www.avmha.com

-News-

Proposed Changes to AVMHA Bylaws

The AVMHA Executive has approved the following amendments to the AVMHA Bylaws.  These amendments will be presented to the membership at the AGM on May 15th.  Changes approved will not take effect until the AGM in 2020.


Current AVMHA Constitution & Bylaws

(11 pages .pdf)


 

By-Law 3: MeetingsParagraph: 3

Rationale:

To ensure a quorum is present for management committee meeting, representing the additional 3 proposed and elected members.

Current Wording:

Management Committee Meetings shall be held monthly and at the call of the President. A quorum consisting of not less than 4 of the (7) seven of members of the Executive Committee must be in attendance for the Management Committee Meeting to take place.

Changes to read:

Management Committee Meetings shall be held monthly and at the call of the President. A quorum consisting of not less than  6 of the 10 (ten) of members of the Executive Committee must be in attendance for the Management Committee Meeting to take place.


By-Law 4: VotingParagraph: (d)

Rationale:

To increase the number of elected members, bringing AVMHA in line with other associations of the same size.

Current Wording:

Voting for the vacant officers positions shall be in the following order: • President • Vice President • Treasurer • Registrar • Secretary • Director at Large A • Director at Large B, depending upon which positions are up for election.

Changes to read:

Voting for the vacant officers positions shall be in the following order: • President • Vice President • Treasurer • Registrar • Secretary • Director at Large A • Director at Large B • Director at Large C • Director at Large D • Director at Large E, depending upon which positions are up for election.


By-Law 5: OFFICERS, DUTIES AND POWERS  – Paragraph:  1 – 2

Rationale:

To increase the number of elected members, bringing AVMHA in line with other associations of the same size.

Current Wording:

1. The officers of the Association shall be, the Past President, President, Vice-President, Secretary, Treasurer, Registrar and two Director at Large.

2. The following officers shall be elected at the Annual General Meeting for the terms shown below:

a) President, Director at Large A, Treasurer, Registrar will be elected in odd numbered years for a 2 year term

b) Vice-President, Director at Large B, Secretary will be elected in even numbered years for a 2 year term.

Changes to read:

1. The officers of the Association shall be, the Past President, President, Vice-President, Secretary, Treasurer, Registrar, and five Director at Large.

2. The following officers shall be elected at the Annual General Meeting for the terms shown below:

a) President, Director at Large A, Treasurer, Registrar, Director at Large C, will be elected in odd numbered years for a 2 year term

b) Vice-President, Director at Large B, Secretary, Director at Large D, and Director at Large E will be elected in even numbered years for a 2 year term.


By-Law 5: OFFICERS, DUTIES AND POWERS  – Paragraph: 7

Rationale:

To ensure that the directors who choose to occupy a position with the Association will remain current and knowledgeable with all information to act in their official capacity.

Current Wording:  (none)

Changes to read:

It should be the intention of every director to uphold the responsibilities of their position by attending executive meetings, or in extreme cases make alternate arrangements. Any elected member of the executive having not attended three (3) consecutive meetings may be subject to removal by the Executive Committee. The member shall have an opportunity to meet with the committee of a whole to determine alternative solutions prior to such removal.


By-Law 5: OFFICERS, DUTIES AND POWERS Paragraph: 9

Rationale:

To ensure that the position of president of the association remains he/she who is elected by the association.

Current Wording:

The Vice President shall, in the absence of the President, have all the powers and duties of the President.

NOTE: The Vice President shall carry out other duties as may be specified from time to time in the Association’s Policies and Procedures Manual.

Changes to read:

The Vice President shall, in the absence of the President, have all the powers and duties of the President. Should the President vacate the position, the Vice President will have all the duties & Powers of the President until the next AGM when the position will be up for election.

NOTE: The Vice President shall carry out other duties as may be specified from time to time in the Association’s Policies and Procedures Manual.


By-Law 6: COMMITTEES, DUTIES AND POWERSParagraph: 1

Rationale:

To increase the number of elected members, bringing AVMHA in line with other associations of the same size.

Current Wording:

The Management Committee shall oversee the operations and function of the association as prescribed by the Association’s Policies and Procedures Manual. The Management Committee shall consist of:

a) Officers of the Association as elected at the Annual General Meeting: President – Vice-President – Director at Large A – Director at Large B – Secretary – Treasurer – Registrar – Past President. – plus –

b) Coordinators as appointed by the Executive following the Annual General Meeting: Equipment Coordinator – Coaching Coordinator – Referee in Chief – Fund Raising/Sponsorship Coordinator – Public Relations Coordinator – Gaming & Licensing Coordinator – Initiation Program Coordinator – Risk Management Coordinator – Female Player Coordinator – Competitive/Development Team Coordinator – Recreational Team Coordinator. – plus –

c) Divisional Managers as appointed by the officers following the Annual General Meeting: From the Recreational teams: one person from each division, female teams being inclusive. Mites Division Manager – Novice Division Manager – Atom Division Manager – Peewee Division Manager – Bantam Division Manager – Midget Division Manager.

d) From the Competitive teams: one person from each division, female teams being inclusive. Atom Development Team Manager – Peewee Team Manager – Bantam Team Manager – Midget Team Manager. – plus

e) The past president (for the term outlined in Bylaw 5.7)

Changes to read:

The Management Committee shall oversee the operations and function of the association as prescribed by the Association’s Policies and Procedures Manual. The Management Committee shall consist of:

a) Officers of the Association as elected at the Annual General Meeting: President – Vice-President – Director at Large A – Director at Large B – Director at Large C – Director at Large D- Director at Large E– Secretary – Treasurer – Registrar  – Past President and Honorary Life Members – plus

b) Coordinators as appointed by the Executive following the Annual General Meeting: Equipment Coordinator – Ice Allocator – Coaching Coordinator – Referee in Chief – Fund Raising/Sponsorship Coordinator – Public Relations Coordinator – Gaming & Licensing Coordinator – Initiation Program Coordinator – Risk Management Coordinator – Female Player Coordinator – Competitive/Development Team Coordinator – Recreational Team Coordinator. – plus –

c) Divisional Managers as appointed by the officers following the Annual General Meeting: From the Recreational teams: one person from each division, female teams being inclusive. Mites Division Manager – Novice Division Manager – Atom Division Manager – Peewee Division Manager – Bantam Division Manager – Midget Division Manager.

d) From the Competitive teams: one person from each division, female teams being inclusive. Atom Development Team Manager – Peewee Team Manager – Bantam Team Manager – Midget Team Manager. – plus

e) The past president (for the term outlined in Bylaw 5.7) plus honorary lifetime members as per By-law 1.8(b)


 


2019 Awards Banquet

April 5, 2019 – AVMHA Awards Banquet was held at Glenwood Centre to a full house.  Thank you to Granny’s Chicken & Quality Foods for providing the dinner (Pizza, chicken, salads, vegetable trays).
Here are the highlights:


Team Player Awards went to:

 

Atom Team 1 – Tigers Coach:  Mike Foster

  • Most Dedicated Player – Linden Higgins
  • Most Sportsmanlike Player – Dean Holcombe
  • Most Improved Player – Jean Smit

Atom Team 2 – Knights Coaches:  Brad Golbeck, Katie Isherwood

  • Most Dedicated Player – Alex Fred
  • Most Sportsmanlike Player – Aiden Wilson
  • Most Improved Player – Sierra Scott

Atom Team 3 – Vicious Grapes Coaches:  Kerri Poirier, Jasmine Meikle

  • Most Dedicated Player – Malcolm Shillito
  • Most Sportsmanlike Player – Gavin Saran
  • Most Improved Player – Lane Dumont

Atom Development Coaches Shai Porter, Mike Doucette, Dan Cheetham, Kord Kozocari.

  • Most Dedicated Player – Deacon Massop
  • Most Sportsmanlike Player – Mackenzie Alarie
  • Most Improved Player – Bennett Moes

Peewee Team 1 – Coaches:  Kyle Penner, Keith Austin, Tyler Brown, Ryan Sexton

  • Most Dedicated Player – Kaleena Penner
  • Most Sportsmanlike Player – Justin Barrowcliff
  • Most Improved Player – Tony Nickel

Peewee Team 2 – Coaches:  Rob Ivezich, Chris McCollister, Kyle Alarie

  • Most Dedicated Player – Hunter Alarie
  • Most Sportsmanlike Player – Kaitlyn Saunders
  • Most Improved Player – Josh Sutherland

Peewee Tier 3 – Coaches:  Mike Souchuck, Shawn Austin, Trevor Ruel

  • Most Dedicated Player – Jace Fedirchuk
  • Most Sportsmanlike Player – Brynn Austin
  • Most Improved Player – Alex McKenzie

Bantam Team 1 – Coaches:  Bob King, Curtis Buxton, Mike Cole

  • Most Dedicated Player – Ryshard Pouliot
  • Most Sportsmanlike Player – Jimmy Cook
  • Most Improved Player – River O’Neil-Johns

Bantam Team 2 – Coaches:  Steve Tramer, Kelly Brossoit, Trevor Ruel, Mike Bray.

  • Most Dedicated Player – Ryann Tramer
  • Most Sportsmanlike Player – Wiley Olson
  • Most Improved Player – Aiden Poirier-Barnes

Bantam Tier 3 – Coaches:  Wade Nicklin, Shawn Banman, Matt Netzer.

  • Most Dedicated Player – Jacob Hebert
  • Most Sportsmanlike Player – Blake Moore
  • Most Improved Player – Hudson Swann

Midget Team 1 – Coaches:  Brent Rose, Scott Rushton, Dave Shanks.

  • Most Dedicated Player – Mason Maddison
  • Most Sportsmanlike Player – Zakeysha Corey
  • Most Improved Player – Austin Kuc

Midget Team 2 – Underdogs – Coaches:  Ryan Dwolinsky, Kord Kozocari

  • Most Dedicated Player – Jordan Villafane
  • Most Sportsmanlike Player – Brad Kozocari
  • Most Improved Player – Cody Sutherland

Midget Tier 3 – Coaches:  Shawn Elder, Kevin Erickson, Brock Elder

  • Most Dedicated Player – John Pley
  • Most Sportsmanlike Player – Noah Braiden
  • Most Improved Player – Carson Steel

Individual Awards presented:

Jessica States Memorial Award

  • Brynn Austin

Rookie Referee of the Year

  • Ethan Sutherland

Top Referee of the Year

  • Riley Swanson

Coach of the Year

  • Ryan Dwolinsky

Volunteer of the Year (Marilyn Gibson Trophy)

  • Sarah Bielert

Above & Beyond:

  • Karen Kozocari

“Bantam Bulldogs Head for Provincial Championship” AV News


Bantam rep hockey team defeated Powell River in best-of-three series

Elena RardonMar. 4, 2019 Alberni Valley News Local Sports

The Alberni Valley T3 Bantam Bulldogs collected the Island District Champions banner and punched their ticket to the provincial championships with a win against the Powell River Kings on Sunday, March 3.
The Bantam Bulldogs went undefeated in round robin play during the Island League playoffs, and a win against Saanich in the semi-finals led them to a best-of-three series against Powell River for the Tier 3 banner.

The Bulldogs lost their first game in Powell River, shutout 3-0 by the home team, but bounced back at home with a 4-1 win on Saturday, March 2 and a 5-2 win on Sunday.
“They played excellent,” said head coach Wade Nicklin on Sunday. “They grinded it out until the end.”
Hudson Swann opened the scoring just 10 minutes into the first period, and Blake Moore doubled the lead with just over a minute remaining in the first. In the second period, Powell River scored one to cut the lead in half, but Alberni’s Mason Cannon added another to put the home team up 3-1.

Scoring in the third period went back and forth. Powell River added one more goal and Port Alberni added two, with Brett Bilodeau scoring once and Cannon netting his second of the game.

Alberni Valley goaltender Jake Hebert stood tall to hold his team in the game, and the Bulldogs finished with a 5-2 win.
“Jake played stellar,” said Nicklin after the game. “He was solid in the net.”
With their win on Sunday, the Bulldogs are now headed to the Tier 3 Championships for bantam rep hockey, which will be held in Port Hardy from March 17-20.

“We’ll take it one step at a time,” said Nicklin. “We’ll get a few good practices in, then go there in a good mood.”

 


“All Female Officiating Crew” AV News

 

From left to right: Avery Cole, Kylie Scott and Nicole Gagnon. ELENA RARDON PHOTO

Alberni Valley hockey tournament features all-female officiating crew

The three officials went through Alberni Valley Minor Hockey program

The most recent Bryan Mason Memorial Tournament at the Alberni Valley Multiplex featured something a little unusual—a game with an all-female officiating crew.
Kylie Scott, Nicole Gagnon and Avery Cole all grew up in Port Alberni and started playing hockey with the Alberni Valley Minor Hockey Association (AVMHA) at a young age. It was through the AVMHA that they picked up an interest in officiating, as well. Minor hockey players with the club can start officiating as soon as they turn 12 years old.
“I started as young as you can,” explained Scott, who is currently a student at the University of Victoria. She comes back to her hometown of Port Alberni during breaks to volunteer with the local hockey club. “I thought it was cool and wanted to try it.”
Gagnon learned about the opportunity from Scott. “I found out you could get work experience, so I got involved,” she explained.
Gagnon currently attends North Island College in Port Alberni, and strives to balance school with work and volunteering. “I try not to overwork myself,” she added.
Cole is currently a student at Alberni District Secondary School and also plays bantam hockey with the AVMHA. “I definitely like playing more [than officiating],” she said. “I play on three different teams. Sometimes it’s a lot.”
Scott, who referees in Victoria, had a chance last year to officiate at a female peewee provincial tournament in Dawson Creek. Although there are many female players involved in hockey in Port Alberni, the AVMHA doesn’t have any all-female teams yet, which made it an unusual experience for Scott.
“It was awesome,” she said. “Terrifying, but awesome. It was different, because it was girls’ hockey, and we don’t have that here. That was a really cool experience.”
Scott says she likes officiating, rather than playing, because you get to see the “other side” of hockey.
“You just get a different perspective of the game,” she explained.
Gagnon, meanwhile, says she doesn’t necessarily like one or the other more.
“I like being on the ice as much as possible,” she said. “Officiating helps you play so much better because you know more of the rules. You know what’s going to happen.”
According to Francois Warren, the AVMHA referee-in-chief, it is “a bit of an oddity” to have all three girls on the ice at the same time. On Saturday, the three of them made up the whole officiating crew for one game, with Scott acting as referee and Gagnon and Cole as the linespersons.
“It definitely doesn’t happen very often,” he said.
“Every four or five games there will be two of us on the ice,” explained Gagnon.
“But with me in school, it doesn’t really happen this year,” added Scott.
The Bryan Mason Memorial Tournament, which drew teams to the Alberni Valley Multiplex from all over Vancouver Island, ran from Feb. 15-18 and featured both a peewee and bantam recreational tournament. One of Port Alberni’s peewee teams placed third in the tournament with a 7-3 win against Port Hardy, while the other team finished sixth. Port Alberni’s bantam teams finished sixth and eighth in the tournament.

Elena Rardon Feb. 25, 2019 Alberni Valley News – Local Sports

 


Team Reports (updated)

Peewee Recreation (AV2)

Sponsored by:  BuyLow Foods – Scotiabank

 

Our team peewee AV2 has had a fun filled year so far.  We went to our 1st tournament in Campbell River at Christmas.  Now looking forward to hosting our home tournament over family day weekend, “The Bryan Mason Memorial Tournament”.

We will then finish the season in Victoria for our final tournament during spring break.

We are lucky to have Rob Ivezich as head coach with assistants Kyle Alarie & Chris McCollister as well as an Amazing/FUN group of parents.

Our #1 Volunteer is Sarah Bielert who holds many hat’s for our team: division Manager, assistant team Manager & bench door opener/DANCER – she has gone above and beyond for our team and we couldn’t be more grateful.

Team Mom Chrissy

(Feb.3/19)


Atom Recreation Tigers 

sponsored by McDonald’s Restaurant

The Tigers have had a few away games in Parksville and Nanaimo so far this year. They have also had Lake Cowichan, Saanich, Nanaimo and Cowichan teams come to Port Alberni for games.

The tournament we hosted November 24th weekend went very well thanks to all the volunteers and generous donations. We are looking forward to our next tournament in Campbell River December 14th.

Our team has great fundraising volunteers who set up a bottle drive in November and currently we are selling chocolate bars from Coombs Country Candy. We will be doing some more fundraising in the New Year and will hopefully have some of our players participating in the All Stars Tournament in Powell River April 19th-21st.

Kylee Irg – Assistant Team Manager

(Dec.11/18)


Feb. 15-18, 2019 Bantam Rec Tourney

 


Bantam Recreational Tournament


Link to:  Peewee Recreational Tournament

Team Standings – (after 12 games played)

Alberni-1       1 + 0 + 0 = 1   8th
Alberni-2 	3 + 1 + 0 = 4   6th
Campbell River	1 + 1 + 2 = 4   5th
Coquitlam	2 + 3 + 3 = 8   2nd
Juan de Fuca 	1 + 2 + 3 = 6   3rd
Lake Cowichan	1 + 1 + 1 = 3   7th
Oceanside	3 + 0 + 2 = 5   4th
Victoria	3 + 2 + 3 = 8   1st

Game Schedule

FRIDAY FEBRUARY 15th 
Start-End    Rink Home Score Away Score  
 1:00-2:15  PM W  AV1     2  VICTORIA 7 
 2:30-3:45  PM W  AV2     4  JUAN.DF  3 
SATURDAY FEBRUARY 16th 
Start-End    Rink Home Score Away Score  
 7:00-8:15  AM C  COQUIT.  3 CAMP.R   1  
 8:30-9:45  AM W  LK.COW   2 OCEAN.   5 
10:00-11:15 AM C  AV2      0 VICTORIA 7 
11:30-12:45 PM W  AV1      1 JUAN.DF  9  
 1:00-2:15  PM C  COQUIT.  3 OCEAN.   0  
 2:30-3:45  PM W  LK.COW   3 CAMP.R   7  
SUNDAY FEBRUARY 17th 
Start-End    Rink Home Score Away Score  
 6:45-8:00  AM C  VICTORIA 5 LK.COW  2 
10:15-11:30 AM W  JUAN.DF  1 CAMP.R  0 
11:15-12:30 PM C  AV2      2 OCEAN.  4 
11:45-1:00  PM W  AV1      3 COQUIT. 4  
 5:30-7:00  PM W  7TH-LK.C 4 8TH-AV1 5 
MONDAY FEBRUARY 18th 
Start-End    Rink Home  Score Away Score  
 8:15-9:45  AM W  5TH-C.R. 5  6TH-AV2 2 
 8:30-10:00 AM C  3RD-JDF  4  4TH-OCE 1 
10:15-11:45 AM C  1ST-VIC  3  2ND-COQ 6

CONGRATULATIONS TO COQUITLAM TEAM FOR TAKING THE GOLD MEDAL IN THE BANTAM TOURNAMENT


Highlights

(Alberni games and Gold Medal game only)

Friday 1:00 – Alberni-1 2 vs Victoria 7

1st Period – Alberni is first on the scoreboard at 12:53 with an unassisted goal from #10 Owen King.  Victoria scored at 9:34 with a goal from #15 Fraser Scott-Moncrieff, assisted by #4 Jace Boudewyn & #13 Jo Pringle.  Victoria’s #11 Gabriel Wood scores in the final seconds of the period with an assist from #12 Gavin Doherty.  Score:  Alberni 1, Victoria 2.

