www.avmha.com

2016 Peewee T3 Thanksgiving Tourney

atomdev-pw-t3-tournament-sponsors-2016

PeeWee T2-3 –  Tournament Standings

  1. Powell River Kings
  2. Peninsula Eagles
  3. Alberni Valley Bulldogs
  4. Oceanside Generals

…see photos below


Round Robin Standings :

(Total points after 12 of 12 games played)

POOL A – ALBERNI – 4 (2nd) | OCEANSIDE – 4 (1st)| VANCOUVER – 2 (3rd) | JUAN DE FUCA – 0 (4th)

POOL B – POWELL RIVER-5 (1st) | NORTH ISLAND-1 (3rd)| PENINSULA-4 (2nd) | COMOX-0 (4th)


GAME SCHEDULE:    

View &/or print – 2016 Atom Dev / Peewee T3 Tournament Schedule-Results 


GAME REPORTS:

(by date and time of play)  Detailed game reports of Alberni games only

Oct. 7 – 5:15 pm – Game 1  ALBERNI – 6 vs OCEANSIDE – 7    Final

1st Period – Oceanside scored twice with goals from #11 Brody Simpson and #20 Kaden Wentzell.  2nd Period – Oceanside’s #11 Simpson, scored 2 goals.  Alberni got on the scoreboard with a goal from #14 Brett Bilodeau, assisted by #19 Grayson Erickson & #8 Aiden See.  The score at the end of the 2nd period, Alberni 1, Oceanside 4.  3rd Period – Oceanside scored 3 goals from #11 Simpson, #21 Mark Sanderson & #5 Caleb Armitage.  Alberni put the pressure on with 5 goals.  At 19:12 goal scored by #9 Blake Moore, unassisted.  18:51 goal scored by #5 Robbie Steel (assists from #21 Blake Knoll & #4 Malika McDonald).  12:39 goal scored by #19 Grayson Erickson (assists from #9 Moore & 7 Blake Power).  6:17 goal scored by #7 Power (assist from #9 Moore).  2:36 goal scored by #9 Moore (assist from #19 Erickson).  Oceanside had 12 penalty minutes.  Alberni had 10 penalty minutes.  Game MVPs were Oceanside #11 Brody Simpson (4 goals), and Alberni #19 Grayson EricksonDigger award went to Oceanside #30 Ashton Sadackos and Alberni #5 Robbie Steel.


Oct. 8 – 7:15 am – Game 2 – VANCOUVER – 8 vs JUAN DE FUCA – 1  Final

Penalties – Juan de Fuca had 20 penalty minutes.  Vancouver had 4 penalty minutes.  MVPs – Vancouver #11 Seo Jin Jung and Juan de Fuca #44 Kodi Pavesic.  Digger awards – Vancouver #7 Riley Hall  and Juan de Fuca #18 Desirae Anderson.


Oct. 8 – 8:45 am – Game 3 – POWELL RIVER – 1 vs NORTH ISLAND – 1  Final

Penalties – Powell River had 6 penalty minutes and North Island had 4 penalty minutes.  MVPs – Powell River #1 Nicholas Peters and North Island #1 Griffin Handley.  Digger awards – Powell River #17 Adam Hopper and North Island #5 William Grant.


Oct. 8 – 9:00 am – Game 4 – PENINSULA – 9 vs COMOX – 0  Final

Penalties – Peninsula had 2 penalty minutes.  Comox had 6 penalty minutes.  MVPs – Peninsula #1 Connor Karas and Comox #14 Joshua Rumpel.  Digger awards – Peninsula #8 Ethan Lingard and Comox #24 Easton Williams


