www.avmha.com

2019 Awards Banquet

April 5, 2019 – AVMHA Awards Banquet was held at Glenwood Centre to a full house.  Thank you to Granny’s Chicken & Quality Foods for providing the dinner (Pizza, chicken, salads, vegetable trays).
Here are the highlights:


Team Player Awards went to:

 

Atom Team 1 – Tigers Coach:  Mike Foster

  • Most Dedicated Player – Linden Higgins
  • Most Sportsmanlike Player – Dean Holcombe
  • Most Improved Player – Jean Smit

Atom Team 2 – Knights Coaches:  Brad Golbeck, Katie Isherwood

  • Most Dedicated Player – Alex Fred
  • Most Sportsmanlike Player – Aiden Wilson
  • Most Improved Player – Sierra Scott

Atom Team 3 – Vicious Grapes Coaches:  Kerri Poirier, Jasmine Meikle

  • Most Dedicated Player – Malcolm Shillito
  • Most Sportsmanlike Player – Gavin Saran
  • Most Improved Player – Lane Dumont

Atom Development Coaches Shai Porter, Mike Doucette, Dan Cheetham, Kord Kozocari.

  • Most Dedicated Player – Deacon Massop
  • Most Sportsmanlike Player – Mackenzie Alarie
  • Most Improved Player – Bennett Moes

Peewee Team 1 – Coaches:  Kyle Penner, Keith Austin, Tyler Brown, Ryan Sexton

  • Most Dedicated Player – Kaleena Penner
  • Most Sportsmanlike Player – Justin Barrowcliff
  • Most Improved Player – Tony Nickel

Peewee Team 2 – Coaches:  Rob Ivezich, Chris McCollister, Kyle Alarie

  • Most Dedicated Player – Hunter Alarie
  • Most Sportsmanlike Player – Kaitlyn Saunders
  • Most Improved Player – Josh Sutherland

Peewee Tier 3 – Coaches:  Mike Souchuck, Shawn Austin, Trevor Ruel

  • Most Dedicated Player – Jace Fedirchuk
  • Most Sportsmanlike Player – Brynn Austin
  • Most Improved Player – Alex McKenzie

Bantam Team 1 – Coaches:  Bob King, Curtis Buxton, Mike Cole

  • Most Dedicated Player – Ryshard Pouliot
  • Most Sportsmanlike Player – Jimmy Cook
  • Most Improved Player – River O’Neil-Johns

Bantam Team 2 – Coaches:  Steve Tramer, Kelly Brossoit, Trevor Ruel, Mike Bray.

  • Most Dedicated Player – Ryann Tramer
  • Most Sportsmanlike Player – Wiley Olson
  • Most Improved Player – Aiden Poirier-Barnes

Bantam Tier 3 – Coaches:  Wade Nicklin, Shawn Banman, Matt Netzer.

  • Most Dedicated Player – Jacob Hebert
  • Most Sportsmanlike Player – Blake Moore
  • Most Improved Player – Hudson Swann

Midget Team 1 – Coaches:  Brent Rose, Scott Rushton, Dave Shanks.

  • Most Dedicated Player – Mason Maddison
  • Most Sportsmanlike Player – Zakeysha Corey
  • Most Improved Player – Austin Kuc

Midget Team 2 – Underdogs – Coaches:  Ryan Dwolinsky, Kord Kozocari

  • Most Dedicated Player – Jordan Villafane
  • Most Sportsmanlike Player – Brad Kozocari
  • Most Improved Player – Cody Sutherland

Midget Tier 3 – Coaches:  Shawn Elder, Kevin Erickson, Brock Elder

  • Most Dedicated Player – John Pley
  • Most Sportsmanlike Player – Noah Braiden
  • Most Improved Player – Carson Steel

Individual Awards presented:

Jessica States Memorial Award

  • Brynn Austin

Rookie Referee of the Year

  • Ethan Sutherland

Top Referee of the Year

  • Riley Swanson

Coach of the Year

  • Ryan Dwolinsky

Volunteer of the Year (Marilyn Gibson Trophy)

  • Sarah Bielert

Above & Beyond:

  • Karen Kozocari

Comments are closed.