www.avmha.com

Bryan Mason Memorial Tournament

Feb. 15-18, 2019 Bantam Rec Tourney

Coming Soon!
Alberni District Co-op   –    Port Alberni Firefighters


Bantam Recreational Tournament


Link to:  Peewee Recreational Tournament

Teams

Alberni-1, Alberni-2,…

Standings

Game Schedule

Highlights

Team Photos

Sponsors & Contributors

Alberni District Co-op * Port Alberni Firefighters

Tournament Director

Sarah Bielert – 250-730-2029  avmha.peeweebantam@gmail.com

Tournament Rules


Feb. 15-18, 2019 Peewee Rec Tourney

Coming Soon!

Scotiabank * Haggard’s Trucking * Donut Shop * Buy Low Foods


Peewee Recreational Tournament


Link to:  Bantam Recreational Tournament

Teams

Alberni-1, Alberni-2,…

Standings

Game Schedule

Highlights

Team Photos

Sponsors & Contributors

Scotiabank * Haggard’s Trucking * Donut Shop * Buy Low Foods

Tournament Director

Sarah Bielert – 250-730-2029  –  avmha.peeweebantam@gmail.com

Tournament Rules


Tournaments Sanctioned for 2018/19

We have just announced the following tournaments to be organized during this hockey season.  More details will be added shortly.  In the meantime, if you have any questions, please contact our Tournament Coordinator, Stefanie Weber s-weber@shaw.ca ph/text:  250-735-0766

October 5-8, 2018 – Thanksgiving Classic

Atom Dev. Tournament webpage

Peewee T2-3 Tournament webpage

 


November 9-12, 2018 – Remembrance Day Classic (Midget Tier 2-3 Tournament)


November 23-25, 2018 – Atom Mid Winter Classic (Atom Recreational Tournament) 

Tournament Director:  Brienn LeBlanc – brienn1070@hotmail.com


November 30 – Dec. 2, 2018 – Half Ice Jamboree (Initiation & Novice Cross Ice Teams) 

Tournament Web Page – Novice Half Ice Jamboree


December 27-30, 2018 – Holiday Classic (Bantam Tier 2-3 Tournament)

Tournament Webpage:  Bantam Tier 2-3 Tournament 


January 3-6, 2019 – New Years Classic (Midget Recreational Tournament) 

Tournament Webpage:  Midget Recreation Tournament


February 15-18, 2019 – Bryan Mason Memorial (Peewee/Bantam Recreation Tournament)

Peewee Tournament Webpage:  Peewee Bryan Mason Memorial

Bantam Tournament Webpage:  Bantam Bryan Mason Memorial


Feb. 9-12 Bryan Mason Tourney – PEEWEE

Alberni Valley Minor Hockey welcomes you to the
Bryan Mason Memorial Tournament
Details will be posted here as they become available.


PEEWEE RECREATION TOURNAMENT


PEEWEE Team Standings: (Pool A)
 (points after 11*/12 games played)              FINAL
 Alberni-Stingers   (AV1) 0 + 0 + 0 = 0 pts. 4TH
 Oceanside          (OC1) 2 + 2 + 2 = 6 pts. 1ST GOLD
 Juan de Fuca       (JDF) 2 + 2 + 0 = 4 pts. 2ND BRONZE
 Port McNeill       (PM1) 0 + 0 + 2 = 2 pts. 3RD

PEEWEE Team Standings: (Pool B)
 Alberni-Ice Devils (AV2) 0 + 0 + 0 = 0 pts. 4TH
 Nanaimo            (NAN) 2 + 2 + 0 = 4 pts. 1ST SILVER
 Campbell River     (CR5) 2 + 0 + 0 = 2 pts. 3RD
 Comox Valley       (CV6) 0 + 2 + 2 = 4 pts. 2ND

For BANTAM Standings, Game Schedule, etc. go to:
BANTAM RECREATION TOURNAMENT

February 9
 G# – Start-End   – Rink – Home –   Score – Visitor – Score
  1    5:15-6:30  PM  C   ALBERNI(AV1)  2   OCEANSIDE    13
  2    6:45-8:00  PM  C   ALBERNI(AV2)  4   NANAIMO      5
February 10
 G# – Start Time – Rink –  Home –   Score – Visitor – Score
  3    8:15-9:30  AM  W   JUAN DE FUCA  12   PT MCNEILL  0
  4    9:45-11:00 AM  W   CAMPBELL R     5   COMOX       3
  5   12:30-1:45  PM  C   PT MCNEILL     1   OCEANSIDE   6
  6    2:00-3:15  PM  C   JUAN DE FUCA  10   ALBERNI(AV1)1
  7    3:30-4:45  PM  C   NANAIMO        7   CAMPBELL R  3
  8    5:00-6:15  PM  C   COMOX          7   ALBERNI(AV2)3
February 11
 G# – Start Time – Rink – Home – Score – Visitor – Score
  9    9:45-11:00 AM  C   ALBERNI(AV1)   1   PT MCNEILL  3
 10*  11:15-12:30 PM  C   ALBERNI(AV2)   2   CAMPBELL R  4
 11   11:30-12:45 PM  W   OCEANSIDE      3   JUAN DE FUCA2
 12    1:00-2:15  PM  W   COMOX          4   NANAIMO     2
February 12 MONDAY (FINALS)
 G# - Start Time - Rink - Home - Score - Visitor - Score
 13    8:30-9:45  AM  C   4TH-A AV1   5    4TH-B AV2  5
 14    1:45-3:00  PM  C   3RD-A PT.M  2    3RD-B CR   2
 15    3:15-4:45  PM  C   2ND-A JDF   6    2ND-B CV   1
 16    1:30-3:30  PM  W   1ST-A OC    5    1ST-B NAN  1

Game Highlights:

(Details of the Alberni games and the Finals will be posted here.)