Oct. 8 – 12:30 pm – Game 5 – ALBERNI – 14 vs JUAN DE FUCA – 0 – Final

1st Period – Alberni scored 6 goals.  At 10:54 #19 Grayson Erickson (assisted by #4 Malika McDonald & #2 Aaron Torfs).  At 8:26 #8 Aiden See (assisted by #14 Brett Bilodeau).  At 8:16 #5 Robbie Steel (assisted by #7 Blake Power & #9 Blake Moore).  At 4:43 #7 Power (assisted by #19 Erickson & #9 Moore).  At 3:09 #14 Bilodeau (assisted by #8 See).  At 2:38 #5 Steel, unassisted.  2nd period – Alberni scored 7 goals.  At 14:12, #7 Power (assisted by #19 Erickson & 2 Aaron Torfs).  at 11:50, #7 Power (assisted by #5 Steel & #9 Moore).  At 10:18, #19 Erickson (assisted by #14 Bilodeau).  At 5:32, #21 Blake Knoll (assisted by #17 Mason Cannon & #19 Erickson).  At 5:10, #14 Bilodeau (assisted by #8 See).  At 3:55, #19 Erickson (assisted by #9 Moore).  At 0:18 #7 Power (assisted by #19 Erickson).  3rd Period:  Alberni scored one goal from #19 Erickson (assisted by #16 Holden Fraser & #5 Steel).  Penalties – Alberni had 22 penalty minutes.  Juan de Fuca had 6 penalty minutes.  MVPs – Alberni #13 Caden Tremblay and Juan de Fuca #4 Kieran Sawyer.  Digger awards – Alberni #8 Aiden See and Juan de Fuca #19 Hunter Molberg.


Oct. 8 – 2:00 pm – Game 6 – OCEANSIDE – 4 vs VANCOUVER – 2  Final

Penalties –  Oceanside had 8 penalty minutes.  Vancouver had 10 penalty minutes.  MVPs – Oceanside #14 Evan Obodzinski and Vancouver #4 Aidan Floyd.  Digger awards –  Oceanside #16 Drew Foreman and Vancouver #5 Connor Myers


Oct. 8 – 2:15 pm – Game 7 – NORTH ISLAND – 3 vs PENINSULA – 14   Final

Penalties – North Island had 18 penalty minutes.  Peninsula had 8 penalty minutes.  MVPs –  North Island #20 Jack Hurley and Peninsula #17 Colton Hauser.  Digger awards – North Island #6 Tye Morash   and Peninsula #22 Tyson Hentschel.


Oct. 8 – 7:30 pm – Game 8 – COMOX- 0 vs POWELL RIVER – 5  Final

Penalties – Comox had 10 penalty minutes.  Powell River had 8 penalty minutes.  MVPs –  Comox #9 Nicholas Jackson and Powell River #7 Danny Schreurs.     Digger awards – Comox #16 Gina Yrjana and Powell River #5 Brent Bombardir.


Game 9 – Oct. 9 – 10:45 am – POWELL RIVER – 3 vs PENINSULA – 0  Final

Penalties – Powell River had 10 penalty minutes.  Peninsula had 8 penalty minutes.  MVPs – Powell River #10 Ross Claniello and Peninsula #11 Cameron Johnsen.  Digger award – Powell River #6 Mac Hein and Peninsula #71 Koehn Munro.


Game 10 – Oct. 9 – 11:15 am – ALBERNI – 5 vs VANCOUVER – 4  Final

1st Period –  Alberni scored first at 14:28 with an unassisted goal by #19 Grayson Erickson.  Alberni’s second goal was scored at 5:11 by #17 Mason Cannon, assisted by #9 Blake Moore.  Vancouer scored 3 goals from #7 Riley Hall, #17 Benjamin Sutton and #14 Brayden Miller.  2nd Period –   Alberni goal was scored by #19 Erickson, assisted by #9 Moore.  No other scoring in the period.  3rd Period –  Vancouver #5 Connor Myers, scored 1 goal in the period.  Alberni goal at 14:19 was scored by #13 Caden Tremblay, assisted by #19 Erickson.  Alberni scored at 5:08 with a goal from #14 Brett Bilodeau, unassisted. Penalties – Alberni had 8 penalty minutes.  Vancouver had 6 penalty minutes.  MVPs – Alberni #1 Evan May and Vancouver #5 Connor Myers.  Digger award – Alberni #9 Blake Moore and Vancouver #18 Benjamin Gutman.