2nd Period – Victoria scores 3 goals in the period.  At 14:36 the goal from #17 Alexander Murphy was assisted by #9 Jacob Chambers.  At 14:10 the goal from #13 Jo Pringle was assisted by #15 Fraser Scott-Moncrieff and at 2:28 the goal from #6 Diego Vargas was assisted by #13 Jo Pringle & #12 Gavin Doherty.  Score:  Alberni 1, Victoria 5.

3rd Period – Alberni returns at 15:58 with an unassisted goal from #10 Owen King.  At 10:03 Victoria’s 15 Fraser Scott-Moncrieff scores with assists from #11 Gabriel Wood and #13 Jo Pringle.  The final goal of the game was at 2:16 when Victoria’s #13 Jo Pringle scored with an assist from #17 Alexander Murphy.  Final Score:  Alberni 2, Victoria 7

Penalty Summary:  Alberni had 6 penalty minutes.  Victoria had 10 penalty minutes.

Friday 2:30 – Alberni-2 4 vs Juan de Fuca 3

1st Period – Juan de Fuca  powerplay goal at 10:01 from #87 Kyle Berger-North (#44 Matt Boudreau, #18 Alex Buhr)  Juan de Fuca goal at 5:31 from #19 Matt Sylvestre (#77 Jace Campbell, #8 Jordan Cross).  Alberni goal at 5:15  from #19 Ryann Tramer (#17 Ellis Kniert, #6 Ryland Brossoit).  At 4:06 Alberni’s #21 Blake Knoll scores an unassisted goal.  Score:  Alberni 2, Juan de Fuca 2.

2nd Period – Juan de Fuca goal at 11:33 from #44 Matt Boudreau (#18 Alex Buhr).  At 6:06, Alberni’s #21 Blake Knoll scores with an assist from #2 Parker McKay.  Score:  Alberni 3, Juan de Fuca 3.

3rd Period – Alberni takes the lead to win the game at 5:44 when #21 Blake Knoll scores a powerplay goal, unassisted.  Final score:  Alberni 4, Juan de Fuca 3.

Penalty Summary:  Alberni had 8 penalty minutes.  Juan de Fuca had 2 penalty minutes.

Saturday 10:00 am – Alberni-2 0 vs Victoria 7

1st Period –  Victoria goal  #8 Holly Smith, assisted by #9 Jacob Chambers & #15 Fraser Scott-Moncrieff.

2nd Period – Victoria scored 2 goals in the period.  #12 Gavin Doherty’s goal was assisted by #4 Jace Boudewyn & #13 Jo Pringle.  #13 Jo Pringles’s goal was unassisted.

3rd Period – Victoria scored 4 goals in the period.  #13 Jo Pringle’s (powerplay) goal was assisted by #15 Fraser Scott-Moncrieff.  #15 Fraser Scott-Moncrieff’s goal was assisted by #13 Jo Pringle.  #14 Ethan Farquhar’s goal was unassisted. #9 Jacob Chambers goal was unassisted.

Final Score – Alberni 0, Victoria 7.

Penalty Summary – Alberni had 10 penalty minutes.  Victoria had 12 penalty minutes.

Saturday 11:30 am – Alberni-1 1 vs Juan de Fuca 9

1st Period – Juan de Fuca goals at 14:23 by #18 Alex Buhr (#44 Matt Boudreau), 12:26 by #44 Matt Boudreau (#18 Alex Buhr), 1:24 by #77 Jayce Campbell (#5 Ty Matthews, #66 Dylan Parker).  Score – Alberni 0, Juan de Fuca 3.

2nd Period – Alberni goal at 8:36 by #3 Jakob Murray (#10 Owen King, #2 Kohl Graham).  Juan de Fuca goals at 12:23 powerplay by #16 Jacob Boudreau (#8 Jordan Cross), 3:13 powerplay by #4 Connor Hogan (#8 Jordan Cross, #19 Alex Buhr).  Score – Alberni 1, Juan de Fuca 5.

3rd Period – Juan de Fuca goals at 16:63 powerplay by #89 Brett Fahlman (#17 Jamie Merriam), 16:00 powerplay by #27 Josh Backus-Vaughn (#19 Matt Sylvestre, #6 Nick Major), 14:42 by #16 Jacob Boudreau, 14:17 by #21 Trevor Millie (#18 Alex Buhr).  Final Score – Alberni 1, Juan de Fuca 9.

Penalty Summary – Alberni had 18 penalty minutes.  Juan de Fuca had 14 penalty minutes.

Sunday 11:15 am – Alberni-2 2 vs Oceanside 4

1st Period – Oceanside goals at 13:37 (powerplay) by #12 Brock Weme (#11 Jagre Knight, #6 Steven Dwyer) and at 9:26 by #6 Steven Dwyer (#22 Mack Sanderson, #11 Jagre Knight).  Alberni powerplay goal at 1:43 by #11 Rick Dunington.  Score – Alberni 1, Oceanside 2.

2nd Period – Alberni powerplay goal at 3:22 by #21 Blake Knoll.  Score – Alberni 2, Oceanside 2.

3rd Period – Oceanside goals at 16:12 (powerplay) by #22 Mack Sanderson (#11 Jagre Knight) and at 10:07 by #16 Willem Whitehead.  Final Score – Alberni 2, Oceanside 4.

Penalty Summary – Alberni had 16 penalty minutes and Oceanside had 18 penalty minutes in the game.

Sunday 11:45 am – Alberni-1 3 vs Coquitlam 4

1st Period – Coquitlam powerplay goal at 11:37 by #16 Pavan Gill (#12 Dylan Lefebvre, #15 Colton Simms).  Alberni goal at 2:07 by #26 Jakob Murray (#23 Owen King, #22 Kohl Graham).  Score – Alberni 1, Coquitlam 1.

2nd Period – Alberni goal at 14:23 by #26 Jakob Murray (#25 Ryshard Pouliot).  Coquitlam goal at 8:57 by #12 Dylan Lefebvre (#15 Colton Simms) and powerplay goal at 3:42 by #15 Colton Simms (#5 Joshua Davey, #12 Dylan Lefebvre).  Score – Alberni 2, Coquitlam 3.

3rd Period – Coquitlam goal at 12:19 by #7 Carter Morson (#17 Jordan Harbert, #3 Shaan Luddu).  Alberni powerplay goal at 9:25 by #25 Ryshard Pouliot (#21).  Final Score – Alberni 3, Coquitlam 4.

Penalty Summary – Alberni had 16 penalty minutes and Coquitlam had 10 penalty minutes in the game.

Sunday 5:30 pm – Lake Cowichan 4 vs Alberni-1 5

1st Period – Alberni goals at 14:49 and 11:03 by #26 Jakob Murray.  Lake Cowichan goal at 11:10 by #3 Jackson Lee (#19 Xander Longbottern).  Alberni goal at 9:09 by #23 Owen King.  Lake Cowichan goal at 1:18 by #3 Jackson Lee (#14 Mayson Callihoo).  Score – Alberni 3, Lake Cowichan 2.

2nd Period – Alberni goal at 9:15 by #23 Owen King.  Score – Alberni 4, Lake Cowichan 2.

3rd Period – Lake Cowichan goal at 17:18 by #3 Jackson Lee (#19 Xander Longbottern).  Alberni goal at 6:11 by #45 Maverick Buxton.  Lake Cowichan goal at 4:13 by #3 Jackson Lee.  Final Score – Alberni 5, Lake Cowichan 4.

Penalty Summary – Alberni had 12 penalty minutes and Lake Cowichan had 16 penalty minutes plus a 10 minute misconduct in the game.

Monday 8:15 am – Campbell River 5 vs Alberni-2 2

1st Period – Campbell River goal at 12:46 by #6 Jaxson Irving (#4 Dexter Maurique).  Alberni powerplay goal at 4:13 by #2 Parker McKay (#11 Rick Dunnington).  Score – Campbell River 1, Alberni 1.

2nd Period – Campbell River goal at 7:29 by #7 Ryan Newton (#4 Dexter Maurique, #2 Elijah Saxby).  Score – Campbell River 2, Alberni 1.

3rd Period – Campbell River goal at 6:09 by #2 Elijah Saxby (#3 Joseph Mack, #5 Lucy Saxby).  Alberni goal at 4:31 by #19 Ryan Tramer (#11 Rick Dunnington, #2 Parker McKay).  Campbell River goals at 3:22 by #2 Elijah Saxby and at 0:16 by #2 Elijah Saxby (#7 Ryan Newton).  Final Score – Campbell River 5, Alberni 2.

Penalty Summary:  Campbell River had 10 penalty minutes and Alberni had 8 penalty minutes in the game.

Monday 10:15 am – Victoria 3 vs Coquitlam 6(Gold Medal Game)

1st Period – Coquitlam goal at 1:56 by #15 Colton Simms (#12 Dylan Lefebvre).    Score – Victoria 0, Coquitlam 1.

2nd Period – Coquitlam goal at 8:38 by #9 Diego Saurez (#3 Shaan Luddu, #2 Ransom Henderson).  Victoria goal at 1:42 by #14 Ethan Farquhar (#6 Diego Vargas, #8 Holly Smith).  Score – Victoria 1, Coquitlam 2.

3rd Period – Coquitlam goals at 18:11 by #9 Diego Saurez, at 17:45 by #9 Diego Saurez (#2 Ransom Henderson) and at 16:45 by #9 Diego Saurez (#2 Ransom Henderson, #6 Nicholas Takemor).  Victoria powerplay goal at 14:48 by #13 Jo Pringle (#18 Cain Stoddard) and at 14:38 by #18 Cain Stoddard (#13 Jo Pringle).  Coquitlam goal at 12:44 by #12 Dylan Lefebvre (#15 Colton Simms).  Final Score – Victoria 3, Coquitlam 6.

Penalty Summary – Victoria & Coquitlam each had 6 penalty minutes in the game.

Coquitlam wins the gold medal in the Bantam Tournament.

Team Photos

Sponsors & Contributors

Tournament Director

Sarah Bielert – 250-730-2029  avmha.peeweebantam@gmail.com

Tournament Rules

Bantam Recreation Tournament Rules


Feb. 15-18, 2019 Peewee Rec Tourney




Peewee Recreational Tournament


Link to:  Bantam Recreational Tournament

Team Standings (after 18 games played)

Alberni-1	3 + 3 + 3 + 1 = 10   3rd 
Alberni-2	2 + 1 + 3 + 1 = 7    6th
Campbell River	1 + 1 + 1 + 1 = 4    8th
Comox		3 + 3 + 3 + 2 = 11   2nd
Juan de Fuca 	1 + 1 + 1 + 0 = 3    9th
Nanaimo		3 + 3 + 3 + 2 = 11   1st
Oceanside 	2 + 1 + 1 + 0 = 4    7th
Port Hardy 	3 + 3 + 1 + 3 = 10   4th
Victoria	1 + 1 + 3 + 3 = 8    5th

Game Schedule

SATURDAY FEBRUARY 16TH
Start-End      Rink	Home	Score	Away	Score
 7:00-8:15  AM	W	P.HARDY	   3	CAMP.R     1	
 8:30-9:45  AM	C	COMOX	   4	VICTORIA   1
10:00-11:15 AM	W	*AV2	   3	OCEAN.	   3
11:30-12:45 PM	C	*AV1	   5	CAMP.R	   1
 1:00-2:15  PM	W	NANAIMO	  10	JUAN.DF	   3
 2:30-3:45  PM	C	P.HARDY	   5	VICTORIA   4	
 4:00-5:15  PM	W	OCEAN.	   2	COMOX	   6
 5:30-6:45  PM	W	AV1	   5	JUAN.DF	   3
 5:30-6:45  PM	C	AV2	   2	NANAIMO	   6
SUNDAY FEBRUARY 17TH
Start-End      Rink	Home	Score	Away	Score
 7:15-8:30  AM	W	COMOX	   9	JUAN.DF	   4
 8:45-10:00 AM	W	AV1	   7	P.HARDY	   5
 8:15-9:30  AM	C	CAMP.R	   1	NANAIMO	   9
 9:45-11:00 AM	C	OCEAN.	   0	VICTORIA  11	
12:45-2:00  PM	C	P.HARDY	   8	JUAN.DF	   2
 1:15-2:30  PM	W	AV2	   5	CAMP.R	   3
 2:15-3:30  PM	C	NANAIMO	   2	OCEAN.	   1
 3:45-5:00  PM	C	AV1	   3	COMOX	   4
 5:15-6:30  PM	C	AV2	   2	VICTORIA   9	
MONDAY FEBRUARY 18
Start-End      Rink	Home	Score	Away	Score
10:00-12:00 PM	W	3RD-AV1	   3	4TH-PT.H   7	
 2:15-3:45  PM	C	1ST-NAN	   8	2ND-COMOX  3

Congratulations to the Nanaimo Team for the Gold Medal win in this Peewee Tournament


Highlights

Saturday 10:00 am – Alberni-2 3 vs Oceanside 3

1st Period – Oceanside goal at 9:37 from #18 Carter Baynes.  Oceanside goal at 8:53 from #18 Carter Baynes.  Alberni goal at 6:14 from #16 Deion Rollheiser (#17 Kaitlyn Saunders).  Score – Alberni 1, Oceanside 2.

2nd Period – Alberni goal at 16:20 from #22 Alex Connell.  Alberni goal at 13:04 from #16 Deion Rollheiser (#22 Alex Connell).  Oceanside goal at 9:02 from #11 Wesley Miller (#21 Ryland Flynn).  Score – Alberni 3, Oceanside 3

3rd Period – No scoring.  Final score – Alberni 3, Oceanside 3.

Penalty Summary:  Alberni had 2 penalty minutes.  Oceanside had no penalty minutes.

Saturday 11:30 am – Alberni-1 5 vs Campbell River 1

1st Period – Alberni powerplay goal at 9:29 from #16 Aiden Heenan (#37 Brady Austin).  Score Alberni 1, Campbell River 0

2nd Period – Alberni goal at 9:48 from # 13 Justin Barrowcliff (#14 Jordan Gauthier Bay).  Score Alberni 2, Campbell River 0.

3rd Period – Alberni goal at 17:18 from #14 Jordan Gauthier Bay (#31).  Alberni goal at 16:41 from #16 Brandt Moretto (#27 Jaxson Brown, #26 Tony Nickel).  Alberni goal at 12:57 from #28 Lincoln Sexton (#16 Aiden Heenan, #27 Jaxson Brown).  Campbell River goal at 10:11 from #8 Trace Ferreira (#10, #3 Colton Kroot).  Final Score – Alberni 5, Campbell River 1.

Penalty Summary:  Alberni had 8 penalty minutes.  Campbell River had 6 penalty minutes.

Saturday 5:30 pm – Alberni-1  5 vs Juan de Fuca 3

1st Period – Juan de Fuca goal at 5:40 by #19.  Alberni goal at 4:39 by #14 Jordan Gauthier Bay (#31).  Score – Alberni 1, Juan de Fuca 1.

2nd Period – Alberni goal at 14:21 by #16 Aiden Heenan (#37 Brady Austin, #26 Tony Nickel).  Juan de Fuca goals at 12:10 by #5 (#21, #7) and at 11:01 by #10 (#17, #44).  Alberni goals at 10:17 by #14 Jordan Gauthier Bay (#19 Jacob Dobosz) and at 0:39 by #14 Jordan Gauthier Bay (#31, #40 Athena Lauder).  Score – Alberni 4, Juan de Fuca 3.

3rd Period – Alberni goal at 8:32 by #29 Damian Winchester (#13 Justin Barrowcliff, #15 Brandt Moretto).  Final Score – Alberni 5, Juan de Fuca 3.

Penalty Summary – Alberni had 6 penalty minutes.  Juan de Fuca had 4 penalty minutes.

Saturday 5:30 pm – Alberni-2 2 vs Nanaimo 6

1st Period – Alberni goal at 8:40 by #3 Ezra McCollister (#33 Josh Sutherland).  Nanaimo goal at 3:09 by #6 Hunter Laboucan (#8 Zachary Houghton).  Score – Alberni 1, Nanaimo 1.

2nd Period – Nanaimo goal at 14:52 by #6 Hunter Laboucan.  Score – Alberni 1, Nanaimo 2.

3rd Period – Nanaimo goals at 16:34 by #4 Wyatt Brand and at 16:03 by #9 Hayden Looy.  Alberni goal at 15:22 by #3 Ezra McCollister (#16 Deion Rollheiser).  Nanaimo goals at 13:34 by #6 Hunter Laboucan and at 9:31 powerplay goal from #12 Kyle Nickel.  Final score – Alberni 2, Nanaimo 6.

Penalty Summary – Alberni had 8 penalty minutes.  Nanaimo had 6 penalty minutes.

Sunday 8:45 am – Alberni-1 7 vs Port Hardy 5

1st Period – Alberni goal at 14:29 by #14 Jordan Gauthier Bay.  Score – Alberni 1, Port Hardy 0.

2nd Period – Port Hardy goals at 14:09 by #15 (#18) and a powerplay goal at 10:55 by #11 (#2).  Alberni goals at 8:06 by #14 Jordan Gauthier Bay, at 6:25 by #29 Damian Winchester and at 5:59 by #14 Jordan Gauthier Bay (#26 Tony Nickel, #40 Athena Lauder).  Port Hardy goals at 3:31 (powerplay) by #16 (#18) and at 0:43 by #2 (#8, #18).  Score – Alberni 4, Port Hardy 4.

3rd Period – Alberni goal at 16:08 by #40 Athena Lauder (#26 Tony Nickel).  Port Hardy goal at 15:44 by #8.  Alberni goals at 12:03 by #14 Jordan Gauthier Bay (#31) and at 8:40 by #16 Aiden Heenan (#14 Jordan Gauthier Bay, #31).  Final Score – Alberni 7, Port Hardy 5.

Penalty Summary – Alberni had 6 penalty minutes.  Port Hardy had 2 penalty minutes.

Sunday 1:15 pm – Alberni-2 5 vs Campbell River 3

1st Period – Alberni goals at 10:55 by #6 Talan Massop (#9 Hunter Alarie) and at 7:45 by #3 Ezra McCollister (#6 Talan Massop).  Score – Alberni 2, Campbell River 0.

2nd Period – Alberni goal at 13:30 by #3 Ezra McCollister.  Campbell River goals at 10:15 by #11 Graysen Anderson (#12 Anson Marrie) and at 7:06 by #17 Markus Schulte (#3 Colton Kroot).  Score – Alberni 3, Campbell River 2.

3rd Period – Alberni goal at 17:42 by #22 Alex Connell (#33 Josh Sutherland).  Campbell River goal at 9:30 by #8 Ryder Lipkovits (#7, #11 Graysen Anderson).  Alberni goal at 0:15 by #22 Alex Connell (#24 Teagan Graham, #5 ).  Final Score – Alberni 5, Campbell River 3.

Penalty Summary – Alberni had 8 penalty minutes.  Campbell River had 6 penalty minutes.

Sunday 3:45 pm – Alberni-1 3 vs Comox 4

1st Period – Comox goals at 11:13 by #25 (#37 Spencer Scheibenpflug) and at 9:06 by #34 Liam MacKenzie (#22 Jack Rae).  Score – Alberni 0, Comox 2.

2nd Period – Alberni goals at 12:45 by #29 Damian Winchester and powerplay goal at 10:23 by #29 Damian Winchester (#14 Jordan Gauthier Bay).  Comox goal at 8:46 by #34 Lian MacKenzie.  Score – Alberni 2, Comox 3.