Game 1 – Alberni (AV1) 2, Oceanside 13.

1st Period – Oceanside scored 4 goals in the period. Goal scorers were #7 Jesse Fox, #16 Markus Goodman, #14 Wade Wesnedge (on powerplay)  and #22 Mark Sanderson.  Score – Alberni 0, Oceanside 4.

2nd Period – Oceanside scores 8 goals in the period.  Goal scorers included #21 Ryland Flynn, #7 Jesse Fox, #19 Annika Waite, #16 Markus Goodman, & #17 William Crowe.  Alberni gets on the scoreboard at 5:22 with a goal from #10 Jordan Gauthier-Bay and assisted by #16 Trevor Hodgeson.  At the end of the 2nd period, the score is Alberni 1, Oceanside 12.

3rd Period – Alberni scores at 11:56 with an unassisted goal from #12 Damian Winchester.  Oceanside follows at 11:22 with their final goal from #21 Ryland Flynn, assisted by #2 Rylie Wickman and #22 Mark Sanderson.  Final Score – Alberni (AV1) 2, Oceanside 13.

Penalty Summary:  Alberni had 3 offences for 6 penalty minutes.  Oceanside had 1 offence for 2 penalty minutes.

Player Awards:  Alberni #10 Jordan Gauthier-Bay, #20 Ezra McCollister, #27 Ellis Kniert.  Oceanside  #22 Mark Sanderson  #8 Lawson DCruz  #20 Dino Rokanas.

Game 6 – (Sat. 2:00 pm) Juan de Fuca vs Alberni (AV1)

Game 8 – (Sat. 5:00 pm) Comox vs Alberni(AV2)

Game 9 – (Sun. 9:45 am) Alberni (AV1) vs Port McNeill

Game 10 – (Sun. 11:15 am) Alberni (AV2) vs Campbell River

Game 13 (Mon. 8:30 am) Alberni (AV2) vs Alberni (AV1)

Game 16 (Mon. 1:30 pm) Oceanside vs Nanaimo


Team & Tournament Sponsors: 


Tournament Director:

Kathy McArthur

Stephanie Hopkins – stephanieavmha@gmail.com


Feb 9-12 Bryan Mason Tourney – BANTAM

Alberni Valley Minor Hockey welcomes you to the
Bryan Mason Memorial Tournament
Details will be posted here as they become available.


BANTAM RECREATION TOURNAMENT


BANTAM Team Standings:
 (points after 15/15 games played)
 Alberni   (AV1)  1 + 2 + 2 = 5 pts. 3RD  FINAL BRONZE
 Saanich   (SAA1) 2 + 0 + 2 = 4 pts. 4TH
 Comox     (CV2)  0 + 0 + 0 = 0 pts. 10TH
 Oceanside (OC3)  1 + 0 + 2 = 3 pts. 5TH
 Kerry Pk  (KP1)  2 + 0 + 0 = 2 pts. 8TH
 Oceanside (OC2)  1 + 2 + 0 = 3 pts. 6TH
 Nanaimo   (NAN3) 0 + 2 + 0 = 2 pts. 7TH 
 Nanaimo   (NAN2) 1 + 2 + 2 = 5 pts. 2ND  FINAL SILVER
 Comox     (CV1)  0 + 0 + 0 = 0 pts. 9TH
 Pt Coqu.  (PC1)  2 + 2 + 2 = 6 pts. 1ST  FINAL GOLD

PEEWEE Team Standings and Game Schedule


February 9               (* Game Highlights)
G# - Start-End    Rink Home       Score  Visitor  - Score
 1  5:30-6:45  PM   W  *ALBERNI(AV1)  5   OCEANSIDE(OC2) 5
 2  7:00-8:15  PM   W  NANAIMO(NAN2)  2   OCEANSIDE(OC3) 2
February 10
 G# - Start Time    Rink Home     Score  Visitor - Score
 3  8:00-9:15  AM   C   COMOX(CV1)    1   PT COQUIT(PC1) 5
 4  9:30-10:45 AM   C   NANAIMO(NAN3) 3   *ALBERNI(AV1)  6
 5 11:00-12:15 PM   C   SAANICH(SAA1) 8    COMOX(CV2)    5
 6 11:15-12:30 PM   W   OCEANSIDE(OC3)1    KERRY PK(KP1) 4
 7  6:30-7:45  PM   C   OCEANSIDE(OC2)7    COMOX(CV2)    2
 8  8:00-9:15  PM   C   KERRY PK(KP1) 0    NANAIMO(NAN2) 8    
February 11
G# - Start Time   Rink  Home -   Score   - Visitor  - Score 
 9  8:15-9:30  AM   C   OCEANSIDE(OC2) 3  NANAIMO(NAN3) 4
10  8:30-9:45  AM   W   *ALBERNI(AV1)  5  SAANICH(SAA1) 2
11 10:00-11:15 AM   W   COMOX(CV1)     2  OCEANSIDE(OC3)4 
12 12:45-2:00  PM   C   PT COQUIT(PC1) 4  KERRY PK(KP1) 2  
13  2:15-3:30  PM   C   NANAIMO(NAN3)  1  SAANICH(SAA1) 6
14  3:45-5:00  PM   C   NANAIMO(NAN2)  6  COMOX(CV1)    1
15  5:15-6:30  PM   C   COMOX(CV2)     3  PT COQUIT(PC1)4
February 12 MONDAY (FINALS)
 G# - Start Time -   Rink  Home -  Score - Visitor  - Score
 16   8:45-10:00 AM   W    9TH CV1    2      10TH CV2   8
 17  10:15-11:30 AM   W    7TH NAN3   6      8TH KP1    2
 18  11:45-1:15  PM   W    3RD AV1    3      4TH SAA1   2
 19  12:15-1:30  PM   C    5TH OC3    5      6TH OC2    2
 20   3:45-5:45  PM   W    1ST PT.C   3      2ND NAN2   2


Game Highlights:
(Details of the Alberni games and the Finals will be posted here.)

