www.avmha.com

Mason Memorial BANTAM Tourney, Feb 10-13

Congratulations to Victoria Ice Hawks for their GOLD medal win.


BANTAM TEAM STANDINGS

Standings after 12/12 games

Bantam Pool A - points - Pool placement - Final placement
- Alberni              + 0 + 0 + 0 = 0 4th  7th F
- Nanaimo              + 0 + 2 + 2 = 4 2nd  4th F
- Oceanside Blues      + 2 + 1 + 0 = 3 3rd  5th F
- Oceanside Hurricanes + 2 + 1 + 2 = 5 1st  2nd F
Bantam Pool B - points - Pool placement - Final placement
- Sooke                + 1 + 0 + 1 = 2 3rd  6th F
- Juan de Fuca         + 1 + 0 + 0 = 1 4th  8th F
- Victoria             + 1 + 2 + 2 = 5 1st  1st F - GOLD
- Cowichan             + 1 + 2 + 1 = 4 2nd  3rd F

Bantam Teams

(click on team photo to view)

ALBERNI STEELHEADS– 2-Gage Dorn, 10-Abby Nelson, 18-Arrianna Ward, 11-Dalten Hagen, 14-Jordan Villafane, 12-Dylan Stirzaker, 16-Nikolas Dwolinsky, 7-Colton Scott, 19-Cody Sutherland, 5-Kayden Doiron, 6-Jackson McKean, 8-Ty Vallee, 13-Bradley Kozacari, 1-Angelo Sarlandie (G), 35-Austin Kuc (G), 20-Ethan Sutherland.

.

 

OCEANSIDE BLUES – 30-Riley Hammil (G), 2-Nolan Lewis, 3-Jayden Dickinson, 4-Shawn McGrath, 5-Daniel Biagioni, 9-Garet Eppler, 11-Will Fox, 16-Nicholas Goodman, 15-Daylen Laflamme, 17-Taio Croden, 19-Jordan Meeler, 20-Ethan Tatt.

 

 

VICTORIA – 30-Isaac Cain-Tallo (G), 2-Kai Chisholm, 4-Boshko Maric, 6-Kai Scott-Moncrieff, 7-Max Yundt, 8-Ben White, 9-Adam Benn, 10-Lucas Underwood, 11-Nathan Jackson, 15-Gordon Bishop, 16-Yashwant Katireddy, 17-Willem Belanger, 18-Benjamin Dand, 19-Joel LeVecque

 

 

NANAIMO – 1-Cody Bowles (G), 7-Owen Baker, 5-Ryan Edwards, 6-Haiden Botro Kuff, 8-Cam Ward, 2-Cyrus Urbanowilz, 11-Alex Lister, 12-Noah Visscher, 14-Jorden Edwards, Hudson Hill, 3-Rylee Bready, 16-Hayden MacMillan, 19-Jack Squire, 20-Kaleb McEachern.

.

 

 

OCEANSIDE HURRICANES – 1-Alex Reid (G), 3-Rowan Hannay, 5-Dawson Meldrum, 6-Daniel Wilhelm, 7-Ben Tisdelle, 8-Kyle Keddy, 9-Martin Rupprecht, 10-Dain Lewis, 11-Jacob Colley, 12-Kohl Krastel, 14-Mathew Green, 17-Markus Wheatley, 18-Mason Frew, 19-Logan Brown, 20-Kaeden Letcher.

 

 

COWICHAN – 35-Brad Nielsen (G), 2-Carter Chanin, 3-Brayden Generous, 5-Carter Court, 6-Jacob Stocks, 7-Isiah Poro, 8-Ryan Kuhn, 9-Kodi Aven Picard, 11-Adrian Cahoon, 13-Kaleb Olson, 14-Wyatt Sawchuck, 15-Cheyenne Sawchuck, 17-Matty Schute, 18-Marcus Copp, 19-Jacob Mclusky.

 

 

.

 

JUAN DE FUCA – 1-Braeden Sather (G), 4-Brandon Bateman, 6-Jacob Moody, 8-James Semkiw, 10-Jayden Richardson, 15-Kya Fulko, 16-Danielle Boudreau, 18-Alex Ker, 19-Brayden Archambault, 44-Jaycen Lambert, 77-Braydon Pinzarrone, 88-Hamish Browne, 33-Alex (G), 79-Connor Rant, 70-Nathan Erickson.

