Van Isle Ford welcomes you to our Tournament.

Alberni Midget Tier 3 Bulldogs


Team Standings

(points after 22 games played)

POOL “A”

  • Comox T2.         0 + 0 + 0 + 0 = 0 pts.
  • Juan de Fuca T2   2 + 2 + 2 + 0 = 6 pts. = 3rd
  • Peninsula T3      0 + 2 + 0 + 2 = 4 pts. = 4th FINAL BRONZE
  • Sooke T3          2 + 1 + 2 + 2 = 7 pts. = 1st FINAL SILVER
  • Surrey A3         0 + 0 + 0 + 0 = 0 pts.
  • TriPort T3        2 + 1 + 2 + 2 = 7 pts. = 2nd FINAL GOLD

POOL “B”

  • Alberni T3.       2 + 0 + 2 + 2 = 6 pts. = 1st FINAL-GOLD
  • Campbell River T2 0 + 2 + 1 + 2 = 5 pts. = 2nd FINAL-SILVER
  • Cloverdale A2.    2 + 2 + 0 + 0 = 4 pts. = 4th
  • N.Shore Winter A2 0 + 0 + 0 + 0 = 0 pts.
  • Powell River T3.  1 + 0 + 2 + 2 = 5 pts. = 3rd FINAL-BRONZE

Game Schedule

Friday Nov. 10
Game # -   Start Time  - Rink - Visitor - Score - Home - Score
  1*   -  6:15-8:00 PM -  C.  - ALBERNI      3  - CAMPBELL R  2
Saturday Nov. 11
Game # - Start Time    - Rink - Visitor - Score - Home - Score     
  2.   -  7:00-8:45 AM -  C.  - TRIPORT      4  - SURREY      3
  3.   -  7:10-8:55 AM -  W   - PENINSULA.   4  - JUAN DF     7
  4    -  9:00-10:45AM -  C.  - CAMPBELL R   9  - N.SHORE     1
  5.   -  9:10-10:55AM -  W.  - COMOX.       1  - SOOKE       5
  6*   - 11:15-1:00 PM -  W   - CLOVERDALE.  2  - ALBERNI     1
  7.   -  1:15-3:00 PM -  W.  - POWELL R.    3  - CAMPBELL R  3
  8.   -  1:30-3:15 PM -  C.  - JUAN DF.     5  - SURREY      2
  9.   -  3:15-5:00 PM -  W.  - SOOKE.       5  - TRIPORT     5
 10.   -  3:30-5:15 PM -  C.  - COMOX.       3  - PENINSULA   5
 11.   -  5:30-7:15 PM -  C.  - N.SHORE.     1  - CLOVERDALE  6
 12*   -  7:30-9:15 PM -  C   - ALBERNI.     5  - POWELL R    1
Sunday Nov. 12
Game # -   Start Time  - Rink - Visitor - Score - Home - Score 
 13.   -  7:00-8:45 AM -  C   - POWELL R.    3  - CLOVERDALE  1
 14.   -  7:15-9:00 AM -  W   - SURREY.      1  - SOOKE       8
 15.   -  9:00-10:45AM -  C.  - PENINSULA.   0  - TRIPORT     7
 16.   -  9:15-11:00AM -  W.  - COMOX.       1  - JUAN DF     4
 17*   - 11:15-1:00 PM -  W.  - N.SHORE.     3  - ALBERNI     8
 18.   -  1:00-2:45 PM -  C.  - SURREY.      4  - PENINSULA   6
 19    -  1:15-3:00 PM -  W.  - CLOVERDALE.  1  - CAMPBELL R  4   20.   -  3:00-4:45 PM -  C   - TRIPORT.     8  - COMOX       3
 21.   -  3:15-5:00 PM -  W.  - JUAN DF.     1  - SOOKE       4
 22.   -  5:15-7:00 PM -  W.  - POWELL R.    7  - N.SHORE     3
Monday Nov. 13
Game # -   Start Time  - Rink - Visitor - Score - Home - Score 
 23.   -  8:30-10:30AM -  C.  - PENINSULA    2  - JUAN DF     4
 24.   -  8:45-10:45AM -  W.  - CLOVERDALE   0  - POWELL R    8
 25.   - 10:45-12:45PM -  C.  - TRIPORT      3  - SOOKE       2
 26*   - 11:00-1:00 PM.-  W.  - CAMPBELL R   2  - ALBERNI     3

Game Highlights – (Alberni Games + Finals)

* Nov.10 – Game 1 – Campbell River 2 VS Alberni 3

1st Period – Alberni scores a power play goal at 10:49 from #5 Noah Fatur, assisted by #19 Carter Elder.  At 4:49 Campbell River scores with a powerplay goal from #19 Brendan Almer, assisted by #4 Josh McKenzie.  Score is tied at one.

2nd Period – Alberni #5 Noah Fatur scores a goal with an assist from #3 Graeme Kumagai.  At the end of the period, Alberni leads 2-1.

3rd Period – At 12:56, Alberni #12 Matthew Netzer scores with an assist from #19 Carter Elder.  At 11:28, Campbell River #5 Tanner Swift scores an unassisted goal.  Final Score – Campbell River 2, Alberni 3.

Campbell River had 4 penalties totalling 16 penalty minutes.  Alberni had 4 penalties totalling 8 penalty minutes.