Game 1 – Alberni (AV1) 5, Oceanside (OC2) 5.

1st Period – Alberni is first on the scoreboard at 10:26 with a goal from #16 Tanner Banman, assisted by #8 Bobby McKenzie and #15 Cam McArthur.  At 5:48, Oceanside’s #3  Zach Lantaigne scores their first goal with assists from #4 and #10 Bradley Ronyecz.  The score at the end of the period, Alberni 1, Oceanside 1.

2nd Period – Oceanside scored goals at 11:39 by #18 Josh Strobiki and at 8:10 on the power play by #19 Marcus Wheatley.  Alberni goals at 9:34 from #6 Nick Bassingwaite, unassisted.  At 5:08 Alberni #9 Samuel Shanks scores with an assist from #20 Richard Pouliot.  At 6:32 Alberni scores on a powerplay with a goal from #7 Colton Scott, assisted by #10 Kayden Doiron.  The score at the end of the 2nd period, Alberni 4, Oceanside 3.

3rd Period – Oceanside scores a goal at 15:56 from #18 Josh Strobiki with assists from #15  J. Morris and #19 Marcus Wheatley.  At 6:55, Oceanside #14 Nathan Wilson scores unassisted.  The final goal of the game was scored at 5:49 from Alberni #16 Tanner Banman, assisted by #8 Bobby McKenzie.  Final score – Alberni (AV1) 5, Oceanside (OC2) 5.

Penalty Summary – Alberni had 8 penalty minutes.  Oceanside had 10 penalty minutes.

Player Awards –  Alberni #16 Tanner Banman, #7 Colton Scott.  Oceanside #18 Josh Strobiki, #17 Aedan Pasquill, #19 Marcus Wheatley.

Game 4 –  Nanaimo (NAN3) 3, Alberni (AV1) 6

1st Period – First goal of the game was scored at 12:19 by Alberni #15 Cam McArthur, assisted by #9 Samuel Shanks and #4 Avery Cole.  At 9:39 Nanaimo’s #28 Darien Groundwater scores a goal with assists from #26 Alex Mclauchlan and #24 Gavin Thomas.  Alberni returns at 4:32 with a goal from #10 Kayden Doiron, assisted by #5 Maverick Buxton and #2 Blake Mauke.  With 45 seconds left in the period, Nanaimo on a power play, #28 Darien Groundwater scores, unassisted.  At the end of the 1st Period, Nanaimo 2, Alberni 2.

2nd Period – Alberni takes the lead at 10:02 with an unassisted goal from #15 Cam McArthur.  It is followed at 7:58 with an Alberni goal from #8 Bobby Mckenzie, assisted by #10 Kayden Doiron and #4 Avery Cole.  After 2 periods of play, Nanaimo 3, Alberni 4.

3rd Period – Alberni’s #10 Kayden Doiron goes on to score 2 goals at 13:33 and 8:20, with assists from #8 Bobby Mckenzie, #20 Ryshard Pouliot and #2 Blake Nauke.  Final Score – Nanaimo (NAN3) 3, Alberni (AV1) 6.

Penalty Summary:  Nanaimo had 4 penalty minutes.  Alberni had 14 penalty minutes.

Player Awards:  Nanaimo – #28 Darien Groundwater, #25 Chevy Carlson and #27 Rachel Wilson.  Alberni – #15 Cam McArthur, #8 Bobby McKenzie and # Brad

Game 10 – (Sun. 8:30 am) Alberni (AV1) 5 vs Saanich (SAA1) 2

1st Period – Alberni scores the first and only goal in the period from #8 Bobby McKenzie, assisted by #20 Ryshard Pouliot.  At the end of the period, the score is Alberni 1, Saanich 0.

2nd Period – Saanich gets on the scoreboard at 7:58 with a goal from #9 Noah Charlton, assisted by #16 Evan Murrison and #55 Jacob Piercy.  At 3:27, Alberni returns to take the lead with a goal from #15 Cam McArthur, with an assist from #7 Colton Scott.  After 2 periods of play the score is Alberni 2, Saanich 1.

3rd Period – Alberni increases their lead with a goal at 5:10 from #10 Kayden Doiron, unassisted.  At 5:01, Alberni #7 Colton Scott scores, unassisted.  At 3:42, Alberni #8 Bobby Mckenzie scores with assists from #7 Colton Scott and #16 Tanner Banman.  At 2:48 Saanich scores the last goal in the game from #22 Zane Blondeau and assisted by #18.  Final Score is Alberni 5, Saanich 2.

Penalty Summary – Alberni had 14 penalty minutes.  Saanich had 10 penalty minutes.

Game 18 (Mon. 11:45 am)  Alberni (3rd) vs. Saanich (4th)

Game 20 (Mon. 3:45 pm) Pt. Coquitlam 3, Nanaimo2 2.