Photos pending for – Sooke

SOOKE – 27-Connor Brinbridge (G), 2-Claudia Mcdonald, 4-Braden Gilson, 5-Madison Dursten, 8-Ayden Meher, 10-William Carture, 11-Thalia Bjorklund, 12-Danielle Bonilla, 14-Hunter Amida, 17-Daniel Thompson, 20-Saunison Reper, 21-Chris Piatkowski.


Bantam Game Schedule

C – COULSON RINK W – WEYERHAEUSER ARENA
G # DATE START RINK HOME Score  VISITOR  Score
B1 FRI-FEB 10 5:15 PM W ALBERNI  0 OCEAN-BLUES  7
B2 FRI-FEB 10 6:45 PM W NANAIMO  3 OCEAN-HURRI  9
B3 SAT-FEB 11 8:15 AM W SOOKE  6 JUAN DE FUCA  6
B4 SAT-FEB 11 9:45 AM W VICTORIA  5 COWICHAN  5
B5 SAT-FEB 11 11:15 AM W ALBERNI  3 NANAIMO  6
B6 SAT-FEB 11 1:00 PM C OCEAN-BLUES  4 OCEAN-HURRI  4
B7 SAT-FEB 11 7:00 PM C SOOKE  6 VICTORIA  7
B8 SAT-FEB 11 8:30 PM C JUAN DE FUCA  2 COWICHAN  7
B9 SUN-FEB 12 9:30 AM C ALBERNI  1 OCEAN-HURRI  8
B10 SUN-FEB 12 11:00 AM C JUAN DE FUCA  2 VICTORIA  4
B11 SUN-FEB 12 11:30 AM W NANAIMO  3 OCEAN-BLUES  2
B12 SUN-FEB 12 3:15 PM W COWICHAN  6 SOOKE
B13 MON-FEB 13 8:15 AM W A-4 Alberni  2 B-4 Juan d F  1
B14 MON-FEB 13 9:45 AM W A-3 Ocean B  4 B-3 Sooke  2
B15 MON-FEB 13 12:45 PM W A-2 Nanaimo  3 B-2 Cowichan  5
B16 MON-FEB 13 4:15 PM W A-1 Ocean H  4 B-1 Victoria  5


Bantam Game Highlights & Photos

Bantam Game 1:  Alberni 0, Oceanside Blues 7.

 

 

 

 

 


Bantam Game 2:  Nanaimo 3, Oceanside Hurricanes 9.

Penalty Summary:  Nanaimo – 16 penalty min.  Oceanside – 8 penalty min.

NANAIMO Game Stars:   14 Jorden Edwards 8 Cam Ward 18 Hudson Hill,  20 Kaleb McEachern.

OCEANSIDE Game Stars:   7 Ben Tisdelle 9 Martin Rupprecht 12 Kohl Krastel,  17 Markus Wheatley.


Bantam Game 5:  Alberni 3, Nanaimo 6.

Alberni goals scored in the 1st period by #20 Ethan Sutherland, assisted by #5 Kayden Doiron and a powerplay goal scored by #16 Nikolas Dwolinsky, assisted by #17 Gage Dorn.  Alberni’s 3rd period goal was scored by #6 Jackson McKean, assisted by #20 Sutherland.

Penalty Summary:  Alberni = 8 min.  Nanaimo = 10 min.


Bantam Game 9:  Alberni 1, Oceanside Hurricanes 8.

Penalty Summary:  Alberni = 14 min.  Oceanside = 14 min.

Alberni’s only goal was scored in the 3rd period from #7 Colton Scott, assisted by #5 Kayden Doiron and #20 Ethan Sutherland.


Bantam Game 13:  Alberni 2, Juan de Fuca 1

Penalty Summary:  Alberni = 2 min.  Juan de Fuca = 10 min.

Alberni goals were both scored by #16 Nikolas Dwolinsky.  The first one was a powerplay goal assisted by #6 Jackson McKean.  The second goal was unassisted.


Bantam Game 14:  Oceanside Blues 4, Sooke 2.

Penalty Summary:  Oceanside Blues = 4 min.  Sooke = 2 min.