3rd Period – Comox goal at 13:39 by #34 Liam MacKenzie (#24 Dexter Mulrooney).  Alberni goal at 10:41 by #16 Aiden Heenan (#27 Jaxson Brown).  Final Score – Alberni 3, Comox 4.

Penalty Summary – Alberni had 10 penalty minutes.  Comox had 12 penalty minutes.

Sunday 5:15 pm – Alberni-2 2 vs Victoria 9

1st Period – Alberni goals at 8:25 and 1:03 both scored by #22 Alex Connell (unassisted).  Victoria goals at 0:22 by #8 Daniel Graham and at 0:15 by #4 Noah Chan (#8 Daniel Graham).  Score – Alberni 2, Victoria 2.

2nd Period – Victoria goals at 13:07 by #4 Noah Chan (#8 Daniel Graham, #15 Adam Hoogewerf), at 5:32 by #4 Noah Chan (#8 Daniel Graham) and at 4:11 by #8 Daniel Graham (#4 Noah Chan).  Score – Alberni 2, Victoria 5.

3rd Period – Victoria goals at 15:31 by #5 Blake Anderson (#4 Noah Chan), at 13:47 by #4 Noah Chan (#9 Sabine Bailey), at 12:15 by #10 Marcus Ronin (#8 Daniel Graham)and at 8:06 by #9 Sabine Bailey (#5 Blake Anderson).  Final Score – Alberni 2, Victoria 9.

Penalty Summary:  Alberni had 4 penalty minutes and Victoria had no penalties in the game.

Monday 10:00 am – Alberni-1 3 vs Port Hardy 7 (Bronze Medal Game)

1st Period – Alberni goal at 11:27 from #27 Jaxson Brown (#31 Spencer Miekle).  Port Hardy goal at 8:42 from #11 Jonah Johnson.  Score – Alberni 1, Port Hardy 1.

2nd Period – Port Hardy goals at 7:39, 7:25, 6:09, 4:19 all scored by #11 Johah Johnson.  Alberni goal at 5:29 from #29 Damian Winchester.  Score – Alberni 2, Port Hardy 5.

3rd Period – Alberni goal at 15:47 from #29 Damian Winchester (#49 Athena Lauder).  Port Hardy goals at 7:37 by #15 Ryler Smith (#11 Jonah Johnson) and at 4:56 from #2.  Final Score – Alberni 3, Port Hardy 7.

Penalty Summary:  Alberni and Port Hardy each had 6 penalty minutes in the game.

Monday 2:15 pm – Nanaimo 8 vs Comox 3 (Gold Medal Game)

1st Period – Nanaimo goal at 7:39 by #7 Brandon Zsigovics.  Comox goal at 6:33 by #40 Cooper Jean (#23 Van Pritchard).  Nanaimo powerplay goal at 0:16 by #6 Hunter Labouean.  Score – Nanaimo 2, Comox 1.

2nd Period – Nanaimo goals at 9:24, 8:38, 8:29 all by #6 Hunter Labouean.  Nanaimo goal at 0:33 by #14 Holden Kerr (#9 Hayden Looy, #16 Ayden Lepoidevin).  Score – Nanaimo 6, Comox 1.

3rd Period – Comox goal at 11:14 by #22 Jack Rae (#8 Seth Herd).  Nanaimo goal at 10:11 by #6 Hunter Labouean (#7 Brandon Zsigovics).  Comox goal at 8:03 by #21 Shayne McGuigan (#40 Cooper Jean).  Nanaimo goal at 4:19 by #6 Hunter Labouean.  Final score – Nanaimo 8, Comox 3.

Penalty Summary – Nanaimo had 12 penalty minutes and Comox had 8 penalty minutes in the game.

Nanaimo wins Gold Medal – Comox wins Silver Medal.


Team Photos

 


Sponsors & Contributors

Tournament Director

Sarah Bielert – 250-730-2029  –  avmha.peeweebantam@gmail.com

Tournament Rules

Peewee Recreation Tournament Rules


Jan. 3-6, 2019 Midget Recreation Tournament

CONGRATULATIONS TO THE GOLD MEDAL WINNER – SURREY

Teams (12)

Alberni-1 (AV1), Alberni-2 (AV2), Campbell River (C-R), Oceanside (OCE), Saanich (SAA), Powell River (P-R), Comox-1 (CX1), Langley (LAN), Comox-5 (CX5), Nanaimo (NAN), Surrey (SUR), Port McNeill (P-M).

Standings

POINTS:  WIN = 2, LOSS = 0, TIE = 1, 10 PENALTY MIN OR LESS = 1
ALBERNI-1  (AV1) 0 + 0 + 0 + 0 = 0
ALBERNI-2  (AV2) 1 + 1 + 0 + 1 = 3
CAMPBELL R (C-R) 2 + 2 + 0 + 2 = 6
COMOX-1    (CX1) 0 + 3 + 1 + 2 = 6
COMOX-5    (CX5) 1 + 1 + 1 + 0 = 3
LANGLEY    (LAN) 3 + 1 + 3 + 1 = 8  4th
NANAIMO    (NAN) 2 + 3 + 3 + 0 = 8
OCEANSIDE  (OCE) 3 + 3 + 1 + 3 = 10 2nd
PT.MCNEIL  (P-M) 2 + 1 + 3 + 2 = 8
POWELL R   (P-R) 3 + 1 + 2 + 3 = 9  3rd
SAANICH    (SAA) 1 + 1 + 1 + 3 = 6
SURREY     (SUR) 1 + 3 + 3 + 3 = 10 1st

Game Schedule (26 games)

THURSDAY, JANUARY 3 
   START-END     RINK HOME 	VISITOR 
*1 12:00-1:30  pm  C  AV1 0	NAN 3
*2  1:45-3:15  pm  C  AV2 0	C-R 8
 3  3:30-5:00  pm  C  OCE 7	SAA 1
 4  5:00-6:30  pm  W  LAN 17	CX5 4
 5  5:15-6:45  pm  C  P-R 9	CX1 5
 6  6:45 8:15  pm  W  P-M 6	SUR 2
FRIDAY, JANUARY 4 
 7  8:00-9:30  am  W  CX1 11	SAA 6
 8  8:30-10:00 am  C  P-M 6	LAN 6
 9 12:00-1:30  pm  C  SUR 6	P-R 0
10* 1:45-3:15  pm  C  AV1 0	C-R 8
11  3:00-4:30  pm  W  SAA 3	P-M 5
12* 3:30-5:00  pm  C  AV2 2	NAN 6
13  4:45-6:15  pm  W  LAN 7	CX1 2
14  5:15-6:45  pm  C  CX5 4	SUR 6
15  7:00-8:30  pm  C  OCE 6	C-R 3
SATURDAY, JANUARY 5 
16  8:00-9:30  am  W  NAN 9	CX5 0
17* 8:30-10:00 am  C  AV1 2	P-R 9
18* 9:45-11:15 am  W  AV2 2	SUR 16
19 11:30-1:00  pm  W  OCE 2	P-M 5
20 12:00-1:30  pm  C  C-R 3	SAA 3
21* 1:15-2:45  pm  W  AV1 2	CX1 5
22  1:45-3:15  pm  C  P-R 4	NAN 2
23* 3:00-4:30  pm  W  AV2 3	LAN 3
24  3:30-5:00  pm  C  CX5 1	OCE 7
SUNDAY, JANUARY 6 
25  9:45-11:30 am  C  3RD P-R 7	4TH LAN 6
26 10:00-11:45 am  W  1ST SUR 4	2ND OCE 2

Highlights

(* Alberni games only)

Game 1 – Alberni-1 0 vs Nanaimo 3

1st Period –  At 7:30 Nanaimo scores the 1st goal from #7 Nathan Rae, assisted by #4 Isaac Schwab.

2nd Period – At 13:20 Nanaimo #11 Connor Carson scores unassisted goal.

3rd Period – At 1:53 Nanaimo #11 Connor Carson scores with an assist from #19 Noah Coghlan.

Penalty Summary:  Each team had 16 penalty minutes.


Game 2 – Alberni-2 0 vs Campbell River 8

1st Period – Campbell River #20 Matthew Block scores at 10:14, unassisted.

2nd Period – Campbell River scores 5 goals.  Goal scorers were #20 Matthew Block with 2 goals, #12 Tyler Jochimski, #16 Darrin Lessard, & #8 Ashton Birchard.

3rd Period – Campbell River #8 Ashton Birchard scored goals at 18:02 and 06:01 with assists from #5 Titus Schwartz and #16 Darrin Lessard.

Penalty Summary:  Alberni had 8 penalty minutes.  Campbell River had 26 penalty minutes.


Game 10 – Alberni-1 0 vs Campbell River 8

1st Period – Campbell River goals at 4:46 scored by  #8 Ashton Birchard and at 1:44 scored by #16 Darrin Lessard.

2nd Period – Campbell River goals at 7:35 scored by #21 Carson Jennings, at 4:58 , 2:14 & 1:14 all scored by #5 Titus Schwartz.

3rd Period – Campbell River goals at 15:51 scored by #16 Darrin Lessard and at 10:16 scored by #20 Matthew Block.

Penalty Summary:  Each team had 18 penalty minutes in the game.


Game 12 – Alberni-2 2 vs Nanaimo 6

1st Period – No scoring.

2nd Period – Alberni scores at 10:37 with a goal from #24 Nikolas Dwolinsky, assisted by #26 Kollin Walker & #29 Allan Lloyd.  Nanaimo scores at 6:25 with goal from #18 Rafe Morgan, assisted by #1 Markus Hanus.  Nanaimo continues with a goal from # 7 Nathan Rae at 3:10 and at 1:51 a goal from #11 Connor Carson, assisted by #18 Rafe Morgan and #14 Aidan Jones.  Score – Alberni 1, Nanaimo 3.

3rd Period – Nanaimo scores at 16:52 with goal from #6 Ryan Matto (assists from #18 Rafe Morgan & #5 Shane McKeever).  At 15:38 Nanaimo #9 Noah Visscher scores a goal with assists from #7 Nathan Rae & #2 Nolan Skolsky.  Alberni returns at 5:24 with a goal from #38 Jack McKean, assisted by #24 Nikolas Dwolinsky & # 22 Arrianna Ward.  Nanaimo scores at 00:15 with goal from #3 Charlise MacDonald, assists from #11 Connor Carson & #16 Ryan Waatainen.  Final Score – Alberni 2, Nanaimo 6.

Penalty Summary:  Alberni had 8 penalty minutes.  Nanaimo had 10 penalty minutes.


Game 17 – Alberni-1 2 vs Powell River 9

1st Period – Powell River scores the first 4 goals of the game.  #14 Kohen Butler had 2 goals.  #12 Jackson Frost scored followed by #11 Adam Young powerplay goal.  At 7:23 Alberni #5 Robert McKenzie scores with assists from #2 Matthew Rose & #11 Samuel Shanks.  Score – Alberni 1, Powell River 4.

2nd Period – Alberni #12 Kayden Doiron scores an unassisted goal at 2:42.  Score – Alberni 2, Powell River 4.

3rd Period – Powell River goes on to score 5 goals.  Goal scorers were #12 Jackson Frost, #5 Gavin Gendron, #13 Ethan Sinotte, #10 Ryan Carniello, & #6 Nicholas Cappiello.  Final Score – Alberni 2, Powell River 9.

Penalty Summary – Alberni had 18 penalty minutes.  Powell River had 22 penalty minutes.


Game 18 – Alberni-2 2 vs Surrey 16

1st Period – Surrey scores the first 5 goals.  Goal scorers were #3 Gavin Bansal, #6 Rajan Dhami and 3 goals from #10 Kameron Sandhu.  Alberni scores at 2:12 with an unassisted goal from #24 Nikolas Dwolinsky.  Score – Alberni 1, Surrey 5.

2nd Period – Surrey scores 6 goals.  Goal scorers were #10 Kameron Sandhu, #14 Nathan Currie, #11 Curtis Keresztes, #8 Manroop Uppal and 2 goals from #3 Gavin Bansal.  Score – Alberni 1, Surrey 11.

3rd Period – Alberni scores at 13:50 with a goal from #25 Cody Sutherland, assisted by #38 Jack McKean & #24 Nikolas Dwolinsky.  Surrey scores 5 goals with 2 goals from #10 Kameron Sandhu and singles from #3 Gavin Bansal, #9 Nathan Pinag, & #6 Rajan Dhami.  Final score – Alberni 2, Surrey 16.

Penalty Summary – Alberni had 16 penalty minutes.  Surrey had 10 penalty minutes.


Game 21 – Alberni-1 2 vs Comox-1 5

1st Period – Comox scores at 14:09 with a goal from #76 Evan Black, unassisted.  Alberni #16 Seth Price scores at 11:11 with assist from #12 Kayden Doiron.  Alberni scores again at 10:19 with goal from #12 Kayden Doiron, assisted by #23 Jakob Gaudet. Comox returns at 8:04 with a goal from #81 Kayne Hanson, assisted by #64 Mason Longacre.  Comox scores again at 2:12 with a goal from #69 Colby Black, assists from #81 Kayne Hanson & #76 Evan Black.  Score – Alberni 2, Comox 3.

2nd Period – No Scoring

3rd Period – Comox goals at 2:50 and 00:31 both scored by #76 Evan Black.  Final score – Alberni 2, Comox 5.

Penalty Summary – Alberni had 22 penalty minutes.  Comox had 23 penalty minutes + game misconduct.


Game 23 – Alberni-2 3 vs Langley 3

1st Period – Alberni scores the first goal at 13:41 from #25 Cody Sutherland, assisted by #44 Jordan Villafane.  At 1:54 Langley scores with a goal from #15 Elliott Lee, assisted by #2 Cadeyrn Barthelson & #16 Trevor Young.  Score – Alberni 1, Langley 1.

2nd Period – Langley #12 Nicholas Kuzik scores at 12:36 with assists from #7 Memphis Dean & #2 Cadeyrn Barthelson.  Score – Alberni 1, Langley 2.

3rd Period – Alberni starts the period at 19:31 with a powerplay goal from #25 Cody Sutherland, assisted by #32 Colton Scott & #38 Jack McKean.  Langley scores at 17:28 with a powerplay goal from #8 Lucas Cooper, assisted by #11 Justin Pilson & #19 Jared Gebenus.  Alberni returns to tie the score at 9:21 with a goal from #24 Nikolas Dwolinsky, assisted by #29 Allan Lloyd.  Final Score – Alberni 3, Langley 3.

Penalty Summary – Alberni had 18 penalty minutes.  Langley had 16 penalty minutes + Game Misconduct.


Game 26 – (Final-Gold)  (1st) Surrey  4 vs (2nd) Oceanside 2

1st Period – With 14 seconds left in the period, Oceanside scores with a goal from #98 Kade Baillie, assisted by #8 Baileigh Martini & #12 Ben Tisdelle.  Score – Surrey 0, Oceanside 1.

2nd Period – Surrey comes on the scoreboard at 13:01 with a powerplay goal from #3 Gavin Bansal, assisted by #6 Rajan Dhami & #10 Kameron Sandhu.  Surrey’s 2nd goal is scored at 12:23 by #9 Nathan Pinag, with assists from #3 Gavin Bansal & #17 Hannan Jehangir.  Score – Surrey 2, Oceanside 1.

3rd Period – Surrey maintains their lead with a goal at 11:45 by #10 Kameron Sandhu, assisted by #4 Milandeep Kular & #8 Manroop Uppal.  Oceanside scores at 5:08 on an unassisted goal from #21 James Shworan.  Surrey’s final goal is scored at 1:08 by #19 Jared Fowler, unassisted.  Final Score – Surrey 4, Oceanside 2.

Penalty Summary – Surrey had 6 penalty minutes.  Oceanside had 14 penalty minutes.

CONGRATULATIONS TO ALL TEAMS IN THE TOURNAMENT!

Final:  Surrey-Gold, Oceanside-Silver, Powell River-Bronze


Team Photos

Sponsors & Contributors

We would like to thank all our sponsors for making this event possible.

Quality Foods – Double R Meats – Solda’s – Parksville Boat House

Coastal Community Insurance – No Frill’s – Fast Time Grand Prix

Al McCulloch – Alberni Auto Group – Trish Pavan of Hone & Strop

Oyster Bay Resort – Cathy Braiden/Remax – Inside Out Care Corporation

Save on Foods – Rabinder Dhillon/Mortgage Specialist – Starboard Grill

Boston Pizza – Panago Pizza – Subway – Rob Ivezich – Tim Hortons

Studio H – Angie McKean of Young Living – Combat Sports

Tournament Director:

Karen Kozocari   250-730-5726  –  avmhahockey@gmail.com

Tournament Rules

Midget Recreation 2019 Tournament Rules


Dec. 27-30, 2018 Bantam T2-3 Holiday Tourney

Alberni’s Bantam Bulldogs earn gold at home tournament

Bulldogs defeated the top-ranked Tri-Port Eagles in a hockey shootout
Elena Rardon – AV News – Dec. 31, 2018 

Teams (5)

Alberni Valley – Juan de Fuca – Nanaimo – Sooke – TriPort

Standings

Alberni      2 + 2 + 0 + 1 = 5  2nd Final 1st/Gold
Juan de Fuca 0 + 0 + 2 + 2 = 4  3rd
Nanaimo      0 + 2 + 0 + 1 = 3  4th
Sooke        0 + 0 + 0 + 0 = 0  5th
Tri Port     2 + 2 + 2 + 2 = 8  1st Final 2nd/Silver

Game Schedule

all 12 games played on the Weyerhaeuser Arena 
Thu. Dec. 27th 
 1  8:30-10:30 am Nanaimo  0  Tri Port  9
 2 10:45-12:45 pm Alberni* 7  Juan de F 4
 3  1:00-3:00  pm Nanaimo  6  Sooke     0
 4  3:15-5:15  pm Tri Port 5  Juan de F 2
 5  5:30-7:30  pm Alberni* 16 Sooke     1
Fri. Dec. 28th 
 6  8:30-10:30 am Juan de F 8 Sooke     1
 7 10:45-12:45 pm Alberni*  3 Tri Port  5
 8  1:00-3:00  pm Juan de F10 Nanaimo   2
 9  3:15-5:15  pm Sooke     1 Tri Port  9
10  5:30-7:30  pm Alberni*  4 Nanaimo   4
Sat. Dec. 29th 
11 10:00-12:00 pm 3rd-JDF      8  4th-Nanaimo 2
12 12:15-2:15  pm 1st-Tri-Port 3  2nd-Alberni 4

Highlights

Game 1 - Nanaimo 0 vs Tri-Port 9

1st Period - Tri-Port goals:
13:27 - #11 Cole Klughart (#4 Kale Hunt)
13:00 - #12 David Klatt
03:08 - #3 Joshua Nielsen (#7 Tye Morash, #10 Liam Norman)
00:44 - #14 Tyler Roper (#27 Kai Verbrugge, #4 Kale Hunt)
2nd Period - Tri-Port goals:
16:12 - #27 Kai Verbrugge (#4 Kale Hunt)
10:40 - #14 Tyler Roper (#27 Kai Verbrugge)
05:26 - #12 David Klatt
3rd Period - Tri-Port goals:
17:36 - #17 Tristan Mardell (#7 Tye Morash)
04:23 - #27 Kai Verbrugge (#6 Garrett Beek
Penalties:
Nanaimo had 6 penalties = 20 penalty minutes
Tri-Port had 5 penalties = 10 penalty minutes

Game 2 – Juan de Fuca 4 vs Alberni 7

1st Period – JDF scored the 1st goal at 11:31 by #89 Carter Dyck, unassisted.  Alberni goal at 10:05 was scored by # 19 Grayson Erickson with assists from #15 Cameron McArthur & #12 Cameron Maher.  At 8:05 JDF #27 Matthew Turcotte scores with assist from #19 Brayden Hepburn.  Score – Juan de Fuca 2, Alberni 1.