1st Period – Nanaimo  starts the scoring with a goal at 11 :15 from #3 Kenny Pham, assisted by #18 Connor Roshowsky.  Nanaimo scores again at 6:16 on a power play with an unassisted goal from #4Lucas Caukkanen.  At the end of the period the score is Pt. Coquitlam 0, Nanaimo 2.

2nd Period – Port Coquitlam scores at 9:43 with an unassisted goal from #16 Jerry Hughes.  The score after 2 periods of play, Pt. Coquitlam 1, Nanaimo 2.

3rd Period – Port Coquitlam goals at 13:17 when #11 Levi Tory scores with an assist from #16 Jerry Hughes.  The final goal of the game from Port Coquitlam was at 1:10 when #5 Anhol Sekhon scores on a power play with an assist from #17 Derek Pattenden.  The final score – Port Coquitlam 3, Nanaimo (NAN2) 2.

Penalty Summary – Port Coquitlam had 23 penalty minutes.  Nanaimo had 16 penalty minutes.


 


Team & Tournament Sponsors:


Tournament Director:

Kathy McArthur
Stephanie Hopkins – stephanieavmha@gmail.com


Mason Memorial BANTAM Tourney, Feb 10-13

Congratulations to Victoria Ice Hawks for their GOLD medal win.


BANTAM TEAM STANDINGS

Standings after 12/12 games

Bantam Pool A - points - Pool placement - Final placement
- Alberni              + 0 + 0 + 0 = 0 4th  7th F
- Nanaimo              + 0 + 2 + 2 = 4 2nd  4th F
- Oceanside Blues      + 2 + 1 + 0 = 3 3rd  5th F
- Oceanside Hurricanes + 2 + 1 + 2 = 5 1st  2nd F
Bantam Pool B - points - Pool placement - Final placement
- Sooke                + 1 + 0 + 1 = 2 3rd  6th F
- Juan de Fuca         + 1 + 0 + 0 = 1 4th  8th F
- Victoria             + 1 + 2 + 2 = 5 1st  1st F - GOLD
- Cowichan             + 1 + 2 + 1 = 4 2nd  3rd F

Bantam Teams

(click on team photo to view)

ALBERNI STEELHEADS– 2-Gage Dorn, 10-Abby Nelson, 18-Arrianna Ward, 11-Dalten Hagen, 14-Jordan Villafane, 12-Dylan Stirzaker, 16-Nikolas Dwolinsky, 7-Colton Scott, 19-Cody Sutherland, 5-Kayden Doiron, 6-Jackson McKean, 8-Ty Vallee, 13-Bradley Kozacari, 1-Angelo Sarlandie (G), 35-Austin Kuc (G), 20-Ethan Sutherland.

.

 

OCEANSIDE BLUES – 30-Riley Hammil (G), 2-Nolan Lewis, 3-Jayden Dickinson, 4-Shawn McGrath, 5-Daniel Biagioni, 9-Garet Eppler, 11-Will Fox, 16-Nicholas Goodman, 15-Daylen Laflamme, 17-Taio Croden, 19-Jordan Meeler, 20-Ethan Tatt.

 

 

VICTORIA – 30-Isaac Cain-Tallo (G), 2-Kai Chisholm, 4-Boshko Maric, 6-Kai Scott-Moncrieff, 7-Max Yundt, 8-Ben White, 9-Adam Benn, 10-Lucas Underwood, 11-Nathan Jackson, 15-Gordon Bishop, 16-Yashwant Katireddy, 17-Willem Belanger, 18-Benjamin Dand, 19-Joel LeVecque

 

 

NANAIMO – 1-Cody Bowles (G), 7-Owen Baker, 5-Ryan Edwards, 6-Haiden Botro Kuff, 8-Cam Ward, 2-Cyrus Urbanowilz, 11-Alex Lister, 12-Noah Visscher, 14-Jorden Edwards, Hudson Hill, 3-Rylee Bready, 16-Hayden MacMillan, 19-Jack Squire, 20-Kaleb McEachern.

.

 

 

OCEANSIDE HURRICANES – 1-Alex Reid (G), 3-Rowan Hannay, 5-Dawson Meldrum, 6-Daniel Wilhelm, 7-Ben Tisdelle, 8-Kyle Keddy, 9-Martin Rupprecht, 10-Dain Lewis, 11-Jacob Colley, 12-Kohl Krastel, 14-Mathew Green, 17-Markus Wheatley, 18-Mason Frew, 19-Logan Brown, 20-Kaeden Letcher.

 

 

COWICHAN – 35-Brad Nielsen (G), 2-Carter Chanin, 3-Brayden Generous, 5-Carter Court, 6-Jacob Stocks, 7-Isiah Poro, 8-Ryan Kuhn, 9-Kodi Aven Picard, 11-Adrian Cahoon, 13-Kaleb Olson, 14-Wyatt Sawchuck, 15-Cheyenne Sawchuck, 17-Matty Schute, 18-Marcus Copp, 19-Jacob Mclusky.

 

 

.

 

JUAN DE FUCA – 1-Braeden Sather (G), 4-Brandon Bateman, 6-Jacob Moody, 8-James Semkiw, 10-Jayden Richardson, 15-Kya Fulko, 16-Danielle Boudreau, 18-Alex Ker, 19-Brayden Archambault, 44-Jaycen Lambert, 77-Braydon Pinzarrone, 88-Hamish Browne, 33-Alex (G), 79-Connor Rant, 70-Nathan Erickson.

Photos pending for – Sooke

SOOKE – 27-Connor Brinbridge (G), 2-Claudia Mcdonald, 4-Braden Gilson, 5-Madison Dursten, 8-Ayden Meher, 10-William Carture, 11-Thalia Bjorklund, 12-Danielle Bonilla, 14-Hunter Amida, 17-Daniel Thompson, 20-Saunison Reper, 21-Chris Piatkowski.