Game 11 – Oct. 9 – 2:15 pm – JUAN DE FUCA – 0 vs OCEANSIDE – 10

Penalties – Juan de Fuca had 20 penalty minutes.  Oceanside had 10 penalty minutes.  MVPs – Juan de Fuca #10 Cayden Morris and Oceanside #5 Caleb Armitage.  Digger award – Juan de Fuca #7 Brady Cripps and Oceanside #21 Mack Sanderson.


Game 12 – Oct. 9 – 2:45 pm – NORTH ISLAND – 5 vs COMOX – 3  Final

Penalties – North Island and Comox each had 2 penalty minutes in the game.  MVPs – North Island #10 Ethan Bono and Comox #15 Jared Geransky. Digger award – North Island #12 David Klatt and Comox #19 Rio Peaker.


Game 13 – Oct. 9 – 7:00 pm – OCEANSIDE – 5 (A 1st) vs PENINSULA – 6 (B 2nd)  – Final

Penalties – Oceanside and Peninsula each had 14 penalty minutes in the game.  MVPs – Oceanside #7 Jordan Harvey and Peninsula #77 Brett Herle.   Digger award – Oceanside #8 Sam Davidson and Peninsula #33 Toryn Swallow.


Game 14 – Oct. 9 –  7:15 pm – POWELL R – 5 (B 1st) vs ALBERNI- 0 (A 2nd)   – Final

1st Period – Powell River scored 2 goals in the period from #5 Brent Bombardi and #15 Tate Van Hees.  2nd Period – Powell River scored 2 goals from #21 Mason Windsor and #15 Van Hees.  3rd Period – Powell River scored one goal from #7 Danny Schreurs.  Penalties – Powell River had 8 penalty minutes.  Alberni had 16 penalty minutes.  MVPs – Powell River #11 Matteo Porchetta and Alberni #14 Brett Bilodeau.  Digger award – Powell River #15 Tate Van Hees and Alberni #7 Blake Power.

LIVESTREAM FROM WEYERHAEUSER ARENA



PLAYOFF FINALS:

Game 15 – Oct. 10 – 9:15 am – NORTH ISLAND -1  (B-3rd) vs VANCOUVER – 7 (A-3rd)

Penalties – North Island had 19 penalty minutes.  Vancouver had 8 penalty minutes.  MVPs – North Island #21 Skylar Evans and Vancouver #18 Benjamin Gutman.  Digger award – North Island #4 Kale Hunt and Vancouver #17 Benjamin Sutton.


Game 16 – Oct. 10 – 9:30 am – COMOX – 1  (A-4th) vs JUAN DE FUCA – 7  (B-4th)

Penalties – Comox had 4 penalty minutes.  Juan de Fuca had no penalties.  MVPs – Comox #11 Carter McCallum and Juan de Fuca #4 Kieran Sawyer.  Digger award – Comox #17 Dalton Weaver and Juan de Fuca #21 Rylan Bennett.


Game 17 – Oct. 10 – 11:00 am – ALBERNI – 7  vs OCEANSIDE – 6  – BRONZE (losers of Games 13 & 14) Final 

LIVESTREAM FROM WEYERHAEUSER ARENA

1st Period – Alberni goal from #9 Blake Moore, assisted by #1 Evan May and #19 Grayson Erickson.  2nd Period – Oceanside scored 3 goals in the period.  Two goals scored by #11 Brody Simpson and another goal from #6 Dallas Earl.  Alberni goals had 2 goals from #19 Erickson (both unassisted) and a goal from #7 Blake Power, assisted by #19 Erickson.  3rd Period – At 13:29 Alberni’s #19 Erickson scores, unassisted.  Oceanside scores at 11:59 with an unassisted goal from #11 Simpson.  At 10:34 Oceanside ties the score at 5 with a goal from #6 Earl, assisted by #7 Jordan Harvey.  At 1:54 Oceanside takes the lead with an unassisted goal from #6 Earl.  With 12 seconds on the clock Alberni ties the score with an unassisted powerplay goal from #19 Erickson.  OT Period – At 1:09, Alberni’s #5 Robbie Steel scores the winning goal with an assist from #19 Erickson.