2nd Period – Alberni turns the burners on with 5 goals.  At 17:21 #17 Mason Cannon scores unassisted.  At 16:29 and 13:14 goals from #19 Grayson Erickson with assists from #5 Robbie Steel and #6 Hudson Swann.  Goal at # 7:25 was scored by #16 Holden Fraser, unassisted.  At 5:30 #7 Valentine Beregovoy scores with assist from #6 Hudson Swann.  Juan de Fuca returns at 3:46 with goal from #89 Carter Dyck, assisted by #77 Zachary Sagodi.  Score – Juan de Fuca 3, Alberni 6.

3rd Period – Alberni goal at 14:01 scored by #17 Mason Cannon, unassisted.  Final goal at 7:00, scored by Juan de Fuca #7 Zack Vermeulen, assisted by #8 Hunter Molberg.  Final Score – Juan de Fuca 4, Alberni 7.

Penalty Summary – Juan de Fuca had 3 penalties = 6 penalty minutes.  Alberni had 13 penalties = 42 penalty minutes.

Player Awards:  Alberni:  MVP #19 Grayson Erickson, Digger #17 Mason Cannon.  Juan de Fuca:  MVP #89 Carter Dyck, Digger #17 Finley Duncan

Game 3 - Nanaimo 6 vs Sooke 0

1st Period - Nanaimo Goals:
00:58 - #50 Manav Kandola (#52 Jack Hurley)
2nd Period - Nanaimo Goals:
16:32 - #47 David Hurley (#51 Owen Standerwick)
11:02 - #58 Justin Lattanzio-Battle (#5 Joshua Burridge)
05:27 - #55 Dayton VandePeear (#52 Hurley, #59 Ryan Squire)
3rd Period - Nanaimo Goals:
04:46 - #59 Ryan Squire (#42 Nicholas Kaufmann)
04:05 - #57 Joshua Burridge 
Penalty Summary:  Each team had 7 penalties = 14 penalty minutes.
Player Awards:
Nanaimo MVP #56 Tristen Dean, Digger #55 Dayton VanderPeear
Sooke MVP #31 Kurtis Hiltz, Digger #12 Daniel Wiley.

Game 4 – Tri-Port 5 vs Juan de Fuca 2

1st Period – Tri-Port # 10 Liam Norman scores the first goal at 9:46 with assist from #7 Tye Morash.  Only seconds later at 9:40 JDF #21 Cayden Morris scores with assist from #44 Ashton Vine-Sullivan.  Score Tri-Port 1, Juan de Fuca 1.

2nd Period – Tri-Port #7 Tye Morash scores an unassisted goal at 15:13.  On a powerplay at 11:51, Tri-Port scores with a goal from #14 Tyler Roper, assisted by #17 Tristan Mardell.  Tri-Port #7 Tye Morash scores at 9:49 with an assist from #9 Manning Browne.  Score Tri-Port 4, Juan de Fuca 1.

3rd Period – at 17:59 Tri-Port #4 Kale Hunt scores a goal with an assist from #27 Kai Verbrugge.  JDF was on a powerplay at 12:21 when #6 Risto Ringma scores, unassisted.  Final Score – Tri-Port 5, Juan de Fuca 2.

Penalty Summary – Tri-Port had 16 minutes in penalties + game.  Juan de Fuca had 8 penalty minutes.

Player Awards:  Tri-Port MVP #1 Griffin Handley, Digger #3 Josh Nielsen.  Juan de Fuca MVP #6 Risto Ringma, Digger #8 Hunter Molberg

Game 5 - Alberni 16 vs Sooke 1

1st Period - Alberni goals:
05:51 - #7 Valentine Beregovoy (#17 Mason Cannon)
01:15 - #19 Grayson Erickson 
01:00 - #7 Valentine Beregovoy
00:30 - #8 Blake Mauke (#16 Holden Fraser, #6 Hudson Swann)
2nd Period - Sooke goal:
10:21 - #88 Zak Morrison (#4 Tyson Robinson)
2nd Period - Alberni goals:
13:58 - #5 Robbie Steel (#11 Blake Moore, #19 G. Erickson)
13:08 - #6 Hudson Swann (#17 Mason Cannon, #7 V. Beregovoy)
12:30 - #7 V. Beregovoy (#6 Hudson Swann, #12 Cam Maher)
10:09 - #5 Robbie Steel
09:48 - #6 Hudson Swann (#18 Tanner Banman)
01:21 - #18 Tanner Banman (#8 Blake Mauke, #15 C. McArthur)
3rd Period - Alberni goals:
11:02 - #9 Brett Bilodeau (#12 Cameron Maher)
05:54 - #9 Brett Bilodeau (#12 C.Maher, #4 Malika McDonald)
02:49 - #11 Blake Moore (#19 G.Erickson, #5 R. Steel)
01:44 - #8 Blake Mauke (#9 B.Bilodeau, #15 Cam McArthur)
00:11 - #5 Robbie Steel (#19 G.Erickson, #11 B.Moore)
00:01 - #5 Robbie Steel
Penalty Summary - Each team had 6 penalties = 12 penalty minutes.
Player Awards:
Alberni MVP #7 Valentine Beregovoy, Digger #6 Hudson Swann
Sooke MVP #77 Chase Burket, Digger #18 Cohen Robb

Game 6 – Juan de Fuca 8 vs Sooke 1.

1st Period JDF #44 Ashton Vine-Sullivan scores the only goal in the period at 10:44, with assists from #8 Hunter Molberg & #9 Samuel Richards.

2nd Period – JDF goals:  09:51 – #27 Matthew Turcotte (#44 Ashton Vine-Sullivan). 06:27 – #9 Samuel Richards (#21 Cayden Morris), 04:09 – #19 Brayden Hepburn (#7 Zack Vermeulen), 03:40 – #27 Matthew Turcotte (#77 Zachary Sagodi, #18 Kaiden Large), 02:14 – #10 Tyler Hicks-Duch (#19 Brayden Hepburn),

3rd Period – Sooke gets on the scoreboard at 13:28 with a goal from #88 Zak Morrison, assisted by #15 Aiden Wilson.  JDF returns at 10:33 with a powerplay goal from #7 Zack Vermeulen, unassisted.  The final goal of the game was scored at 07:26 by JDF #89 Carter Dyck, assisted by #77 Zachary Sagodi.  Final Score – Juan de Fuca 8, Sooke 1.

Penalty SummaryJuan de Fuca had 18 penalty minutes.  Sooke had 12 penalty minutes.

Player Awards Juan de Fuca MVP #27 Matthew Turcotte, Digger #77 Zachary Sagodi.  Sooke MVP #15 Aiden Wilson, Digger #93 Carter Reaney.

Game 7 – Alberni 3 vs Tri-Port 5

1st Period – Tri-Port starts it off at 11:23 with a goal from #12 David Klatt, unassisted.  Alberni hits the scoreboard at 6:34 with a powerplay goal from #7 Valentine Beregovoy, assisted by #6 Hudson Swann & #17 Mason Cannon.  At 00:04 Alberni #6 Hudson Swann scores with assists from #17 Mason Cannon & #16 Holden Fraser.  Score – Alberni 2, Tri-Port 1.

2nd Period – Alberni is on the powerplay at 18:31 when #19 Grayson Erickson scores, assisted by #12 Cameron Maher & #11 Blake Moore.  Tri-Port returns at 7:48 with a goal from #11 Cole Klughart, assisted by #27 Kai Verbrugge & #8 William Grant.  At 05:56 Tri-Port scores with a goal from #7 Tye Morash, assisted by #2 Brandon Brotchie, and  #11 Cole Klughart.  Score – Alberni 3, Tri-Port 3.

3rd Period – Tri-Port goes on to score at 17:22 with a goal from #7 Tye Morash, assisted by #12 David Klatt & #17 Tristan Mardell.  Final goal scored by Tri-Port #27 Kai Verbrugge, unassisted.  Final score – Alberni 3, Tri-Port 5.

Penalty Summary:  Alberni had 10 penalty minutes.  Tri-Port had 16 penalty minutes.

Player Awards:  Alberni MVP #8 Blake Mauke, Digger #16 Holden Fraser.  Tri-Port MVP #4 Kyle Hunt, Digger #11 Cole Klughart.

Game 8 – Juan de Fuca 10 vs Nanaimo 2.

1st Period - Juan de Fuca goals:
04:24 #66 Jacob Walker (#18 Kaiden Large)
03:55 #5 Parker Atkinson (#89 Carter Dyck)
03:55 #66 Jacob Walker
1st Period - Nanaimo goal:  
00:10 (powerplay) #58 Justin Lattanzio-Battle (#50 Manav Kandola, #49 Adam East) 
2nd Period - Juan de Fuca goals:
16:14 #10 Tyler Hicks-Duch (#7 Zack Vermeulen)
14:49 #27 Matthew Turcotte (#8 Hunter Molberg)
08:24 #89 Carter Dyck
2nd Period - Nanaimo goal:
11:37 #47 David Hurley (#57 Joshua Burridge)
3rd Period - Juan de Fuca goals:
16:57 #10 Tyler Hicks-Duch (#17 Finley Duncan, #89 C.Dyck)
08:50 (powerplay) #66 Jacob Walker (#89 Carter Dyck)
07:45 #44 Ashton Vine-Sullivan (#8 Hunter Molberg)
05:20 (powerplay) #10 Tyler Hicks-Duch (#19 B.Hepburn)
Penalty Summary - Juan de Fuca had 12 penalty minutes.  
Nanaimo had 18 penalty minutes.
Player Awards:
Juan de Fuca MVP #10 Tyler Hicks-Duch, Digger #7 Zack Vermeulen.  
Nanaimo MVP #49 Adam East, Digger #48 Carson Prescesky.

Game 9 – Sooke 1 vs Tri-Port 9

1st Period - Tri-Port goals:
07:36 #10 Liam Norman
03:29 #17 Tristan Mardell (#10 Liam Norman, #14 Tyler Roper)
02:43 #7 Tye Morash (#2 Brandon Brotchie)
2nd Period - Tri-Port goals:
17:07 #12 David Klatt (#3 Joshua Nielsen)
12:09 #7 Tye Morash (#2 Brandon Brotchie, #12 David Klatt)
05:50 #2 Brandon Brotchie (#7 Tye Morash, #12 David Klatt)
3rd Period - Sooke goal:
16:22 #13 Cole Friesen
3rd Period - Tri-Port goals:
18:40 #9 Manning Browne (#16 Aren Kufaas)
18:40 #7 Tye Morash
14:32 #6 Garrett Beck (#12 David Klatt, #8 William Grant)
Penalty Summary:  Sooke had 10 penalty minutes.  Tri-Port had 6 penalty minutes.
Player Awards:
Sooke MVP #13 Cole Friesen, Digger #8 Riley Steer
Tri-Port MVP #9 Manny Browne, Digger #2 Brandon Brotchie.

Game 10 – Alberni 4 vs Nanaimo 4

1st Period – Nanaimo is the first to score at 12:13 with a goal from #59 Ryan Squire, assisted by #51 Owen Standerwick.  Alberni follows only seconds later at 12:06 with a goal from #11 Blake Moore, assisted by #5 Robbie Steel.  At 11:41, Alberni #19 Grayson Erickson scores with assists from #11 Blake Moore & #5 Robbie Steel.  Nanaimo returns at 08:48 when #56 Tristen Dean scores, unassisted.  Score – Alberni 2, Nanaimo 2.

2nd Period – At 17:34 and on a powerplay, Nanaimo #59 Ryan Squire scores an unassisted goal.  At 10:20, Alberni scores with a goal from #16 Holden Fraser, assisted by #18 Tanner Banman.  Nanaimo scores at 9:30 with a goal from #59 Ryan Squire, assisted by #49 Adam East.  at 01:47 Alberni is on a powerplay when #19 Grayson Erickson scores, unassisted.  Score – Alberni 4, Nanaimo 4.

3rd Period – No scoring.  Final Score – Alberni 4, Nanaimo 4.

Penalty SummaryAlberni had 14 penalty minutes.  Nanaimo had 22 penalty minutes + 10 min. Misconduct.

Player AwardsAlberni MVP #11 Blake Moore, Digger #4 Malika McDonald.  Nanaimo MVP #41 Hayden Landa, Digger #57 Joshua Burridge.

Game 11 – (3rd) Juan de Fuca 8 vs (4th) Nanaimo 2

1st Period – Juan de Fuca #89 Carter Dyck scores an unassisted goal at 05:25.  JDF scores again at 03:11 with a goal from #66 Jacob Walker, assisted by #9 Samuel Richards & #89 Carter Dyck.  Score – Juan de Fuca 2, Nanaimo 0.

2nd Period  – Nanaimo opens the scoring at 15:08 with a goal from #55 Dayton Vande Peear, assisted by #57 Joshua Burridge.  JDF returns at 13:31 with a goal from #5 Parker Atkinson, assisted by #66 Jacob Walker.  At 07:05 JDF #8 Hunter Molberg scores a goal with assists from #44 Ashton Vine-Sullivan and #17 Finley Duncan.  JDF #27 Matthew Turcotte scores at 6:04 with an assist from #9 Samuel Richards.  Score – Juan de Fuca 5, Nanaimo 1.

3rd Period – JDF #5 Parker Atkinson with assist from #89 Carter Dyck scores at 14:16.  At 13:31 JDF #8 Hunter Molberg scores with assists from #27 Matthew Turcotte & #21 Cayden Morris.  Nanaimo returns at 07:20 with a goal from #50 Manav Kandola, assisted by #49 Adam East.  JDF scores the final goal at 03:44 from #21 Cayden Morris, assisted by #89 Carter Dyck & #19 Brayden Hepburn.  Final score – Juan de Fuca 8, Nanaimo 2.

Penalty Summary Juan de Fuca had 4 penalty minutes.  Nanaimo had 16 penalty minutes.

Player AwardsJuan de Fuca MVP #5 Parker Atkinson, Digger #66 Jacob Walker.  Nanaimo MVP #42 Nicholas Kaufman, Digger #50 Manav Kandola.

Game 12 – (1st) Tri-Port 3 vs (2nd) Alberni 4

1st Period – No scoring

2nd Period – Alberni #11 Blake Moore scores the first goal at 16:10 with an assist from #19 Grayson Erickson.  At 11:36 Alberni scores again with an unassisted goal from #19 Grayson Erickson.  Tri-Port gets on the scoreboard at 5:50 with a goal from #27 Kai Verbrugge, assisted by #14 Tyler Roper.  Alberni scores their 3rd goal at 01:42 with the goal from #19 Grayson Erickson, assisted by #16 Holden Fraser.  Tri-Port finishes the period with a goal at 01:14 from #12 David Klatt, unassisted.  Score – Tri-Port 2, Alberni 3.

3rd Period – Tri-Port ties the score at 3 apiece at 10:20 with an unassisted goal from #3 Joshua Nielsen.  Score at the end of the 3rd period, Tri-Port 3, Alberni 3.

Shoot out won by Alberni’s #5 Robbie Steel.  Final Score – Tri-Port 3, Alberni 4.

Penalty SummaryTri-Port had 15 penalty minutes + Game misconduct.  Alberni had 22 penalty minutes.

Player AwardsTri-Port MVP #3 Josh Nielsen, Digger #10 Liam Norman.  Alberni MVP #1 Jake Hebert, Digger #5 Robbie Steel.

Congratulations to all teams in the tournament.


 


Team Photos

Sponsors & Contributors

 

Tournament Director

Kathy McArthur – mcarthurkathy15@gmail.com

 

Tournament Rules

2018 Bantam Holiday Classic Tournament Rules


100 Great Moments in BC Hockey History

AVMHA Alumni, Rob Shick makes list of 100 Great Moments in BC Hockey history.
BC Hockey is proudly celebrating our 100th Year Anniversary. The organization was created on February 9, 1919 in Vancouver, BC and there has been an incredible amount of history and tradition of hockey in Pacific Canada. On June 9, 2018, BC Hockey announced the list of 100 Great Moments in BC Hockey history.

Rob Shick spent 23 years in the National Hockey League (NHL) as a referee. He worked over 1,300 NHL games and added another 130 games in the playoffs. Some of Rob’s most notable assignments include the 2001 Stanley Cup finals between the Colorado Avalanche and New Jersey Devils, as well as two (2) All-Star Game appearances. He also refereed what remains the NHL’s third longest game in history, during the conference final matchup between the Pittsburg Penguins and the Philadelphia Flyers in 2000.
Rob’s jersey hangs in the referee room in his hometown of Port Alberni, where he stays quite active despite him living in Los Angeles. Rob hosts a charity golf tournament in the Vancouver Island town annually.

 


BC HOCKEY – FEMALE U12/U14 SKILLS CAMP

https://www.bchockey.net/HighPerformance/FemaleHPUnder14.aspx


Nov.23-25, 2018 Atom Recreation Tournament

10 Teams:

Alberni-1, Alberni-2, Alberni-3, Campbell River-3, Comox-2, Nanaimo-4, Nanaimo-6, Oceanside-2, Peninsula-1, Saanich-2.

Final Standings – Congratulations to:

Gold – Campbell River  *  Silver – Comox Valley  *  Bronze – Saanich


Team Standings

(after 15 of 15 games in Round Robin)
Alberni-1  1 + 1 + 1 = 3  9TH
Alberni-2  0 + 1 + 1 = 2  10TH
Alberni-3  1 + 1 + 1 = 3  8TH
Campbell   3 + 3 + 3 = 9  2ND
Comox      3 + 3 + 3 = 9  1ST
Nanaimo-4  1 + 3 + 0 = 4  7TH
Nanaimo-6  3 + 3 + 0 = 6  6TH
Oceanside  3 + 1 + 3 = 7  5TH
Peninsula  3 + 1 + 3 = 7  3RD
Saanich    1 + 3 + 3 = 7  4TH

Game Schedule:

FRIDAY NOVEMBER 23
GAME START END    RINK HOME         VISITOR
 1*   5:15 6:30  PM C  ALBERNI-1 3  OCEANSIDE  9
 2*   6:45 8:00  PM C  ALBERNI-3 2  PENINSULA  3
SATURDAY NOVEMBER 24
GAME START END    RINK HOME         VISITOR
 3    8:00 9:15  AM W  COMOX     9  SAANICH    4
 4    9:30 10:45 AM W  NANAIMO-4 0  NANAIMO-6  2
 5*  10:00 11:15 AM C  ALBERNI-2 2  CAMPBELL  19
 6*  11:00 12:15 PM W  ALBERNI-3 4  SAANICH    5
 7*  11:30 12:45 PM C  ALBERNI-1 4  COMOX      9
 8   12:30 1:45  PM W  OCEANSIDE 3  CAMPBELL  13
 9*   1:00 2:15  PM C  ALBERNI-2 3  NANAIMO-6  8
10    2:00 3:15  PM W  NANAIMO-4 6  PENINSULA  5
11*   2:30 3:45  PM C  ALBERNI-3 2  COMOX      8
12*   3:30 4:45  PM W  ALBERNI-1 2  SAANICH   10
13    4:00 5:15  PM C  NANAIMO-6 2  OCEANSIDE  7
14*   5:00 6:15  PM W  PENINSULA 12 ALBERNI-2  1
15    5:30 6:45  PM C  NANAIMO-4 5  CAMPBELL   6
SUNDAY NOVEMBER 25
GAME START END    RINK HOME             VISITOR
16*   8:30 10:00 AM W  9TH AV-1  5      10TH AV-2     7
17*   9:30 11:00 AM C  8TH AV-3  1      7TH NAN-4    10
18   10:15 11:45 AM W  3RD PENINSULA 2  4TH SAANICH   9
19   11:15 12:45 PM C  6TH NAN-6 3      5TH OCEANSIDE 4
20   12:00 1:30  PM W  1ST COMOX 0      2ND CAMPBELL 15

Game Highlights

(* Alberni team games only)

Game 1 – Alberni-1 3 vs Oceanside 9

1st Period – At 12:12, Alberni scores the first goal of the game by #26 Lucas Peyton.  Oceanside scores their first goal at 7:22 by #5 Olivia Davidson.  Oceanside #16 scores and with 1:05 on the clock, Alberni #14 Xander Jensen, scores.  The score at the end of the 1st period, Alberni 2, Oceanside 2.