Bantam Game Schedule

C – COULSON RINK W – WEYERHAEUSER ARENA
G # DATE START RINK HOME Score  VISITOR  Score
B1 FRI-FEB 10 5:15 PM W ALBERNI  0 OCEAN-BLUES  7
B2 FRI-FEB 10 6:45 PM W NANAIMO  3 OCEAN-HURRI  9
B3 SAT-FEB 11 8:15 AM W SOOKE  6 JUAN DE FUCA  6
B4 SAT-FEB 11 9:45 AM W VICTORIA  5 COWICHAN  5
B5 SAT-FEB 11 11:15 AM W ALBERNI  3 NANAIMO  6
B6 SAT-FEB 11 1:00 PM C OCEAN-BLUES  4 OCEAN-HURRI  4
B7 SAT-FEB 11 7:00 PM C SOOKE  6 VICTORIA  7
B8 SAT-FEB 11 8:30 PM C JUAN DE FUCA  2 COWICHAN  7
B9 SUN-FEB 12 9:30 AM C ALBERNI  1 OCEAN-HURRI  8
B10 SUN-FEB 12 11:00 AM C JUAN DE FUCA  2 VICTORIA  4
B11 SUN-FEB 12 11:30 AM W NANAIMO  3 OCEAN-BLUES  2
B12 SUN-FEB 12 3:15 PM W COWICHAN  6 SOOKE
B13 MON-FEB 13 8:15 AM W A-4 Alberni  2 B-4 Juan d F  1
B14 MON-FEB 13 9:45 AM W A-3 Ocean B  4 B-3 Sooke  2
B15 MON-FEB 13 12:45 PM W A-2 Nanaimo  3 B-2 Cowichan  5
B16 MON-FEB 13 4:15 PM W A-1 Ocean H  4 B-1 Victoria  5


Bantam Game Highlights & Photos

Bantam Game 1:  Alberni 0, Oceanside Blues 7.

 

 

 

 

 


Bantam Game 2:  Nanaimo 3, Oceanside Hurricanes 9.

Penalty Summary:  Nanaimo – 16 penalty min.  Oceanside – 8 penalty min.

NANAIMO Game Stars:   14 Jorden Edwards 8 Cam Ward 18 Hudson Hill,  20 Kaleb McEachern.

OCEANSIDE Game Stars:   7 Ben Tisdelle 9 Martin Rupprecht 12 Kohl Krastel,  17 Markus Wheatley.


Bantam Game 5:  Alberni 3, Nanaimo 6.

Alberni goals scored in the 1st period by #20 Ethan Sutherland, assisted by #5 Kayden Doiron and a powerplay goal scored by #16 Nikolas Dwolinsky, assisted by #17 Gage Dorn.  Alberni’s 3rd period goal was scored by #6 Jackson McKean, assisted by #20 Sutherland.

Penalty Summary:  Alberni = 8 min.  Nanaimo = 10 min.


Bantam Game 9:  Alberni 1, Oceanside Hurricanes 8.

Penalty Summary:  Alberni = 14 min.  Oceanside = 14 min.

Alberni’s only goal was scored in the 3rd period from #7 Colton Scott, assisted by #5 Kayden Doiron and #20 Ethan Sutherland.


Bantam Game 13:  Alberni 2, Juan de Fuca 1

Penalty Summary:  Alberni = 2 min.  Juan de Fuca = 10 min.

Alberni goals were both scored by #16 Nikolas Dwolinsky.  The first one was a powerplay goal assisted by #6 Jackson McKean.  The second goal was unassisted.


Bantam Game 14:  Oceanside Blues 4, Sooke 2.

Penalty Summary:  Oceanside Blues = 4 min.  Sooke = 2 min.

Oceanside Blues – 3 Stars:  2-Nolan Lewis, 5-Daniel Biagoni, 11-Will Fox

Sooke – 3 Stars:  4-Braden Gilson, 10-William Carture, 21-Chris Piatkowski


Bantam Game 15:  Nanaimo 3, Cowichan 5.

Penalty Summary:  Nanaimo = 10 min.  Cowichan = 8 min.

Nanaimo – 3 Stars:  2-Owen Baker, 8-Cam Ward, 12-Noah Visscher

Cowichan – 3 Stars:  3-Brayden Generous, 17-Matty Schure, 19-Jacob McCluskey.


Bantam Game 16:  Oceanside Hurricanes 4, Victoria 5

1st Period:  Oceanside goals scored by #17 Markus Wheatley, assisted by #12 Kohl Krastel, followed by a goal from #5 Dawson Meldrum, assisted by #28.  2nd Period:  Oceanside goal from #14 Mathew Green, unassisted.  3rd Period:  Oceanside goal from #6-Daniel Wilheim, assisted by #9-Martin Rupprecht.  Victoria goes on to score 4 goals in the period.  Two goals and an assist from #15-Gordon Bishop. Single goals from #19-Joel LeVecque and #9-Adam Benn, also an assist from #6-Kai Scott-Moncrieff.  Score tied at 4 each after 3 periods.  In a shoot out, Victoria’s #19 LeVecque gets the winning goal.

Penalty Summary:  Oceanside = 10 min.  Victoria = 10 min.

Oceanside Hurricanes 3 Stars:  #9-Martin Rupprecht, #12-Kohl Krastel, #14-Mathew Green.

Victoria 3 Stars:  #6-Kai Scott-Moncrieff, #9-Adam Benn, #19-Joel LeVecque.