ALBERNI VALLEY BULLDOGS WIN BRONZE MEDAL

Penalties – Oceanside had 27 penalty minutes + game misconduct.  Alberni had 22 penalty minutes.

pw-bronze-alberni_8319


Game 18 – Oct. 10 – Start 1:15 pm – POWELL RIVER – 3  vs PENINSULA – 2  – GOLD (winners of Games 13 & 14)  Final  –  2nd OT Period – Powell River 2, Peninsula 2.  Powell River wins in a shoot out.

1st Period – Powell River scored at 12:19 with a goal from #8 Lucas Shipley, assisted by #3 Tanner Burt.  2nd Period – Powell River scored at 16:21 with a goal from #18 Braedyn Louie, assisted by #17 Adam Hopper.  Peninsula gets on the score board at 16:44 with a goal from #17 Colton Hauser, assisted by #77 Brett Herle.  Peninsula ties the score at 8:48 with a goal from #77 Herle, assisted by #4 Colton Coppinger-Carey.  3rd Period – No scoring.  Regular game time ends with a 2-2 tie.  1st OT period – (4 on 4) No scoring.  2nd OT period – (3 on 3) No scoring.  Powell River wins the game with a 2 – 0 shoot out.  Shoot out goals came from #21 Mason Windsor and #5 Brent Bombardir.

Penalties – Powell River had 16 penalty minutes.  Peninsula had 12 penalty minutes.

pw-silver-peninsula_8335 pw-gold-powell-river_8337



TEAM PHOTOS & ROSTERS:  

ALBERNI VALLEY BULLDOGS – 1-Evan May, 2-Aaron Torfs, 4-Malika McDonald, 5-Robbie Steel, 7-Blake Power, 8-Aiden See, 9-Blake Moore, 10-Chase Nicklin, 12-Tristan Ruel, 13-Caden Tremblay, 14-Brett Bilodeau, 16-Holden Fraser, 17- Mason Cannon, 19-Grayson Erickson, 21-Blake Knoll.


oceanside-peewee

OCEANSIDE GENERALS – 1-Max Jefferey, 2-Kent Stouffer, 5-Caleb Armitage, 6-Dallas Earl, 7-Jordan Harvey, 8-Sam Davidson, 9-Zack Vermeulen, 10-Zeyd Bollakke, 11-Brody Simpson, 12-Bradley Ronyecz, 14-Evan Obodzinski, 16-Drew Foreman, 17-Denen Scott, 20-Kaden Wentzell, 21-Mack Sanderson, 22-Easton Sandberg, 30-Ashton Sadacskos.


comox-peewee

COMOX VALLEY CHIEFS – 1-Logan Moorhead, 4-Thomas Plant, 6-Haden Parker, 9-Nicholas Jackson, 10-Brian Robbins, 11-Carter McCallum, 12-Nolan Phoenix, 14-Joshua Rumpel, 15-Jared Geransky, 16-Gina Yrjana, 17Dalton Weaver, 18-Lane Quinn, 19-Rio Peaker, 20-Robert Wilband, 24-Easton Williams, 32-Sebastien Morin.


JUAN DE FUCA GRIZZLIES – 1-Ethan Deroy, 4-Kieran Sawyer, 5-Darian Yates, 6-Colton Trotter, 7-Brady Cripps, 8-Kevin Wolfe, 10-Cayden Morris, 16-Ryan Johnson, 18-Desirae Anderson, 89-Hunter Molberg, 21-Rylan Bennett, 27-Matthew Turcotte, 33-Kyle Berger-North, 44-Kodi Pavesic, 77-Zach Sagodi, 87-Matthew Quigley