2nd Period – Oceanside goes on to score 7 goals in this period.  Goal scorers included #15 Jordan Bonnell with 2 goals, #20 with 2 goals (one was a powerplay goal), #4 Jack Luch had 2 goals and #6 Owen Turner had a single goal.  The score at the end of the 2nd period, Alberni 2, Oceanside 9.

3rd Period – The only goal scored in the period was at 12:10 by Alberni #16 Peyton Lucas.  The final score is Alberni 3, Oceanside 9.

Alberni had 2 penalty minutes and Oceanside had no penalty minutes in the game.


Game 2 – Alberni-3 2 vs Peninsula 3

1st Period – Peninsula scored the only goal in the period at 2:45 when #11 Keegan Douglas scored with an assist from #6 Emmit Armstrong.  The score is Alberni 0, Peninsula 1.

2nd Period – Peninsula continues to score with a goal at 11:45 from #5 Rylan Pow, assisted by #6 Emmit Armstrong.  Peninsula’s final goal of the game is scored at 8:56 by #6 Emmit Armstrong.  At 3:20 Alberni makes it on the scoreboard with a goal from #2 Justin Mckay.  The score is Alberni 1, Peninsula 3.

3rd Period –  At 9:20 Alberni’s #5 Matteo Centomo scores a goal with an assist from #6 Kaden Leblanc.  Final score is Alberni 2, Peninsula 3.

Alberni had no penalties.  Peninsula had 4 penalty minutes in the game.


Game 5 – Alberni-2 2 vs Campbell River 19

1st Period – No scoring by Alberni.  Campbell River scored 8 goals.  Goal scorers included #20 Denver Flood (2 goals), #17 Logan Wright, #12 Fraser Brown, #9 Dayton Hutchinson (2 goals), #2 Kane Nicholas, #5 Riley Dunsmore (powerplay goal),  Score:  Alberni 0, Campbell River 8

2nd Period – Alberni gets on the scoreboard with 2 goals.  At 13:33 #19 Jackson Golbeck scores with an assist from #4 Austin Wonnacott.  At 10:29 and on a powerplay #10 Cayden Smood scores, unassisted.  Campbell River goes on to score 10 goals.  Goal scorers include #16 Junio Arriaza, #20 Denver Flood (2 goals), #2 Kane Nicholas (2 goals), #9 Dayton Hutchinson (3 goals/2 on powerplays), #4 Brodie Hounsell, #15 Nolan Cathcart.  Score:  Alberni 2, Campbell River 18.

3rd Period – No further scoring for Alberni.  Campbell River scores at 19:00 with a goal from #16 Junio Arriaza, assisted by #20 Denver Flood.  Final score – Alberni 2, Campbell River 19.

Alberni had 10 penalty minutes and Campbell River had 6 penalty minutes in the game.


Game 6 – Alberni-3 4 vs Saanich 5

1st Period – Saanich starts the scoring at 8:53 with a goal from #14 Liam Johnson.  Alberni’s first goal came at 4:31 when #5 Matteo Centomo scores.  Saanich returns with a goal at 3:18 from #17 Murdoch Tasme and a goal at 0:14 from #15 Keegan Buck.  Score:  Alberni 1, Saanich 3.

2nd Period – Alberni scores at 12:42 with a goal from #6 Kaden Leblanc.  Alberni scores again at 11:34 with a goal from #11 Lane Dumont.  Saanich’s #16 Charlie Pearcey scores at 8:04 in the period.  Alberni returns with #5 Matteo Centomo scoring at 5:13, assisted by #2 Justin Mckay.  This ties the score at 4 apiece.  At 4:09 Saanich #16 Charlie Pearcey scores a goal with the assist from #9.

3rd Period – No scoring.  Final score – Alberni 4, Saanich 5.

Alberni had no penalties.  Saanich had 4 penalty minutes.

Alberni Game awards – #18 Miley Karaim and #11 Lane Dumont.

Saanich Game award – #15 Keegan Buck and #16 Charlie Pearcey


Game 7 – Alberni-1 4 vs Comox 9

1st Period – Alberni starts the game in the opening minute when #14 Xander Jensen scores.  Comox Valley follows at 5:41 when #2 Theo LeBlanc scores.  Comox scores again at 5:11 with a goal from #1 Max Letebure, and at 4:11 with a goal from #7 Shea Harris.  Alberni returns at 3:41 with the goal from #16 Peyton Lucas followed quickly at 3:33 with a goal from #14 Xander  Jensen. The score is tied at 3.  Comox goes ahead and scores 3 goals in the final minutes of the period.  Goal scorers were #5 Sitka Lagrandeur, #1 Max Letebure & #9 Tierra Hagel.  The score – Alberni 3, Comox 6.

2nd Period – Alberni’s #14 Xander Jensen (his 3rd goal in the game) scores at 9:03.  With 3 minutes left in the period, Comox #7 Shea Harris scores.  The score is Alberni 4, Comox 7.

3rd Period –  Comox scores the final 2 goals in the game.  Goals from #8 Evan Kelly and #2 Theo Leblanc.  Final score:  Alberni 4, Comox 9.

No penalties in the game.


Game 11 – Alberni-3 2 vs Comox 8

1st Period – Comox scored 3 goals.  Goal scorers were #7 Shea Harris, #5 Sitka Lagrandeur and #11 Max Dakin.  Score – Alberni 0, Comox 3.

2nd Period – Comox scored at 7:45 with a goal from #9 Tierra Hagel.  Alberni scores at 4:20 with a goal from #5 Matteo Centomo, unassisted.  Comox returns to score at 2:27 with the goal from #19 Noah Lewall.  At 1:14 Comox #2 Theo Leblanc scores a goal.  At the end of the period, the score is Alberni 1, Comox 6

3rd Period – Just seconds into the period, Alberni’s #2 Justin Mckay scores with an assist from #19 Annika Meikle.  Comox returns at 16:54 and at 8:03 to have #19 Noah Lewall score both goals.  The final score – Alberni 2, Comox 8.

Alberni had 2 penalty minutes.  Comox had 4 penalty minutes.

Alberni player awards went to #5 Matteo Centomo and #6 Kaden Leblanc.

Comox player awards went to #19 Noah Lewall and #15 Laura Shoesmith.


Game 12 – Alberni-1 2 vs Saanich 10

1st Period – Saanich scores 4 goals in the period.  Three goals scored by #17 Murdoch Tashe and a single goal from #15 Keegan Buck.  Score – Alberni 0, Saanich 4.

2nd Period – Saanich scores another 4 goals.  Goal scorers included #14 Liam Johnson (2 goals), #5 Andrew Cao and #16 Charlie Pearcey.  Score – Alberni 0, Saanich 8.

3rd Period – Saanich starts the period at 16:21 with a goal from #16 Charlie Pearcey.  At 12:40 Saanich’s #15 Keegan Buck scores the final goal for Saanich.  Alberni comes on the scoreboard at 8:05 with a goal from #16 Peyton Lucas, assisted by #14 Xander Jensen.  With 7:11 left in the period, #10 Lindon Higgins scores with an assist from #16 Peyton Lucas.

Final Score – Alberni 2, Saanich 10

Alberni had no penalties.  Saanich had 2 penalty minutes in the game.


Game 14 – Peninsula 12 vs Alberni-2 1

1st Period – The only Alberni goal is scored by #19 Jaxson Golbeck at 11:00.  Peninsula goes on to score 7 goals in the period.  Score – Peninsula 7, Alberni 1.

2nd Period – Peninsula scores 4 goals.  Score – Peninsula 11, Alberni 1.

3rd Period – Peninsula scores 1 goal.  Final Score – Peninsula 12, Alberni 1.

Peninsula & Alberni each had 6 penalty minutes in the game.

Alberni player awards went to #8 Alex Fred & #10 Cayden Smood.

Peninsula player awards went to #6 Emmit Armstrong & #3 Tristan Maze.


Game 16 – Alberni-1 (Tigers) 5 vs  Alberni-2 (Knights) 7

1st Period – Tigers score the first goal at 13:58 with a goal from #14 Xander Jensen, assisted by #16 Peyton Lucas.  At 8:10 Tigers #16 Xander Jensen scores, unassisted.  Knights first goal was at 5:48, scored by #18 Emerson Bryden, unassisted.  Knights #18 Emerson Bryden scores again just before the bell, assisted by #15 Grady Miller.  The score at the end of the 1st period, Tigers 2, Knights 2.

2nd Period – Knights score at 10:30 with the goal from #19 Jackson Golbeck.  Score Tigers 2, Knights 3.

3rd Period – Starting off the period at 19:03, Knights #6 Aiden Wilson scores. Knights score again at 13:01 with a goal from #15 Grady Miller.  Knights continue with a goal from #18 Emerson Bryden at 11:33 with Bryden scoring again at 10:56.  Tigers kick in at 5:27 with a goal scored by #16 Peyton Lucas.  With 32 seconds on the clock, #16 Lucas scores with an assist from #14 Xander Jensen and with 24 seconds left in the game, #16 Lucas scores the final goal in the game.  Final Score – Tigers 5, Knights 7.

Alberni Tigers had 2 penalty minutes.  Alberni Knights had 6 penalty minutes.


Game 17 – Alberni-3 1 vs Nanaimo-4 10

1st Period – Nanaimo scores 5 goals in the first period.  Goal scorers included #16 Noah Burkowski (2 goals), #14 Brock Molyneux, #9 Case Bartley and #8 Kyson Prasad.  Score – Alberni 0, Nanaimo 5.

2nd Period – Nanaimo scores 2 goals.  #14 Brock Molyneux and #16 Noah Burkowski were the goal scorers.  Score – Alberni 0, Nanaimo 7

3rd Period – Alberni hits the scoreboard at 15:42 with a goal from #6 Kaden Leblanc, unassisted.  Nanaimo returns at 12:47 with 3 more goals before the end of the game.  Goal scorers were #17 Luther  Mann-Obrien, #9 Case Bartley and #8 Kyson Prasad.  Final Score – Alberni 1, Nanaimo 10.

Alberni had 14 penalty minutes.  Nanaimo had 8 penalty minutes.

Player awards went to Alberni #4 Coen Erickson and #12 Jasmine Wilson.

Player awards went to Nanaimo #2 Teij Kao and #17 Luther Mann-Obrien.


Candid Photos

Team Photos


Tournament Sponsors, Donors, Contributors…

Alberni Atom Recreational Division would like to thank all local businesses for their generous donations for this tournament.

AC/DC Contracting Ltd – Rough Bay Enterprisers Ltd – Probyn Log – Rabinder Dhillon – Teachable Moments Services – Ryan Irg Construction – Coulson Air Crane – Catalyst – Terri Schwartz – AV Garden Supply – Em Salon – Arbonne, Ellie Hadley – Schill Insurance – Multi Max – McDonald’s –  Boundless Beauty – Chim’s Guest House – This & That Consignment – Flandangles – Solda’s -Van Isle Knits – Finishing Touches – Canadian Tire – Hupacasath First Nation – Westwind Pub – Urgel’s Autobody – Boston Pizza – Co-op Gas Bar – Sorensen Books – Lordco Auto Parts – Clam Bucket Restaurant – M+D Auto Parts – Murphy’s Sport Fishing – Secluded Wellness – Trends Design Team – Steam Punk Café – Boundless Beauty – Slammer’s Gym – Mountain View Bakery – Country Kitchen – Cloud City – Southside Auto – Double R Meats – Alberni Auto Spa – Stellar Hair, Jenna Erickson – Gone Fishin’ – Capelli’s – Co-op + Quality Foods – Save-on-Foods – Buy Low Foods – Tyler’s No Frills – Peak Landscaping – Subway – The Brick, Garth Hamilton – Bosley’s, Holly Cathcart – JAL Designs – Pacific Rim Designs, Oriano Centomo – Eternity Photography – Thirty one, Christine Kailer

 

Tournament Director:  Brienn LeBlanc – brienn1070@hotmail.com

 

Tournament Rules

Rules for Atom Recreation Tournament


Nov.9-12, 2018 Midget Tier 2-3 Tournament

 

Tournament Team Sponsor

12 Teams

Congratulations !

Alberni Valley Midget T3 Bulldogs – Winner of “A” Final

Peninsula Midget T3 Eagles – Winner of “B” Final

Team Standings:

(after 18 games played)
  • Alberni Valley T3    2 + 0 + 2 = 4  4th
  • Campbell River T2    2 + 2 + 0 = 4  5th
  • Cowichan Valley T2   0 + 0 + 2 = 2  7th
  • Cloverdale A2        0 + 2 + 2 = 4  6th
  • Coquitlam A2         2 + 2 + 2 = 6  3rd
  • Kerry Park T3        2 + 0 + 0 = 2  8th
  • Nanaimo T2           0 + 1 + 0 = 1  10th
  • Peninsula T3         0 + 0 + 0 = 0  11th
  • Powell River T3      2 + 2 + 2 = 6  1st
  • Semiahmoo A2         0 + 1 + 0 = 1  9th
  • Squamish/Whistler T3 2 + 2 + 2 = 6  2nd
  • Surrey A3            0 + 0 + 0 = 0  12th
PLAYOFF ROUND: "A" POOL = 1-8 PLACE, "B" POOL = 9-12 PLACE

Game Schedule:

NOV 9  FRIDAY 
GAME START-END    RINK HOME TEAM          VISITING TEAM
 1)  5:15-7:00  PM  C  CAMPBELL R  4   VS COWICHAN   1
 2)* 5:15-7:00  PM  W  ALBERNI     9   VS NANAIMO    4
 3)  7:15-9:00  PM  C  KERRY PARK  5   VS PENINSULA  3

NOV 10 SATURDAY 
GAME START-END    RINK HOME TEAM          VISITING TEAM
 4)  7:15-9:00  AM  W  POWELL RIVER 4  VS CLOVERDALE    1
 5)  8:00-9:45  AM  C  SEMIAHMOO    2  VS COQUITLAM     4
 6)  9:15-11:00 AM  W  SURREY       1  VS CAMPBELL R    6
 7) 10:00-11:45 AM  C  COWICHAN     1  VS WHIS/SQUAMISH 9
 8)* 1:00-2:45  PM  W  ALBERNI      1  VS COQUITLAM     2
 9)  2:00-3:45  PM  C  CLOVERDALE   6  VS KERRY PARK    1
10)  3:00-4:45  PM  W  NANAIMO      2  VS SEMIAHMOO     2
11)  4:00-5:45  PM  C  PENINSULA    3  VS POWELL RIVER  8
12)  6:00-7:45  PM  C  WHIS/SQUAM   6  VS SURREY        0

NOV 11 SUNDAY
GAME START-END    RINK HOME TEAM        VISITING TEAM 
13)  7:00-8:45  AM  C  CAMPBELL R  1 VS WHIS/SQUAMISH   3
14)  7:15-9:00  AM  W  SURREY      2 VS COWICHAN        5
15)  9:00-10:45 AM  C  KERRY PARK  1 VS POWELL RIVER   10
16)  9:15-11:00 AM  W  CLOVERDALE  3 VS PENINSULA       1
17) 11:00-12:45 PM  C  COQUITLAM   4 VS NANAIMO         1
18)*11:15-1:00  PM  W  ALBERNI     5 VS SEMIAHMOO       0
PLAYOFF ROUND:  "A" POOL = 1-8 PLACE, "B" POOL = 9-12 PLACE
19)* 2:45-4:30  PM  C  4TH ALBERNI   4  VS 5TH CAMPBELL R 2
20)  3:15-5:00  PM  W  3RD COQUITLAM 3  VS 6TH CLOVERDALE 4
21)  4:45-6:30  PM  C  2ND SQUAM/WH  4  VS 7TH COWICHAN   2
22)  5:15-7:00  PM  W  1ST POWELL R  5  VS 8TH KERRY PK   0

NOV 12 MONDAY 
GAME START    RINK HOME TEAM             VISITING TEAM
23)  7:00 AM  C  9TH SEMIAHMOO    2  VS 12TH SURREY       1
24)  7:15 AM  W  10TH NANAIMO     2  VS 11TH PENINSULA    4
25)* 9:00 AM  C  WIN-G#19 ALBERNI 3  VS WIN-G#22 POWELL R 2
26)  9:15 AM  W  WIN-G#20 CLOVERD.3  VS WIN-G#21 SQUAM/WH 2
27) 11:00 PM  C  LOSE-G#19 CAMPBELL 3 VS LOSE-G#22 KERRY PK  3 (CONSOLATION)
28)*11:15 PM  W  WIN-G#23 SEMIAHMOO 2 VS WIN-G#24 PENINSULA  3 ("B" FINAL)
29)  1:00 PM  C  LOSE-G#20 COQUIT. 8  VS LOSER-G#21 COWICHAN 2 (CONSOLATION)
30)* 1:30 PM  W  WIN-G#25 ALBERNI  5  VS WIN-G#26 CLOVERDALE 3 ("A" FINAL)

Game Highlights:

* (Only Alberni games and “A” & “B” Final games)

FRIDAY – ALBERNI VALLEY 9 VS NANAIMO 4

1st period – Alberni gets the first goal at 12:53 when #16 Noah Braiden scores with assists from #7 Nolan Hagen & #20 Chantz Nicklin. Alberni’s 2nd goal was scored by #18 Tanner Clydesdale at 8:20 with assists from #5 Zach Ursel & #7 Nolan Hagen. Nanaimo hits the scoreboard at 3:51 with a goal from #26 Vlad Mazur, assisted by #39 Connor Carson. With a minute left to play in the period, Alberni #10 Colby Erickson scores with assists from #19 Carter Elder & #14 Matt Ursel. Score – Alberni 3, Nanaimo 1.

2nd Period – Nanaimo scores at 18:33 with a goal from #39 Connor Carson, assisted by #26 Vlad Mazur.  Alberni returned to score 4 goals in the period.  3 goals scored by #13 Carter Nelson (2 on the power play) and a single goal from #17 Jordan Braiden.  Alberni assists came from #19 Carter Elder, #10 Colby Erickson, #18 Tanner Clydesdale, & #14 Matt Ursel.  Score – Alberni 7, Nanaimo 2.

3rd Period – Nanaimo scored at 17:27 with a goal from #26 Vlad Mazur, assisted by #30 Tyler Ollech.  Alberni scores at 11:47 with a goal from #5 Zach Ursel, assisted by #17 Jordan Braiden & #9 Isaac Jack.  Nanaimo’s final goal is scored at 10:07 with a goal from #29 Isaac McNabb, assisted by #31 Hayden Christianson.  Alberni scores the final goal in the game at 9:12 when #15 Brett McLean scores with assists from #16 Noah Braiden & #9 Isaac Jack.  Final Score – Alberni 9, Nanaimo 4.