Gold Medal winner – Victoria Ice Hawks


Bantam Team Sponsor

Thank you to all our sponsors, contributors, supporters… who play an important part in the success of our tournament.

PANAGO  PIZZA | SHOPPERS DRUG MART | KIRBY'S SOURCE FOR SPORTS |  
THE MEDICINE SHOP | BREAKERS MARINE | ARBUTUS RV | CARLA STEVENS - YOUNG LIVING |
TIM HORTONS | UNITED CABS | WEST WIND PUB | CHIC KIDS CONSIGNMENT |
DOUBLE R MEATS | PATTI SEXTON- NORWEX | BOSTON PIZZA | FINISHING TOUCHES |
ANGIE MCKEAN - SENTSY | CYGNET COVE SUITES | ALPINE HEAVYHAUL LTD. |
DAWN KRIVENSKY HARRIS | DOROTHY MAXWELL - EPICURE | MOUNTAIN VIEW BAKERY |
THE PLACE | JAY'S LACE IT UP | ALBERNI AUTO SPA | PORT POSH WASH |
FANDANGLES | THE FUNK TRUNK | ANN-ELIN THULER - AVON | SHARON SMITH-YONIQUE |   
ALBERNI CHRYSLER | LB WOODCHOPPERS | 7-11 | SUBWAY | STEAMPUNK CAFE | 
COASTAL COMMUNITY INSURANCE |  SOUTHSIDE AUTO SUPPLY | ANIMAL ARK | 
BOOMERANGS CAFE | CAP IT | FLOWERS UNLIMITED | TYLER'S NO FRILLS | QUALITY FOODS 
SAVE ON FOODS | TECH WORKS | ALBERNI LIQUOR | CAROL-ANNE PHILLIPS - BATH BOMBS |
CHRISTINA KAILOR - 31 | MARGARET MARSHALL - TUPPERWARE |
BARB KALUGHIN - SOUTHILL | APRIL KRUPEK - NORWEX | ROXANNE KAKUSCHKE - EPICURE |
COOMB COUNTRY CANDY | BOSLEY'S PET FOOD PLUS | CLOUD CITY APPAREL |
TSK HYDRAULICS + SUPPLY | ELSA TORFS | THE TREASURE CHEST |


Story of Bryan Mason Memorial Tournament (.pdf)

2017 Bryan Mason Tournament Rules (.pdf)

link to Peewee 10 Team Tournament

 36 Game Schedule of the B Mason Memorial Tournament (.pdf) to view or print


Tournament Directors

 


 


Mason Memorial PEEWEE Tourney, Feb 10-13

2017-feb-b-mason-mem-tourney-600x200

Congratulations to Juan de Fuca Grizzlies for the GOLD medal win.


PeeWee Team Standings

Standings after 15/15 games played, and Final Placement

Oceanside-3       + 2 + 2 + 2 = 6 1st  GA 2  2nd F
Juan de Fuca      + 2 + 2 + 2 = 6 2nd  GA 3  1st F - GOLD
Oceanside-1       + 2 + 2 + 2 = 6 3rd  GA 10 3rd F
Victoria          + 2 + 0 + 2 = 4 4th  GA 11 4th F
Alberni Warriors  + 0 + 2 + 2 = 4 5th  GA 19 6th F
Comox-6           + 2 + 0 + 0 = 2 6th  GA 9  5th F
Alberni Fireballz + 2 + 0 + 0 = 2 7th  GA 11 7th F
Comox-4           + 0 + 0 + 0 = 0 8th  GA 13 8th F
Sooke             + 0 + 0 + 0 = 0 9th  GA 15 9th F
Cowichan-1        + 0 + 0 + 0 = 0 10th GA 30 10th F

(click on team photo to view)


JUAN DE FUCA – 1-Sam Seaberg (G), 3-Liam Laurie, 4-Max Battle, 5-Ethan Shultz, 6-Jacob Boudreau, 7-Jackson Hoshal, 9-Dylan Sanders, 11-Ty Matthews, 17-Matt Kerr, 19-Nathan Madsen, 21-Jordyn Kobeyashi, 27-Nicholas Mayor, 33-Josh Ford, 44-Matthew Boudreau, 66-Dylan Parker, 87-Marissa Buckley, 89-Ryder Frisk (G).

.

COMOX-6 BLUE CHEESE – 1-Daniel Gilfillan (G), 22-William Jepson, 24-Rylan Gill, 25-Jeremy Ferland, 26-Dylan Gullickson, 27-Nathan Berrigan, 29-Jack Maher, 33-Nolan Sutter, 35-Braxton Barr, 40 Ryan Scott, 38-Aragan Karn

.

.

.

.

.

.

ALBERNI FIREBALLZ – 35-Ashton Doucette (G), 2-Conner Buxton, 3-Kohl Graham, 4-Rick Dunington, 5-Maverick Buxton, 6-Parker McKay, 7-Nick Bassingthwaite, 8-Chayse Griffith, 12-Owen King, 14-Abby Little, 15-Cam McArthur, 16, Ryshard Pouliot, 17-Gabe Wass, 18-Tanner Banman, 20-Karson Karaim.

.

ALBERNI WARRIORS – 20-River O’Neil Johns (G), 24-Avery Cole, 18-Blake Mauke, 14-Brayden Lapointe, 11-Cache Poirier, 12-Cameron Maher, 13-Ellis Kniert, 8-Hudson Swann, 15-Diego Hopkins, 10-Kai Bray, 22-Kelton Radford, 17-Nick Stirzaker, 21-Rowan Cole, 19-Ryan Huttges, 28-Ryland Brossoit, 16-Wiley Olson

.