NORTH ISLAND EAGLES – 1-Griffin Handley, 2-Brandon Brotchie, 3-Josh Nielson, 4-Kale Hunt, 5-William Grant, 6-Tye Morash, 8-Kai Berbrugge, 9-Manny Brown, 10-Ethan Bono, 12-David Klatt, 14-Tyler Roper, 15-Tristan Mardell, 16-Evan Manke, 19-Duante McKinney, 20-Jack Hurley, 21-Skyler Evans, 30-Bryce Walkus


PENINSULA – 1-Connor Karas, 4-Colton Coppinger-Carey, 7-Caleb Bentham, 8-Ethan Lingard, 9-Melissa Svienson, 11-Cameron Johnsen, 17-Colton Hauser, 22-Tyson Hentschel, 31-Graham Brown, 33-Toryn Swallow, 61-Tate Senior, 71-Koehn Munro, 77-Brett Herle, 88-Riley Turnbull, 91-Ethan Schwartz, 94-Rowan Cairns, 97-Cyprus Smith-Davis.


powell-river-peewee

POWELL RIVER KINGS – 1-Nicholas Peters, 3-Tanner Burt, 5-Brent Bombardir, 6-Mac Hein, 7-Danny Schreurs, 8-Lukas Shipley, 9-Andrew Krowitz, 10-Ross Claniello, 11-Matteo Porchetta, 12-Marcus Cramb, 14-Kaleb Parsons, 15-Tate Van Hees, 17-Adam Hopper, 18-Braedyn Louie, 21-Mason Windsor.


VANCOUVER THUNDERBIRDS – 1-Finnigan Buell, 3-Brandon Petrie, 4-Aidan Floyd, 5-Connor Myers, 7-Riley Hall, 9-Quinn Stafford, 10-Andrew Joe, 11-Seo Jin Jung, 12-Ethan Buckland, 13-Nathaniel Kirschner, 14-Brayden Miller, 16-Matthew Lee, 17-Benjamin Sutton, 18-Benjamin Gutman, 19-Kristoff Alexander, 33-Adam Vetter.


SPONSORS/DONORS/SUPPORTERS:

We would like to thank the many sponsors, donors, supporters, volunteers who contributed to the success of this tournament.  We can’t do it without you.

Peewee Bulldogs Team Sponsors:

2016-peeweet3teamsponsors

AVMHA Tournament Sponsors:

2016-tournament-bar-ad

Tournament Contributions:

Abbondanza Pizzas –Advantage Mobile RV Repairs – Alberni Chrysler – Alberni Toyota – Alberni Cap-it – Alberni Fitness Centre – Alberni Sushi – Alien Sports – Alport Insurance Agencies Inc – Arbutus RV – Arlington Beer and Wine – Beaver Creek Home Center – Bosley’s – Boston Pizza – Canadian Tire –  Capelli’s Hair Studio – Carrie & Scott Johannison – Catalyst – Chris Orlando – Clam Bucket – Creative Salmon – Cygnet Cove – Cypress Restaurant –  Dairy Queen – EM Salon – First Choice Hair Cutters – Funk Trunk – Home Hardware – Howlers Family Restaurant – Icon Development (Jamie Carson) – Island Rhino – J&L Drive In – Jay and Deanna Kevis – LA Marine – LB Woodchoppers – Literacy – Long Beach Golf Course – Lordo Auto Parts – Klubhouse for Kids – Middle Beach Lodge – Mike & Amy Souchuck  – Neelam & Rhonda Parmar –Nicklin Waste Disposal – North Island College – Nurture Day Spa – Pepsi – Rainbow Lanes – Relic Surf Shop – RHM Subs –Save on Foods – Shannon See – Shift Change – Staples – The Blue Room (A West Coast Bistro) – TimberRose Ventures Ltd – Treasure Chest – Trend Diesel – Trends – UAP Napa Auto Parts – Urgels Auto Body -Valley Vision & Optometry – Westwind Pub – Whiskey Landing Lodge – Jamie’s Whaling Station, Jamie’s Rainforest Inn – Long Beach Lodge

*** Full list of Donations (.pdf)

Raffle Table, Silent Auction, etc. draws to made at 5:00 pm Sunday Oct. 9th

Comments are closed.