Oceanside Blues – 3 Stars:  2-Nolan Lewis, 5-Daniel Biagoni, 11-Will Fox

Sooke – 3 Stars:  4-Braden Gilson, 10-William Carture, 21-Chris Piatkowski


Bantam Game 15:  Nanaimo 3, Cowichan 5.

Penalty Summary:  Nanaimo = 10 min.  Cowichan = 8 min.

Nanaimo – 3 Stars:  2-Owen Baker, 8-Cam Ward, 12-Noah Visscher

Cowichan – 3 Stars:  3-Brayden Generous, 17-Matty Schure, 19-Jacob McCluskey.


Bantam Game 16:  Oceanside Hurricanes 4, Victoria 5

1st Period:  Oceanside goals scored by #17 Markus Wheatley, assisted by #12 Kohl Krastel, followed by a goal from #5 Dawson Meldrum, assisted by #28.  2nd Period:  Oceanside goal from #14 Mathew Green, unassisted.  3rd Period:  Oceanside goal from #6-Daniel Wilheim, assisted by #9-Martin Rupprecht.  Victoria goes on to score 4 goals in the period.  Two goals and an assist from #15-Gordon Bishop. Single goals from #19-Joel LeVecque and #9-Adam Benn, also an assist from #6-Kai Scott-Moncrieff.  Score tied at 4 each after 3 periods.  In a shoot out, Victoria’s #19 LeVecque gets the winning goal.

Penalty Summary:  Oceanside = 10 min.  Victoria = 10 min.

Oceanside Hurricanes 3 Stars:  #9-Martin Rupprecht, #12-Kohl Krastel, #14-Mathew Green.

Victoria 3 Stars:  #6-Kai Scott-Moncrieff, #9-Adam Benn, #19-Joel LeVecque.

Gold Medal winner – Victoria Ice Hawks


Bantam Team Sponsor

Thank you to all our sponsors, contributors, supporters… who play an important part in the success of our tournament.

PANAGO  PIZZA | SHOPPERS DRUG MART | KIRBY'S SOURCE FOR SPORTS |  
THE MEDICINE SHOP | BREAKERS MARINE | ARBUTUS RV | CARLA STEVENS - YOUNG LIVING |
TIM HORTONS | UNITED CABS | WEST WIND PUB | CHIC KIDS CONSIGNMENT |
DOUBLE R MEATS | PATTI SEXTON- NORWEX | BOSTON PIZZA | FINISHING TOUCHES |
ANGIE MCKEAN - SENTSY | CYGNET COVE SUITES | ALPINE HEAVYHAUL LTD. |
DAWN KRIVENSKY HARRIS | DOROTHY MAXWELL - EPICURE | MOUNTAIN VIEW BAKERY |
THE PLACE | JAY'S LACE IT UP | ALBERNI AUTO SPA | PORT POSH WASH |
FANDANGLES | THE FUNK TRUNK | ANN-ELIN THULER - AVON | SHARON SMITH-YONIQUE |   
ALBERNI CHRYSLER | LB WOODCHOPPERS | 7-11 | SUBWAY | STEAMPUNK CAFE | 
COASTAL COMMUNITY INSURANCE |  SOUTHSIDE AUTO SUPPLY | ANIMAL ARK | 
BOOMERANGS CAFE | CAP IT | FLOWERS UNLIMITED | TYLER'S NO FRILLS | QUALITY FOODS 
SAVE ON FOODS | TECH WORKS | ALBERNI LIQUOR | CAROL-ANNE PHILLIPS - BATH BOMBS |
CHRISTINA KAILOR - 31 | MARGARET MARSHALL - TUPPERWARE |
BARB KALUGHIN - SOUTHILL | APRIL KRUPEK - NORWEX | ROXANNE KAKUSCHKE - EPICURE |
COOMB COUNTRY CANDY | BOSLEY'S PET FOOD PLUS | CLOUD CITY APPAREL |
TSK HYDRAULICS + SUPPLY | ELSA TORFS | THE TREASURE CHEST |


Story of Bryan Mason Memorial Tournament (.pdf)

2017 Bryan Mason Tournament Rules (.pdf)

link to Peewee 10 Team Tournament

 36 Game Schedule of the B Mason Memorial Tournament (.pdf) to view or print


Tournament Directors

 


 

Comments are closed.