.

.

SOOKE – 1-Mitchell Neustaedter (G), 9-Neala Gair, 4-Eva Holmes, 6-Tye Lindquist, 7-Tyson Robinson, 10-Hunter Almasi, 11-Daniel Wiley, 12-Blake Morrison, 13-Dylan Callioux, 14-Trans Robertson, 18-Elyse Perman.

 

.

.

COMOX 4 – 30-Shane Passaro, 22-Reid Hockley, 23-Walker Maximick, 24-Marcus Greaves, 26-Owen Caissie, 27-Leland Strachan, 28-Cash Swayze, 29-Amatis Ma, 32-Luke Swanson, 33-Andrew Bremer, 34-Joel Sample, 35-Ryland Herr, 36-Brad Booth, 37-Ben Roberts, 39-Norm Rudolph.

 
.
.


Photos pending - Victoria - Cowichan - Oceanside 1 - Oceanside 3

VICTORIA – 1-Luke Fransson (G), 2-Diego Vargas, 3-Ethan Farquar, 4-Jace Bodwyn, 5-Edward Traise, 6-Jakob Frarundich, 7-Jacob Chambers, 8-Fraser Scott Moncrieff, 9-Cooper Board, 11-Kalum Morier, 12-Kaelyn David, 15-Thomas Gao, 16-Julian Gould, 18-Cain Stoddard.

COWICHAN – 1-Kayce De Clark (G), 2-Nolan Harris, 3-Brandan Maloney, 4-David Apps, 5-Paul Roberts, 6-Brody Miller, 7-Dominik Scott, 8-Kolby Cummings, 10-Nishan Mahal, 11Denzy James, 12-Malaki McMahon, 13-Devon Johnson, 18-Nicholas Woernle, 19-Aran Mills, 20-Kayden Koelble.

OCEANSIDE-1 – 1-Hudson Gaudreault (G), 14-Owen Bonthuis, 10-Kaiden Davies, 18-Dagen Dewaal, 3-Naden forbes, 4-Jack Jansonius, 7-Zach Lantaigne, , 9-Aedan Pasquill, 2-Zachary Pasquill, 6-Josh Strobiki, 20-Ryland Flynn.

OCEANSIDE-3 – 1-Ty Jordan (G), 2-Gabriel Bouchard, 5-Ryland Mowat, 6-Steven Dwyer, 7-Jesse Fox, 8-Andrew Dwyer, 9-Brandon Busch, 11-Anthony McLaughlin, 14-Koen O’Connell, 16-Jack Stefiuk, 17-Trent Snyder, 18-Markus Goodman, 30-Riley Mammill, 20-Bodhi, Sawchuk.


Peewee Game Schedules

C – COULSON RINK W – WEYERHAEUSER ARENA
G # Date Start Rink Home Score Visitor Score
P1 FRI-FEB 10 5:30 PM C AV WARRIORS  7 OCEANSIDE-1  14
P2 FRI-FEB 10 7:00 PM C AV FIREBALLZ  6 COMOX-4  1
P3 SAT-FEB 11 7:30 AM C COMOX-6  3 SOOKE  0
P4 SAT-FEB 11 10:00 AM C AV FIREBALLZ  2 OCEANSIDE-1  6
P5 SAT-FEB 11 11:30 AM C COWICHAN  3 VICTORIA  6
P6 SAT-FEB 11 2:30 PM C OCEANSIDE-3  3 COMOX-4  0
P7 SAT-FEB 11 4:00 PM C JUAN DE FUCA  6 COMOX-6  0
P8 SAT-FEB 11 5:30 PM C AV WARRIORS  4 SOOKE  2
P9 SUN-FEB 12 8:00 AM C AV WARRIORS  11 COWICHAN  3
P10 SUN-FEB 12 8:30 AM W JUAN DE FUCA  4 AV FIREBALLZ  2
P11 SUN-FEB 12 10:00 AM W OCEANSIDE-3  6 VICTORIA  2
P12 SUN-FEB 12 12:30 PM C SOOKE  1 OCEANSIDE-1  8
P13 SUN-FEB 12 2:00 PM C JUAN DE FUCA  4 COMOX-4  1
P14 SUN-FEB 12 3:30 PM C COWICHAN  0 OCEANSIDE-3  13
P15 SUN-FEB 12 4:45 PM W VICTORIA  3 COMOX-6  2
P16 MON-FEB 13 6:45 AM W 9th-Sooke  3 10th-Cowichan  2
P17 MON-FEB 13 7:00 AM C 7th-AV Fire  7 8th-Comox4  7
P18 MON-FEB 13 8:30 AM C 5th-AV War  2 6th-Comox6  9
P19 MON-FEB 13 11:15 AM W 3rd-Ocean1  3 4th-Victoria  1
P20 MON-FEB 13 2:30 PM W 1st-Ocean3  4 2nd-Juan d F  5

Peewee Game Highlights & Photos

Peewee Game 2 – Alberni Fireballz 6, Comox-4 Warriors 1

1st Period – Alberni goal from #4 Rick Dunington, assisted by #15 Cam McArthur and #12 Owen King.

2nd Period – Alberni goal from #3 Kohl Graham, assisted by #7 Nick Bassingthwaite.  Alberni powerplay goal scored at 13:26 by #16 Ryshard Pouliot, assisted by #6 Parker Mckay.  Alberni goal by #12 Owen King, assisted by #4 Dunington.

3rd Period – Alberni goal scored by #4 Dunington, unassisted.  Alberni goal scored by #15 Cam McArthur with assist from #4 Dunington.  Comox scored the final goal of the game at 5:17 by #6, unassisted.