Alberni had 28 penalty minutes.  Nanaimo had 8 penalty minutes.


FRIDAY – CAMPBELL RIVER 4 VS COWICHAN VALLEY 1

Sat. Nov. 10 (Game 8) Alberni 1 vs Coquitlam 2.

1st period – no scoring

2nd period – Coquitlam was the first on the scoreboard with a goal at 14:01 scored by #9 Eric Song, assists from #15 Isaiah Fernandez & #19 Carson Bosma.  Coquitlams second goal came at 9:42, scored by #7 Nathan Bran, assisted by #14 Noah Berg.  Alberni’s only goal was scored at 6:54 by #10 Colby Erickson, assisted by #19 Carter Elder & #14 Matt Ursel.  Score – Alberni 1, Coquitlam 2.

3rd period – no scoring.  Final score – Alberni 1, Coquitlam 2.

Penalty summary:  Both teams had 16 minutes in penalties.


Sun. Nov. 11 (Game 18 ) Alberni 5 vs Semiahmoo 0.

1st Period – Alberni scores at 14:31 with a goal from #7 Nolan Hagen, assisted by #19 Carter Elder.  Alberni scores again at 3:28 with the goal from #14 Matt Ursel, assisted by #10 Colby Erickson & #19 Carter Elder.  Score – Alberni 2, Semiahmoo 0.

2nd Period – Alberni’s #16 Noah Braiden scores at 2:57 with assists from #15 Brett McLean & #20 Chantz Nicklin.  Powerplay goal at 0:45 was scored by Alberni’s #16 Noah Braiden, assisted by #15 Brett McLean & #11 Ethan Aston.  Score – Alberni 4, Semiahmoo 0.

3rd Period – The final goal of the game was scored by Alberni at 13:05 by #19 Carter Elder and assisted by #5 Zach Ursel.  Final Score – Alberni 5, Semiahmoo 0.

Alberni Valley had 26 penalty minutes.  Semiahmoo had 16 penalty minutes.


Sun. Nov. 11 (Game 19) Alberni 4 vs Campbell River 2

1st Period – Alberni’s #19 Carter Elder scored the first goal at 12:16 with assists from #14 Matt Ursel & #10 Colby Erickson.  Score – Alberni 1, Campbell River 0.

2nd Period – Campbell River scores on a powerplay at 14:16 with the goal from #7 Bryce Narhi, assisted by #6 Payton Laming.  Alberni scores on a powerplay at 6:00 with the goal from #10 Colby Erickson, assisted by #13 Carter Nelson & #14 Matt Ursel.  Alberni continues with a goal at 3:25 from #10 Colby Erickson, assisted by #17 Jordan Braiden & #18 Tanner Clydesdale.  Score – Alberni 3, Campbell River 1.

3rd Period – At 17:07 Campbell River scores on a powerplay by #6 Payton Laming, assisted by #17 Austin Burney & #4 Clinton Nelson.  The final goal was scored by Alberni’s #14 Matt Ursel at 8:01.  Game ended with 8:01 left on the clock.  Final Score – Alberni 4, Campbell River 2.

Alberni had 16 penalty minutes.  Campbell River had 36 penalty minutes.


Mon. Nov. 12 (Game 25) Powell River 2 vs Alberni 3

1st Period – Powell River’s #2 Michael Behan scores the first goal of the game on a powerplay at 3:25 with an assist from #16 Marcus Berghauser.  With 28 seconds left in the period, Alberni hits the scoreboard with a powerplay goal from #21 Carter Elder, assisted by #10 Colby Erickson & #13 Carter Nelson.  Score – Powell River 1, Alberni 1.

2nd Period – The only goal of the period was scored by Powell River’s #7 Liam Schreiber at 14:28 with assists from #16 Marcus Berghauser & #18 Cole Stocker.  Score – Powell River 2, Alberni.

3rd Period – The only goal of the period was scored by Alberni’s #21 Carter Elder at 9:56 with assists from #11 Ethan Aston & #14 Matt Ursel.  At the end of regulation time, the score is tied at 2.

Overtime – Alberni wins the game with an overtime goal from #21 Carter Elder, who also earned a hat trick by scoring all 3 goals in the game for Alberni.  Final Score – Powell River 2, Alberni 3.

Powell River had 10 penalty minutes.  Alberni had 8 penalty minutes.

Alberni goes on to play in the “A” Final Game.


Mon. Nov. 12, 11:15 am (Game 28 – “B” Final) Semiahmoo 2 vs Peninsula 3

1st Period – Peninsula’s first goal was scored at 9:59 by #16 Adam Vincent, with assists from #3 Tyler Collins & #18 Jake Mcleod.  Peninsula scores again at 1:09 with goal from #4 Sam Eagles, assisted by #9 Ben Preweda & #7 Chance Waldhaus.  Score – Semiahmoo 0, Peninsula 2.

2nd Period – Semiahmoo came on the scoreboard at 15:08 with a goal from #12 Owen Scott, assisted by #8 Evan Slofstra & #15 Matthew Taylor.  Semiahmoo’s second goal was at 3:55 on a powerplay with #2 Evan Blyth getting the goal with assist from #16 Justin Grant.  Score – Semiahmoo 2, Peninsula 2.

3rd Period –  The final & winning goal came at 2:40 when Peninsula’s #9 Ben Preweda scored with assist from #17 Rob Walker.  Final score – Semiahmoo 2, Peninsula 3.

Semiahmoo had 10 penalty minutes.  Peninsula had 12 penalty minutes.


Mon. Nov. 12, 1:30 pm (Game 30 – “A” Final) Alberni 5 vs Cloverdale 3

1st Period – Cloverdale’s #16 Tyler Bleha scored the first goal of the game, at 12:04, unassisted.  Alberni’s first goal was scored by #10 Colby Erickson at 10:22, unassisted.  Alberni #10 Colby Erickson scores again at 1:32 with assists from #21 Carter Elder & #14 Matt Ursel.  Score – Alberni 2, Cloverdale 1.

2nd Period – Cloverdale had the only goal in the period.  #14 Matthew Faubert’s goal was assisted by #13 Trevor Parsons & #11 Landon Foley.  Score – Alberni 2, Cloverdale 2.

3rd Period – Cloverdale takes the lead with a goal at 9:28 scored by #12 Gavin Currie, assisted by #4 Hugh Penner & #10 Ethan Haggerty.  With 5:29 left to play and on a powerplay, Alberni’s #14 Matt Ursel unassisted goal ties the score at 3.    At 1:26 Alberni’s #10 Colby Erickson scores to go ahead 4 to 3, assisted by #13 Carter Nelson.  An empty net goal with 47 seconds on the clock makes it ALBERNI 5, Cloverdale 3. FINAL

 


Team Photos:



Tournament Sponsors, Contributors, Donors:

Alberni Valley Midget Bulldogs Team Sponsor – Bowerman Excavating

Tournament Director:  .

Tournament Rules (.pdf)

 


Tournaments Sanctioned for 2018/19

We have just announced the following tournaments to be organized during this hockey season.  More details will be added shortly.  In the meantime, if you have any questions, please contact our Tournament Coordinator, Stefanie Weber s-weber@shaw.ca ph/text:  250-735-0766

October 5-8, 2018 – Thanksgiving Classic

Atom Dev. Tournament webpage

Peewee T2-3 Tournament webpage

 


November 9-12, 2018 – Remembrance Day Classic (Midget Tier 2-3 Tournament)


November 23-25, 2018 – Atom Mid Winter Classic (Atom Recreational Tournament) 

Tournament Director:  Brienn LeBlanc – brienn1070@hotmail.com


November 30 – Dec. 2, 2018 – Half Ice Jamboree (Initiation & Novice Cross Ice Teams) 

Tournament Web Page – Novice Half Ice Jamboree


December 27-30, 2018 – Holiday Classic (Bantam Tier 2-3 Tournament)

Tournament Webpage:  Bantam Tier 2-3 Tournament 


January 3-6, 2019 – New Years Classic (Midget Recreational Tournament) 

Tournament Webpage:  Midget Recreation Tournament


February 15-18, 2019 – Bryan Mason Memorial (Peewee/Bantam Recreation Tournament)

Peewee Tournament Webpage:  Peewee Bryan Mason Memorial

Bantam Tournament Webpage:  Bantam Bryan Mason Memorial


2018-19 Minor Hockey Registration

Deadline for Early Registration was May 31, 2018

All registrations are online, however, if you are a new player please come to an open house, or respond with the following information:

  • Childs Legal name
  • Address
  • Phone Number
  • Email
  • Parent or guardian name
  • Phone number (for emergencies)

Open houses for general inquiries or payments are at the AV Multiplex, in the Minor Hockey Office on Saturday,May 26 at 11:00-2:00, Wednesday, August 22, 4:30-7:30pm.

Emails will be checked sporadically throughout the summer months. Please allow 3-5 business days for a response.

Please check out the AVMHA.com website for answers to many of your questions.      http://avmha.com/wp/registration/


2018 AVMHA Awards

VIAHA award for most deserving official of the year went to Ryan Devries of AVMHA.

The 2018 AVMHA Annual Awards Banquet was held Wed. April 4th at Glenwood Centre.

Atom Tigers (Coaches: Brian Higgins, Jeremy Russell)

1. Most Dedicated Player: Linden Higgins
2. Most Sportsmanlike Player: Jackson Higgins
3. Most Improved Player: Christian Rattelsberger

Atom Riptides (Coaches: Mike Foster, Kerrie Poirier, Ryan Sexton, Kevin Little)

1. Most Dedicated Player: Jaxson Brown
2. Most Sportsmanlike Player: Matteo Centomo
3. Most Improved Player: Kalee Penner

Atom Development (Coaches: Jamie Ralston, Shawn Austin, Joel Salmon, Lucas Banton, Mike Souchuck)

1. Most Dedicated Player: Grayson Salmon
2. Most Sportsmanlike Player: Brynn Austin
3. Most Improved Player: Kaysen Brossoit

Peewee Ice Devils  (Coaches: Mike Cole, Jeff Swann)

1. Most Dedicated Player: Hudson Swann
2. Most Sportsmanlike Player: Kaitlyn Saunders
3. Most Improved Player: Koa Blackstone

Peewee Stingers  (Coaches: Kerri Poirier, Codi Brock, Larry Hodgson, Kevin Little)

1. Most Dedicated Player: Trevor Hodgson
2. Most Sportsmanlike Player: Justin Barrowcliff
3. Most Improved Player: Eilish Kniert

Peewee Bulldogs  (Coaches: Kelly Fines, Warren Cannon, Trevor Ruel, Keith Austin)

1. Most Dedicated Player: Declan Fines
2. Most Sportsmanlike Player: Mason Watts
3. Most Improved Player: Teigen Campbell

Bantam Aces  (Coaches: Kord Kozocari, Shawn Banman)
1. Most Dedicated Player: Austin Kuc
2. Most Sportsmanlike Player: Bradley Kozocari
3. Most Improved Player: Tanner Banman

Bantam Bulldogs  (Coaches: Kevin Erickson, Brock Elder)

1. Most Dedicated Player: Blake Power
2. Most Sportsmanlike Player: Malika McDonald
3. Most Improved Player: Jackson McKean

Midget Shamrocks  (Coaches: Mike Doucette, Kevin Erickson, Brent Rose)

1. Most Dedicated Player: Colby Erickson
2. Most Sportsmanlike Player: Ethan Sutherland
3. Most Improved Player: Alexa Tremblay

Midget Hurricanes  (Coaches: Kelly Clydesdale, Larry Hodgson, Scott Rushton, James Reynolds)

1. Most Dedicated Player: Braeden Reynolds
2. Most Sportsmanlike Player: Logan Rozwadoski
3. Most Improved Player: Skyler Quesnel-Campbell

Midget Bulldogs  (Coaches: Jamie Wasylien, Dan Sexton, Dustin Diemert)

1. Most Dedicated Player: Matt Netzer
2. Most Sportsmanlike Player: Isaac Macdonald
3. Most Improved Player: Ryan Turgeon and Graeme Kumagai

Jessica States Award:
1. Chayse Griffith

Referee Awards  (Referee in Chief-Francois Warren)
1. Rookie Ref of the year: Brett Bilodeau & Mason Maddison
2. Top Ref of the year: Isaac McDonald

Coach of the Year:
1. Larry Hodgson

Volunteer of the Year:
1. Amber Lamb

Above and Beyond: 
1. Kord Kozocari

The Graduating players of 2018:

Player - Jersey Sponsor
1. TYSON DAVIDSON     AL McCULLOCH
2. RYAN DEVRIES       AVMHA REFEREES
3. TANNER DOUCETTE    CUSTOM EDGE SKATE SHARPENING NIA
4. NOAH FATUR         CATHY BRAIDEN REAL ESTATE TEAM
5. NIC FIELD          MACDERMOTTS
6. NICOLE GAGNON      LOUIS GAGNON CONTRACTING
7. JERZY GUS          AVMHA
8. LINDEN KAILER-DORE DR. MCCOLLISTER
9. LAURANNA KARLSEN   COUNTRY LIVIN’
10. CARTER LEE        DRAGON MARTIAL ARTS
11. MARYNA MACDONALD  AVMHA
12. ISAAC MCDONALD    CAMILLE’S HAIR & BEAUTY STUDIO
13. MATTHEW NETZER    SPROAT LAKE PILE DRIVING AND DOCK WORKS
14. CHRIS O’LANEY     MAUREEN MACKENZIE ROYAL LEPAGE
15. KEITH O’LANEY     MAUREEN MACKENZIE ROYAL LEPAGE
16. SKYLER QUESNEL    CAMPBELL  PIZZA FACTORY
17. BRAEDEN REYNOLDS  DOLANS GAS FITTING AND HEATING
18. NIC RUSHTON       KAT DWOLINSKY REALTY
19. KYLIE SCOTT       K.G. CAMPBELL CONTRACTING LTD.
20. NICK SEXTON       QUALITY FOODS
21. RILEY SHINER      TYLER’S NO FRILLS
22. KARLEE SIMPSON    HOLTZMAN CONCRETE
23. MALIKA STONE      AVMHA
24. RILEY STYAN       PIZZA FACTORY
25. RYAN TURGEON      CUPW
26. GARETT WELSH      CLYDESDALE AUTOMOTIVE

Raffle Draw:

1st Place – Jose Michel – $5000
2nd Place – Scott Melucite – $3000
3rd Place – Angela Mallory – $2000

 


May 16, 2018 – AVMHA AGM

The AGM was held at the Best Western Barclay Hotel on May 16, 2018.  President Al McCulloch called the meeting to order with 33 people in attendance.  (30 Voting members).

Members of the executive gave their reports on the past season.  The Financial Report was presented with no questions from the audience.

Under new business, we asked that members come forward to volunteer under the Management Committee for positions such as Tag Day Coordinator, Banquet Coordinator, Grad jerseys, Gaming Coordinator, Recreational Team Coordinator, Ice Allocator and more.

Jim Humphry, President Vancouver Island Amateur Hockey Association was invited to speak on the topic of Zero Tolerance of Harassment and Abuse.  It is a serious topic and one that important for all minor hockey associations to deal with and not ignore.  We must have 2 coaches, parents or combination in the change rooms at all times.  Don’t think that it won’t happen on our team.  At some point it will and what are you going to do about it.  Jim gave an example of a young player that had been bullied for years without any support or action taken.  One day he didn’t come out of the dressing room and no one noticed.  He hung himself.  Don’t let this happen!

Election of Officers:  All positions were filled by acclamation subsequently voted in by the membership.

  • Vice President:  Kord Kozocari
  • Director at Large:  Amber Lamb
  • Secretary:  Andrea Massop

The winner of the FREE Registration Draw went to Shailean Porter

Meeting Adjourned.


AV NEWS: Local hockey player heads for Harvard

Kevin Rothbauer  Mar. 18, 2018 6:00 a.m.Local
www.albernivalleynews.com/sports/former-port-alberni-hockey-player-heads-to-harvard/

Although she spent the first few years of her life in Bamfield, about 90 km from the nearest arena in Port Alberni, Maryna MacDonald still fell in love with hockey.
Her passion for the sport eventually took her to Shawnigan Lake School, and come next fall, she will be playing for the Harvard Crimson.
MacDonald knew the sport from watching her cousin, but didn’t play until she moved to the “big city” of Port Alberni at the age of seven.

“The day we moved to our new house, even before we opened any boxes, we drove to the rink and signed up,” MacDonald recalls.
She took to the sport immediately. A few years later, when she was 15, MacDonald was skating for the female midget AAA Vancouver Island Seals. Scouts from Harvard spotted her at a tournament in Washington, D.C., and kept in touch.
“It was a hell of a roller coaster,” MacDonald laughs. “Their hockey coach saw me in D.C. and scouted me. I committed to the hockey team, and from there I had to get in. Since Grade 10, I’ve been working every day to get in. To be in now is surreal.”
It was on Jan. 12 at 4:30 p.m., during practice with the Shawnigan female prep team, that MacDonald found out she was one of 900 students to get early acceptance to one of the highest-regarded schools in North America.
“She ran into the locker room and checked her phone,” Shawnigan head coach Carly Haggard remembers. “When she came back, the whole team jumped on her.”
Admission to Harvard, MacDonald explains, isn’t based strictly on grades, but on other criteria as well.
“They want to make sure you’re doing your absolute best,” she says.
That’s no issue for MacDonald, who is playing only her Grade 12 year at Shawnigan as part of the process for reaching Harvard.
“I’ve always taken school seriously,” she points out.
No one is more familiar with the route from Port Alberni to the Ivy League than Haggard, who grew up in the same city, then left the Island for Dartmouth College in 1999.
“I understand the dedication you need to play at that level,” she acknowledges.
After four years at Dartmouth, including serving as team captain in 2002-03, Haggard went on to play for the U22 national team and professionally in the National Women’s Hockey League’s Oakville Ice and in Switzerland. She also coached three years at University of Guelph, including one season as head coach.
Haggard spent three years away from the sport in Australia before she signed on as the first head coach of Shawnigan’s female hockey program in 2016. Helping players like MacDonald achieve their dreams is exactly what Shawnigan wants to do.
“The goal of our program is that anyone who wants to play in college or the elite level, to make them ready academically and athletically,” she says.
A defender, MacDonald sits sixth in Shawnigan scoring with seven points in 13 games this year. She put up 21 points on 12 goals and nine assists with the Seals last season.
“She is an amazing hockey player,” Haggard says. “Her talent, you don’t see that very often in high school. I couldn’t be happier with what she has done for our program in such a short time.”
Beyond Harvard, where MacDonald will study engineering, MacDonald is aiming for the national team. She has played with the Team BC program, which is the first step in that direction, and last spring skated for B.C. at the National Aboriginal Hockey Championships in Duncan. Hockey Canada scouts will continue to observe her at Harvard, as well.
“Obviously,” she said, “Team Canada is always the goal.”

Maryna MacDonald (left) will follow in the footsteps of Shawnigan Lake School female prep coach Carly Haggard (right) as she heads from Vancouver Island to the Ivy League ranks next season.