* Nov.11 – Game 6 – Alberni 1 VS Cloverdale 2

1st Period – No scoring

2nd Period – Cloverdale scored at 9:31 with an unassisted goal from #7 Trevor Thornton.  At 2:02, Cloverdale #13 Jayden Salmon scores with an assist from #16 Mike Hillman.  At the end of the period the score is Alberni 0, Cloverdale 2.

3rd Period – Just before the final whistle, Alberni gets on the board with a goal from #3 Graeme Kumagai, assisted by #5 Noah Fatur & #4 Jordan Braiden.  Final Score – Alberni 1, Cloverdale 2.

Alberni had 9 penalties totalling 29 penalty minutes.  Cloverdale had 4 penalties, totalling 8 penalty minutes.


*Nov.11 – Game 12 – Powell River 1  VS  Alberni 5

1st Period – First goal was scored at 19:16 on a power play by Alberni #4 Jordan Braiden, assisted by #5 Noah Fatur.  Powell River returns at 16:20 with a goal from #14 Issiah Ranch, assisted by #7 Liam Schuber.  Alberni continues with goals at 13:53 and 10:41 scored by #5 Noah Fatur, with assists from #8 Zach Ursel, #7 Nolan Hagen & #3 Graeme Kumagai.  At the end of the period the score is Powell River 1, Alberni 3.

2nd Period – No scoring

3rd Period – Alberni’s #5 Noah Fatur scores a goal to give him a hat trick, assisted by #3 Graeme Kumagai.  At 9:11, #12 Matthew Netzer scores on a power play with assists from #14 Jordan Braiden and #5 Noah Fatur.  Final score – Powell River 1, Alberni 5.

Powell River had 7 penalties, totalling 14 + 10 penalty minutes.  Alberni had 5 penalties, totalling 10 penalty minutes.


*Nov. 12 – Game 17 – Alberni 8  VS  N. Shore Winter Club 3

1st Period – Only goals scored in the period was by Alberni #15 Christopher O’Laney, assisted by #12 Matthew Netzer.

2nd Period – North Shore scores at 9:38 with a goal from #15 Liam Colquhoun, assisted by #9 Lukas Dancs.  Alberni scores with 45 seconds left in the period on a goal from #14 Jordan Braiden and assists from #5 Noah Fatur & #12 Matthew Netzer.  The score is now Alberni 2, North Shore 1.

3rd Period – North Shore scores on a powerplay at 9:30 with a goal from #22 Jonathan Horne and 1:10 by #15 Liam Colquhoun.  Alberni scores 6 goals in the period.  #14 Jordan Braiden scores 2 goals at 6:49 on a powerplay and 4:06.  #5 Noah Fatur scored a penalty shot goal at 4:37 and assisted on 2 other goals.  #17 Matthew Ursel scored at 19:35 assisted by #8 Zach Ursel.  #15 Christopher O’Laney scores an unassisted goal at 1:54.  Final goal of the game is scored by Alberni #3 Graeme Kumagai, assisted by #12 Matthew Netzer.  Final Score – Alberni 8, North Score 3.

Alberni had 4 penalties totalling 10 penalty minutes.  North Shore had 6 penalties totalling 10 penalty minutes + penalty shot.


*Nov. 13 – Game 26 – Alberni 3 VS Campbell R 2 (Gold Medal Game)

1st Period – First goal was scored by Alberni on a power play at 7:06 by #12 Matthew Netzer with assists from #9 Riley Shiner & #11 Ryan Turgeon.  Campbell River scores at 2:31 on a power play, by #8 Seth Parker, assisted by #12 Cole Devlin and #10 Grady Robertson.  The score is tied at one a piece.

2nd Period – Campbell River takes the lead with a power play goal scored by #8 Seth Parker, assisted by #11 Jake Hartley and #14 Owen Parker, at 14:28.  The period ends with a score of Alberni 1, Campbell River 2.

3rd Period – Alberni ties the score at 14:36 with a goal from #15 Christopher O’Laney, assisted by #17 Matthew Ursel and #8 Zach Ursel.  With 2 minutes left in the game, Alberni #5 Noah Fatur scores the winning goal, assisted by #6 Ryan Devries and #14 Jordan Braiden.  Final Score – Alberni 3, Campbell River 2.

Alberni had 6 penalties totalling 12 penalty minutes.  Campbell River had 10 penalties totalling 28 penalty minutes.

Congratulations to the Gold Medal win by our Alberni Valley Midget Bulldogs!

Congratulations to Campbell River Midget Tyees on their Silver Medal.


Alberni Valley Midget Bulldogs Team Sponsors


Tournament Sponsors

The Alberni Midget Tier 3 Bulldogs would like thank everyone that supported our Tournament.

Van Isle Ford – Bowerman Excavating – Junior Prep Camp – Clark Power – Little Bavaria – Dave Ralla – RBC – Twin City Brewing – Douglas & Koehle – Tim Horton’s – Finishing Touches – The Funk Trunk – Quality Foods – The Ink Spot – Sproat Lake Pile Driving – LB Woodchoppers – La Bruschetta – BuyLow Foods – Alberni Chrysler – Alberni Toyota – Camille’s Hair & Beauty Studio – Capelli Etc Hair Design – Jay’s/Lace It Up – Boston Pizza – BMO – Gone Fishing – Scentsy – Stepping Forward Foot – Sunset Gourmet.


Tournament Director

Shawn Elder – selder@alberniautogroup.com

Pam Hagen –