Penalty Summary – Alberni 16 min.  Comox 10 min.


Peewee Game 4 – Alberni Fireballz 2, Oceanside-1 6

 Photos of Oceanside Game winners

 

 

 

 

 

.

Alberni Fireballz goals in the 3rd period included a powerplay goal by #4 Rick Dunington, assisted by #12 Owen King.  Alberni’s second goal was scored by #16 Ryshard Pouliot, unassisted.


Peewee Game 8 – Alberni Warriors 4, Sooke 2.

 Alberni goal in the 1st period was scored by #18 Blake Mauke, unassisted.  In the 2nd period, #18 Mauke repeated his unassisted goal.  Third goal for Alberni was scored by #15 Diego Hopkins, assisted by #17 Nick Stirzaker.  Alberni’s final goal was scored by #19 Ryan Huttges, assisted by #18 Mauke.

Penalty Summary – Alberni = 8 min.  Sooke = 2 min.


Peewee Game 9 – Alberni Warriors 11, Cowichan 3

Penalty Summary – Alberni Warriors = 4 min.  Cowichan = 2 min.

All goal scoring was done in the 1st & 2nd period.  Alberni point getters were #15 Diego Hopkins – 3 G/1 A, #19 Ryan Huttges – 3 G, #18 Blake Mauke – 2 G/1 A, #13 Ellis Kniert – 1 G, #12 Cameron Maher – 1 G/2 A, #8 Hudson Swann – 1 G.  Single assists from #17 Nick Stirzaker, #28 Ryland Brossoit and #24 Avery Cole.


Peewee Game 10 – Juan de Fuca 4, Alberni Fireballz 2

Penalty Summary – Juan de Fuca = 6 min.  Alberni = 8 min.

Alberni scored identical goals in the 1st and 3rd period when #4 Rick Dunington scored with an assist from #15 Cam McArthur.


Peewee Game 20 – Oceanside3 – 4, Juan de Fuca – 5.

1st Period – Oceanside goal scored by #11 Anthony McLaughlin.  Juan de Fuca goal scored by #33 Josh Ford.  2nd Period:  Oceanside goals scored by #9 Brandon Busch and #11 McLaughlin.  Juan de Fuca goal scored by #66 Dylan Porter.  3rd Period:  Oceanside goal scored by #30 Riley Hammill.  Juan de Fuca scores with goals from #9 Dylan Sanders and #33 Ford.  The score is tied at 4 apiece after 3 periods.  Overtime Period:  Juan de Fuca goal scored by #66 Dylan Porter.

Penalty Summary:  Oceanside = 24+10 min.  Juan de Fuca = 8 min.

Oceanside 3 Stars – #5-Ryland Mowat, #7-Jesse Fox, #11-Anthony McLaughlin.

Juan de Fuca 3 Stars – #9-Dylan Sanders, 11-Ty Matthews, 33-Josh Ford

Gold Medal win for Juan de Fuca


AVMHA Peewee  Team Sponsors

16-peewee-rec-team-sponsors-900x100

 


Thank You!

We would like to thank all our sponsors, contributors, donors, supporters, etc. who we depend on for the success of this event.  Your contributions are greatly appreciated.

PANAGO  PIZZA | SHOPPERS DRUG MART | KIRBY'S SOURCE FOR SPORTS |  
THE MEDICINE SHOP | BREAKERS MARINE | ARBUTUS RV | CARLA STEVENS - YOUNG LIVING |
TIM HORTONS | UNITED CABS | WEST WIND PUB | CHIC KIDS CONSIGNMENT |
DOUBLE R MEATS | PATTI SEXTON- NORWEX | BOSTON PIZZA | FINISHING TOUCHES |
ANGIE MCKEAN - SENTSY | CYGNET COVE SUITES | ALPINE HEAVYHAUL LTD. |
DAWN KRIVENSKY HARRIS | DOROTHY MAXWELL - EPICURE | MOUNTAIN VIEW BAKERY |
THE PLACE | JAY'S LACE IT UP | ALBERNI AUTO SPA | PORT POSH WASH |
FANDANGLES | THE FUNK TRUNK | ANN-ELIN THULER - AVON | SHARON SMITH-YONIQUE |   
ALBERNI CHRYSLER | LB WOODCHOPPERS | 7-11 | SUBWAY | STEAMPUNK CAFE | 
COASTAL COMMUNITY INSURANCE |  SOUTHSIDE AUTO SUPPLY | ANIMAL ARK | 
BOOMERANGS CAFE | CAP IT | FLOWERS UNLIMITED | TYLER'S NO FRILLS | QUALITY FOODS 
SAVE ON FOODS | TECH WORKS | ALBERNI LIQUOR | CAROL-ANNE PHILLIPS - BATH BOMBS |
CHRISTINA KAILOR - 31 | MARGARET MARSHALL - TUPPERWARE |
BARB KALUGHIN - SOUTHILL | APRIL KRUPEK - NORWEX | ROXANNE KAKUSCHKE - EPICURE |
COOMB COUNTRY CANDY | BOSLEY'S PET FOOD PLUS | CLOUD CITY APPAREL |
TSK HYDRAULICS + SUPPLY | ELSA TORFS | THE TREASURE CHEST |

 

 

16-17-tournament-advertisers-5-900x120


Tournament Directors:


Story of Bryan Mason Memorial Tournament (.pdf)

2017 Bryan Mason Tournament Rules (.pdf)

link to Bantam 8 team Tournament

 36 game schedule of the Bryan Mason Memorial Tournament (.pdf to view or print)