 

(Kevin Rothbauer/Citizen)


MEMO: Initiation Novice Program

DATE: February 1, 2018

FROM: Alberni Valley Minor Hockey Association

TO: Volunteers and Association Members

REGARDING: Initiation Novice Program (INP)

OVERVIEW

The initiation program format began in the 2016-2017 season. Because it is a different program from those normally offered, with learning being emphasized as opposed to playing (while playing is not necessarily eliminated) there are bound to be doubters and those who favour a more traditional approach. The association must realize this and be prepared to deal with it, and not lose sight of the fact that the program has been designed for the children, not adults.

Growing pains are normal in any new program and when both the participants and most of the instructors are likely to be inexperienced, the program implementation is not going to be as smooth as one would like. However, with commitment, patience and support the results will come and in most cases, exceed everyone’s expectations.

Hockey Canada guidelines for skill development are as follow; Initiation Minor and Major 85% technical skill, 15% individual tactics. Novice Minor and Novice Major 75% technical skill, 15% individual tactics, 10% team tactics. For example, at the Novice Minor and Novice Major level a 1-hour practice should consist of about 45 minutes technical skill 9 minutes individual tactics and 6 minutes team tactics.

With the initiation program, we encourage players to mix when using stations though it is appropriate to split players into groups based on skill and colour of jerseys for “team” style drills, scrimmages, and games. Hockey Canada suggest this time to be 10% or less of practice time at the Novice Level.

LONG TERM PLAYER DEVELOPMENT

BC Hockey has adopted program guidelines and resources to support and provide direction for our Local MHAs to implement and operate a skill development program for players eight (8) years of age and younger. Based on Hockey Canada’s Long Term Player Development (LTPD) model, players who are eight (8) years old and younger should be focusing on having fun, learning skills and developing physical literacy. All programs should adhere to the following principles:

a. The technical curriculum should focus on physical literacy and having fun b. The official playing surface for practices and games shall be reduced to one-half, one-third, or one quarter the size of a regulation playing surface. c. The equipment should be amended to fit the size and skill level of the player. i.e. Mini nets. d. Instructors should be trained in an appropriate manner to teach players of this age and skill level.

GROUPING PLAYERS

Every association building an Initiation Program will have its own unique design. The goal, however, is the commonality of using the curriculum of the Initiation Program and its teaching strategies to build a strong foundation of skills which will allow players to enjoy hockey for a lifetime.

AVMHA has adopted the “Program Design” – In this design, players are kept as one large group and treated/instructed as a whole. This model is characterized by instructors being responsible for all the players in the program rather than only a pre-selected number. During the session the instructors would instruct all the players as they moved though his/her station. Minor “team” games or scrimmages would take place with a random selection of players. These “teams” would constantly change.

The benefits of this design are:

•All players receive equal instruction from a variety of instructors

•Players get to associate with a maximum number of other players on the ice

Instructors have a narrow range of ability to deal with, making it easier for them to give instruction Associations may choose to conduct this design with all players of approximately the same skill level being on the ice at the same time. Games like British Bulldog would be run with the entire group and station work would attend to the curriculum.

For reference purposes the 5 core skills of hockey are:

Skating • Passing • Shooting • Puck Handling • Checking

Example: Teaching a child a breakout, is not teaching core hockey skills. Teaching a child how to skate, and how to pass, so they can break out, is teaching core hockey skills.

More in formation and resource material can be found here:

Hockey Canada https://www.hockeycanada.ca/en-ca/hockey-programs/coaching/initiation

BC Hockey http://www.bchockey.net/Content.aspx?id=259

VIAHA http://www.viaha.org/


Initiation Program (Players below Atom Division)

Are you confused about the use of “Cross Ice” play for players ages 5, 6, 7 & 8 years old? Here is a bulletin that explains it in detail.

VIAHA Bulletin – Sept. 17, 2017 – Cross Ice Guidelines


2017 Bantam Tier 2-3 Holiday Tourney

Alberni Valley Minor Hockey welcomes you to the

Pacific Chevrolet Bantam Tournament


Team Standings:

(points after 9 / 9 games played)

  • Alberni Valley T3   2 + 2 + 0 = 4 pts. 3rd FINAL BRONZE
  • Juan de Fuca T2     0 + 0 + 2 = 2 pts. 4th
  • Victoria RC T2      2 + 0 + 0 = 2 pts. 5th
  • Comox T1            0 + 2 + 2 = 4 pts. 2nd FINAL GOLD
  • North Island T2     2 + 2 + 2 = 6 pts. 1st FINAL SILVER
  • Kerry Park T3       0 + 0 + 0 = 0 pts. 6th

Thursday Dec. 28
Game # - Start Time - Rink - Home - Score - Visitor - Score
     1    1:00-3:00 pm   W   ALBERNI      2 JUAN DE FUCA  1
     2    3:15-5:15 pm   W   VICTORIA RC  4 KERRY PARK    2
     3    5:30-7:30 pm   W   COMOX        3 NORTH ISLAND  5
Friday Dec. 29
Game # - Start Time - Rink - Home - Score - Visitor - Score
     4    8:00-10:00 am  C   JUAN DE FUCA 1 NORTH ISLAND  2
     5    8:30-10:30 am  W   KERRY PARK   5 COMOX        12 
     6   10:45-12:45 pm  W   ALBERNI      8 VICTORIA RC   1
     7    1:00-3:00  pm  W   NORTH ISLAND 7 KERRY PARK    5
     8    3:15-5:15  pm  W   ALBERNI      2 COMOX         4
     9    5:30-7:30  pm  W   JUAN DE FUCA 6 VICTORIA RC   2
Saturday Dec. 30
Game # - Start Time - Rink - Home - Score - Visitor - Score
     10   8:00-10:00 am  W   1ST-N.ISLAND 7 4TH-JUAN DE F 2 (SEMI A)
     11   8:15-10:15 am  C   2ND-COMOX    4 3RD-ALBERNI   1 (SEMI B)
     12  10:15-12:15 pm  W   5TH-VICTORIA 2 6TH-KERRY PK  7 (CONSOLATION)
     13  12:30-2:30  pm  C   G#10-ALBERNI 5 G#11-JUAN DF  1 (BRONZE)
     14  12:45-2:45  pm  W   G#10-N.ISL.  4 G#11-COMOX    6 (GOLD)

Game Highlights:

(Details of the Alberni games and the Finals will be posted here.)

Thu. Dec. 28 – Game 1 – (1:00 pm) Alberni Valley vs Juan de Fuca

1st Period – First and only goal scored in the period was from Alberni’s #18 Jackson McKean, unassisted.  (Alberni 1, Juan de Fuca 0).

2nd Period – The only goal in the period was scored by Alberni’s #18 Jackson McKean, assisted by #9 Isaac Jack.  (Alberni 2, Juan de Fuca 0).

3rd Period – Juan de Fuca scores at with 7:52 left in the period with a goal from #77 Jacob Moody, assisted by #44 Brayden Hepburn and #90 Alex Orr.  Final score – Alberni 2, Juan de Fuca 1.

Penalty Summary – Alberni had 6 penalties totalling 12 minutes.  Juan de Fuca had 7 penalties, totalling 27 minutes.


Fri. Dec. 29 – Game 6 (10:45 am) – Alberni Valley vs Victoria Racquet Club

1st Period – The only goal scored in the period was at 11:15 by Alberni #14 Brett MacLean, with assists from #18 Jackson McKean & #17 Noah Braiden.  Score at the end of the period, Alberni 1, Victoria 0.

2nd Period – Alberni starts the period with a goal at 17:50 scored by #8 Blake Power, assisted by #3 Blake Moore.  Comox scores at 17:25 with a goal from #10 Jackson Campbell, with assists from #16 Michael Reid and #18 Beckett Della Siega.  Alberni returns with another goal from #8 Blake Power, unassisted.  With 4:23 left in the period, Alberni #18 Jackson McKean scores an unassisted goal.  Score at the end of the 2nd period, Alberni 4, Comox 1.

3rd Period –  There was no scoring by Comox.  Alberni goals started at 18:41 with #3 Blake Moore scoring and assisted by #8 Blake Power & #12 Ethan Aston.  At 11:48, #14 Brett Maclean scored with assists from #17 Noah Braiden & #18 Jackson McKean.  At 5:15, #8 Blake Power scored his hat trick with an assist from #3 Blake Moore.  Final goal of the game was scored at 3:43 when #14 Brett Maclean scored his hat trick, unassisted.  The final score was Alberni 8, Comox 1.

Penalty Summary – Alberni had 3 penalties = 6 penalty minutes.  Comox had 5 penalties = 10 penalty minutes.

Player Awards – Alberni #17 Noah Braiden won the Digger award and #8 Blake Power was Alberni’s MVP.  Comox #19 Donovan Cramb won the Digger award and #6 Sam Strother was Comox’s MVP.


Fri. Dec. 29 – Game 8 (3:15 pm) – Alberni Valley vs Comox

1st Period – First goal of the game was scored 13:04 by Comox #12 Tait Howell, assisted by  #17 Caleb Gadd & #22 Nolan Banks.  Comox scored again at 8:41 with an unassisted goal from #18 Owen Chatterson.  Alberni gets on the scoreboard at 3:34 with a goal from #18 Jackson McKean, assisted by #14 Brett MacLean & 16 Holden Fraser.  Score at the end of the 1st period, Alberni 1, Comox 2.

2nd Period – Comox opened up the period with a goal at 19:16 scored by #19 Myles Douglas, assisted by #4 Logan Walker and #6 Thomas Plant.  Comox scores again at 6:27 with a goal from #12 Tait Howell, assisted by #17 Caleb Gadd & #22 Nolan Banks.  Score at the end of the 2nd period, Alberni 1, Comox 4.

3rd Period – Alberni had the only goal in the period at 14:04, scored by #14 Brett MacLean, assisted by #12 Ethan Aston.  Final Score – Alberni 2, Comox 4.

Penalty Summary – Alberni had 2 penalties = 4 penalty minutes.  Comox had 4 penalties = 8 penalty minutes.

Player Awards – Alberni #7 Allan Lloyd won the Digger Award and #12 Ethan Aston was Alberni’s MVP.  Comox #4 Logan Walker won the Digger Award and #18 Owen Chatterson was Comox’s MVP.


Dec. 30 – Game 11 (8:15 am) – Comox vs Alberni

1st Period – Comox scores at 9:45 with a goal from #22 Nolan Banks, with assists from #17 Caleb Gadd and #12 Tait Howell.  With 45 seconds left to play in the period, Comox #14 Owen Crouse scores an unassisted goal.  The score is Comox 2, Alberni 0.

2nd Period – Comox continues to score with #22 Nolan Banks goal at 15:29, assisted by #5 Josh Negenman.  Comox scores again at 8:45 with a goal from #12 Tait Howell, assisted by #17 Caleb Gadd & #22 Nolan Banks.  The score is Comox 4, Alberni 0.

3rd Period – Alberni leaves it to 1:50 left on the clock to score a goal from #3 Blake Moore, assisted by #17 Noah Braiden.  Final score – Comox 4, Alberni 1.

Penalty Summary – Comox had 12 penalties = 34 penalty minutes.  Alberni had 2 penalties = 4 penalty minutes.


Dec. 30 – Game 13 (12:30 pm) – Bronze medal game

1st Period – Alberni scores the first goal at 11:12 by #14 Brett MacLean, with assists from #19 Grayson Erickson and #17 Noah Braiden.  Alberni scores again at 8:46 with a power play goal from #19 Grayson Erickson, assisted by #9 Isaac Jack and #16 Holden Fraser.  The score is Alberni 2, Juan de Fuca 0.

2nd Period – The only goal scored in the period was on the power play by Alberni’s #14 Brett MacLean with assists from #19 Grayson Erickson and #17 Noah Braiden.  The score is Alberni 3, Juan de Fuca 0.

3rd Period – Alberni continues with a goal at 18:27 from #8 Blake Power, assisted by #3 Blake Moore and #19 Grayson Erickson.  Juan de Fuca scores their first goal at 12:45 by #27 Braydon Pinzarrone with assists from #77 Jacob Moody and #10 Ryan Johnson.  The final goal was scored by Alberni’s #9 Isaac Jack on the power play at 8:18, assisted by #10 Chase Nicklin and #8 Blake Power.  Final score is Alberni 5, Juan de Fuca 1.

Penalty Summary – Alberni had 8 penalties = 16 penalty minutes.  Juan de Fuca had 9 penalties = 26 penalty minutes.

Dec. 30 – Game 14 (12:45 pm) – Gold medal game

1st Period – North Island scores at 5:59 on the power play goal of #11 Cole Klughart with assists from #10 Ethan Bono and #12 Joey Grant.  Comox comes on the scoreboard with a goal at 4:04 from #12 Tait Howell, assisted by #17 Caleb Gadd.  Comox scores again at 1:41 with a goal from #2 Austin Parsons, assisted by #22 Nolan Banks.  The score is North Island 1, Comox 2.

2nd Period – Comox adds to their lead with a goal at 16:32 from #19 Myles Douglas, assisted by #22 Nolan Banks & #4 Logan Walker.  At 14:09 Comox #4 Logan Walker scores with an assist from #19 Myles Douglas.  Comox continues with a goal from #19 Myles Douglas at 11:03, assisted by #6 Thomas Plant and #4 Logan Walker.  North Island returns with a goal at 10:18 from #12 Joey Grant, assisted by #10 Ethan Bono.  North Island’s #7 Tynan Klein-Beekman scores a goal at 9:29 assisted by #12 Joey Grant.  At the end of the period, the score is North Island 3, Comox 5.

3rd Period – Comox scored at 12:44 with a goal from #17 Caleb Gadd, assisted by #16 Rochelle Hopkins and #24 Wyatt Fowler.  The final goal was on a power play at 5:55 when North Island #14 Tyler Roper scores with assists from #7 Tynan Klein-Beekman and #10 Ethan Bono.  Final Score – North Island 4, Comox 6.

Penalty Summary – North Island had 4 penalties = 10 penalty minutes.  Comox had 8 penalties = 24 penalty inutes.

GOLD MEDAL – COMOX              SILVER MEDAL – NORTH ISLAND


Team Rosters:ALBERNI VALLEY BANTAM BULLDOGS

1-Quintin George, 2-Chantz Nicklin, 3-Blake Moore, 4-Malika McDonald, 
5-Robbie Steel, 7-Allan Lloyd, 8-Blake Power, 9-Isaac Jack, 10-Chase Nicklin, 
11-Aaron Torfs, 12-Ethan Aston, 14-Brett Maclean, 16-Holden Fraser, 
17-Noah Braiden, 18-Jackson McKean, 21-Owen King.

COMOX VALLEY BANTAM CHIEFS
22 Banks Nolan | 18 Chatterson Owen | 14 Crouse Owen |19 Douglas Myles | 
24 Fowler Wyatt | 17 Gadd Caleb | 16 Hopkins Rochelle | 12 Howell Tait | 
3 Lally Ryder | 2 Montgomery-Parsons Austin | Negenman Josh |6 Plant Thomas
11 Richards Kayden | 1 Shepherd Kody | 8 Toomer Henry | Tricket Chay | 
4 Walker Logan | 9 Weaver Dalton

 JUAN DE FUCA BANTAM GRIZZLIES
6-Kyle McClelland, 7-Sophia Adamek, 19-Zac Belusic, 21-Wyatt Pickup
77-Jacob Moody, 89-Alex Orr, 4-Kieran Sawyer, 5-Noah Burdg
8-Aiden Walters, 9-Kevin Wolfe, 10-Ryan Johnson, 16-Nathan Bouveur
17-Isaac Salvador Brown, 18-Ethan Burke, 27-Braydon Pinzarrone
44-Brayden Hepburn, 66-Una Vander Linger, 1-Alex Kozinka, 33- Andrew Brabender

KERRY PARK BANTAM ISLANDERS
41-Ben Wright, 1-Tyler Friesen, 35-Josh Anzarut, 17-Caden Gendall, 
7-Tobin Bergman, 4-Josh McDonald, 43-Evan Astleford, 3-Adam Hyde Lay, 
21-Jackson Escott, 22-Jackson Owen, 24-Rory Sinden, 26-Amia La Roy, 
15-Zachary Pearson, 42-Nolan Philp, 9-Ben Calabrase, 11-Ted Hanson

VICTORIA RACQUET CLUB BANTAM KINGS
01 CSAKY-SCHWEDE NOAH | 02 MALINOWSKI JAYDON | 04 ROSENBLOOD TRISTAN | 
05 CROWLE HUNTER | 06 STROTHER SAM | 07 NICOLSON BRENDAN | 08 BROWN BOWEN | 
09 FARQUHAR CAYLEM | 10 CAMPBELL JACKSON | 11 PILKINGTON TY | 
12 LE CORRE-TAYLOR SAWYER |15 HOWARD BENEDIKT | 16 REID MICHAEL | 
17 DILLON JAXON | 18 DELLA SIEGA BECKETT | 19 CRAMB DONOVAN | 31 SYTSMA WILLEM.

NORTH ISLAND BANTAM EAGLES
1-Griffin HANDLEY, 2-Connor VAN WILL, 4-Koen HARWOOD, 6-Evan WIGHTON, 
7-Tynan KLEIN-BEEKMAN, 8-Skyler EVANS, 9-Mannie BROWNE, 10-Ethan BONO, 
11-Cole KLUGHART, 12-Joey GRANT, 14-Tyler ROPER, 15-Chelsea NOEL, 
16-David KLATT, 17-Keenan SAUNDERS, 19-Daunte MCKINNEY, 27-Tristan MARDELL.

Alberni Valley Bantam T3 Team Sponsors:

 

 


Tournament Sponsors:

We would like to thank the many contributors, sponsors & volunteers that make this event a success.

Arbutus RV * Home Hardware * Parksville Boat House * Dolans * Pete’s Mountain Meats * Port Alberni Port Authority * Port Boat House * Alberni Chrysler


Tournament Director:

Tyler & Kellie Steel – tk.steel@shaw.ca


2017 Midget Tier 2-3 Remembrance Day Tourney

Alberni Valley Minor Hockey and Van Isle Ford welcomes you to our Tournament.

Alberni Midget Tier 3 Bulldogs


Team Standings

(points after 22 games played)

POOL “A”

  • Comox T2.         0 + 0 + 0 + 0 = 0 pts.
  • Juan de Fuca T2   2 + 2 + 2 + 0 = 6 pts. = 3rd
  • Peninsula T3      0 + 2 + 0 + 2 = 4 pts. = 4th FINAL BRONZE
  • Sooke T3          2 + 1 + 2 + 2 = 7 pts. = 1st FINAL SILVER
  • Surrey A3         0 + 0 + 0 + 0 = 0 pts.
  • TriPort T3        2 + 1 + 2 + 2 = 7 pts. = 2nd FINAL GOLD

POOL “B”

  • Alberni T3.       2 + 0 + 2 + 2 = 6 pts. = 1st FINAL-GOLD
  • Campbell River T2 0 + 2 + 1 + 2 = 5 pts. = 2nd FINAL-SILVER
  • Cloverdale A2.    2 + 2 + 0 + 0 = 4 pts. = 4th
  • N.Shore Winter A2 0 + 0 + 0 + 0 = 0 pts.
  • Powell River T3.  1 + 0 + 2 + 2 = 5 pts. = 3rd FINAL-BRONZE

Game Schedule

Friday Nov. 10
Game # -   Start Time  - Rink - Visitor - Score - Home - Score
  1*   -  6:15-8:00 PM -  C.  - ALBERNI      3  - CAMPBELL R  2
Saturday Nov. 11
Game # - Start Time    - Rink - Visitor - Score - Home - Score     
  2.   -  7:00-8:45 AM -  C.  - TRIPORT      4  - SURREY      3
  3.   -  7:10-8:55 AM -  W   - PENINSULA.   4  - JUAN DF     7
  4    -  9:00-10:45AM -  C.  - CAMPBELL R   9  - N.SHORE     1
  5.   -  9:10-10:55AM -  W.  - COMOX.       1  - SOOKE       5
  6*   - 11:15-1:00 PM -  W   - CLOVERDALE.  2  - ALBERNI     1
  7.   -  1:15-3:00 PM -  W.  - POWELL R.    3  - CAMPBELL R  3
  8.   -  1:30-3:15 PM -  C.  - JUAN DF.     5  - SURREY      2
  9.   -  3:15-5:00 PM -  W.  - SOOKE.       5  - TRIPORT     5
 10.   -  3:30-5:15 PM -  C.  - COMOX.       3  - PENINSULA   5
 11.   -  5:30-7:15 PM -  C.  - N.SHORE.     1  - CLOVERDALE  6
 12*   -  7:30-9:15 PM -  C   - ALBERNI.     5  - POWELL R    1
Sunday Nov. 12
Game # -   Start Time  - Rink - Visitor - Score - Home - Score 
 13.   -  7:00-8:45 AM -  C   - POWELL R.    3  - CLOVERDALE  1
 14.   -  7:15-9:00 AM -  W   - SURREY.      1  - SOOKE       8
 15.   -  9:00-10:45AM -  C.  - PENINSULA.   0  - TRIPORT     7
 16.   -  9:15-11:00AM -  W.  - COMOX.       1  - JUAN DF     4
 17*   - 11:15-1:00 PM -  W.  - N.SHORE.     3  - ALBERNI     8
 18.   -  1:00-2:45 PM -  C.  - SURREY.      4  - PENINSULA   6
 19    -  1:15-3:00 PM -  W.  - CLOVERDALE.  1  - CAMPBELL R  4   20.   -  3:00-4:45 PM -  C   - TRIPORT.     8  - COMOX       3
 21.   -  3:15-5:00 PM -  W.  - JUAN DF.     1  - SOOKE       4
 22.   -  5:15-7:00 PM -  W.  - POWELL R.    7  - N.SHORE     3
Monday Nov. 13
Game # -   Start Time  - Rink - Visitor - Score - Home - Score 
 23.   -  8:30-10:30AM -  C.  - PENINSULA    2  - JUAN DF     4
 24.   -  8:45-10:45AM -  W.  - CLOVERDALE   0  - POWELL R    8
 25.   - 10:45-12:45PM -  C.  - TRIPORT      3  - SOOKE       2
 26*   - 11:00-1:00 PM.-  W.  - CAMPBELL R   2  - ALBERNI     3

Game Highlights – (Alberni Games + Finals)

* Nov.10 – Game 1 – Campbell River 2 VS Alberni 3

1st Period – Alberni scores a power play goal at 10:49 from #5 Noah Fatur, assisted by #19 Carter Elder.  At 4:49 Campbell River scores with a powerplay goal from #19 Brendan Almer, assisted by #4 Josh McKenzie.  Score is tied at one.

2nd Period – Alberni #5 Noah Fatur scores a goal with an assist from #3 Graeme Kumagai.  At the end of the period, Alberni leads 2-1.

3rd Period – At 12:56, Alberni #12 Matthew Netzer scores with an assist from #19 Carter Elder.  At 11:28, Campbell River #5 Tanner Swift scores an unassisted goal.  Final Score – Campbell River 2, Alberni 3.

Campbell River had 4 penalties totalling 16 penalty minutes.  Alberni had 4 penalties totalling 8 penalty minutes.


* Nov.11 – Game 6 – Alberni 1 VS Cloverdale 2

1st Period – No scoring

2nd Period – Cloverdale scored at 9:31 with an unassisted goal from #7 Trevor Thornton.  At 2:02, Cloverdale #13 Jayden Salmon scores with an assist from #16 Mike Hillman.  At the end of the period the score is Alberni 0, Cloverdale 2.

3rd Period – Just before the final whistle, Alberni gets on the board with a goal from #3 Graeme Kumagai, assisted by #5 Noah Fatur & #4 Jordan Braiden.  Final Score – Alberni 1, Cloverdale 2.

Alberni had 9 penalties totalling 29 penalty minutes.  Cloverdale had 4 penalties, totalling 8 penalty minutes.


*Nov.11 – Game 12 – Powell River 1  VS  Alberni 5

1st Period – First goal was scored at 19:16 on a power play by Alberni #4 Jordan Braiden, assisted by #5 Noah Fatur.  Powell River returns at 16:20 with a goal from #14 Issiah Ranch, assisted by #7 Liam Schuber.  Alberni continues with goals at 13:53 and 10:41 scored by #5 Noah Fatur, with assists from #8 Zach Ursel, #7 Nolan Hagen & #3 Graeme Kumagai.  At the end of the period the score is Powell River 1, Alberni 3.

2nd Period – No scoring

3rd Period – Alberni’s #5 Noah Fatur scores a goal to give him a hat trick, assisted by #3 Graeme Kumagai.  At 9:11, #12 Matthew Netzer scores on a power play with assists from #14 Jordan Braiden and #5 Noah Fatur.  Final score – Powell River 1, Alberni 5.

Powell River had 7 penalties, totalling 14 + 10 penalty minutes.  Alberni had 5 penalties, totalling 10 penalty minutes.


*Nov. 12 – Game 17 – Alberni 8  VS  N. Shore Winter Club 3

1st Period – Only goals scored in the period was by Alberni #15 Christopher O’Laney, assisted by #12 Matthew Netzer.

2nd Period – North Shore scores at 9:38 with a goal from #15 Liam Colquhoun, assisted by #9 Lukas Dancs.  Alberni scores with 45 seconds left in the period on a goal from #14 Jordan Braiden and assists from #5 Noah Fatur & #12 Matthew Netzer.  The score is now Alberni 2, North Shore 1.

3rd Period – North Shore scores on a powerplay at 9:30 with a goal from #22 Jonathan Horne and 1:10 by #15 Liam Colquhoun.  Alberni scores 6 goals in the period.  #14 Jordan Braiden scores 2 goals at 6:49 on a powerplay and 4:06.  #5 Noah Fatur scored a penalty shot goal at 4:37 and assisted on 2 other goals.  #17 Matthew Ursel scored at 19:35 assisted by #8 Zach Ursel.  #15 Christopher O’Laney scores an unassisted goal at 1:54.  Final goal of the game is scored by Alberni #3 Graeme Kumagai, assisted by #12 Matthew Netzer.  Final Score – Alberni 8, North Score 3.

Alberni had 4 penalties totalling 10 penalty minutes.  North Shore had 6 penalties totalling 10 penalty minutes + penalty shot.


*Nov. 13 – Game 26 – Alberni 3 VS Campbell R 2 (Gold Medal Game)

1st Period – First goal was scored by Alberni on a power play at 7:06 by #12 Matthew Netzer with assists from #9 Riley Shiner & #11 Ryan Turgeon.  Campbell River scores at 2:31 on a power play, by #8 Seth Parker, assisted by #12 Cole Devlin and #10 Grady Robertson.  The score is tied at one a piece.

2nd Period – Campbell River takes the lead with a power play goal scored by #8 Seth Parker, assisted by #11 Jake Hartley and #14 Owen Parker, at 14:28.  The period ends with a score of Alberni 1, Campbell River 2.

3rd Period – Alberni ties the score at 14:36 with a goal from #15 Christopher O’Laney, assisted by #17 Matthew Ursel and #8 Zach Ursel.  With 2 minutes left in the game, Alberni #5 Noah Fatur scores the winning goal, assisted by #6 Ryan Devries and #14 Jordan Braiden.  Final Score – Alberni 3, Campbell River 2.

Alberni had 6 penalties totalling 12 penalty minutes.  Campbell River had 10 penalties totalling 28 penalty minutes.

Congratulations to the Gold Medal win by our Alberni Valley Midget Bulldogs!

Congratulations to Campbell River Midget Tyees on their Silver Medal.


Alberni Valley Midget Bulldogs Team Sponsors


Tournament Sponsors

The Alberni Midget Tier 3 Bulldogs would like thank everyone that supported our Tournament.

Van Isle Ford – Bowerman Excavating – Junior Prep Camp – Clark Power – Little Bavaria – Dave Ralla – RBC – Twin City Brewing – Douglas & Koehle – Tim Horton’s – Finishing Touches – The Funk Trunk – Quality Foods – The Ink Spot – Sproat Lake Pile Driving – LB Woodchoppers – La Bruschetta – BuyLow Foods – Alberni Chrysler – Alberni Toyota – Camille’s Hair & Beauty Studio – Capelli Etc Hair Design – Jay’s/Lace It Up – Boston Pizza – BMO – Gone Fishing – Scentsy – Stepping Forward Foot – Sunset Gourmet.


Tournament Director

Shawn Elder – selder@alberniautogroup.com

Pam Hagen –


2017-18 Recreational Team STANDINGS

From the Vancouver Island Amateur Hockey Association (VIAHA) our Recreational Teams play in the Mid Island League.


Midget Teams

  • AV1 – Shamrocks – Port Alberni Fire Fighters
  • AV2 – Hurricanes – Alberni District Co-op

VIAHA Mid Island Midget Recreational Standings

VIAHA Mid Island Midget Recreational Game Schedule & Scores


Bantam Teams

  • AV1 – Aces – Haggard’s Trucking/GD Auto/Scotiabank

VIAHA Mid Island Bantam Recreational Standings

VIAHA Mid Island Bantam Recreational Game Schedule & Scores


PeeWee Teams

  • AV- – Stingers – MacDermott’s Insurance/Scotiabank
  • AV- – Ice Devils – Buy Low/Scotiabank

VIAHA Mid Island PeeWee Recreational Standings

VIAHA Mid Island PeeWee Recreational Game Schedule & Scores


Atom Teams

  • AV- – Tigers – McDonalds AtoMc
  • AV- – Riptide – McDonalds AtoMc

VIAHA Mid Island Atom Recreational Standings

VIAHA Mid Island Atom Recreational Game Schedule & Scores


2017-18 Competitive & Develop. Team STANDINGS

Alberni Valley Midget Bulldogs

SPONSORS – Van Isle Ford – Bowerman Contracting

VIAHA Midget -Island League Div. 1 – Standings

VIAHA Midget – Island League Div. 2 – Game Schedule & Scores


Alberni Valley Bantam Bulldogs

SPONSORS – Pacific Chevrolet – JAL Designs – Tremblay Orthodontics

VIAHA Bantam – Island League Div. 2 – Standings

VIAHA Bantam – Island League Div. 2 – Game Schedule & Scores


Alberni Valley Peewee Bulldogs

SPONSORS – Alberni Chrysler – Smitty’s Restaurant – Best Western Plus Barclay Hotel

VIAHA Peewee – Island League Div. 2 – Standings

VIAHA Peewee – Island League Div. 2 – Game Schedule & Scores


Alberni Valley Atom Development Bulldogs

SPONSORS – J. Salmon Contracting – Alberni Toyota – Harbour View Collision – AAA Photography

VIAHA Atom Development Team – Div.2 – Standings

VIAHA Atom Development Team – Div.2 – Game Schedule & Scores


2017 Peewee Tier 2-3 Thanksgiving Tourney

Alberni Valley Bulldogs – 1-Keelan Parmar (G), 34-Declan Fines (G), 2-Kohl Graham, 3-Jakob Murray, 4-Brady Austin, 5-Kash Nicklin (A), 7-Tristan Ruel, 8-Aiden See (A), 9-Kai Bray, 10-Jace Fedichuk, 11-Mason Watts, 12-Cameron Maher, 13-Caden Tremblay (C), 14-Rick Dunington, 16-Kane Dickerson, 17-Mason Cannon, 21-Blake Knoll.

Team Standings:

(points after 12 / 12 games played)

  • Alberni Valley   2 + 2 + 2 = 6 pts. 1st     POOL A
  • Langley A4       0 + 2 + 0 = 2 pts. 3rd
  • Victoria RC T3   0 + 0 + 0 = 0 pts. 4th
  • Oceanside T2     0 + 2 + 2 = 4 pts. 2nd

  • Comox T1         2 + 2 + 0 = 4 pts. 2nd     POOL B
  • Peninsula T3     0 + 0 + 0 = 0 pts. 4th
  • North Island T3  0 + 0 + 2 = 2 pts. 3rd
  • Juan de Fuca T2  2 + 2 + 2 = 6 pts. 1st

Game Schedule:

Friday Oct. 6
Game # - Start Time - Rink - Home - Score - Visitor - Score
  1*     6:30-8:00P    W    Alberni    4    Oceanside    2
Saturday Oct. 7
Game # - Start Time - Rink - Home - Score - Visitor - Score
  2      7:45-9:15a    C    Peninsula  1    Juan de Fuca 8
  3      9:30-11:00a   C    Comox      9    N.Island     4
  4     11:15-12:45p   C    Langley    3    Oceanside    4
  5*     1:30-3:00p    W    Alberni    9    Victoria RC  5
  6      2:45-4:15p    C    Peninsula  1    Comox T1     6
  7      3:15-4:45p    W    N. Island  3    Juan de Fuca 6
  8      8:00-9:30p    C    Victoria   1    Langley      7
Sunday Oct. 8
Game # - Start Time - Rink - Home - Score - Visitor - Score
  9*    10:00-11:30a   W    Alberni    7    Langley      5
  10    10:15-11:45a   C    N. Island  8    Peninsula    2
  11    11:45-1:15p    W    Juan de F  4    Comox        1
  12     1:45-3:15p    C    Oceanside  9    Victoria RC  0
  13*    6:30-8:30p    C    ALBERNI    7    COMOX        3
  14     7:30-9:30p    W    JDF        5    OCEANSIDE    1
Monday Oct. 9
Game # - Start Time - Rink - Home - Score - Visitor - Score
  15     9:15-10:45a   W    LANGLEY   TBA   N.ISLAND    TBA
  16     9:30-11:00a   C    VICYORIA  TBA   PENINSULA   TBA
  17     11:15-1:15p   C    Oceanside  0    Comox        5
  18*    12:45-2:45p   W    JDF        0    ALBERNI      1

Game Highlights: *

Game 1 –  Alberni vs Oceanside – Oceanside scored the only goal in the 1st period.  In the 2nd period, at 13:44, Alberni #8 Aiden See scores with an assist from #9 Kai Bray.  Victoria scores their 2nd goal at 3:04.  In the 3rd period, at 9:37 Alberni #21 Blake Knoll scores an unassisted goal.  At 2:22 and at 0:36, #8 Aiden See scores unassisted goals.  The final score – Alberni 4, Oceanside 2.  Alberni had 12 penalty minutes and Oceanside had 8 penalty minutes in the game.

Game 5 – Alberni vs Victoria Racquet Club.  Victoria score 2 goals in the 1st period.  Alberni goals scored by #21 Blake Knoll (assists from #3 Jakob Murray, #14 Rick Dunington) and #2 Kohl Graham (assisted by #5 Kash Nicklin, #10 Jace Fedirchuk).  The 4 Alberni goals in the second period all came from #8 Aiden See.  Assisting was #17 Mason Cannon (3), #6 Kai Bray (2), #16 Kane Dickerson, and #7 Tristan Ruel.  No Victoria goals in the 2nd period.  In the 3rd period, Victoria scored 3 goals.  In the 3rd period, at 12:20 Alberni goal from #17 Mason Cannon, assisted by #8 Aiden See and #6 Kai Bray.  At 7:21, Alberni #3 Jakob Murray scored with assists from #8 Aiden See & #17 Mason Cannon.  At 3:44, #21 Blake Knoll scored with assists from #14 Rick Dunington & #16 Kane Dickerson.  Final score Alberni 9, Victoria 5.   Alberni Digger award went to #3 Jakob Murray and MVP went to #17 Mason Cannon.  Alberni had 4 penalty minutes and Victoria had 10 penalty minutes in the game.

Game 9 – Alberni vs Langley.  Langley scored one goal in the 1st period.  Alberni scored 3 goals from #8 Aiden See in the first period.  Assisting on See’s goals was #5 Kash Nicklin (2) and #13 Caden Tremblay.  #7 Tristan Ruel also scored in the first period with an assist from #17 Mason Cannon.  The score at the end of the first period was Alberni 4, Langley 1.  In the second period, Langley scored one goal and Alberni scored with goals from #16 Kane Dickerson (assisted by #11 Mason Watts) and #21 Blake Knoll (assisted by #14 Rick Dunington).  The score at the end of the 2nd period, Alberni 6, Langley 2.  In the 3rd period, Langley scored 3 goals.  Alberni added their 7th goal from #8 Aiden See, assisted by #17 Mason Cannon at 19:34.  Final score – Alberni 7, Langley 5.  Alberni had 12 penalty minutes.  Langley had 26 penalty minutes.  Alberni MVP was Kash Nicklin and Digger was Tristan Ruel.

Game 13 – (1st Pool A vs 2nd Pool B) Alberni vs Comox.  First period goal by Alberni at 13:25 scored by #21 Blake Knoll, assisted by #11 Mason Watts.  Second period goals from Alberni’s #5 Kash Nicklin, assisted by #8 Aiden See at 15:23.  Alberni scored another goal at 13:30 of the 2nd period by #14 Rick Dunington, assisted by #21 Blake Knoll.  Third period saw Comox score 3 goals.  Alberni had 2 goals from #3 Jakob Murray, a goal from #8 Aiden See & a goal from #10 Jace Fedirchuk.  Assists came from #12 Cameron Maher, #5 Kash Nicklin (2), #21 Blake Knoll  & #11 Mason Watts.  Alberni had 12 penalty minutes and Comox had 32 penalty minutes.  Final score – Alberni 7, Comox 3

Game 18 (for Gold) Juan de Fuca vs Alberni.  The only goal of the game was with 1:07 left in the first period, when #8 Aiden See scored with assists from #17 Mason Cannon & #4 Brady Austin.  Alberni had 10 penalties totalling 21 penalty minutes served.  Juan de Fuca had 16 penalties totalling 38 penalty minutes served.   Final score – Alberni 1, Juan de Fuca 0.

***Congratulations to Alberni Bulldogs on their Gold medal win***


Team Photos & Rosters:

Oceanside Generals – 1-Matthew Spencer-Dahl (G), 30-Owen Bonthuis (G), 2-Nathan Brown, 5-Emily McKinnon, 6-Zachary Pasquill, 7-Gage Boulton, 8-Kaitlyn Snyder, 9-Owen Foreman, 10-Anthony McLaughlin, 11-Blake Bortolotto, 12-Benjamin Groome, 14-Cole Campbell, 15-Billy Snyder, 16-Jordan Harvey, 17-Dallas Earl, 18-Truman Croden, 20-Ty Boulton, 21-Kent Stouffer.

Juan de Fuca Grizzlies – 1-Noah Stenvig (G), 33-Grayson Manning (G), 4-Mitchell Buie, 5-Parker Atkinson, 6-Jakob Fikowski, 7-Ryan Lowe, 8-Elijah Kim, 9-Kaylan Sawyer, 10-Benjamin Swan, 17-Joshuwa Ford, 19-Keira Hall, 21-Marcus Hughes, 27-Eric Snider, 66-Luke Reinhart, 77-Zachary Sagodi, 87-Matthew Quigley, 89-Seth Fryer.


Alberni Valley Peewee T3 Team Sponsors:


Tournament Sponsors


Tournament Director:

Carla Murray – carlamy@telus.net